כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
רגע היסטורי

בית הכנסת העתיק. ייפתח לציבור צילום: ג'רמי קרושיה
בית הכנסת העתיק. ייפתח לציבור צילום: ג'רמי קרושיה
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

אחרי שנים: מבני המורשת במקווה ישראל ייפתחו

בקרוב יוכל הציבור לבקר במבנים ההיסטוריים בכפר מקווה ישראל. לאחרונה הוחלט לבנות קרייה חינוכית חדשה אליה יעברו כלל התלמידים הלומדים במקום, ולקהל הרחב תתאפשר גישה לאתרים המסקרנים

חופית כהן 
פורסם: 25.02.13, 07:30

כפר מקווה ישראל בחולון מתהדר באתרי מורשת וותיקים שבהם נקשרים סיפורים היסטוריים מפוארים. עם השנים התרחב המקום, מוסדות החינוך בכפר הקיפו את המבנים, ומטעמים של שמירה על ביטחון התלמידים, לא יכלו תיירים לבקר באתרי המורשת. לאחרונה הוחלט לפתוח את המקומות הללו לקהל הרחב ולאפשר ביקורים בהם בכל ימי השנה.

 

 

במסגרת זו, התברר כי יש להפריד בין שטחי המגורים ובתי הספר לבין המתחם התיירותי שבכפר. לצורך כך תוקם בכפר קריה חינוכית חדשה שתאגד בתחומיה את כל בתי הספר, וכך יוכל גם הציבור הרחב ליהנות מהיצע האתרים הציוניים וההיסטוריים של הישוב היהודי החקלאי הוותיק.

 

בבית הספר שהוקם בשנת 1870 לצורך הכשרת חקלאים עבריים, ביקר בין השאר חוזה המדינה בנימין זאב הרצל ואירח את קיסר גרמניה וילהלם השני. המפגש הונצח בתמונה מפורסמת וכן בפסל ברונזה שמוצב במקום. בנוסף, קיימים בו אתרים מעניינים ומרשימים כמו 'בית המורים' שנבנה ב־1894 ושימש ביתם של מורי מקוה ישראל. ייחודו הוא בתקרה המעוגלת שנחצבה באבן הכורכר. 'היקב' שנבנה ב־1893 והיה בין הראשונים בארץ. בתקופה שלפני קום המדינה השתמשו במרתפיו חברי ארגון "ההגנה" לצורך אימונים והסתרת נשק ויש מבנים נוספים בעלי עניין.

 

השבוע הונחה אבן הפינה לבניית קריית החינוך החדשה בטקס שהתקיים במעמד יושב ראש קרן רש"י והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, נשיא אליאנס העולמית מארק אייזנברג, נשיא כי"ח סם פינטו ומנהל המינהל לחינוך התיישבותי במשרד החינוך, יחיאל שילה.

 

יושב ראש מקווה ישראל, אילן כהן, הסביר כיצד נוצר המצב בו מוסדות חינוכיים הוקמו בלב אתרי מורשת היסטוריים: "מקווה ישראל התחיל מתוך חלום

וחזון. הוא בעצם הסטארט אפ הישראלי הראשון, הכל התחיל מכאן. מכאן יצאו להקים ישובים, הקימו את המכוורת הראשונה, את היקב הראשון ועוד. קרל נטר הניח את אבן הפינה הראשונה לפני למעלה מ-140 שנה. כשהיו כאן 13 איש, הוא חלם על 500. היום יש כאן יותר מ־1,200 תלמידים. אנחנו בונים כאן מקום שיהיה דוגמא לחברה הישראלית, מופת להתנדבות, להליכה לצבא, למסורת, לערבות הדדית ולא להיבדלות".

 

הקריה החינוכית החדשה תכלול ארבעה מבנים שייבנו על שטח של כ־5,200 מ"ר. כשתושלם בנייתה, יחולק המתחם באופן לפיו מבנה אחד ישמש את בית הספר הדתי, שני מבנים את בית הספר הכללי ומרכז מצוינות במדעים. העלות הכוללת של בית הספר הדתי אשר בנייתו תחל כבר בחודש הקרוב, צפויה להסתכם ב־16 מיליון שקל, מהם 60 אחוז מתקציב המדינה, ו־40 אחוז מאליאנס, כי"ח וקרן רש"י.

 

"מאז הקמתו מילא מקווה ישראל תפקיד מרכזי במפעל ההתיישבות הציוני ובהקמתה של מדינת ישראל", אמר אשכנזי בטקס. "מקווה ישראל עומד בפני מהלך של התחדשות, במרכזו תיבנה קריית חינוך מודרנית לשלושת המוסדות העל יסודיים הפועלים בכפר, אשר תושתת על מצוינות מדעית, לצד ערכים יהודיים ואוניברסליים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות