כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הדס לב

הדס לב. ראיון עם קרדיולוג
הדס לב. ראיון עם קרדיולוג 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

כאב לב

השבוע בחרתי לכתוב על מחלות בלב אצל כלבים וחתולים, ולשם כך ראיינתי את ד"ר דני אוהד, קרדיולוג בבית חולים הווטרינרי בבית דגן. ד"ר אוהד הוא בעל תארים ביולוגיה ופסיכולוגיה ותואר באלקטרו פיזיולוגיה של הלב. את התמחותו ביצע באוניברסיטת פנסילבניה שפילדלפיה ארה"ב.

 

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות הנגב" בפייסבוק

 

איך אפשר לאבחן מחלות לב אצל כלבים וחתולים?

"לפני האבחנה עולה קודם כל החשד, והוא עשוי לנבוע מגזע בעה"ח - בגזעים מסוימים יש שכיחות גבוהה יותר של מחלות מסוימות - גילו, ובעיקר מה שבעליו מספר לנו עליו: למשל התקפי שיעול בעקבות התרגשות או מאמץ, או פגיעה ביכולת לעמוד במאמץ גופני ממושך יחסית. לאחר התפתחות החשד ניתן לעתים קרובות למצוא לו סימוכין גם בבדיקה הפיזית שהרופא הווטרינר עורך בגופו של בעה"ח. סימוכין שעלולים לכלול צבע לא תקין של הלשון, הצטברות נוזל בחלל הבטן או חלל החזה, התפתחות רזון קיצוני שהולך ומחמיר, קצב לב בלתי סדיר או סדיר מידי, מהיר במיוחד או איטי במיוחד, או כזה הכולל צלילים שונים מאלה שבבע"ח בריא. גם עוצמת הדופק העורקי - חלשה מדי או חזקה מדי - עשויה לתמוך בחשדות כגון אלה, ולעתים גם אופי הנשימה וצלילם מסוימים של הריאות שניתן או שבלתי אפשרי לשמוע במחלות לב מסוימות. השילוב שבין ממצאים שונים הוא שנותן לנו את התמונה המלאה וכמעט לעולם לא ניתן להגיע לאבחנה שלמה על סמך ממצא אחד ויחיד. ממצאים אלה ברוב המקרים מספיקים כדי לאבחן את המחלה אבל לפעמים נזדקק לאמצעים נוספים כדי לאמת את האבחנה ובעיקר כדי לקבוע את חומרתה, במטרה להמליץ על טיפול שמצד אחד יוכל לסייע לבעה"ח להתמודד איתה, ומצד שני לא יהיה מוגזם עד כדי כך שיביא להתפתחות תופעות לוואי ואפילו סיכון ממשי".

 

לדברי ד"ר אוהד "אמצעי-אבחון נוספים עשויים לכלול מדידת לחץ דם, תרשים אק"ג, צילומי רנטגן של הלב ושל הריאות, ואקו-לב (הדמיה על-קולית של הלב). לכל אחד מאמצעי-האבחון הללו יש יתרונות וחסרונות בהשוואה לאחרים והבחירה בכל אחד מהם, אם הם הכרחיים בכלל, מתבססת על סדר עדיפויות שנקבע על סמך כל הממצאים שהוזכרו קודם לכן".

 

מה הקצב לב הנורמלי לכלב? ולחתול? מתי אפשר לאבחן שהנשימות וקצב הלב לא תקין? 

קצב הלב האופייני בכלב בריא יכול להשתנות מאוד ונע בערך בין 60 לבין 130 לדקה ואף הרבה פחות או הרבה יותר מכך, והוא תלוי מאוד בנסיבות, כולל מצב הרוח ומצב העירנות. קיים מיתוס בו מאמינים רבים, כולל מספר רופאים וטרינרים, לפיו בגזעי כלבים שונים יש לצפות לקצב לב שונה רק בגלל ההבדלים הגדולים במשקל. ההבדל הזה אולי נכון כשהם ערים ונובע דווקא מהבדלים בטמפרמנט שלהם, אבל לא בגלל מימדיהם השונים. אם נמדוד את קצב הלב בכלב ישן, נמצא שהוא מאד מאד דומה בין דני ענק לבין פינצ'ר ננסי. קצב הלב הנורמלי בחתול יכול לנוע בין 120 לבין 220 ואפילו 240 לדקה, שוב, תלוי מאד בנסיבות. על שולחן הבדיקה במרפאה טבעי לחלוטין שהקצב יהיה הרבה יותר גבוה מאשר בבית"

 

מהן טאכיפנאה ודיספנאה?

"טאכיפנאה היא קצב נשימה מוגבר מידי, בעוד שדיספנאה היא אופי לא תקין, לרוב מאומץ מדי, של הנשימה, גם אם היא איננה בהכרח מהירה מהתקין. יהיה

 קל יותר לשים לב לכך דווקא כשזה מתרחש כשלא מצפים לכך, למשל כשבעה"ח במנוחה מלאה ולא אחרי פעילות מאומצת או בזמן התרגשות.

 

מה הם הסימנים האופייניים לכשל לבבי?

התשובה תלויה בסוג הכשל שעליו מדובר. למשל, אם הכשל הוא כזה שבגללו תפוקת הלב נמוכה מדי, יתכן שנשים לב לחולשה, לחוורון של ריריות חלל הפה, לדופק עורקי חלש מידי ואולי גם מהיר מדי, ואפילו להתקפים של איבוד הכרה, בעיקר כשבעה"ח 'דורש מעצמו' יותר ממה שליבו יכול לתמוך בו. אם לעומת זאת מדובר בכשל לב מהסוג הנקרא "גדוש" יתכן שנוכל לראות סימנים המעידים על הצטברות נוזל בחללי גוף שונים אם הכשל הוא של צד ימין של הלב, כגון חלל הבטן או חלל בית-החזה, או שאם הוא נובע מכשל של הצד השמאלי של הלב, נראה דווקא סימנים הקשורים להצטברות של נוזל בתוך רקמת הריאות - בצקת ריאות. אם הכשל כרוני, קיים סיכוי גבוה יותר להתפתחות רזון קיצוני שהולך ומחמיר עם הזמן למרות שהתזונה או התיאבון עצמם לא השתנו.

 

אם כלב או חתול מגיע למצב של כשל לבבי או דליפות בלב האם יש טיפול תרופתי או ניתוחים שיכולים לפתור את הבעיה ?

רוב רובן של מחלות הלב בבע"ח, מלבד שתיים, לא ניתנות לריפוי ולכן טיפול תרופתי כרוני בהחלט יכול לשפר את איכות החיים למשך זמן לא מבוטל. לפעמים אפילו לכמה שנים. לכן מטרת הטיפול היא לא לרפא אלא לסייע לחולה להתמודד עם מחלתו, ולהרגיש טוב יותר למרות נוכחותה. יש מחלות שניתן לשפר את מהלכן גם באמצעים חודרניים יותר".

 

  • הכותבת היא כתבת ורכזת פרסום בעמותת באר שבע אוהבת חיות. לשאלות בנושא בעלי חיים אתם מוזמנים לשלוח מיילים ל: b7la.advertising@gmail.com . תמצאו אותנו גם בטלפון: 052-4377998

 


מאת: הדס לב | 08:03 | הגיבו 6 תגובות
שלחו קטע לחבר  |  קראו תגובות |  הוסיפו תגובה | 

פורמט להדפסההדפס כתבה  

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות