כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חיי קסם

עמוס צרפתי. הכל זריזות ידיים צילום: יוסי דוס-סנטוס
עמוס צרפתי. הכל זריזות ידיים צילום: יוסי דוס-סנטוס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

עמוס צרפתי - ההודיני האילתי שהתחכך בידוענים

הוא גילה את עולם הקסמים בגיל עשר. הופיע עם אורי גלר. השתתף בסרט "מציצים". ובין חבריו נמנו שייקה אופיר, אורי זוהר ואבי טולדנו. למרות גילו המתקדם, הקוסם האילתי עמוס (הודיני) צרפתי (70), מסרב להוריד את הגלימה. ומוצא נחמה אצל הילדים אותם הוא נהנה להצחיק

טוני ליס 
פורסם: 24.01.13, 14:58

"נסעתי עם כמה חברים לבקר בירושלים, בקרן רחוב עמד ערבי עם כאפייה, שמכר ביצים טריות בעשרה גרוש ליחידה", מספר עמוס צרפתי. "ניגשתי אליו, קניתי ביצה, שברתי אותה ושלפתי מתוכה מטבע של לירה. מוכר הביצים הסתכל עליי בתימהון. קניתי ממנו עוד ביצה, שברתי גם אותה והוצאתי ממנה טבעת זהב. בשלב זה, מוכר הביצים סירב למכור לי ביצה נוספת, והתחיל לשבור את הביצים שלפניו, בעודו מחפש בתוכן מטבעות וטבעות. חבריי פרצו בצחוק גדול", מספר צרפתי.

 

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות הנגב" בפייסבוק

 

"כמובן ששילמתי לו את מלוא הסכום עבור הביצים ששבר. הוא לא ידע שמדובר בקסם, באחיזת עיניים. הרי, בסך הכל, רציתי להצחיק אותם בתעלול, לא לפגוע בפרנסתו חלילה", הוא מסכם. הסיפור הזה מתאר היטב את הקוסם המיתולוגי של העיר אילת, היתול וצחוק ללא כוונה להרע, איש המסוגל להפנט את הקהל והסובבים אותו באמצעות זריזות ידיים, אולם לעולם לא ינצל זאת כדי להרע למישהו.

 

עמוס צרפתי ניחן במתת שרבים וטובים נהנים ממנה, המתת להצחיק ולשמח לסובבים אותו. בהופעותיו, הוא מצליח להקסים ולרתק את הצופים, ובמפגש פנים מול פנים, הוא מרתק אף יותר. האופן בו הוא גורם לדברים הפשוטים ביותר להפוך לקסם: הכפית שמתכופפת על כף ידו מול העיניים המשתאות של הקהל, מטבע של עשרה שקלים שהוא מצליח להעביר דרך כף היד, המצית שהוא מצליח להעלים מכף ידי. "הכל טריקים. החוכמה היא זריזות ידיים ואחיזת עיניים", מסביר צרפתי, "וככל שקוסם מתבגר, הטכניקה רק הולכת ומשתפרת. והוא משתבח עם השנים, כמו יין".

 

כמו הודיני

עולם הקסמים והאשליות עבר כמה גלגולים במאות ה־20 וה־21, אבל הארי הודיני האגדי הוא עדיין אחד השמות המזוהים ביותר עמו. עמוס צרפתי, קוסם מזה שישה עשורים, דמות צבעונית ואהובה בנוף האילתי, שאל את שם משפחתו של הקוסם הידוע והפך אותו לכינוי הבמה שלו.

 

במרוצת השנים, צרפתי הספיק להופיע עם מיטב אמני ישראל, שימח מאות אלפי ילדים, והוא עדיין לא אומר די. בעודו בן שבעים עם חיוך של ילד על שפתיו, הוא לא מפסיק להופיע בבתי מלון, באירועים פרטיים, בהתנדבות בפני חולים ומוגבלים, ורק רוצה לעשות שמח ולהעלות חיוך על פני הסובבים. צרפתי עלה לישראל עם משפחתו מטוניס והוא ילד בן עשר, המשפחה התיישבה ברמלה, אמו חלמה שילמד ויהיה רופא או עורך דין, אבל הילד הקטן, בן העולים החדשים, נשבה בקסמיו של הודיני.

 

"תמיד רציתי להיות קוסם, שום דבר אחר לא עניין אותי אז", נזכר צרפתי. "הערצתי את הקוסם הודיני ולכן למדתי טריקים של זריזות ידיים. חיפשתי מישהו ממנו אוכל ללמוד לעסוק בקסמים והגעתי לקוסם שהיה אז מפורסם מאוד בארץ, שמו היה מילושקה והוא גר בתל אביב. למדתי בבית הספר, אולם במקביל התנדבתי להיות השוליה שלו, סחבתי וסידרתי עבורו את הציוד ודאגתי שמאחורי הקלעים הכל יהיה מוכן ומסודר עבורו. עבדתי עבורו כמובן בחינם עד שהשתלמתי מספיק כדי להופיע בעצמי".

 

"הייתי ילד נחוש שהיה מוכן לגמוע כל מרחק ולהשקיע את כל כולו בלימוד קסמים", מספר צרפתי. "לא הנחתי לשום דבר ולאף אחד לעמוד בפני המטרה שלי, אפשר לומר שהייתי קצת איש בתוך ילד חכם. כן, כמובן שהשתכרתי, אבל בעיקר היתה לי תחושה של הגשמת ייעוד. כשאני מצליח לרתק, לשלהב, להצחיק ולהקסים אנשים, אני למעשה מצדיק את היותי כאן. כשהמצאתי טריקים וקסמים שאיש עדיין לא הציג בישראל, והצלחתי לגרום לקהל לנהור ולעמוד בתור כדי לצפות בהופעה שלי, הרגשתי שאני ממש חי".

 

הזמנה מאורי זוהר

שנות השישים והשבעים בתל אביב היו שנות פריחה לתרבות הישראלית, זמרים ושחקנים נהגו לפקוד את בית הקפה "נוגה", ושם נהג צרפתי לבלות עם חבריו ולמצוא נגנים למופעים שהעלה באולמות. שלמה ארצי, יהורם גאון, שייקה אופיר, אורי זוהר, אבי טולדנו, האנשים שעיצבו את פני הקולנוע והזמר של מדינת ישראל הצעירה, היו חברי המילייה בה הסתובב צרפתי.

 

 

עמוס צרפתי - חלם מקטנות להיות קוסם
עמוס צרפתי - חלם מקטנות להיות קוסם

 

"שייקה אופיר היה חבר טוב, פנטומימאי דגול, שחקן נהדר ואיש טוב", נזכר צרפתי. "אורי זוהר היה אדם שהכרתי היטב, אבי טולדנו היה זמר צעיר בתחילת דרכו, איש מוכשר ביותר, אנו עדיין בקשר טוב. הופעתי משך שנים במועדון 'התיאטרון' בחיפה עם 'שלישיית מנטה מסטיק', אלו היו האנשים שעסקו בתחום בו אני עסקתי. ההופעות באולמות הצריכו גם נגני להקה והופעות נלוות ותמיד יכולתי למצוא בקפה 'נוגה' נגנים מוכשרים. המופעים שלי היו מבוקשים ותמיד מילאו אולמות משום שטרחתי ללא הרף ללמוד ולהמציא קסמים וטריקים חדשים. אני הייתי הקוסם הראשון ששלף יונים מהשרוול בפני קהל. בשנת 1971 אף זכיתי בתחרות הקוסמים הארצית ואורי זוהר ביקש ממני להופיע בסרט 'מציצים' אותו הפיק. השתתפתי גם בסרט 'חסמבה' עם שלמה ארצי, הופעתי בתוכניות טלוויזיה רבות: 'רחוב סומסום', 'שמיניות באוויר', ועוד. החיים היו מעניינים, אהבתי את העבודה שעשיתי ואת האנשים איתם עבדתי".

 

צרפתי מספר כי למרות החשיפה שקיבל והזכות להכיר יוצרים בעלי שם בתחילת דרכם, השתן כפי שנהוג לומר, לא עלה לו לראש. הוא נשאר עם רגליים על הקרקע. "הייתי אדם רציני ואחראי שידע היטב שלקהל תמיד מגיע הטוב ביותר

 וההופעות שלי תמיד התאפיינו במקצועיות. לא נסחפתי לחיים פרועים מעודי, תמיד הייתי איש משפחה. אני לא שותה, לא מעשן, לא מהמר, ילד טוב בסך הכל, והכי אוהב לשמח אנשים", הוא אומר בחיוך.

 

קורא מחשבות

צרפתי הופיע לא פעם עם אורי גלר, האמן העל חושי הידוע, ולדעתו, אורי גלר הוא קוסם העוסק בזריזות ידיים. "האמרגן מיקי פלד היה האמרגן של שנינו, הופענו באותו אולם ואורי הוא קוסם מצוין", מעיד צרפתי על עמיתו ונוטל כפית עבה וארוכה מהשולחן. "לדעתי, מה שהוא עושה הם טריקים רגילים וזריזות ידיים, בדיוק כמוני".

 

הכפית בידו של צרפתי מתחילה להתקמר, ובעוד הוא מדבר, היא כפופה לגמרי, וצרפתי מגיש לי אותה בחיוך. "כיפוף כפיות הוא טריק נטול מאמץ", הוא אומר. "עסקתי גם בהיפנוט, שכנעתי אנשים על הבמה לאכול בצל חי, לרקוד עם מטאטא ודברים מסוג זה, אבל שוב, אין בזה שום דבר על חושי, הכל עניין של טריקים וזריזות מחשבה. צריך לדעת לקרוא את האדם שלפניך, להבין מי ומהו על פי שפת הגוף ואופן הדיבור, ואז אפילו קריאת מחשבות הופכת לדבר כמעט פשוט. אינני מספר כמובן כיצד אני עושה את הטריקים. קוסם טוב לעולם אינו מגלה את הסודות שלו".

 

גם בתום תקופות הנדודים, צרפתי אהב לשוב הביתה לאילת. הברנז'ה הנוצצת בעיר הגדולה והבמות הרחבות ידיים לא משכו אותו. "עבורי, המקום לו אני קורא בית הוא המקום בו נמצאים האנשים שאני אוהב", מספר צרפתי על החיבור שלו עם העיר הדרומית.

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע בעיתון "ידיעות אילת"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות