כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מהפכה

אבירמה גולן צילום: קובי קואנקס
אבירמה גולן צילום: קובי קואנקס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

עזבו את הברנז'ה לטובת חולון

היו להם משרות בכירות, כרטיסי ביקור מרשימים ומקום עבודה נחשב למדי בברנז'ה. בשנה האחרונה הם החליטו להסתער על האתגר ולהצטרף למהפכה התרבותית של חולון ובת ים. יהושע סימון, אבירמה גולן, נועה רגב ופרופ' דנה אריאלי־הורוביץ מסבירים איך אפשר לעשות תרבות איכותית ממש כמו בתל אביב

שולה פרומר, לימור סימון 
פורסם: 31.12.12, 07:55

עד לפני כמה שנים המושג 'חוב"תים' התגלגל בפי כל סטנדאפיסט מתחיל בתענוג של זלזול. רוצה בדיחה טובה? חפש את הבת ימי ואת החולוני. העיר חולון הייתה הראשונה לנער את אבק הסטיגמה שדבק בה. המיתוג שלה כעיר הילדים גרם אפילו לתל אביבים לאמץ את הבייבי ולהודות שבעיר השכנה קורים דברים נהדרים. לא חלף זמן רב, וגם בת ים רצתה. בצמוד למגדלי הפאר הצופים אל הים, החלה להירקם בה עשייה תרבותית עם אג'נדה חתרנית בלי שמץ של רגשי נחיתות.

 

 

בעוד השתיים מפלסות להן דרך ועולות על מסלול המהפכה התרבותית, נרתמה גם הברנז'ה: בעלי תפקידים מתל אביב ומירושלים, שפעם היו אולי מעדיפים להישאר איפה שקורים כל הדברים ה"אמיתיים", הצטרפו במהלך השנה האחרונה להרפתקה, שינסו מותניים, דיווחו על שינוי כתובת מקום העבודה ותרמו כתף לטובת המהפכה.

 

חוף משגע, אחלה אנשים

בחודש מרץ 2011 נכנס יהושע סימון, בן 33, אחת הדמויות המרכזיות והמרתקות בשדה האמנות האלטרנטיבית בישראל, לתפקידו כמנכ"ל ואוצר ראשי של המוזיאון על שם בן ארי בבת ים, ובכך הפך למנהל המוזיאון הצעיר ביותר בישראל מאז ומעולם. סימון, המוכר כמהפכן לא קטן, העביר את קיץ 2011 עם אשתו באוהלי המחאה בשדרות רוטשילד, והביא איתו לבת ים ניחוח אנרכיסטי מתובל באינטלקט מבריק.

 

"מתוך ההיכרות שלי עם מה שאנחנו, האנשים, יכולים לעשות ביחד, אני יודע שאפשר לשנות", אמר עם מינויו. כשנשאל מה יש לו לחפש במוזיאון שיושב

בעיר פרובינציאלית, שפרנסה לא מעט בדיחות על ערסים ועולים חדשים, השיב שהרעיון נשמע לו ממש שיגעון. "במקום הזה, בת ים, אני רואה את ההזדמנות", אמר. "יש כאן מציאות חיים של אנשים שהיא לא קלה ולא פשוטה, אבל חוויית החיים שלהם עשירה ומעשירה. זאת עיר סופר אטרקטיבית, שיש לה חוף ים משגע ואחלה אנשים שאני רוצה להכיר. שאני חייב להכיר. אנחנו רגילים לראות דברים מהזוויות שאליהן התרגלנו, אבל יש עוד דרכים להתבונן, ובת ים היא המון דברים".

 

מנהל המוזיאון הצעיר בארץ. יהושע סימון (צילום: קובי קואנקס)
מנהל המוזיאון הצעיר בארץ. יהושע סימון (צילום: קובי קואנקס)

 

עוד הוסיף סימון ואמר שאם הייתה תחבורה ציבורית כמו שצריך, בת ים הייתה חתיכה אחת מהפאזל של תל אביב, "כי בסופו של דבר, 80 אחוז מהאוכלוסייה בישראל מתגוררת על 20 אחוז מהשטח, אז מה העניין?".

 

בחירתו של סימון הוכיחה שבת ים מתכוונת להמשיך באג'נדה של מהפכת התרבות המקומית. הוא הביא איתו לעיר קבלות על עשייה מגוונת, זוויות התבוננות אחרות באמנות ושאיפה להגיע לקהלים רחבים. עם כניסתו לתפקיד הצהיר שהוא שואף לחבר את העיר עם אירועים בינלאומיים, לארח בה אמנים מחו"ל, לנייד תערוכות ולהיעזר באמנים צעירים. "בת ים היא לא תל אביב, אבל אם נעצור לרגע ונחשוב, נוכל לראות שלמוזיאון תל אביב אין שום עדיפות על מוזיאון בת ים".

 

שם טוב פותח דלתות

לשמות הנוצצים שהגיעו לבת ים צורף ביוני האחרון שמה של עיתונאית "הארץ" אבירמה גולן בת ה־62, כמנהלת החדשה של המרכז לעירוניות ותרבות ים תיכונית בבת ים. גולן, סופרת ומתרגמת, ובעברה גם שחקנית, זמרת ומגישת תוכניות ספרות בטלוויזיה, אמרה עם כניסתה לתפקיד: "אני מרגישה שאני נאחזת בתפקיד החדש שלי כדי לנסות לעשות משהו למען אדמת העתיד של הארץ הזו. לעשות משהו אמיתי על הקרקע הזו, ולהגיד לעצמי שגם אני עשיתי כאן משהו".

 

כשנשאלה אם הגיעה לבת ים רק מפני ששמה יכול לקשט לגמרי לא רע את מצבת כוח האדם העירונית, שתוגברה בשמות נוצצים, השיבה: "אני מקווה שאני שם מספיק טוב שיוכל לפתוח דלתות עבור העיר הזאת ולטובת תושביה. זה לגיטימי וזה טוב".

 

שם נוצץ שפותח דלתות? אבירמה גולן (צילום: קובי קואנקס)
שם נוצץ שפותח דלתות? אבירמה גולן (צילום: קובי קואנקס)

 

גולן התרכזה לאורך השנים בעיקר בעניין החברתי, עוד הרבה לפני שמושגים כמו "קוטג'" או "אוהלים בשדרה" הפכו לחלק מהלקסיקון. הרוח החברתית באה איתה אל המרכז לעירוניות ותרבות ים תיכונית, שנפתח לפני קצת יותר מארבע שנים במטרה לפתח מודל תרבותי־עירוני ייחודי. המרכז עוסק ביצירת מרחב עירוני חדש, בקידום הפעילות בקהילות השונות ורבות התרבויות בעיר, ולא מעט בטיפוח התרבות הים תיכונית בכל התחומים ובכל המקומות. ככה נכנסים, בחסות המערכת, כל מרכיביה הצבעוניים של העיר, הרחוב והשוק, המוזיאון והיכל התרבות, הים הפתוח והחוף, המוסיקה והאוכל, הספרייה הציבורית והגינות, הבינאלות והשכונות. וכמו בבלנדר, הם מתערבבים, הופכים לעיסה ונאפים לעוגה טובה.

 

לדברי גולן, היא שואפת בתפקידה החדש לנצל את השפע שבת ים מציעה ולהפוך אותה למודל של עיר ים תיכונית בעלת אופי עצמאי לגמרי, על כל המשתמע מכך. "עיר שמשתלבים בה גבוה ונמוך, עממי ואליטיסטי, בכפיפה אחת, בלי שום בעיה". אפשר ואפילו רצוי לשבור צלחות לצלילי הבוזוקי ולטפח מחקר אקדמי בתחום העירוני".

 

לשבור את תקרת הזכוכית

פרופ' דנה אריאלי־הורוביץ, בת 49, היא הדיקאן החדשה של הפקולטה לעיצוב במכון הטכנולוגי בחולון. מי ששימשה שנים רבות כראש מחלקה ב"בצלאל" החליפה בשנה האחרונה את הנוף הירושלמי, שהייתה מורגלת בו, בנוף של דיונות־חול־ים, מבני מגורים ומקבץ מוזיאונים בטווח עין, שהפך זה מכבר מקום עלייה לרגל. "העזיבה את 'בצלאל', שהיה עבורי סוג של בית, הייתה מלווה בתחושות מעורבות", היא אומרת, "הייתה תחושה של מיצוי, ולמכון הטכנולוגי אני מגיעה כדי לממש כמה חלומות. שמעתי רבות על המקום, ואני יודעת שהוא נחשב למקום רציני שמייצר מקצוענים".

 

בין הסיבות לבחירתה בחולון הייתה "התרבות הארגונית שמחבקת ואוהדת בצורה חיובית, מה שלא הרגשתי שיש ב'בצלאל'", כדבריה. "נכנסתי שם לעולם של יצירה, יצרים ויוצרים, אבל כשפוליטיקה מתערבבת עם היצירה, זה עלול לפעמים להסריח".

 

פרופ' אריאלי-הורוביץ. אמנות נטו (צילום: אבי מועלם)
פרופ' אריאלי-הורוביץ. אמנות נטו (צילום: אבי מועלם)

 

סיבה נוספת היא להוכיח, לעצמה ואולי גם לסביבתה, שבטריטוריה אוהדת נשים יכולות להגיע למשרות בכירות גם בעולם של גברים. "לצערי", היא מודה, "בדרגות האלה העולם עדיין שייך לגברים. זה עולם גברי מאוד אלים. ב'בצלאל' למדתי שיעור חשוב בחיים: גם כשאני מתנהלת בעולם כילידת הארץ שעשתה הכל בעשר אצבעות, כשאת אישה את אישה. קשה מאוד לשבור את תקרת הזכוכית, בעיקר במקומות כאלה".

 

אריאלי־הורוביץ מביאה לחולון משהו מהניחוח האינטלקטואלי ואווירת מגדל השן הירושלמית, כמו גם את המטען ההיסטורי של בית הספר העברי הראשון לאמנות, בצד הידע הנרחב שלה בקשרי הגומלין שבין אמנות לפוליטיקה ורקורד המחקרים שלה בתחומי הצילום, העיצוב והתקשורת החזותית. "חולון מדברת בשפה עיצובית, מיקמה את עצמה כעיר מעוצבת והפכה להיות שחקן מרשים בקהילה הבינלאומית". אחת המטרות שהציבה לעצמה כאן: לחפש את הדרך לשלב בין הקהילה למכון ולמצוא את הדרך שבו יוענק תואר אקדמי מחקרי בכל תחומי העיצוב. "אני רק בהתחלה", היא אומרת, "אני בטוחה שיש עבודה רבה ומאתגרת לפניי".

 

קולנוע לגיל הרך

בחודש מאי 2011 נכנסה נועה רגב בת ה־30 לתפקיד המנהלת החדשה של הסינמטק בחולון. רגב שימשה כמרצה לקולנוע באוניברסיטת תל אביב, במכללת ספיר ובאוניברסיטה הפתוחה, הייתה המנהלת של הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים ולקחה חלק בהפקת אירועי קולנוע רבים נוספים. היא בעלת תואר שני מהחוג לקולנוע ולטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב ומשלימה בימים אלה את עבודת הדוקטורט שלה בנושא קולנוע לילדים. מבחינתה, בחירתה בתפקיד בעיר המגדירה את עצמה כעיר ילדים מתחברת היטב גם לעבודת הדוקטורט שלה, כך שהבחירה בחולון הייתה מלכתחילה המועדפת.

 

"זה נכון שחולון הייתה עיר עם סטיגמה, אבל הסטיגמה נמחקה. כבר לא קיימת יותר. כשהגעתי לכאן כולם כבר ידעו מה קורה פה. זאת עיר שבאופן יוצא דופן מאפשרת פעילות תרבותית שתענוג להיות חלק ממנה", היא מסבירה. "עיר שמעודדת עשייה של תרבות ועיר עם מגוון מדהים של מוסדות תרבות, שמאפשרים לי ליצור המון שיתופי פעולה, לקבל השראה מכל מה שקורה כאן מסביב ולתרגם את זה לפעילות הסינמטק. מבחינתי, חולון הייתה היעד וההזדמנות הגדולה שלי. אני מאושרת לבוא לעבוד כאן כל יום, להיות מעורבת בפעילות שבשטח. לא חושבת שהייתי מוותרת על הג'וב הזה".

 

בלי סטיגמות. נועה רגב (צילום: קובי קואנקס)
בלי סטיגמות. נועה רגב (צילום: קובי קואנקס)

 

מאז נכנסה לנעלי קודמתה, שירה כרמי, יצרה רגב מספר פעילויות הקושרות קולנוע עם גיל צעיר, בהן הפעלת רצועה קבועה של סרטי סינמטק לילדים. עכשיו היא שוקדת על תכנון פסטיבל סרטים לגיל הרך שיתקיים בקיץ. "המטרה היא לטפח את אהבת הקולנוע, את חוויית הצפייה ואת האסתטיקה של הקולנוע מגיל צעיר", היא אומרת.

 

כדי לגוון את קהל היעד שלה, יצרה רגב שיתוף פעולה עם מועצת הנוער של חולון לצד הקרנות מיוחדות לגילאי העשרה. היא מביאה לקדמת האקרנים התייחסות נרחבת לקולנוע הישראלי, מפגשים קולנועיים רבגוניים, מפגשים עם יוצרים מקומיים וסרטי איכות סינמטקיים. בעתיד היא מתכוונת להרחיב את פעילותו של המקום למרחבים אחרים. "אחד המאפיינים המייחדים את סינמטק חולון הוא היותו חלק מן המֵדיָטֶק, שמקיים שיח בין תחומי אמנות השונים", היא מסבירה.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות