כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
פוסט טראומה

הוכר כהלום קרב. אילוסטרציה צילום: index open
הוכר כהלום קרב. אילוסטרציה צילום: index open
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

חייל מילואים שנפגע נפשית הוכר כהלום קרב

החייל היה עד לפגיעת הקטיושה ליד בית העלמין בתל חי, שגרמה למותם של 12 חיילים ולפציעת 15 נוספים. לחייל הוכרה נכות קבועה של 30 אחוז, מאחר שמצבו לא השתפר מאז האסון. עורכת דינו: "גם מצבים פעוטים לכאורה, היו גורמים לו להיכנס ללחץ ולחוסר שקט"

אבנר לוטן  
פורסם: 28.11.12, 08:06

שש שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה הכיר משרד הביטחון בנכותו של לוחם במילאים שהיה בין נפגעי נפילת הקטיושה ליד בית העלמין בתל חי. הוא הוכר כהלום קרב עם נכות קבועה של 30 אחוז.

 

 

היחידה לתביעות וקביעת זכאות מאגף שיקום הנכים של משרד הביטחון הכירה לאחרונה בנכותו הקבועה של הלוחם־ כנכה צה"ל הלום קרב, זאת עקב עדותו לאסון הכבד ביותר שהתרחש במלחמת לבנון השנייה, בשל נפילת רקטת קטיושה בשטח כינוס בסמוך לכפר גלעדי.

 

בהודעה שנשלחה לאותו חייל מילואים על ידי אגף השיקום נכתב: "הריני מתכבד להודיעך כי הוועדה הרפואית בישיבתה בתאריך 12.8.2012 קבעה כי לא חל שינו במצבך. דרגת נכותך נשארה אפוא 30%".

 

הוועדה הרפואית למעשה קבעה כי אותו חייל עובר ממצב של הכרה בנכות זמנית להכרה בנכות קבועה, וזאת לאחר שהוועדה התרשמה כי לא חלה הטבה במצבו הנפשי, ולכן הוא זכאי להכרה קבועה בנכותו.

 

המקרה שבגינו הוכרה נכותו של החייל אירע בעיצומה של מלחמת לבנון השניה, בעת שצה"ל תגבר את כוחותיו ליד הגבול לקראת כניסה קרקעית לתוך שטח לבנון. רקטת קטיושה נחתה ישירות על כוחות אשר היו מקובצים בשטח כינוס בסמוך לכפר גלעדי.

 

באירוע נהרגו 12 חיילי ומילואים ונפצעו 15 , שניים מהם באורח קשה. בשטח הכינוס היו גם משאיות עמוסות באספקה, ציוד ותחמושת, דבר שהגדיל את עוצמת הפיצוצים במקום.

 

גם בדקות שלאחר הנפילה, תוך כדי פינוי הפגועים, המשיכו ליפול רקטות קטיושה נוספות בסביבה הקרובה למקום האסון. אותו חייל מילואים שהיה עד לאירוע, אמנם לא סבל מפגיעות פיזיות, אך נותר הלום קרב עד היום נוכח המראות הקשים של הרוגים רבים ופצועים במידות שונות של חומרה, מהם חבריו לנשק , בהם טיפל עד להגעתם של כוחות ההצלה.

 

עו"ד מרב וייס קרטיה, שייצגה את אותו חייל: "כבר באותו יום שאירע האסון, הצבא הביא למקום קציני בריאות נפש שיטפלו בחיילים שהיו עדים למראות הקשים.

 

"אותו חייל מילואים המשיך להיות בקשר איתם גם לאחר מכן, וכעבור כמה חודשים הוא הופנה ליחידה לטיפול בנפגעי הלם קרב בתל בית החולים שיבא בתל השומר.

 

"כחלק מהתהליך הוא מילא טפסים להכרה בנכותו. כעבור שנתיים הוא פנה אלי שאייצג אותו מול אגף השיקום. הוא סבל מסימפטומים של חרדה. גם מצבים פעוטים לכאורה, היו גורמים לו להיכנס ללחץ ולחוסר שקט. הטיפול בתיק שלו היה ממושך בגלל שמדובר בנפגע נפש".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות