כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
שלילי למס הכנסה

טופס של מס הכנסה. איך הקיבוצניקים יקבלו החזר צילום: שלומי כהן
טופס של מס הכנסה. איך הקיבוצניקים יקבלו החזר צילום: שלומי כהן
 
ירון רייכמן. "לא להפוך לשכירים" צילום: שירלי זינגר
ירון רייכמן. "לא להפוך לשכירים" צילום: שירלי זינגר
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הקיבוצניקים לא זכאים להחזרי "מס הכנסה שלילי"

רוב חברי הקיבוצים אינם זכאים להחזר עבור "מס הכנסה שלילי" משום שאינם נמצאים ב"יחסי עובד מעביד", ואין להם "תיק" במס הכנסה. ויש המלצה: קופת הקיבוץ תממן את הסכום לזכאים

אריק בשן 
פורסם: 08.08.12, 00:07

המעבר מעידן הקיבוץ הישן לזה הקרוי "מתחדש" לא מיטיב בהכרח עם "החלשים". הבעיה היא שאפילו במקרים שהמדינה מצאה אותם ראויים לקבל חיזוקים - חלק מהקיבוצניקים "המתחדשים" נמצאים במלכודת.

 

עוד על יחסי העבודה בקיבוצים:

 

אחד הביטויים המובהקים לכך הוא דמי האבטלה, והיום מתברר כי גם בין הזכאים הקיבוצניקים ל"מס הכנסה שלילי" - ישנם רבים שאינם יכולים לקבלו, משום שאינם נמצאים ב"יחסי עובד מעביד" ואין להם "תיק" במס הכנסה ובביטוח הלאומי. "ברית פיקוח" ממליצה: לא לשנות את המצב הסטטוטורי של חברי הקיבוץ, אלא לממן בכספי הקופה הקיבוצית את הסכום שהחבר זכאי לו בגין מס הכנסה שלילי.

 

המלצת ברית-פיקוח נדרשה לאור פניות רבות שהגיעו אליה מהשטח בתקופה האחרונה, מאז שנחקק חוק מס הכנסה שלילי ומחולקים כספי מדינה לזכאים. על פי החוק זכאים העונים לקריטריונים לקבל מס הכנסה שלילי בהתאם לכללים שחלים לכאורה על כל אזרח במדינה. הבעיה היא שאותם "כללים" אינם חלים על קיבוצניקים רבים שאינם נמצאים ביחסי עובד-מעביד בתוך הקיבוץ, או אפילו מחוצה לו עם מעסיקיהם, ואינם מביאים ממקום עבודתם תלוש שכר ככלל אזרחי המדינה.

 

חבר קיבוץ המסיים את החודש עם תלוש שכר שהוא מקבל מידי מעסיקו מחוץ לקיבוץ, או ממעסיקו (ביחסי עובד-מעביד, כמובן) בקיבוץ עצמו; המנהל באופן פרטי עסק המניב, יחד עם שכרו, סכום חודשי הגבוה מ-2,040 ש"ח ונמוך מ-6,034 ש"ח (כל הסכומים בכתבה נכונים על פי מדד יוני 2012); המנהל בעצמו "תיק" כנגד הרשויות; שהוא בגיל 23 ומעלה, הורה לילד אחד או יותר, או בן 55 ומעלה גם ללא ילדים; שלא היו בבעלותו בשנת המס הרלוונטית (2011) דירה או נכס אחר שחלקו בהם היה מעל 50% - בכל המקרים האלה, אם עמד הקיבוצניק בכל התנאים המפורטים בפסקה הנ"ל בשנת המס 2011 - הוא זכאי להגיש לרשויות המתאימות תביעה לקבלת מס הכנסה שלילי.

 

את התביעה יש להגיש עד 30 בספטמבר השנה (בעוד כחודש וחצי). על מגישה להגיע אישית לאחד מסניפי הדואר, כשהוא מצויד בתעודת זהות ובהעתק המחאה המעידה על ניהול חשבון בנק על שמו. התביעה היא אישית ואין שום אפשרות להגיש תביעה עבור אדם אחר. בדיקת הזכאות מתבצעת על ידי הצלבת מידע שהתקבל מהמעבידים/המעסיקים, נתוני המוסד לביטוח לאומי והדוח השנתי שהוגש למס הכנסה.

 

סכום המענק החודשי נע מ-20 ש"ח עד 470 ש"ח לחודש, כשהוא מושפע, כאמור, מגובה שכר העבודה, ההכנסות מעסק ומשלח יד, כמו גם הכנסות נוספות כגון קצבה (פנסיה למשל) וגמלאות המשולמות על ידי הביטוח הלאומי, הכנסות בן הזוג, מספר הילדים וגילו של מגיש הבקשה.

 

מהנאמר לעיל ברור שהקיבוץ עצמו, כישות משפטית, אינו זכאי לקבל מס הכנסה שלילי, והדבר נכון לגבי כל מי שעובר דרכו על פי שיטת המיסוי (המרוכז) הקיבוצית הקיימת. הדברים אמורים הן לגבי אותם חברים המועסקים בקיבוץ כעובדי פנים, הן לגבי חברים עצמאיים אשר בחרו לדווח דרך דיווח המס של הקיבוץ, ואפילו לגבי עובדי חוץ שהקיבוץ מוציא בגינם חשבוניות מס.

 

לדברי רו"ח ירון רייכמן (מקיבוץ גליל-ים), מנכ"ל קבוצת ברית-פיקוח, אין שום הצדקה שתישלל הזכות הזו מחבר קיבוץ רק משום שהוא עובד בקיבוץ, מדווח באמצעות הקיבוץ, או עובד ללא יחסי עובד-מעביד.

"ברית-פיקוח ממליצה לקיבוצים כי ישקלו להעניק בעצמם, לאותם חברים שנמצאים בתחום התנאים של הזכאות, את הכספים להם הם זכאים מקופת המדינה".

 

לא יותר פשוט למסד סוף-סוף יחסי עובד-מעביד גם בקיבוץ, ככל האזרחים?

ירון רייכמן: "מבחינתנו עדיף שהמערכת תישאר כפי שהיא היום, ללא יחסי עובד-מעביד, מכל הבחינות. אבל ראוי שכל קיבוץ, בפני עצמו, יבדוק את יכולותיו. מדובר בסך הכל על כמה עשרות או מאות ש"ח לפרט זכאי מדי חודש. הגיעו אלינו המון פניות מהשטח. יש לחצים לשנות את מעמד חבר הקיבוץ באגודה שיתופית למסגרת יחסי עובד-מעביד - לא רק בגלל נושא מס ההכנסה השלילי, אלא גם בגלל דמי אבטלה או מצב של פשיטת רגל.

 

"ההמלצה שלנו היא לא לייצר את הלחץ הזה להפוך לשכירים, כי יש לכך משמעות רחבה מאוד בתחום מס ההכנסה והביטוח הלאומי. עדיף לקיבוץ לקחת אחריות ולשלם את התשלומים האלה".

 

לדברי רייכמן, לא קדמה להמלצה של ברית-פיקוח התייעצות עם גורמי הכלכלה בתנועה הקיבוצית."לא מדובר על פעולה מחייבת", הוא אומר, "זוהי המלצה בלבד, ולכן גם לא היה צורך בשיחה כזו". מאגף הכלכלה בתנועה אישרו שהם אכן אינם מצויים בפרטי ההמלצה.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות