כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הקרב על הפנסיה

מלכה שמיר. "חברים שיתמודדו בנחישות על עמדתם - יכולים להצליח" צילום: חמי שמיר
מלכה שמיר. "חברים שיתמודדו בנחישות על עמדתם - יכולים להצליח" צילום: חמי שמיר
 
קיבוץ פלמחים. "התוספת האבודה" חזרה לוותיקים צילום: צביקה זהבי
קיבוץ פלמחים. "התוספת האבודה" חזרה לוותיקים צילום: צביקה זהבי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

פלמחים: החזירה לוותיקים את הכסף שנלקח מהם

מלכה שמיר, מוותיקות פלמחים, יצאה למאבק עקרוני (וכספי) כדי להשיב לפנסיונרים בקיבוצה את זכויות קצבת הזקנה, שנמסרו לקיבוץ בעידן השיתופי ולא הוחזרו לאחר השינוי וההפרטה

אריק בשן 
פורסם: 31.07.12, 07:52

לא כל יום יוצאת חברה, מוותיקות הקיבוץ, למאבק עקרוני (וכספי) נחוש: מתדפקת על דלתות המוסדות בקיבוצה ובתנועה, פונה ביוזמתה אל רשם האגודות השיתופיות, לא מוותרת על זכויותיה ולבסוף גם מצליחה - המקרה של מלכה שמיר, חברת קיבוץ פלמחים, אם לארבעה ילדים וסבתא מאושרת ל-12 נכדים.

 

עוד על הפנסיה בקיבוצים:

 

מקורות הפרשה הזו כבר כמעט התיישנו. בשנות התשעים של המאה שעברה נקלע קיבוץ פלמחים לקשיים כלכליים רציניים. פלמחים, שהיה אז קיבוץ-קיבוץ, פנה לחבריו שעל סף זכאות לגמלאות מהמוסד לביטוח לאומי (בנות 60 ובני 65), וביקשם לוותר, בחתימתם, על האופציה השמורה להם להמשיך לעבוד עוד כמה שנים - בתמורה לקצבה חודשית משופרת בכמה מאות ש"ח.

 

מה לא עושים על מנת לשפר, ולו בדוחק, את מצב הקופה הציבורית של פלמחים? מאז חלפו שנים רבות, והיום - בעידן שבו הכל סביב הפרט מופרט ומתוקצב - לא הזדרזו בקיבוץ להכניס את היד עמוק לכיס כדי לפצות את החברים ש"ויתרו" על חלק מכספי הגמל שלהם לטובת הקיבוץ בשעתו הקשה, ולהשוות את קצבתם לאלה שלא ויתרו. החברה מלכה שמיר לא הרימה ידיים. היא נאבקה, כאמור, על זכויותיה, ואפילו הצליחה.

 

פנייה אל רשם האגודות

שמיר, החוגגת ממש בימים אלה "יום הולדת עגול" ("לא חשוב בדיוק בת כמה אני, אני נראית צעירה בהרבה"...), "סידרה" לעצמה "מתנה" רטרואקטיבית החל מינואר השנה, על חשבון אותה "תוספת אבודה" דאז של הביטוח הלאומי. על המתנה הזאת נאלצה שמיר להזיע בגפה, למרות שאין לה ספק כי בפלמחים ישנם חברים נוספים ש"הותרמו" לקופת הקיבוץ לפני עשרים שנה. "בקיבוץ שלנו אין אפשרות לעשות לובי, אז אולי דווקא בגלל חוסר הכישורים שלי", היא מצטנעת, "עשיתי הכל לבד".

 

שמיר פעלה כמעט לפי הספר: אחרי שלושה חודשים בהם התעקשה להתקבל לשיחה במזכירות והתשובות שקיבלה משם היו רחוקות מלספקה, ולטעמה, אפילו פוגעניות במידה; ואחרי שנדחו בקשותיה לסיוע, בסבר פנים יפות, גם במחלקות התנועה הרלוונטיות, חברה ומשפטים - אחרי כל זה, לפני כשנה וחצי, פנתה אל רשם האגודות השיתופיות עו"ד אורי זליגמן (2.3.2011). בקובלנתה טענה על "קיפוח בהשלמת קצבת זקנה של הביטוח הלאומי לכמה חברים".

 

שמיר הסבירה שמדובר במקרה עתיק, שאירע הרבה לפני שפרץ השינוי, בו התבקשו החברים לוותר על "זכותם" לדחות בחמש שנים את הפרישה מעבודה, ולקבל קצבה משופרת. חלק מהחברים, מסיבותיהם, לא נתנו את הסכמתם. אחרים, כמקובל אז, קיבלו את דין הקיבוץ ונענו. היום, מי שדחה את פניית הקיבוץ - מקבל קצבה מוגדלת מהביטוח הלאומי, מבהירה שמיר את העיוות, ואותם חברים שחתמו על הבקשה ושוויתרו על אופציה להוסיף כסף לקצבתם לטובת קופת הקיבוץ החסרה - נפגעו.

 

בשנת 2004, כחלק מהמעבר של הקיבוץ להפרטה, כשהתברר שקיים פער בין סכום הקצבה לחברים שיצאו מהעבודה בגיל המינימלי לבין החברים שדחו את סיום עבודתם - מצאה שמיר אוזן קשבת לטענותיה: ועד ההנהלה של פלמחים דאז, בראשות דני עברי, הכיר בעיוות שנוצר והחליט להשלים לאותם חברים את ההפרש.

 

חיזוק לעדותה נמצא בפרוטוקול ועד ההנהלה (מזכירות) מישיבתו ב-3.5.2004. בסדר היום הופיע הסעיף: "ביטוח לאומי - ההפרש בין חברים שחתמו בגיל 60-65 והמשיכו לעבוד". ההחלטה היתה: "להוסיף למודל הפרש ביטוח לאומי קצבת זקנה, למי שחתם ויצא לגמלאות בגיל 60 (נשים) ובגיל 65 (גברים)", החלטה שלדברי שמיר אושרה גם על ידי אסיפת הקיבוץ.

 

אלא שההסדר הזה נקטע בדצמבר 2010. על פי החלטה חדשה של אסיפת הקיבוץ, נגרעו אותם כספים משלימים מקבוצת החברים "התורמים", שבמזכירות אפילו את שמם סירבו למסור לשמיר. "אינני רואה כל הצדקה לפגוע, חד-צדדית, בהשלמת קצבת הזקנה", היא כתבה לרשם. "מדובר במספר קטן של חברים בגיל מבוגר שאין להם הכנסות אחרות. אבקש התערבותך להשלמת קצבת הזקנה".

 

מיישרים קו לגמלאים

אצל הרשם, התארך הזמן עד שמשרדו ניכנס לטיפול בקובלנה. כשנתבקשה תגובת מנהל הקהילה, אייל ניסן, לאותו "תיק", כמעט ארבעה חודשים מאוחר יותר - הסביר הלה בכתב לשרגא פולק, ראש ענף פיקוח מרכז במשרד הרשם, ב-22.6.2011, מדוע אין פלמחים מקפיד לקיים את החלטותיו־הוא מן העבר: "החלטות הקיבוץ בנוגע לתשלום הפרשים להשלמת הפנסיה וביטוח לאומי מעוגנות בתקנון הקיבוץ והחלטותיו.

 

חובת הקיבוץ לפנסיית מטרה בסך 2,600 ש"ח, צמודה למדד מחודש דצמבר 2002, סכום המגיע היום לקצת יותר מ-3,000 ש"ח. בהחלטת האסיפה מינואר 2011 נקבע שהתחשיב להעברת ההשלמות לפנסיה (עד לפנסיית המטרה) ותשלום ההפרשים לביטוח הלאומי - יהיה אחד. כלומר", הוא מבהיר, "לחבר המקבל פנסיה גבוהה מפנסיית המטרה - יקוזז ההפרש מההשלמה לביטוח הלאומי".

 

אכן, הסבר מורכב. ולדעת מנהל הקהילה של פלמחים, במכתבו אל פולק, היו אלה "החלטות הוגנות ומוסריות, ומתואמות לחלוטין עם תקנון הקיבוץ". דעתה של שמיר שונה, כמובן: לדבריה מדובר בהחלטות שהועברו לציבור בתוך ים של סעיפים וסעיפי-משנה, עם הרבה אותיות קטנות, סביב "פנסיית המטרה".

 

"כשהחתימו אותנו לפני עשרים שנה", היא אומרת, "פלמחים עדיין היה קיבוץ קלאסי, שיתופי, קיבוץ-קיבוץ.

מי חשב שנגיע למין התחשבנויות כאלה. אז פשוט אמרו לנו שחסר כסף. לא חשבו בכלל על שינוי, בוודאי לא על הפרטות".

 

כך או כך, לא הרשם היה זה שהכריע בסופו של דבר את הדין. עבודתו, אגב, היתה רחוקה מלהרשים את שמיר: "הוא לא טיפל בפנייה שלי בקצב המתאים", היא אומרת, "אבל בסופו של דבר כנראה שלצד הנחישות שלי שימשה המעורבות שלו מעין מנוף להצלחת המאבק".

 

כשהובא סוף-סוף הנושא כסעיף לדיון בוועד ההנהלה המכהן של פלמחים, תמך הרוב בעמדת שמיר ("דאגתי שכולם יצביעו כמו שצריך..."). על־פי החלטת הוועד חזרה מלכה, בינואר 2012, לקבל את השלמת קצבת הביטוח החודשית, כאמור - כמה מאות ש"ח.

 

"למה רק מ-2012? כי החליטו בוועד לדלג על שנה אחת, ואני ויתרתי. לא היה לי כוח להיאבק על אותה שנה חסרה, למרות שמדובר בכמה אלפי ש"ח. מה שחשוב לי לא פחות הוא שאם דברים כאלה קרו גם בקיבוצים אחרים - שידעו החברים להתמודד על עמדתם. אם יגלו נחישות ולא יוותרו - הם יכולים להצליח".

 

את יעקב סיזל, יו"ר פלמחים, לא ניתן היה להשיג. אייל ניסן, מנהל הקהילה, הנמצא בשלהי תפקידו, סירב להתייחס לשאלות העיתון שהופנו אליו: "הנושא הזה כבר נסגר ואין לי שום עניין לפתוח אותו מחדש".

 

לפחות תוכל לחשוף בכמה חברים מדובר?

אייל ניסן: "לא, אני לא רוצה להיכנס לזה".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות