כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חומר דליק

ציון וקנין. הגיע לכדי ייאוש צילום: הרצל יוסף
ציון וקנין. הגיע לכדי ייאוש צילום: הרצל יוסף
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

ציון וקנין מב"ש מספר למה ניסה להצית את עצמו

שבוע לאחר שוקנין (46) ניסה להצית עצמו מול בניין העיריה, הוא מסביר למה נקט בצעד קיצוני, מפנה אצבע מאשימה לרשויות ומתחנן לעזרה ולקורת גג: "אני רוצה לחיות כמו כל בנאדם"

יעקב לוי 
עדכון אחרון: 27.07.12, 07:50

מעשהו של משה סילמן הדהד בקול בקרב אנשי מעמד הביניים שיצאו מבתיהם להפגין ברחובות. בה בעת, הוא גרם גם ל'משה סילמנים' נוספים לנסות להצית עצמם על רקע כלכלי.

 

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות הנגב" בפייסבוק

 

גל ההצתות ששוטף את המדינה, הפך לנשק של החלשים והנזקקים. גם ציון וקנין (46) מבאר שבע שניסה להצית עצמו מול בניין העיריה ביום שני שעבר החליט ללכת באותה דרך.

 

גם הוא נדחה על ידי הרשויות, והתבשר כי אין הוא זכאי לדיור ציבורי. וקנין כמו אלפים רבים לא ענה לקריטריונים נוקשים של "מדינת הרווחה", ולכן

לא זכה לקורת גג. "השאירו אותי חסר אונים", הוא אומר השבוע בנימה של ייאוש.

 

לאחר אינספור טרטורים של הלוך ושוב, ומשהבין כי נסגרו הדלתות לפניו ובקשתו לדיור ציבורי נדחתה, החליט וקנין שדי, עד כאן, ואין לו כבר מה להפסיד. מכאן, הדרך למחשבות אובדניות היתה קצרה. "הגעתי לתחנת דלק ליד משרד הרשוי", משחזר וקנין את הרגעים לפני ניסיון ההצתה, "לקחתי ג'ריקן וביקשתי למלא אותו בבנזין".

 

לדבריו, בתחילה המתדלקת שאלה שאלות, וסירבה למלא את הג'ריקן. כדי להפיג את חששה, הוא בדה סיפור, "אמרתי לה שדוד שלי נתקע עם האוטו שלו". מתחנת הדלק לבניין העיריה מרחק הליכה של עשר דקות. בשלב זה, הוא היה נחוש לעשות מעשה, מבחינתו לא היה מוצא.

 

כשהגיע סמוך לבניין העיריה, למרבה המזל, הוא עורר חשד אצל אחד המאבטחים שעקב אחר תנועותיו והצליח למנוע אסון.

 

ילדות קשה

סיפורו של וקנין דומה למעשה לסיפורם של אנשים רבים במצוקה, הנופלים בין הכיסאות מול גלגלי הביורוקרטיה הדורסניים. וקנין, בן למשפחה בת 11 נפשות מבאר שבע חווה ילדות קשה. כשסיים 11 שנות לימוד, שירת בצבא כחייל קרבי. בתום שלוש שנים, לאחר שהשתחרר מצה"ל, עסק למחייתו בעבודות שיפוצים שונות ברחבי הארץ.

 

 

ציון וקנין - לא מתחרט (צילום: הרצל יוסף)
ציון וקנין - לא מתחרט (צילום: הרצל יוסף)

 

וקנין אשר איבד את כספו, התמכר לסמים. "ברח לשימוש בסמים בגלל הקשיים והאינטראקציה הבעייתית בקשרים הבינאישיים במשפחה", כך נכתב באחד הדו"חות של האגודה לבריאות הציבור. וקנין לא היה מסוגל להמשיך לחיות בבית הכאותי, ללא גבולות ועם המחלות, ולכן עזב.

 

תחילה, הסתובב ברחובות ללא קורת גג, ורק לאחר תלאות רבות זכה לעזרה מגורמי שיקום שונים, והצליח להשכיר יחידת דיור במרכז 'אורן' בעיר. כיום, וקנין מתגורר בשכירות העומדת לפוג, מסתייע מדמי סיוע בדיור בסך 399 שקל, ומתקיים מקצבה של המוסד לביטוח לאומי על סך 1,350 שקל.

 

עד כה, וקנין היה שש פעמים במאסר בבתי כלא שונים, ועל פי חוות הדעת, הוא הפנים את המסר שלא להשתמש בסמי רחוב ונקי מהם מזה כשלוש שנים. בחוות דעת של גורמי שיקום נאמר כי הוא "שינה התנהגותו והתייחסותו לבעיית ההתמכרות, החל לטפל בתחומי חיים רבים שהזניח כתוצאה ישירה של התמכרותו ונלחם רבות עד שהצליח להשכיר יחידה ולחיות ללא בני משפחתו".

 

עוד עולה מחוות הדעת כי לווקנין "מוטיבציה רבה להנעה והצלחה בחייו, מתרחק ונמנע מקשרים עם מכורים פעילים, עובד בעבודות מזדמנות, מתנדב ועוזר". כל גורמי השיקום שטיפלו בו ומכירים את סיפור חייו, המליצו לאשר לו דיור ציבורי לאור מצבו. "הנ"ל לא יהיה מסוגל לעמוד בהתחייבויות הרבות לאורך זמן וחייב להבטיח לעצמו ביטחון בדיור, בהכנסה, ועוד", כך נכתב בחוות דעת לגורמים במשרד הבינוי והשיכון.

 

"אנא עזרו לי"

במקרה של וקנין, הכתובת היתה על הקיר, את התוכניות שלו לפגוע בעצמו, הוא כתב שחור על גבי לבן בעדות מצמררת, במכתב שהועבר לדבריו למספר גורמים. במכתב מחודש מרץ 2012 הוא כותב: "אין לי לאן ללכת, אני לא יודע מה לעשות, אני מבקש שתעזרו לי לקבל דיור, לחיות חיים שקטים כמו כל אזרח במדינה. אני חושב שמגיע לי, נתתי שלוש שנים למדינה, והמדינה חייבת לעזור לי לפי החוק".

 

בקטע אחר כותב וקנין, שברצונו להקים משפחה ולהביא ילדים לעולם. "אני רוצה לחיות כמו כל בנאדם ולא כמו כלב ברחוב". בסיום מכתבו, כותב וקנין ומזהיר, "אנא עזרו לי, אני לא רוצה להתייאש. אני פולש לדירה עם שני בלונים של גז", או כפי שהוא כותב: "אני פולש לדירה עם בנזין, שופך עליי בנזין". והוא מסיים את מכתבו לגורמים בתקווה שיקחו את דבריו ברצינות במילים: "אין לי כוח לחיות, כלב חי יותר טוב ממני".

 

את הניסיון להצית עצמו הוא תולה ב"תסכול ובלבול" וגם כיום לא רואה מוצא, "חשבתי שבעיריה יעזרו לי, אבל הם אומרים לי, 'תלך למשרד השיכון', משם מעבירים אותי ל'עמידר', ככה כל פעם. כל הסיפור שלי זה דיור ציבורי. אני רוצה את הפינה שלי לשבת בשקט, זה הכל. זה מה שאני דורש. אם לא, יהיה יותר גרוע", מזהיר וקנין, "אקח איתי אנשים מהעיריה", ולאחר שהוא מתעשת, הוא אומר: "אבל למה אני צריך להגיע למצבים האלה?", הוא תוהה בקול.

 

שבוע חלף מאז שווקנין ניסה להצית עצמו מול בניין העיריה, והוא אומר כי אם יתעלמו מפניותיו החוזרות ונשנות לדיור ציבורי, הוא יחזור על מעשיו. "לא", אומר וקנין בנחישות, "באמת אני לא מצטער, אני דווקא רוצה למנוע בושות. אני לא מצטער על מה שעשיתי, שהמדינה תיתן דין וחשבון על אנשים ששורפים את עצמם".

 

תחזור ותעשה את זה שוב?

"אם לא יתנו לי את מה שאני מבקש, דיור ציבורי, אני אלך על דברים יותר גרועים".

 

הבקשה נדחתה

דובר משרד הבינוי והשיכון, אריאל רוזנברג, מסר בתגובה: "מהנתונים שבידינו עולה כי מדובר ביחיד בגיל 46 המתקיים מקצבת הבטחת הכנסה מהמוסד לביטוח לאומי. מלאי הדירות בשיכון הציבורי, העומד לרשות משרדנו מצומצם מאוד. כיום, קיים תור ממתינים רב של זכאים שאושר. לאור זאת, נאלץ המשרד לקבוע נהלים וסדרי עדיפויות במתן פתרון דיור זה".

 

"נוכח המחסור בדירות, מיועדות דירות אלה בראש ובראשונה למשפחות שלהן שלושה ילדים ויותר 'חסרות דירה' כהגדרתנו. דהיינו, שאין ולא היתה בבעלותן או ברשותן דירה או חלק בדירה החל מיוני 1971 ואילך, מצבן הכלכלי קשה ועונות להגדרת הכנסה בנוסף לשכר עבודה במשך 12 חודשים או לחילופין, מגמלת הבטחת הכנסה במשך 24 חודשים לפחות", הוסיף רוזנברג.

 

באשר לבקשתו של וקנין לדיור ציבורי אמר דובר משרד השיכון כי היא "נדונה ונדחתה בוועדת איכלוס עליונה של משרדנו בישיבתה מיום 27 ליוני 2012 שכן אינו עונה לגודל משפחה מזכה ולא נמצא מקום לחריגה מהכללים. ועדת אכלוס עליונה הינה הדרג הבכיר ביותר הדן בערעורים בנושא זה ליחידים שאינם מתקיימים מקצבת אי כושר השתכרות בשיעור 75 אחוז או יותר מהמוסד לביטוח לאומי והחלטתה תקפה לשנה".

 

עם זאת, מבהיר דובר משרד השיכון כי "באפשרותו להגיש בקשה לסיוע בשכר דירה, לוועדת החריגים של משרדנו זאת באמצעות חברת 'עמידר', בצירוף כל מסמך שיש בו לתמוך בבקשה. נציין כי על פי נהלי משרדנו, לקבלת סיוע בשכר דירה זכאים יחידים 'חסרי דירה' שמתקיימים מקצבת אי כושר השתכרות בשיעור 75 אחוז או יותר מהמוסד לביטוח לאומי, או יחידים בגיל 55 עד קשישות המתקיימים מקצבת הבטחת הכנסה מהמוסד לביטוח לאומי. עם קבלת החלטת הוועדה, תישלח תשובה ישירות למר וקנין על ידי משרדנו במחוז דרום".

 

דובר העיריה, אמנון יוסף, מסר בתגובה: "כפי שצוין, הנושא נמצא באחריות משרד הבינוי והשיכון. במקרה המצער של וקנין, אגף הרווחה המליץ על מתן פתרון דיור, מכתב ברוח הדברים הועבר למשרד הבינוי והשיכון".

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע בעיתון "ידיעות הנגב"

 

 

 

 

פרסום ראשון: 26.07.12, 15:11

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 19 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות