כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
?ישוב לשאוג

פסל האריה בימים טובים יותר צילום: הניה מיכלסון
פסל האריה בימים טובים יותר צילום: הניה מיכלסון
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

חולדאי זעם על השחתת פסל האריה והורה לשקמו

לפני מספר ימים פגעו אלמונים בפסל ההיסטורי, שהפך לסמלה של העיר, ושברו את לסתו. בעקבות הפרסום ב'ידיעות תל אביב', הורה ראש העירייה למחלקת האמנויות לפעול לשיחזורו המיידי

זיו רביב 
פורסם: 09.07.12, 13:35

בין האנשים שהביעו זעזוע על הפרסום בסוף השבוע האחרון ב'ידיעות תל אביב', לפיו אלמונים השחיתו את פסל האריה הממוקם בסמטה פלונית, היה גם ראש העירייה רון חולדאי. בסטטוס שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כתב: "מישהו החליט לפגוע בפיסת ההיסטוריה התל-אביבית הזו ולשבור את הלסת של האריה בסמטה פלונית. הוריתי למחלקת האמנויות של עיריית תל-אביב-יפו, שמטפלת בין השאר בפסלי החוצות שבעיר, לבדוק כיצד ניתן לשפץ את הפסל בצורה הטובה ביותר".

 

 

פסל האריה התגלה בליל חמישי שעבר, בעת שהתקיימו ברחבי העיר אירועי הלילה הלבן, כשלסתו התחתונה שבורה לחלוטין. יוסי גולדברג, מורה דרך המתמחה בתל אביב, ערך באותה שעה סיור לקבוצה בסמטה. כשרצה להציג בפניה את האריה, גילה שמשהו חסר שם. "פתאום ראיתי שחסרה לו הלסת התחתונה, חשבתי שזה ממש נורא", אומר גולדברג. "האריה הזה סבל במהלך השנים מלא מעט מפגעים, הזנב שלו התפורר במהלך הזמן, היו לו גם שיניים בעבר והיום הן אינן. אבל לגבי הלסת קשה לי להאמין שזה סתם נפל, כי אני יודע שבאבן הזו לא היו סדקים".

 

על ייחודו של הפסל הוא אומר: "יחד עם פסל 'הפועל העברי' שביריד המזרח ליד גלידה מונטנה, האריה הוא אחד מפסלי החוצות היחידים בתל אביב שהם היסטוריים, פסלים שהוצבו לפני קום המדינה, והוא פסל חשוב גם מבחינת המרקם של השכונה".

 

מי השחית את הפסל ההיסטורי? (צילום: הניה מיכלסון)
מי השחית את הפסל ההיסטורי? (צילום: הניה מיכלסון)

 

גולדברג דיווח על הנזק עוד באותו לילה למנהל מחלקת השימור בעירייה וכן לידידתו שולה וידריך, חוקרת העיר שגם מדריכה סיורים באזור. "חשתי פגיעה

וכאב אמיתי כששמעתי מה קרה לאריה", אומרת וידריך. "אני אוהבת את הפינה הזאת במיוחד כי כשאני משחזרת היכן נולדה האהבה שלי לעיר, אני נזכרת שזה התחיל כאן, בסמטה הזו, והניסיון לחקור מה עומד מאחורי הפסל הזה דרבן אותי לחקור בהמשך את כל תולדות העיר תל אביב. האריה הזה ממש זקן וניצב על כנו מ־1922 ולדעתי הלסת שלו לא נפלה לבד. הוא הפך לנכס תרבותי חווייתי לכל מטייל באזור והוא אתר קבוע בסיורים שאני מעבירה, אחת האטרקציות בעיר".

 

האריה, שהפך לאייקון תל אביבי מוכר, תואר גם בכמה ספרים ידועים, והופיע אינספור פעמים ברקע סרטים. ילדים רבים הצטלמו כשהם רוכבים על גבו, והוא הפך לנקודת ציון בסיורים הרבים שנערכים ברחבי העיר. ואולם, מה שהביא לו את הפרסום הרב ביותר היה כנראה הנצחתו על כריכת האלבום "הייתי פעם ילד", שהוציא אריק איינשטיין יחד עם יוני רכטר בשנת 1989. בתמונה מצולם איינשטיין לצד הפסל כשבנו רוכב על האריה.

 

גם תעלומה היסטורית אופפת את האריה הקשיש. מסופר כי את הפסל הזמין בשנות העשרים של המאה ה־20 מאיר גצל שפירא, יהודי אמיד מדטרויט שעל שמו אף נקראה שכונת שפירא. שפירא ביקש לעשות מחווה רומנטית לאשתו סוניה ליד ביתם בסמטה פלונית, אך עד היום נותרה זהות האמן מסתורית. אחת הסברות היא כי האמן שיצר אותו הוא הפסל יעקב דב גורדון, שעזב את הארץ זמן קצר לאחר יצירת הפסל ומאז לא נודעו עקבותיו, ויחד איתו עבד על היצירה הפסל חיים כץ, שגם עקבותיו לא נודעו.

 

לפני כמה שנים, לצורך צילומי סרט, החליטה חברת הפקות לצבוע את האריה בצבע ברונזה, ללא כל תיאום עם העירייה. בשל חשיבתו ההיסטורית של הפסל נבדקו במהלך השנים דרכים שונות להסרת הצבע הזר מבלי לפגוע ביצירה. לפני כחצי שנה סיימה עיריית תל אביב את עבודת השחזור הזו, שבה הוסר צבע הברונזה שכיסה את הפסל בשנים האחרונות והוא חזר לצבעו המקורי, אך עתה נראה שיצטרכו לשפצו שוב.

 

מעיריית תל אביב נמסר: "העירייה מגנה בחריפות כל השחתה או פגיעה בפסל במרחב הציבורי. פסל האריה הינו בעל ערך אמנותי והיסטורי, המהווה חלק מההיסטוריה התל אביבית של תחילת המאה ה־20. מחלקת אמנויות של עיריית תל אביב־יפו, האמונה על הטיפול בפסלי החוצות שבעיר, תפעל על מנת לבדוק כיצד ניתן לשפץ את הפסל בצורה הטובה ביותר".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 17 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות