כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
תשתו בבית

אילוסטרציה צילום: shutterstock
אילוסטרציה צילום: shutterstock
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

רוצים לעשות פיקניק בפארק בב"ש? רק בלי יין

לראשונה בישראל חוקקה רשות מקומית חוק עזר עירוני שמטרתו להיאבק בתופעת שתיית האלכוהול במקומות ציבוריים. מאחורי היוזמה עומד ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', שמקווה למנוע אלימות ותאונות דרכים. אבל לא כולם תומכים בחוק שמגביל במידה את חירותם של אנשים מבוגרים

יעקב לוי 
פורסם: 05.07.12, 15:11

"אני בעד כל דבר שיכול למנוע סכנות לילדים ובני נוער ולהגן עליהם. אני לא יודע אם החוק הזה ישים או לא, אבל מוטב לעשות ולנסות מאשר לשבת בחיבוק ידיים", כך אומר יחיאל כהן, אב לשלושה ילדים מבאר שבע, בהתייחסו לחוק העזר העירוני החדש שאוסר לשתות משקאות משכרים בפארקים ובמקומות ציבוריים בעיר.

 

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות הנגב" בפייסבוק

 

לראשונה במדינת ישראל, חוקקה רשות מקומית, עיריית באר שבע, חוק עזר עירוני, שמטרתו להיאבק בתופעת שתיית האלכוהול. בקרוב, לאחר הפרסום ברשומות והאישור שהתקבל ממשרדי המשפטים והפנים, יחול איסור לשתות משקאות משכרים בפארקים ובמקומות ציבוריים ברחבי העיר.

 

יוזם החוק הוא ראש העיריה, רוביק דנילוביץ', שהחליט להוביל מהלך שיצמצם או אמור לצמצם, את התופעה הקשה שהושרשה בחברה בשנים האחרונות - קטינים שותים משקאות חריפים, וכתוצאה מכך פוגעים בבריאותם, מסכנים את עצמם וסביבתם, ומהווים בהתנהגותם מטרד ציבורי.

 

ראש העיריה, שמנסה כבר למעלה מחמש שנים לקדם את הצעת החוק בכנסת שתאסור על קטינים לשתות משקאות אלכוהוליים ללא הצלחה, אומר: "אנו עדים בכל סוף שבוע למקרים מזעזעים כמו רצח, אונס, תאונות דרכים, קטטות וונדליזם, כל זאת כתוצאה משתיית אלכוהול של ילדים ובני נוער. החלטתי לקחת אחריות ולעשות מעשה. כולי תקווה שחברים בכנסת ישראל יתעשתו, יחוקקו חוק שאוסר על קטינים לשתות אלכוהול, מתוך מטרה להגן עליהם, והוא ישלים את החוק האוסר עליהם לרכוש משקאות משכרים".

 

מה אומר החוק?

חוק העזר קובע: "לא יצרוך אדם משקה משכר במקום ציבורי בין השעות 21:00 ל־06:00, אלא אם כן ניתן היתר בכתב מאת ראש העיריה והכל במקום, בתנאים ובזמנים שנקבעו בהיתר. מבלי לגרוע מן האמור בסעיף קטן (ב), לא יצרוך קטין משקה משכר במקום ציבורי, בכל שעות היממה, שלא בנוכחות האחראי על הקטין ובהסכמתו או שלא בחוג משפחתו".

 

 

רוצים שתות? רק שלא יהיה במקום ציבורי (צילום: Index Open)
רוצים שתות? רק שלא יהיה במקום ציבורי (צילום: Index Open)

 

חוק העזר העירוני החדש, מסדיר את השימושים במרחב הציבורי, במכלול ההיבטים, כגון איסור הבערת אש (פרט למקומות המיועדים לכך) ומניעת הכנסת משקאות אלכוהוליים לפארקים ולשטחים ציבוריים. העיריה מבקשת בכך לצמצם, ככל שניתן, תופעות לא רצויות של התקהלות בגנים ציבוריים בשעות הקטנות של הלילה, דבר שמהווה מטרד רעש לתושבים, ונדליזם והשחתת רכוש ציבורי, שנובעים בדרך כלל כתוצאה משיכרות וההשלכות הכבדות של שתיית אלכוהול.

 

יחד עם זאת, נקבע בחוק, כי ניתנת סמכות לראש העיריה, להתיר הכנסת משקאות אלכוהוליים במועדים מיוחדים, דוגמת יום העצמאות ובחגים אחרים, בהתאם לקריטריונים ברורים שייקבעו ויפורסמו. הסנקציות שיופעלו כנגד מפירי החוק יהיו קנסות כספיים והגשת כתבי אישום.

 

יעמוד במבחן בג"ץ?

עו"ד פנחס (פיני) דלויה, מתייחס לחוק ולעצם מהותו, ואומר: "כוונותיו של ראש העיריה, רוביק דנילוביץ', מובנות, ועובדה שקרו מקרי רצח ומקרים שצריך למנוע אותם, והטריגר למקרים אלו הם המשקאות המשכרים. רצונו הטוב והכן של ראש העיריה, לא יעמוד לו במבחן בג"ץ. הרישא של הסעיף אומר: 'לא יצרוך אדם משקה משכר במקום ציבור...'. המונח אדם עומד בסתירה לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, אשר הינו חוק יסוד, ועל מנת לפגוע בו, צריך רוב מוחלט של הכנסת ולא חוק עזר עירוני".

 

"לגבי הסיפא של הסעיף קטן (ב) 'לא יצרוך קטין משקה משכר במקום ציבורי...', יתכן שסעיף זה כן יעמוד במבחן בג"צ היות שקטין נכלל בתוך חזקת הרשות הציבורית, ואנחנו רואים בראש העיר אבא של העיר, וככזה זכותו לדאוג לילדים קטינים כמו באמצעות חוק עזר עירוני, כאשר הצריכה היא במקומות ציבוריים, שטחי ציבור וגנים, שהם תחת חסותו של ראש העיריה", הוסיף דלויה.

 

זו מדינה קומוניסטית?

"אף אחד לא יכול להגיד לי אם לשתות בירה או משקה אחר, או לאסור עליי. מה, אנחנו נמצאים במדינה קומוניסטית?", אומר אלכס שישב להנאתו על ספסל בפארק 'יעלים' השבוע. "אני חושב שזה חוק טוב בשביל ילדים, לא בשביל אנשים מבוגרים. לילדים אסור לשתות וודקה ולא שום אלכוהול. לזה אני מסכים, אבל אנשים מבוגרים? זה לא נורמלי".

 

לעומתו, אברהם לוי משכונה ד' סבור שהחוק ישמש איזה סוג של הרתעה. "בוא נדבר ונשים הכל על השולחן, הצעירים היום שותים משקאות חריפים כמו שאני שותה מים, זו באמת מכת מדינה. היום אתה הולך לאירוע משפחתי, בלי משקאות חריפים זה לא הולך. הפכנו למדינה של שתיינים ושיכורים? ראש העיר צודק, אני חושב שזה טוב לעצור את המכה הזאת. אני רק חושש מדבר אחד, שבגלל שיהיה איסור לשתות בפארקים ובגנים ציבוריים, יעברו לשתות בבתים או במקומות מיסתור אחרים, לך תתמודד עם זה".

 

איך אוכפים?

חוק העזר החדש לא נולד אתמול. עוד בהיותו סגן וממלא מקום ראש העיריה, ניסה דנילוביץ' לקדם את הנושא, אולם לא הצליח. בפברואר 2007 פנה דנילוביץ' לשרת המשפטים, ציפי לבני, לשר לביטחון הפנים, אבי דיכטר, ולשרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, וביקש מהם להוביל חקיקה מיידית בנושא, שתצמצם לדעתו את האלימות, תפחית את רמת הפשיעה ותחסוך אובדן חיי אדם.

 

החוק החדש שנכס לתוקף מעורר תגובות קשות, והתנגדות חריפה. כבר במהלך שנת 2007 כאשר דנילוביץ' ביקש לקדם את החוק, המועצה הלאומית לשלום הילד העבירה חוות דעת בנושא. "לא רק שהיא לא ישימה ולא ניתנת לאכיפה, אלא שהיא מזיקה ועלולה להפוך קטינים רבים לבעלי רישום פלילי על כל המשתמע מכך לעתידם", נאמר בחוות הדעת של המועצה שהועברה בזמנו לח"כ יעקב מרגי.

 

בהמשך לחוות הדעת החריפה של המועצה לשלום הילד, נאמר: "אצלנו לא עושים כלום בטיפול במצוקות, ובמקום זה הופכים בהינף יד את כל בני הנוער לפושעים. זה כמובן לא עולה כסף, קל מהיר ומשקיט את המצפון שעשינו משהו. במקום לאכוף את החוק הקיים האוסר על מבוגרים למכור אלכוהול לקטינים, 'מפילים את התיק' על הקטינים. מדובר בהצעה שאין לה אח ורע בשום מדינה נאורה בעולם ובשום חוק אחר אצלנו. לפי ההצעה, כל שוטר ואפילו פקח עירוני, שיהיה נדמה לו שקטין כלשהו שתה, יכול לעצור את הקטין ולשלול את חירותו".

 

בסיום חוות הדעת נאמר: "מעולם לא ראינו הצעת חוק כה דורסנית, כה קיצונית, ששוללת מכל קטין זכויות אדם בסיסיות ומטילה עליו את החובה להוכיח שאיננו פושע. לא עוד 'חזקת חפות' אלא 'חזקת אשמה'".

 

דנילוביץ' השיב בזמנו לטענות הקשות וכתב בתגובה לח"כ מרגי: "ראוי להדגיש כי הצעת החוק לאיסור שתיית אלכוהול על ידי קטינים, מטרתה להגן על הקטינים במדינת ישראל. בהצעת החוק לא מדובר על פתיחת תיק פלילי לקטינים שיעברו על החוק, אלא על שורה של סנקציות (כפי שנהוג בעבירות תנועה) אין כוונה להפוך את כל בני הנוער פושעים".

 

שאלת האכיפה

בשלב זה לא ברור כיצד האכיפה תתבצע ובאילו דרכים. האם תהיה זו יחידת הפיקוח העירוני 'כפיר', שמפקחת על הפארקים והגנים הציבוריים, או שתוקם יחידה חדשה 'סיירת אלכוהול' לצורך העניין, שתטפל בצורכי האלכוהול. מכל מקום, למרות הודעת העיריה, פעילות האכיפה תצא לפועל רק בעוד מספר

חודשים, זאת מאחר שמועצת העיריה חייבת לאשר את סעיפי העבירות. לאחר האישור של המועצה, הדבר יצריך את אישור משרד הפנים.

 

עם זאת, ידוע כי גובה הקנס יעמוד על 730 שקל. בימים אלו מתגבשת תוכנית האכיפה, אולם בשלב זה אין עדיין קו ברור כיצד לפעול ואיך.

 

דובר העיריה, אמנון יוסף, מסר בתגובה לשאלה האם קיימת רשימה באילו מקומות מותר להשתמש ובאילו לא: "לא קיימת רשימה. ראש העיריה בתיאום עם אנשי המקצוע הרלוונטיים בעיריה ייגבש רשימה כזו. כל עוד לא גובשה הרשימה, האיסור הינו גורף. מקום ציבורי לצורך החוק הוא כהגדרתו בחוק למאבק בשכרות. כך לדוגמה: רחוב, גן, פארק וכיוצ"ב. אולמות שמחה אינם בגדר מקום ציבורי".

 

לגבי היתרים שראש העיריה יוציא, מסר הדובר בתגובה: "ראש העיריה יוציא ביוזמתו היתרים או ינפיק היתר בהתאם לבקשה ספציפית שתועבר אליו. החוק מתייחס גם לבוגרים וכמובן לקטינים. פעילות האכיפה תתבצע על ידי אגף הפיקוח ומשטרת ישראל בהתאם לתוכנית עבודה וסדרי עדיפויות. יובהר בזאת, כי בתקופה הקרובה תתמקד העיריה בפעילות הסברה בנושא, ורק לאחר מכן יחלו מבצעי אכיפה כנגד מפירי החוק, לרבות הגשת כתבי אישום והטלת קנסות כספיים".

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע בעיתון "ידיעות הנגב"

 

 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 8 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות