כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
זום להיסטוריה

ביקור ראש הממשלה דוד בן גוריון בלוד, בשנת 1956. עוד חתיכת היסטוריה מצידו של אלמגור צילום: מיכאל אלמגור
ביקור ראש הממשלה דוד בן גוריון בלוד, בשנת 1956. עוד חתיכת היסטוריה מצידו של אלמגור צילום: מיכאל אלמגור
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

לוד: צלם מיתולוגי מעלה את ההיסטוריה לרשת

מרצ'ל-מיכאל אלמגור, הצלם המיתולוגי של לוד, החליט בגיל 88 להרים את פרויקט חייו: להעלות לרשת את אלפי הצילומים שצילם בעיר במהלך 60 השנים האחרונות: "זו הירושה שלי לתושבים. אני רוצה שכל העולם יכיר את לוד"

מריה זערור 
פורסם: 26.06.12, 07:42

לוד להמונים: "זו הירושה שאני משאיר ללודאים. זו השליחות שלי, שכל העולם יכיר את העיר לוד". בחודשים האחרונים עובד הצלם המיתולוגי הראשון של לוד, מרצ'ל-מיכאל אלמגור בן ה־88, הידוע בכינויו מרצ'לו, על פרויקט חייו.

 

 

הוא מוציא מתוך הארגזים המאובקים אלפי תמונות אותן צילם במהלך שישים השנים האחרונות ומעלה אותן לרשת האינטרנט, כך שכל אחד יוכל לראות מול עיניו תמונות היסטוריות של העיר.

 

מיכאל אלמגור. היסטוריה מצלמת מהלכת של לוד (צילום: אבי מועלם)
מיכאל אלמגור. היסטוריה מצלמת מהלכת של לוד (צילום: אבי מועלם)

 

לאלבום הדיגיטלי הוא קורא "תולדות לוד" וניתן למצוא אותו באתר "pikiwiki" - מאגר תמונות לשימוש חופשי בנושאים הקשורים לישראל, לחברה הישראלית ולהיסטוריה היהודית.

 

ישיבת מועצת העיר הראשונה, יום העצמאות הראשון בעיר, הרבנים הראשונים, ראשי העירייה לדורותיהם והמושל הצבאי שמעביר את העיר לראש העירייה ב־1949. כל ההיסטוריה של לוד נמצאת אצלו בארגזים, על הקירות ועל המדפים, וכעת גם על מסכי המחשב.

 

עבודת נמלים

"יש לי תמונות של ילדים בני 7 ו־9 שהיום בני 70. אני חושב שזה יקר לכולם. אין לודאי אחד שלא ייכנס לאתר ויחפש תמונות מאירועים שהיה שותף בהם", הוא אומר.

 

אלמגור הפך את הפרויקט לעיקר חייו ולמרות שמדובר בעבודת נמלים הדורשת סבלנות רבה, הוא לא מוותר. לכל תמונה המועלת לאתר, הוא מציין תאריך

ותיאור מדויק, מה שגוזל ממנו זמן רב. "עד היום הצלחתי להעלות לאתר רק 138 תמונת ויש לי עוד אלפים. לא נראה לי שאספיק להעלות הכל".

 

מדוע החלטת לתעד את התמונות באינטרנט?

"אני רוצה שאנשים יראו את הצילומים שלי. אם לא אעשה זאת, הם יישארו סגורים באלבומים ובארגזים. פניתי לידידי, הרב יעקב גלויברמן, המנהל את עמותת "יד ביד" למשפחות נזקקות ואמרתי לו שיש לי עשרות סרטי צילום המכילים בתוכם היסטוריה שלמה ואני לא יודע מה לעשות איתם.

 

"אנשי העמותה התקשרו לחברת הצילום 'קנון' והתברר שיש מכשיר מיוחד שסורק גם סרטי צילום בשחור לבן. אנשי העמותה הקצו לי מקום מיוחד במשרדים שלהם, ושם אני יושב וסורק את התמונות וסרטי הנגטיב שלי. השלב הבא, שכבר התחלתי אותו, הוא להעלות את כל הצילומים לאתר".

 

למרות שלטענת מרצ'לו הוא לא העלה מספיק תמונות עדיין, יש אנשים ברחבי העולם שכבר ראו והגיבו. כך למשל שני גולשים מארה"ב, תושבי לוד לשעבר, ששלחו לו מייל מרגש. מסתבר שהוא צילם את החתונות שלהם, ועכשיו, עם התמונות העתיקות, התעוררה בהם הנוסטלגיה.

 

נולד עם מצלמה ביד

מרצ'לו נולד ברומניה בשנת 1924. "כשנולדתי, הדבר הראשון שראיתי היה מצלמה, אחר כך את אמא שלי. אפשר להגיד שנולדתי עם מצלמה ביד", הוא אומר. אביו היה צלם וכילד למד ממנו את העבודה. כשבגר, שלח אותו אביו ללמוד צילום בעיר מחוז גדולה, אצל חברו.

 

כשהיה בן 16 נלקח החבר לעבודות כפייה על ידי הגרמנים והוא נותר לעבוד בחנות הצילום לבדו, שם החל לצלם בצורה מקצועית. לאחר המלחמה חזר לבית הוריו ועבד עם אביו בעסק המשפחתי. במקביל עבד כצלם בעיתון מקומי ובצבא הרומני.

 

הוא עלה לארץ בשנת 1947 עם קבוצה של צעירים שעברו קורס מפקדים של "ההגנה". הם עלו על אוניית המעפילים "סטרומה" שנלכדה על ידי הבריטים, שכל נוסעיה הוגלו לקפריסין למחנות מעצר, שם הכיר את אשתו ברכה. שנה שלמה הוא שהה באי, כשהמצלמה איתו, וגם שם לא הפסיק לצלם. הניסיון הרב שצבר בשנה הזו סייע לו להפוך לצלם העירוני הרשמי של לוד.

 

למה דווקא לוד?

"כשהגענו בסופו של דבר לארץ, שאלתי בתמימותי אם יש עיר בארץ שאין לה צלם ואמרו לי לוד. אז הגעתי, פתחתי חנות צילום והתחלתי לעבוד".

 

מאז צבר מרצ'לו אלפי צילומים, כולם פיסות היסטוריות שתיעדו את העיר, את התושבים, המקומות, הבתים, השדות והאירועים, שנה אחר שנה. כעת קירות משרדו מלאים בהן.

 

מה אתה מרגיש כשאתה מסתכל על כל התמונות במשרד שלך?

"הן חלק ממני, זה כמו שאני מסתכל על כף היד שלי. הן זה אני".

 

מרצ'לו, שעד לפני כעשר שנים עוד היה הצלם הרשמי של עיריית לוד, מתייחס לצילום הדיגיטלי כאל פלא פלאים. "אם אבא שלי היה רואה מה שאני עושה פה עם הציוד החדיש של המצלמות, הוא לא היה מאמין. פעם, כדי להוציא צילום צבע טוב, הייתי צריך לעבוד שעות. היום בקליק אחד יש את הצילום הכי טוב שאפשר. אני ממש אוהב את העולם הדיגיטלי, נהנה מכל רגע".

 

מצד שני, טוען מרצ'לו, החדשנות מפחיתה מערך הצילום המקצועי כי, "לכל ילד קטן יש מכשיר שהוא יכול לעשות בו פלאים. הנכד שלי צילם אותי לפני כמה ימים ושלח לי את התמונה מיד. זה לא יאומן. כל ילד יכול להיות צלם היום".

 

מרצ'לו מוכיח שהגיל לא מהווה מגבלה והוא השתלט במהרה על עולם המחשבים. הוא סורק, גוזר, משפר, והכל בטכניקה חדשנית.

 

זה נדיר שמישהו בגילך שולט בטכניקה הזו.

"אני לא גאון, אבל מאוד אוהב דברים חדשים. הסקרנות לא נעלמה לי עם השנים, וזה מה שדוחף אותי קדימה. צלם צריך להיות סקרן מטבעו והתכונה הזו מוכיחה את עצמה גם כאן. בהתחלה הציעו לי שיביאו אנשים שיעזרו לי, אבל אני מסתדר לבד".

 

מכירים אותך? אתה סלב מקומי?

"כל יום ניגש אליי מישהו. אתמול למשל ניגשה אלי בחורה ונישקה אותי. לא זיהיתי אותה והיא אמרה לי, 'איזו תמונה צילמת אותי פעם, כל הכבוד'. אשתי שאלה אותי מי זו, ולא ידעתי מה לומר", מחייך מרצ'לו, שמאז שהגיע ללוד לא עזב אותה. "נפשו", כך הוא טוען, "נקשרה בעיר".

 

כתובת האתר:www.pikiwiki.org.il 

 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות