כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
תישארו באמפי

מצעד הגאווה באילת. ככה עושים את זה נכון צילום: יוסי דוס-סנטוס
מצעד הגאווה באילת. ככה עושים את זה נכון צילום: יוסי דוס-סנטוס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

תערכו מצעד גאווה איפה שנגיד לכם או שלא נממן

חברי הקהילה הגאה בבאר שבע זועמים על העיריה שהחליטה לא להעניק חסות לאירועי הגאווה שיתקיימו בחודש הבא, על ראש העיריה שמגיע לכל אירוע קטן כגדול, אבל מתעלם מהם ועל הדתיים שמצליחים להפעיל לחצים ולמנוע שיוויון. ולמרות הכל, הם מבטיחים מצעד גאווה גדול וצבעוני מאי פעם

ליאור לרנר 
פורסם: 07.06.12, 15:39

ב-5 ביולי יתקיים מצעד הגאווה בבאר שבע שהופך אט אט למסורת. כל מי שלוקח חלק בהכנת המצעד מצהיר שהוא יהיה גדול, מרהיב וצבעוני מאי פעם. עד כאן החדשות היבשות. אבל כמו בכל שנה, גם הפעם עומדת דרמה לא קטנה מאחורי המצעד, גם השנה הרוחות סוערות, ונראה כי באר שבע עדיין לא מצליחה לבלוע את הגלולה הצבעונית שנקראת הקהילה הגאה.

 

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות הנגב" בפייסבוק

 

לא גאים לתמוך

השבוע קיבלו חברי הקהילה הגאה בעיר שכבר עמלים על המצעד, את ההודעה כי עיריית באר שבע לא תיתן חסות לאירוע השנה, ולא תתמוך בגלוי במצעד. ההודעה כמובן גררה תגובות נזעמות. עמוד הפייסבוק של עיריית באר שבע התמלא בתגובות נזעמות, במסדרונות אוניברסיטת בן גוריון כבר נשמעו הצהרות כמו "עיר חשוכה" וקריאות "הומופוביה" שמכוונות לקברניטי העיר.

 

דניאלה מן (26), עד לפני שלוש שנים תושבת העיר שכבר יצאה מהארון, שמעה על ההחלטה ולא ישבה בחיבוק ידיים. מן העלתה פוסט לעמוד הפייסבוק של ראש העיריה ושל העיריה.

 

 

אירועי הגאווה בבאר שבע - מה בסה"כ ביקשו? לצאת מהאמפי? (צילום: הרצל יוסף)
אירועי הגאווה בבאר שבע - מה בסה"כ ביקשו? לצאת מהאמפי? (צילום: הרצל יוסף)

 

בפוסט כתבה: "לפני כשלוש שנים עזבתי את באר שבע. החלטתי לעבור לגור במרכז הארץ. פה, כך הרגשתי, אוכל לחיות כלסבית מחוץ לארון, חופשייה וגאה. כמה חודשים לאחר מכן, התקיים מפגן הגאווה הראשון, במרכז הצעירים. הרגשתי קצת מוזר במתחם, אבל אמרתי לעצמי: 'וואו, כשלמדתי במקיף ח', מעולם לא חשבתי שיום יבוא ואכן יהיה מפגן כל כך צבעוני בעיר'. בשנה שעברה, המפגן היה באותו פורמט וחיכיתי שתגיע לשאת דברים... אתה, שהגעת לכל טקס סיום י"ב... לא הגעת לחזק את ידינו. התאכזבתי".

 

הלב נחמץ

מן מודה שהצהרות כמו הנחות בארנונה לזוגות חד־מיניים שיגורו בעיר העתיקה כמעט שגרמו לה לחזור, עד ששמעה על ההחלטה האחרונה. בהמשך הפוסט מן אף שלחה בקשה אישית לראש העיר, רוביק דנילוביץ'. "רוביק, אני מזמינה אותך לצעוד איתנו בתל אביב ולראות את עוצמתה של הליברליות, את עוצמתו של האור, ובטוחה שזה יסביר לך את החשיבות שבקיום מצעד באר שבעי. באר שבע היא בירתו של הנגב. תן לתושביה לחוש כך ולא כתושבי פרבר נידח. אתה יכול לעשות זאת".

 

בימים שלאחר הפוסט מן עדיין לא קיבלה תשובה. הכעס לא עבר ורק הלך והתגבר. "כששמעתי על ההחלטה פשוט התמלאתי כעס", היא אומרת, "הרגשתי בעיקר אכזבה. הרגשתי שהלב שלי נחמץ. אני חוזרת הרבה הביתה להורים, ומרגישה כל הזמן כמה שהיא מתפתחת. ואז פתאום הגיע המולטי חושך הזה שזה הכי מפחיד. פתאום אתה מבין שליין המונרו זו היוזמה הגאה היחידה בעיר. אתה מבין שלצערנו הומופוביה זה משהו שקיים בבאר שבע".

 

מן מודה שהיא לא חיה את היום יום הבאר שבעי, אבל גם מודה שהיא לא מרגישה בנוח כשהיא מגיעה. "זה נכון שאני ביום יום שלי פחות חיה בעיר, אבל התחושה שלי היא שבבאר שבע אני לא הולכת עם בת הזוג שלי יד ביד כמו ברמת גן. אף פעם לא הרגשתי חופשייה".

 

מרחיקים צעירים

מן מתנדבת בארגון "חושן", שפועל לחינוך ושינוי. היא מספרת כי הפרויקט פועל בבתי ספר בכל רחבי הארץ ודווקא בבאר שבע מספר בתי הספר הוא המועט ביותר. "אני וחבריי לארגון הולכים לבתי ספר, למשטרה ולצה"ל, ומספרים את סיפורנו האישי, במטרה להגדיל את הסבלנות ולטפל בהומופוביה המגעילה שלצערנו, היא עוד נחלת האנשים. זה שמספר בתי הספר בבאר שבע הוא כל כך מועט, מדבר בשם עצמו". לדבריה, דווקא הצהרות כאלה יכולות להרחיק צעירים מהעיר.

 

"האנשים בקהילת הלהט"ב מאוד רוצים להתחבר למקום שבו הם נמצאים. זה המקום שאני אמורה לגדל בו את הילדים שלי, ואם אני מרגישה שזה לא יהיה מקום שקל לגדול בו, אני אעדיף לא לגדל את הילדים שלי כאן ולבנות הכל מחדש במקום אחר", היא מוסיפה.

 

צעירים אחרים חברי הקהילה הביעו זעם גדול על ההחלטה. "הכל קורה כי השנה מתכננים אירוע גדול יותר. שלא נהיה כלואים באמפי. השנה זה מתוכנן ברחבת מרכז הצעירים ובעיריה מפחדים מזה. מפחדים שיראו אותנו כאילו אנחנו מצורעים", אמר אחד החברים. "רוביק מדבר כל הזמן על להביא צעירים לעיר, להשאיר פה את הסטודנטים, אבל לפני שהוא מייבא לפה צעירים, כדאי שישמור על אלה שיש פה. אני בטוח שאם היה אירוע עם איזה רב מקובל, העיריה היתה לוקחת חסות ומתהדרת בזה. כשזה נוגע אלינו אז מפחדים להיות מקושרים לזה".

 

רותם, סטודנט באוניברסיטת בן גוריון חושש שהאוכלוסייה הדתית בעיר מצליחה להשפיע על ראש העיריה. "לאוכלוסייה הגאה כמעט שאין מה לעשות בעיר. יש את ליין המונרו שמאוד מצליח ובאמת עושה עבודה טובה, אבל חוץ מהליין הזה, שגם הוא פועל רק פעם בשבועיים, אין כלום. עכשיו העיריה מורידה את החסות גם מהמצעד, וזה עוד צעד בדרך לכפייה הדתית. מפחדים מאיתנו כמו שמפחדים מהפליטים. שלא יקרה פה מה שקורה בתל אביב ואילת".

 

הדרת הקהילה הגאה

לברק עטר, יו"ר הקהילה הגאה בבאר שבע יש רגשות מעורבים. מצד אחד הוא כועס ומאוכזב מהחלטת העיריה, אך מצד שני, הוא אופטימי ומרגיש שהעיריה, ובעיקר העומד בראשה, רוצים בטובת הקהילה, וכי יש עוד מקום לדו־קיום. "העיריה בחרה לתמוך שלא בגלוי", הוא מצהיר, "היא בחרה, כנראה מלחצים פוליטיים, להדיר את עצמה מהאירוע. אם בשנה שעברה לא ראש העיר ולא אף אחד מאנשי העיריה הגיע לנאום או לברך, הפעם הם פשוט בחרו לתמוך שלא בגלוי".

 

אפשר לשמוע את האכזבה בקולו של עטר. הוא היה בטוח שאחרי ההצלחה של השנה שעברה, השנה תגיע שנת הפריצה, במקום זה הוא קיבל את ההודעה שהחזירה את המצעד שנתיים אחורה. "דווקא בתקופה בה מדברים

על מיתוג העיר ושהעיר צריכה להיות צעירה, חיה וחופשית, מבקשים להדיר את הקהילה הגאה שהיא קבוצה מאוד חשובה בעיר. בשנתיים האחרונות היה אירוע פנטסטי שעלה על הציפיות, ודווקא השנה החליטה העיריה להדיר את עצמה".

 

גדול וצבעוני

עטר מודה כי אופי האירוע השתנה, והשנה יחגגו ברחבי מרכז הצעירים. הוא מדגיש כי האירוע יתקיים כרגיל ויהיה גדול וצבעוני מאי פעם. "אנחנו נעשה את האירוע כרגיל. אנחנו ננצח בכל מאבק כי אנחנו צודקים, כי אנחנו מדברים על סובלנות, שוויון וקבלת השונה. רוביק הוא ראש עיריה נהדר, ופה הוא מפספס הזדמנות פז. במקום להמשיך ולתמוך במי שאיתו, הוא תומך במי שנגדו, וזה יוביל את העיר למקום לא טוב".

 

עטר יודע שהכל מתחיל ונגמר בלחצים פוליטיים, בעיקר של חברי האוכלוסייה הדתית, אבל לדבריו, העיריה צריכה לעמוד מול הלחצים ולא להיכנע. "העיריה מתביישת ולא מסוגלת לעמוד איתן מול כוחות נגד. לפני כחודש כשנשיא ארצות הברית קרא בעד נישואין לאוכלוסייה הגאה, הוא שינה את אחוזי התמיכה שלו ל־63 אחוז. מנהיג צריך לקחת החלטות אמיצות, ואני מצפה מרוביק לעשות את זה".

 

מנכ"ל חברת 'כיוונים', ניסים סספורטס, מסר בתגובה: "לפני שנתיים פנו אלינו נציגי האגודה וביקשו לקיים אירוע בעיר. כמו ש'כיוונים' מסייעת לאירועים רבים, אמרנו להם שאם האירוע ייעשה תוך הבנה ושיתוף פעולה, כלומר שיישאר באמפיתיאטרון במרכז הצעירים, אז אני לא רואה מניעה בקיום האירוע. היה סטטוס קוו שהיה מקובל על הרב הראשי של העיר, והלכנו עם זה. ברגע שהם בצורה חד צדדית ביקשו לשנות את האירוע ולקיימו על המדשאה, שזה לגיטימי והם סוברניים להחליט, אבל אנחנו לא נותנים חסות".

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע בעיתון "ידיעות באר שבע"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 32 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות