כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
סוער בשדות הנגב

רפאל בביאן. בקשה דחופה להחזרת סמכויותיו צילום: אבי ברוורמן
רפאל בביאן. בקשה דחופה להחזרת סמכויותיו צילום: אבי ברוורמן
 
מאיר יפרח. לראש המועצה שיקול דעת בלעדי צילום: גדי קבלו
מאיר יפרח. לראש המועצה שיקול דעת בלעדי צילום: גדי קבלו
 
המועצה האזורית שדות נגב. האם להתרחשויות יש קשר לבחירות צילום: אריאל פלמון
המועצה האזורית שדות נגב. האם להתרחשויות יש קשר לבחירות צילום: אריאל פלמון
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

שדות נגב: הקב"ט נגד ראש המועצה מאיר יפרח

כיצד הגיעה מערכת היחסים בין רפאל בביאן, קב"ט המועצה האזורית שדות נגב וחבר קיבוץ עלומים, לבין ראש המועצה מאיר יפרח, עד לתביעת פיצויים בסך 200 אלף ש"ח ובקשה לצווים שונים. בית המשפט חושף את המחלוקות והתסבוכות

יעקב דרומי 
פורסם: 31.05.12, 08:22

"ענייננו במעשי התנכלות והתעמרות חמורים בעובד ותיק ומוערך מאין כמותו, מצד ראש המועצה האזורית שדות-נגב, בה מועסק התובע כקב"ט, והכל מטעמים פסולים, בלתי-חוקיים ואף בזויים", כך פותחים עורכי הדין שבתאי מיכאלי ואיילת רם ("ליפא מאיר ושות'") את כתב התביעה שהגישו מטעמו של רפאל בביאן, חבר קיבוץ עלומים, נגד המועצה האזורית שדות-נגב והעומד בראשה מאיר יפרח.

 

עוד על המועצות האזוריות והקיבוצים:

 

בביאן מבקש, בין היתר, כי בית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע יפעיל לגביו את "חוק ההגנה על עובדים (חשיפת עבירות ופגיעה בטוהר המידות או במנהל התקין)" ויוציא צווים שיפסיקו את ההתנכלות, עליה מלין החבר, מצד ראש המועצה כלפיו.

 

התובע, בביאן, מועסק במועצה האזורית למעלה מעשרים שנה (מאז שנת 1991). תחילה הועסק כסייר שדות, ובמקביל לעבודתו במועצה התגייס למשמר הגבול, שם הקים והפעיל יחידת מתנדבים (מתמי"ד). כיום הוא משמש בתפקיד קב"ט המועצה, לצד פעילותו במג"ב. עם השנים רכש התובע "מוניטין ביטחוני" כקב"ט בכיר בעוטף-עזה, ואף כונה בשם: "סייר השדות המיתולוגי".

 

המועצה האזורית שדות-נגב כוללת רק שני קיבוצים (דתיים): סעד ועלומים, מתוך 16 יישובים. קיבוצים אלה אינם מהתומכים המובהקים בראש המועצה הנוכחי, יפרח. בבחירות האחרונות שהתקיימו בסוף 2007, מספר כתב התביעה, "התגייס הרוב המוחלט של חברי עלומים לטובת המתחרה בראש המועצה". האם היה בכל אלה כדי להשפיע על התנהלות המועצה אל מול התובע? האם התערבבו "שיקולים זרים" ביחס אליו?

 

מי צולם במועצה

עיקר טענותיו של התובע, מתארת השופטת יעל אנגלברג שהם מבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, נוגעות להתנכלות כלפיו מצד המועצה וראש המועצה, הבאה לידי ביטוי במידורו המוחלט מענייני הביטחון במועצה ומחוצה לה. בביאן, מפרטת השופטת, מציין שני אירועים "מכוננים" שבעקבותיהם החל מאיר יפרח להתנכל לו, לטענתו. הראשון היה אותה מערכת בחירות לראשות המועצה, אשר בשל תוצאותיה, לטענת התובע, הגם שהוא עצמו תמך בראש המועצה, נטר לו האחרון טינה ו"סימן" אותו, שכן חברי עלומים הצביעו בעד המתמודד האחר.

 

האירוע השני, ממשיכה השופטת, היה מעורבותו של התובע בגילוי מעשים פליליים שבוצעו, לכאורה, על ידי ראש המועצה בסוף שנת 2008, שבעקבותיה נאלץ התובע לשתף פעולה עם המשטרה בחקירתה בעניין נגד ראש המועצה, ואף לשמש כעד מטעם המדינה בהליך הפלילי המתנהל בקשר לכך.

 

הסיפור שמאחורי "אירוע" זה, כפי שעולה מכתב תביעה לפיצויים בסך 500 אלף ש"ח שהגישה בזמנו, לבית משפט השלום בקריית גת, הדוברת-לשעבר נגד ראש המועצה, היה ש"ראש המועצה התקין בסתר מכשיר האזנה וצילום אשר כוון אל מקום מושבה (של הדוברת) וחשף בפני הצופה והמאזין את כל תנועותיה ושיחותיה".

 

לטענתה, מדובר ב"האזנת סתר אסורה, וצילומה במקום עבודתה, ללא הסכמתה או ידיעתה, המהווים פגיעה בפרטיותה". לנוכח גילוי זה הגישה תלונה במשטרת ישראל נגד ראש המועצה בגין החשד לביצוע עבירה של האזנת סתר וצילום לא-חוקי במקום עבודתה, ובסופו של יום הוגש כתב אישום נגד יפרח (סנגורו דאז של ראש המועצה מסר בזמנו, בתגובה ל-ynet, כי "ראש המועצה כופר בהאשמות המיוחסות לו").

 

בתגובה לתביעה האזרחית של הדוברת, טען יפרח כי פעל לטובת המועצה האזורית, וכי כל שעשה היה מתוקף תפקידו כנושא משרה במועצה, וכחלק ממהלך שנועד למנוע "מכת ונדליזם וגניבות והדלפת מסמכים רגישים". משמצא בית המשפט כי המעשים הנטענים בוצעו במסגרת "תפקידו השלטוני" של ראש המועצה, הוא דחה את התביעה האישית של הדוברת נגד יפרח, והורה כי המועצה האזורית תבוא במקומו כ"נתבעת". על החלטה זו הגישה הדוברת-לשעבר ערעור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

 

בכתב התביעה מלין בביאן כי הגם שנדרש לקיים את חובותיו האזרחיות - רואה אותו ראש המועצה "כאשם המרכזי בכתב האישום ובתוצאותיו".

 

מי ישתתף בישיבות

עוד טוען בביאן, ממשיכה השופטת, כי ההתנכלות כלפיו באה לידי ביטוי בהפחתת תעריף השעות הנוספות שלו; במידורו מענייני ביטחון עד כדי פגיעה אנושה בתפקודו כקב"ט; בסירובו של ראש המועצה להתנהל מולו באופן ישיר; בהטרדתו בזוטות על ידי המועצה ואורגניה, ועוד ועוד.

 

לדברי התובע, היא מוסיפה, לא טובת הציבור היא שעמדה לנגד עיניהם של ראש המועצה והמועצה בפעולותיהם נגד התובע, "כי אם מניעיו האישיים והנקמניים של ראש המועצה, שרצה 'לחסל חשבונות' עמו". הסעדים הכספיים שמבקש בביאן נגד המועצה וראש המועצה יפרח הם אלה: פיצוי בגין עוגמת נפש, הפרת חוזה העבודה והפגיעות בעבודתו ובשמו הטוב, בסך כולל של 200 אלף ש"ח. כן מבקש התובע צווים שונים, שעיקרם הפסקת ההתנכלות לו מצד המועצה וראש המועצה ומניעת הפגיעה בתנאי העסקתו.

 

כתב הגנה טרם הוגש, והדיון העיקרי בתיק עדיין לא החל, אך עוד קודם לכן פנה בביאן לבית הדין בבקשה דחופה נגד המועצה ונגד יפרח, "להחזרת סמכויותיו ולהפסקת ההתנכלות כלפיו, כדי שיוכל לתפקד באופן ענייני ומקצועי". בתום דיון ממושך, הסכימו הצדדים על מתכונת השתתפות של בביאן "בכל הישיבות בנושא ביטחון במועצה ובישיבות הנוגעות לקב"טים מחוץ למועצה, ככל שראש המועצה סבור שיש צורך בנוכחות עובד מועצה בתחום הביטחון".

 

הסכמה זו קיבלה תוקף של פסק דין, אך לטענת בביאן, יפרח אינו ממלא אחר ההחלטה ומוסיף למדר אותו מישיבות בעניינים הנוגעים לעבודתו השוטפת.

 

משכך, הוא חוזר לבית הדין, בבקשה לפי "פקודת ביזיון בית המשפט", לכוף על המועצה וראש המועצה לבצע את ההחלטה.

 

המועצה האזורית שדות-נגב וראש המועצה מאיר יפרח, באמצעות עורכי הדין מנחם צוקר ויריב אבישור, מתנגדים לבקשה וטוענים כי לראש המועצה שיקול דעת בלעדי אם לזמן את בביאן לישיבות. בית הדין מקבל את טענות בביאן ומוציא צו כי אם לא יוזמן לאותן ישיבות שהוא צריך להיות מוזמן אליהן - ישלמו המועצה וראש המועצה, כל אחד, קנס של 750 ש"ח לאוצר המדינה בעד כל ישיבה שהיה עליהם להזמינו אליה ולא עשו כן. עוד מחייבת אותם השופטת לשלם לבביאן 2,500 ש"ח בעד הוצאותיו המשפטיות. על החלטה זו הוגש ערעור מטעם יפרח.

 

למי יש חסינות

משהוגשה התביעה נגד יפרח - הוא פונה, באמצעות עו"ד ערן קרמט, לבית הדין בבקשה להכיר בחסינות שיש לו מפני התביעה לנוכח היותו "עובד ציבור", ולדחות את התביעה נגדו. לטענתו, גם אם "היו נכונות טענות התובע למעשי התנכלות שבוצעו כלפיו, הרי שהוא ביצע אותן מתוקף תפקידו", ולכן חלה על המעשים המיוחסים לו בכתב התביעה "חסינות סטטוטורית לעובדי ציבור" לפי פקודת הנזיקין, שמכוחה יש לדחות את התביעה נגדו.

 

לדבריו, אין להטיל עליו אחריות אישית בגין מעשים שביצע במסגרת תפקידו כראש המועצה וכזרועה הארוכה, משיקולים ענייניים בלבד, בתום לב ולטובת הציבור. גם המועצה האזורית, באמצעות עו"ד מנחם צוקר, תומכת בבקשתו של יפרח.

 

אך השופטת מסבירה כי חסינות עובדי ציבור חלה רק באותן תובענות נזיקין שעילת התביעה שלהן באה מדיני הנזיקין, ואילו תביעה זו - מצויה כולה בתחום משפט העבודה. עילת התביעה, מסבירה השופטת, מבוססת על חוק הגנה על עובדים, שבא להגן עליהם מפני פגיעות בענייני עבודה. זו תביעה שנעוצה ביחסי עבודה, מפרטת השופטת, ואינה בגדר עילה נזיקית.

השופטת דוחה את הבקשה, ומחייבת את יפרח לשלם לבביאן את הוצאותיו המשפטיות בסך אלף ש"ח.

 

תגובת המועצה האזורית

מדוברת המועצה האזורית שדות-נגב נמסר: "יועציה המשפטיים של המועצה עוסקים בימים אלה בהכנת כתב הגנה לתביעתו של קב"ט המועצה רפי בביאן בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע.

 

"כתב התביעה של הקב"ט עוסק בשלושה עניינים עיקריים: עבודתו הנוספת של הקב"ט במג"ב, במקביל לעבודתו במועצה, ללא היתר; תשלום שכר שעות נוספות שקיבל הקב"ט במשך שנים בשיעור של 175% החל בשעת עבודה ראשונה,

אך זאת בניגוד לחוק; טענת הקב"ט להתנכלות ולפגיעה בסמכויותיו.

 

"בשני העניינים הראשונים, הקב"ט מערער למעשה על החלטת הממונה על השכר באוצר, שהכריע לטובת המועצה וקבע כי הקב"ט לא היה רשאי לעבוד בחצי משרה נוספת במג"ב ללא היתר, וכן אינו זכאי לשכר של 175% החל בשעת עבודה ראשונה אלא ב־125% עבור שעתיים ראשונות. הממונה על השכר באוצר אף חייב את הקב"ט להחזיר לקופת המועצה סכום כסף נכבד שהוא קיבל שלא כדין בקשר לעבודתו הנוספת במג"ב.

 

"באשר לעניין השלישי - התנכלות ופגיעה בסמכויות - תטען המועצה ותוכיח כי לא רק שהמועצה וראש המועצה אינם מתנכלים לקב"ט, אלא ההיפך הוא הנכון.

 

"כמו כן, בכוונת המועצה להגיש תביעה שכנגד, בה תבקש לחייב את בביאן להשיב כספים נוספים לקופת המועצה בקשר לעבודתו הנוספת במג"ב, וכן בעניינים נוספים, אותם תחשוף המועצה בבוא העת בכתב התביעה הנגדית שיוגש על ידה".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות