כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
החיים בסרט

סוף העולם שמאלה. ההשראה מדימונה צילום: יונייטד קינג, משה ולאון אדרי
סוף העולם שמאלה. ההשראה מדימונה צילום: יונייטד קינג, משה ולאון אדרי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הסרטים והסדרות שעושים כבוד לנגב

מ"סוף העולם שמאלה" ועד "תיק סגור". ליאור לרנר יצא בעקבות הסרטים והסדרות שצולמו ביישובי הנגב, שמע מהבמאים והשחקנים על הבחירה בפריפריה כהשראה ועל ההחלטה לשלב שחקנים מקומיים כדי לשמור על האותנטיות

ליאור לרנר 
פורסם: 30.04.12, 07:32

בעשורים האחרונים הנגב נבחר על ידי לא מעט במאים ותסריטאים כלוקיישן פופולרי לצילומים. הם כיוונו את העלילה אל הפריפריה, חלקם מחזקים את הסטריאוטיפים הישנים וחלקם מגיעים לתאר מציאות קיימת.

 

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות הנגב" בפייסבוק

 

משהו אחד אפשר לומר בוודאות: ככל שעוברות השנים, ערים ויישובים כמו באר שבע, ירוחם, דימונה וקיבוצי האזור, כבר לא נמצאים מחוץ לראדר של תעשיית הקולנוע הישראלית, ולאזור הנגב יש גם לא מעט במה להתגאות. רשימה חלקית.

 

"התאהבתי בירוחם"

השחקנית לירז צ'רכי שכיכבה ב"סוף העולם שמאלה" חוזרת לימים בהם צולם הסרט בשדה בוקר וירוחם ולאווירה המדברית המיוחדת.

 

אין ספק שאחד הסרטים המצליחים ביותר של העשור האחרון בקולנוע הישראלי הוא הסרט "סוף העולם שמאלה", שכתב וביים אבי נשר. הסרט זכה לביקורות מהללות, להצלחה גדולה בקופות הקולנוע, ואף זכה בשני פרסי אופיר.

 

הסרט מביא את סיפורה של עיירה מדברית נידחת בנגב של סוף שנות ה־60, המורכבת ברובה מעולים, הוותיקים ממרוקו והחדשים מהודו. יוצאי מרוקו מתייחסים בעוינות והתנשאות אל העולים מהודו, ואלה חשים כי הגיעו לעיירה שמורכבת מאנשים בורים וגסי רוח. ברקע נסגר המפעל היחיד שהיה מקור הפרנסה בעיר.

 

לכאורה מדובר בסרט שמגולל את סיפורה של העיר דימונה, ואף מגרש הקריקט בסרט מזכיר מאוד את מגרש הקריקט בעיר, אך אם תשאלו את השחקנים, מדובר בהכלאה בין דימונה לירוחם.

כך או כך, הצילומים לסדרה צולמו בירוחם ובשדה בוקר, כדי להביא את הרוח המדברית אל הסרט.

 

אחת מכוכבות הסרט היא לירז צ'רכי, שהיה זה תפקידה הראשון. צ'רכי מודה כי עשתה עבודת הכנה לא קצרה לתפקיד. "שוחחתי הרבה עם הודים, נפגשתי איתם בדימונה וירוחם, והצלחתי לדלות מהם את המנהגים ואת הלם התרבות שחשו כאשר הגיעו, בעיקר את הפער בין מה שהבטיחו להם למה שקיבלו בפועל. את כל הסיפורים של המרוקאים על הסבוניות והברזים מזהב אני מכירה מהצד האיראני וההודי שלי".

 

הצילומים נערכו בירוחם ושדה בוקר בחודשים מרץ ואפריל. צ'רכי זוכרת בעיקר את הבדלי מזג האוויר בצילומים, שנעו בין חום אדיר ביום לקור מקפיא שמספק המדבר בלילה. צ'רכי זוכרת גם את התפאורה והלוקיישנים בהם צולמו הסצנות שהיו קרובות כמה שיותר למקור.

 

"מגרש הקריקט לדוגמה זה מגרש שהיה בשדה בוקר," מספרת צ'רכי. "גם הבניין בו גרה סימון זה שיחזור של בניין אמיתי שהיה. הצליחו לייצר סטים מאוד מדויקים, מאוד אותנטיים. מעבר לזה, אני זוכרת שהיינו בלוקיישן בחוץ ולא היו לנו שירותים. ראיתי מישהי תולה כביסה בחלון, ושאלתי אותה אם אני יכולה להיכנס אליה לשירותים. ישנו במשאבי שדה והיינו באווירת הארד קור מדברית. יש משהו בדרום שהוא מאוד קסום. כמה שנים לאחר מכן צילמתי גם את הסדרה 'המשאית' בירוחם. אני מודה שפשוט התאהבתי בירוחם, השקט הזה, המקום שאתה יכול לשמוע את החול ברוח זה לא דבר שחווים אותו בתל אביב".

  

הקסם של ירוחם

הבמאי דוד דרעי החליט לספר את סיפורה של הסבתא המרוקאית שלו, ומספר למה בחר ללהק את ריימונד ויעל אבקסיס לכוכבות הראשיות.

 

אם בשנת 2001 דוד דרעי צילם סרט שמביא את מאחורי הקלעים של סדרה מצליחה, ב־2004 הוא כבר היה בקדמת הבמה עם הסרט "חתה יסבח סבח" - "עד שיגיע מחר" בתרגום ממרוקאית, דרמה ישראלית שעלתה ב"הוט" וזכתה בפרס האקדמיה לטלוויזיה לדרמה ולשחקנית הטובה ביותר.

 

לא יפתיע אתכם לשמוע שדרעי בחר שוב בירוחם כהשראה, והצילומים נערכו שוב (כמו בסדרה) בעיר. הדרמה מביאה את סיפורה של ליליאן, בעלת סלון כלות בירוחם, שמתמודדת עם אמה שמאבדת אחיזה עם המציאות ועם בתה שחווה משבר בחיי הנישואין. היא עצמה אלמנה ומעדיפה להדוף כל ניסיון של התקרבות, ומעדיפה את ההדחקה על פני ההשלמה.

 

 

זינזאנה - היו גם דמעות על הסט (צילום: שי חזן)
זינזאנה - היו גם דמעות על הסט (צילום: שי חזן)

 

כוכבות הסרט הן יעל וריימונד אבקסיס ששיתפו פעולה יחד לראשונה כאם ובת, גם על המסך. ריימונד אבקסיס אף זכתה בפרס השחקנית על תפקידה.

 

דרעי מספר כי היה לו חשוב ללהק שחקנית כמו ריימונד אבקסיס לתפקיד, ולחזור שוב אל המציאות אותה הוא מכיר. "הדרמה מספרת סיפור אוריינטלי עם אלמנטים שאני מכיר מהבית. היה חשוב לי לצלם אותו בירוחם ולשלב בו דמויות שהכי משקפות את העולם שאני מכיר. בגלל זה היה לי ברור שגילה אלמגור לא תשחק את הסבתא המרוקאית, אלא דמות של סבתא מרוקאית שאולי לא כל כך שחקנית, ואולי אני אשלם מחיר בגלל שהיא לא שחקנית, אבל עדיין ארוויח משהו שהוא נורא חשוב לי, שהסרט ישמור על האותנטיות, וזה הרבה".

 

סצנות רבות וקווי הדמויות לקוחים מהילדות של דרעי בירוחם. "זו בעצם הסבתא שלי, מרוקאית כבדה שלא נפרדה מעולם מהתרבות ממנה היא באה, ולא למדה את השפה, והחליטה שהיא לא נפרדת מהעולם שהיא הכירה. היה לי חשוב להביא את הסיפור מבפנים. בגלל זה ליהקנו את יעל וריימונד, כי גם אם הם לא גדלו והכירו את ירוחם כמוני, ההיכרות של ריימונד עם ירוחם והכניסה של יעל אחרי תחקיר עמוק יצרו משהו שהוא מבחינתי לפחות, משהו שהצליח להביא את הסיפור מבפנים".

 

סטרסקי והאץ', הגירסה הבאר שבעית

רשף לוי, שכתב יחד עם שי כנות כתב את הסדרה "תיק סגור" שמספרת את סיפורה של תחנת משטרה בבאר שבע, סבור שהיא מתעדת את המציאות.

 

עוד לפני שידענו מי זה אבי הטחול, רשף לוי, מי שכתב את הסדרה המצליחה "הבורר", ניסה את מזלו עם סדרת אחרת על עולם הפשע - "תיק סגור", סדרת משטרה שעלילתה מתרחשת בעיר באר שבע.

 

הסדרה שודרה מיד עם עלייתו של ערוץ 10 לאוויר, ולמרות שלא זכתה לרייטינג, כינו אותה כ"סדרה הטובה ביותר שאתם לא רואים".

 

"תיק סגור" הביאה את סיפורם של בני לוי, שוטר תל אביבי שחצן, שבעקבות בעיות משמעת הועבר מתפקידו לתחנת משטרה בבאר שבע. לוי מצוות למנחם מדמוני (כן, כן אותו מדמוני מ"הבורר"), חוקר מקומי שמכיר כל אבן בעיר וחביב על כל התושבים. השניים יוצאים בכל פרק לחקור מקרי רצח שונים. אם תרצו, "סטרסקי והאץ'" גרסת באר שבע.

 

רשף לוי מספר כי הרעיון למקם את הסדרה בתחנת משטרה בבאר שבע הגיעה מחבר טוב שגר בנגב. "היה לי חבר טוב שהיה גר בתדהר, והיה מספר לי סיפורים על דברים הזויים שקורים במושבים בדרום, ומשם זה התחיל. בגלל שלא טוב לעשות סדרה על תחנת משטרה במושב, החלטנו על באר שבע שהיא עיר גדולה. נסעתי לבאר שבע וגרתי חודש בעיר. התלוויתי ליחידה האמיתית, יחידת התשאול שאז עמד בראשה יוסי תורג'מן, שהיה בלש מבריק והיווה חלק גדול להשראה שלי בסדרה".

 

לדברי לוי, מחצית מהמקרים בסדרה התבססו על מקרים אמיתיים וחלק הומצאו. "הסתובבתי הרבה בשכונה ד' ובשכונות אחרות בעיר, ראיתי את המצוקה בעיר ואת שכונות הווילות ליד השכונות של אלה שיש להם פחות כסף".

 

הסדרה הפכה לקאלט, אבל היה עוד משהו שהביא את הסדרה לכותרות בכל מה שקשור לבאר שבע. ממלא מקום ראש העיר באר שבע דאז, רוביק דנילוביץ' שמו, שלח מכתב ביקורת לערוץ 10, וטען כי הסדרה עושה עוול לעיר באופן הצגתה של העיר.

 

לוי לא חושב שהיה בסדרה משהו שפגע בבאר שבע. "אני מאמין שגם הוא יודע שבסדרה לא המצאנו שום דבר. צילמנו בבאר שבע את השכונות הקשות. אנחנו לא אשמים שאז בשכונות האלה היו אזורים פחות מושקעים. יש גם שכונות נהדרות ושכונות יוקרה, וזה רק מראה שאפשר אחרת ושצריך לטפל בהם. אני מת על באר שבע. כיף מאוד להופיע פה, ואני גם מאוד אוהב את הנוף המדברי ואיך שהיא מצטלמת".

  

סיפורי סבתא

הסרט "מבצע סבתא" מבוסס על חוויותיו של דרור שאול מקיבוץ כיסופים בנגב. הוא מתאר את לוויית סבתו שהקיבוץ סרב לקחת עליה אחריות.

 

אם אתם לא מכירים את המשפט "סבתא חיה מתה", אם אתם לא יודעים מה זה בדיוק "מבצע סבתא", אתם חייבים לעצמכם לצפות בהקדם. "מבצע סבתא", אחד מסרטי הפולחן הגדולים ביותר של העשורים האחרונים.

 

לא הרבה יודעים, אבל "מבצע סבתא, מבוסס ברובו על חוויותיו של דרור שאול מקיבוץ כיסופים בנגב. שאול גדל בקיבוץ, ולימים החליט לקחת את זיכרונות ילדותו צעד אחד קדימה ולכתוב תסריט שמבוסס על זיכרונותיו. גם הוא לא ידע עד כמה הזיכרונות שלו יהפכו לקאלט ולהצלחה בישראל. "חשבתי שיהיה בסדר, או במקרה הטוב 'טוב'. לא דמיינתי שיהפוך לקאלט. זה משמח מאוד שהקהל מגיב ככה ליצירה שהיוותה אבן דרך עבורי כיצירה ראשונה", סיפר שאול.

 

עלילת מבצע סבתא מתרחשת בקיבוץ "עסיסים", ההקבלה של שאול לכיסופים, מיד לאחר שסבתא חיה מתה. עידן, בני ו"קרמבו", קצין צה"ל ביחידת המסתערבים, הנכדים של סבתא חיה, מקבלים על עצמם את האחריות לארגן את לוויית סבתם לאחר שהקיבוץ מתנער מהאחריות. כמעט העתק מדויק של האירועים שקרו לשאול בשנת 93'.

 

"הסרט מבוסס על סיפור כמעט אמיתי של קבורת סבתי אסתר שאול בכיסופים", מספר שאול. "במרכז הסיפור ההזוי, סירוב הקיבוץ לטפל בלוויה של 'מי שלא גר בו בשנתיים האחרונות'. שני אחיי גייסו אותי למבצע משולש שבו כל אחד מאיתנו לקח חלק ואני הייתי הנהג. במשק מינו מתנדב לבנות 'קופסא' (ארון מתים) והוא

השתמש באקדח סיכות ודבק פלסטי, והארון התפרק בלוויה. סיפרתי את הסיפור המשעשע לאנשים רבים עד שבשנת 98' החלטתי לכתוב תסריט. זהו סרטי הראשון ואני מאושר שהגיע לכל כך הרבה אנשים", מדגיש שאול.

 

צילומי הסרט התקיימו בקיבוץ יקום, ושאול מדגיש כי מדובר בעיקר בגלל הקרבה של הקיבוץ לתל אביב, ובגלל המראה שהזכיר מאוד את ימיו בכיסופים. שאול סיפר כבר בעבר כי דמותו של "קרמבו" הקצין מיחידת המסתערבים מבוססת על דמותו של אחיו האמצעי במציאות.

 

מאז יצא הסרט, הוא זכה להצלחה ענקית ומשודר עד היום בערוצי הטלוויזיה השונים, גם בימי העצמאות.

 

עם דמעות בעיניים 

השחקן אריק משעלי מספר על הסדרה "זינזאנה" שצולמה בבאר שבע, ועל המפגש עם שלמה טוויזר.

 

אחת הסדרות שמזוהות יותר מכל עם באר שבע היא "זינזאנה", למרות שעל פניו, הסדרה לא מספרת על העיר באר שבע, אבל הסיפור המרכזי וסצנות רבות נכתבו על חוויות וזיכרונות מהעיר.

 

"זינזאנה" מביאה את הסיפורים מאחורי בתי הכלא בישראל. הסיפור המרכזי מבוסס על דמותו של גונדר בדימוס שלמה טוויזר אותו גילם אלברט אילוז. טוויזר ניהל את כלא באר שבע, ושני אחיו מתו בנסיבות טראגיות, אחד נרצח על רקע חיסול חשבונות, והשני משימוש בסמים. סצנות רבות בסדרה נלקחו מהאוטוביוגרפיה של טוויזר שאף ביקר על הסט כמה וכמה פעמים, ייעץ לבמאי חיים בוזגלו, והשתתף באחד מפרקי הסדרה בה הגיע כביכול להלוויה.

 

אחד הכוכבים של הסדרה היה אריק משעלי, מי ששיחק את דדה, אחיו הצעיר של טוויזר, שמנסה לחזור לדרך הישר, אך המציאות ממנה הגיע לא מאפשרת לו. משעלי הפך במהרה לכוכב הסדרה, למרות שבסדרה דמותו נרצחת בשלב מוקדם.

 

משעלי מספר כי זו היתה חוויה מאוד מרגשת לשחק בסדרה שחלקים רבים ממנה נלקחו מחייו של טוויזר, וחלק מהסצנות היו אמיתיות ולא קלות. "זה היה אחד התפקידים הראשונים בטלוויזיה, וזו היתה חוויה מדהימה. אני חושב שזה אחד התפקידים שעבדתי עליהם בצורה הכי קשה. ביקרתי בבתי סוהר, דיברתי המון עם שלמה שסיפר לי החיים ועל אותו אח אותו גילמתי. זו היתה עבודת שטח מאוד מעמיקה".

 

משעלי מספר כי לצד החוויות לשחק עם שמות גדולים, היו גם כמה רגעים לא קלים על הסט. "כששלמה היה מבקר על הסט והייתי צריך לשחק את אחיו, זה לא היה פשוט. אני זוכר שבאחת הפעמים הוא הגיע כשצילמנו את סצנת ערב שישי שאני מתפרע בשולחן. הוא עמד בצד וממש לא יכול היה לשאת את זה, הוא היה עם דמעות בעיניים ויצא החוצה. מיד יצאתי אחריו, חיבקתי ונישקתי אותו".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות