כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
תלמידים הקשב

אל"מ גיל בן שאול. מתקשה להבין צילום: ריאן
אל"מ גיל בן שאול. מתקשה להבין צילום: ריאן
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

"כשיפלו טילים על ת"א לא ידברו על צבא כיבוש"

אל"מ גיל בן שאול מפקד יחידת "מיטב", שאחראית על המיון והשיבוץ בבקו"ם, מתקשה להבין את נתוני הגיוס של התיכוניסטים בתל אביב: "אחוז גבוה לא מתגייס בגלל פטור רפואי, יש לכם שם איזו בעיה עם מערכת הבריאות?"

נעם גיל 
פורסם: 27.04.12, 08:04

הסטטיסטיקה היבשה מצביעה על כך שבעשור האחרון שומרים בני ובנות הנוער בתל אביב על מקום קבוע בחלקה התחתון של הטבלה המדרגת את הרשויות המקומיות בישראל מבחינת אחוזי הגיוס לצה"ל. העיר ללא הפסקה נמצאת איפשהו בעשירון השמיני, הרחק מאחורי יישובים כגון מכבים רעות, נס ציונה, יהוד, אריאל והוד השרון.

 

 

את הנתון הזה אפשר לנתח באופן מחמיר אפילו יותר, אם לוקחים בחשבון את העובדה ששיעור החרדים והדתיים לאומיים המתגוררים בתל אביב נמוך יחסית — דבר שאמור דווקא לצמצם את שיעור מקבלי ומקבלות הפטורים (חרדים ובנות דתיות). המשמעות היא שאחוזי הגיוס נמוכים על אף שמדובר בעיר בעלת רוב חילוני מובהק.

 

נתונים מלאים על אחוזי גיוס מתקבלים באופן רשמי רק אחרי שבני המחזור משתחררים. לפיכך, לאחרונה השלים צה"ל את הניתוח הסופי של נתוני הגיוס

של ילידי 1990, שנקלטו בצה"ל במהלך 2008 והשתחררו משירות סדיר לאורך השנה החולפת.

 

הנתונים מצביעים על סטטוס קוו: התגייסו 72.5 אחוז מבין הבנים המועמדים לשירות חובה (לעומת הממוצע הארצי שעמד על 74.9 אחוז). בקרב הבנות הנתונים מצביעים על 63.1 אחוז מתגייסות (לעומת ממוצע ארצי של 59.1 אחוז. אבל כאמור, בצה"ל סבורים שהשיעור בתל אביב היה צריך להיות גבוה הרבה יותר בגלל האוכלוסייה הדתית הקטנה יחסית).

 

3.3 אחוזים מבין הבנים בעיר זכו לפטור על פי הסדר "תורתו אומנתו" ו־17 אחוז מהבנות לא גויסו אחרי שהצהירו שהן דתיות. 7.1 אחוזים מהבנים ו־4.5 אחוזים מהבנות לא גויסו בגלל פטור רפואי. השאר לא גויסו בגלל שהייה בחו"ל, אי התאמה או סיבות נוספות שלא פורטו.

 

מבין הבנים שהתגייסו, 36.5 אחוז השתלבו במהלך השירות בתפקידי לחימה (כשהמדד הארצי עומד על 44.2 אחוז מבין המתגייסים). כמו כן, 6.5 אחוזים מהבנים שהתגייסו המשיכו לקצונה (הממוצע הארצי עומד על 6.7 אחוזים) ו־7.4 אחוזים מהבנות (הממוצע הארצי 8.5 אחוזים).

 

המתקפות על האסקפיזם והבועתיות התל אביבית — שמגיעות בתדירות גוברת והולכת מכיוון קציני צה"ל במיל', אישי ציבור וסתם פטריוטים — שואבות את הדלק שלהן בדיוק מהנתונים הללו. ככל שהקרע הפוליטי בישראל ימשיך להתרחב וככל שתגבר התסיסה במזרח התיכון בכלל ובשטחים בפרט, כך תמשיך גם הביקורת: תל אביב, עיר המשתמטים.

 

תמונות בפייסבוק

בסיס תל השומר היה ונשאר אסופה אקראית של מבנים חסרי חן שמפוזרים בין האיקליפטוסים. בעומק הבסיס נמצאת לשכתו המטופחת של אל"מ גיל בן שאול, שבחצי השנה האחרונה מפקד על יחידת מיטב, זאת שאחראית על ביצוע הליכי המיון והשיבוץ של כלל המיועדים לשירות ביטחון (מלש"בים) והחיילים בצה"ל.

 

הוא בן 42, תושב גדרה, אב לארבעה ובשום אופן לא עונה על הסטריאוטיפ של קצין שלישות צבאי. הוא בדחן, נטול פאתוס ויש לו חיוך ציני וממזרי קבוע בזווית הפה. למעשה, הוא נראה יותר כמו אופנוען מאשר קצין צבא. רק הדרגות והמדים מסגירים אותו.

 

כך או אחרת, על נתוני הגיוס של צעירי וצעירות תל אביב הוא מדבר במעין שוויון נפש. לא מאשים, לא מתלהם, נזהר מפוליטיקה. אל"מ בן שאול רחוק שנות אור מההתבטאויות הירחמיאליות בסגנון האלוף (מיל') אלעזר שטרן, שדבריו על ההשתמטות התל אביבית עדיין מהדהדים פה ושם.

 

חיילים בפעילות. בלי הכללות (צילום: ג'ורג' גינסברג)
חיילים בפעילות. בלי הכללות (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

"קודם כול בוא נימנע מהכללות", הוא פותח. "מתל אביב יוצאים גם קצינים ולוחמי סיירות. אבל לגבי אחוזי הגיוס, בוא נגיד שאנחנו מצפים לשיעור מתגייסים גבוה יותר, ואני לא מתכוון רק לעובדה שמדובר בעיר עם שיעור נמוך של חרדים ודתיים. הנה למשל, בתל אביב יש אחוז גבוה מהממוצע שלא מתגייס בגלל פטור רפואי. מה זה, יש לכם שם בעיר איזו בעיה עם מערכת הבריאות?".

 

נדמה שהצבא לא מקשה במיוחד על מי שלא רוצה להתגייס.

"זאת אגדה. אני רוצה וצריך לגייס את כולם, גם את הנערה שבאה מבית הרוס וגם את הבחור שגמר רק 11 שנות לימוד. אני מודאג מאלה שמנצלים פרצות בחוק כדי לא להתגייס, ואני מתכוון לפטורים כאלה ואחרים, ובעיקר לבנות שמצהירות שהן דתיות כשלמעשה הן לא כאלה".

 

מה לגבי סרבני מצפון?

"זה שולי. מדובר בבודדים בלבד. חוץ מזה, סרבני מצפון בדרך כלל באים לכאן לבקו"ם, בלי להתחמק, ואומרים 'אנחנו לא מתכוונים להתגייס. קחו אותנו בבקשה לכלא'. אפילו שאני לא מסכים איתם, לפחות את האנשים האלה אני מעריך. אני מדבר על אלה שלא מתגייסים מסיבות קצת פחות מנומקות".

 

מה אפשר לעשות נגד בחורות שמשקרות ומצהירות שהן דתיות?

"כיום, בגלל תיקון מסוים בחוק, הרבה יותר קל לפעול נגדן. באופן תיאורטי, אם בחורה מצהירה שהיא דתייה ואחר כך מעלה לפייסבוק שלה תמונות שלה רוקדת בבגד ים, היא עלולה להיות בבעיה".

 

הצבא יחפש בדפי הפייסבוק של בחורות כאלה?

"לא, אבל לפעמים אנחנו מקבלים תלונות, אפילו באופן תמים כביכול. למשל בחורה שפונה אלינו ואומרת 'למה לבחורה ההיא מהכיתה שלי נתתם פטור ולי לא?'".

 

ואתם גם מעסיקים משרדי חקירות.

"לפעמים אנחנו מעסיקים משרדי חקירות".

 

זה מספיק?

"לא".

 

לחשוף למגוון דעות

צה"ל — סיבותיו עימו — מצפה שהרשויות המקומיות יסייעו להגביר את המוטיבציה להתגייס בקרב תלמידי ותלמידות תיכון. באמצעות הפרסומים שמשחרר הצבא לתקשורת, כשהטבלה מחולקת לפי ערים, נוצר הרושם שמדיניות עירונית כזאת או אחרת היא שאחראית לאחוזי הגיוס. קביעה כזאת משאירה מחוץ למשוואה את החינוך בבית, את ההשפעה הסביבתית וכמובן את האופי הייחודי של כל תלמיד.

 

אל"מ בן שאול סבור שלא צריך לזלזל בהשפעה של העיריות ושל בתי הספר הכפופים להן. "אנחנו מנסים לפעול בכיוון", הוא אומר. "בחלק מהרשויות יצרנו קשר עם מינהל החינוך ועם מנהלי בתי הספר. בחלק מהמקומות אנחנו עובדים ישירות מול ראשי רשויות. אני יודע למשל שראש אכ"א נפגש אישית עם רון חולדאי. אבל המוטיבציה לשתף איתנו פעולה לא גבוהה במיוחד".

 

ספציפית בתל אביב?

"כן".

 

איפה כן משתפים פעולה?

"למשל בחיפה. המעורבות של העירייה שם הרבה יותר גבוהה".

 

במה זה בא לידי ביטוי?

"לא מזמן ערכנו יום פתוח למתגייסים בלשכות הגיוס, אז עיריית חיפה, מיוזמתה, תלתה שלטים וקידמה את האירוע על חשבונה. לא ראיתי יוזמה כזאת בתל אביב".

 

לא בטוח שלעודד גיוס לצבא זה חלק מהתפקיד של עירייה.

"יש ראשי רשויות שלוקחים את זה ברצינות ויש כאלה שלא. ראש רשות מקומית אמור להבין שמי שמתגייס לצה"ל יהיה גם אזרח יותר טוב, ישמור על החוק, ישלם ארנונה וכולי. משרד החינוך נותן למנהלי התיכונים סל של פעילויות כגון גדנ"ע, מיצג חילות, פאנל בוגרים או יום בעקבות לוחמים, אבל יש מנהלים בתל אביב שלא תמיד רוצים לשתף פעולה עם הצבא. אני לא רוצה להיכנס לשמות".

 

חיילות צה"ל. הפייסבוק עוזר לגלות משתמטות (צילום: בן קלמר)
חיילות צה"ל. הפייסבוק עוזר לגלות משתמטות (צילום: בן קלמר)

 

זה לא סוד. המקרים של פרופ' זאב דגני, מנהל הגימנסיה, ושל רם כהן בזמנו בעירוני א' פורסמו בתקשורת.

בן שאול מחייך. "מה שפורסם — פורסם. אני רק יכול להגיד שמנהלים אומרים לנו שתפקידם הוא ללמד ולהכין תלמידים לבגרות וזהו. אבל לדעתי, חלק מהתפקיד שלהם הוא לחנך את הצעירים להיות אזרחים טובים".

 

מה לגבי הצבא כסוגיה פוליטית? מנהלים, או הורים, ואפילו תלמידים עם תודעה פוליטית רשאים להתנגד לכך שקצינים יבואו להרצות בבתי ספר.

"זה לא משהו מיוחד לתל אביב. גם נס ציונה לא יושבת על אדמה שנגזלה מפלסטינים, ושם דווקא יש אחוזי גיוס גבוהים, כך שבסוף אין לזה קשר לעניין אחוזי הגיוס. וחוץ מזה, במלחמה הבאה, כשייפלו טילים על תל אביב, אף הורה לא ידבר עם הילדים שלו על צבא הכיבוש".

 

יש שיחלקו עליך. למשל, אותו רם כהן שהטיף ועודד את תלמידיו להתנגד לכיבוש ולקחת חלק במאבק.

"האנשים שטוענים שאסור לנצל את הדיון על הצבא לצרכים פוליטיים אמורים להבין שזה תופס לשני הצדדים. מנהלי בית הספר שלא רוצים הרצאות אצלם של קציני צבא אוסרים גם על הרצאות של אנשי שמאל? לא. באופן אישי אני חושב שצריך לחשוף את הנוער למגוון דעות ולא להיות מוטים לצד כזה או אחר".

 

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "אחוז הגיוס בבתי הספר העירוניים והמשותפים נמצא בעלייה מתמדת ועומד כעת על כ־92 אחוז מקרב תלמידי בתי הספר הממלכתיים. טענתו של אל"מ בן שאול תמוהה, שכן קיים שיתוף פעולה הדוק בין העירייה והעומד בראשה, מנהלי בתי הספר התיכוניים והגורמים השונים בצה"ל. במסגרת כך, מקיימת העירייה פעילויות שונות ומגוונות ובכלל זאת שיעורים שונים בנושא הגיוס, סדנאות 'לקראת שירות' ו'לקראת גיוס', גדנ"ע, הכנה לקראת ביקור בבקו"ם, יום בעקבות לוחמים, מפגשי תלמידים עם חיילים ועוד".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 71 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות