כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
נשארו בלי כסף

קיבוץ בחן. תמונת מצב עגומה צילום: מור כוכבי
קיבוץ בחן. תמונת מצב עגומה צילום: מור כוכבי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

קיבוץ בחן מקפיא משכורות ותקציבים לחברים

בעקבות משבר כלכלי חריף עצר הוועד הממונה בקיבוץ בחן את כל העברות הכספים, כולל התקציבים והמשכורות לחברים, הקצבאות לגמלאים, וכספי הפיתוח להרחבה. חבר הקיבוץ: לאנשים אין פה כסף לקנות אוכל ותרופות". יו"ר הקיבוץ: "אני מנסה לעשות כל שביכולתי כדי לעזור". וגם מזכיר התנועה הקיבוצית ורשם האגודות מגיבים

אריק בשן, יהב דולב 
פורסם: 28.03.12, 00:00

שיטוט במשעולי קיבוץ בחן בשעת צהריים השבוע חושף את התמונה העגומה שנקלע אליה הקיבוץ. התשתיות לא-גמורות וחשופות, חומרי בניין עומדים מיותמים ומפוזרים בערימות ברחבי הקיבוץ, והמדרכות ריקות מאדם. פה ושם נראים כמה חברי משק ותושבים, מיואשים מאוד מהמצב.

 

עוד חדשות מקיבוצים:

 

אכן, אין רגע דל בקיבוץ בחן, ונדמה שהבעיות זורמות מכל הכיוונים. המצוקות השונות בהן מצוי הקיבוץ, הובילו בין השאר גם לפנייה אל רשם האגודות השיתופיות. "ביום 22.12.2011 התקבלה לידי בקשת האגודה למינוי ועד ממונה בשל המצב החברתי והכלכלי הקשה אליו נקלעה האגודה", כתב זרח יהב, עוזר רשם האגודות. "בהתאם לסמכותי הנני ממנה את עו"ד יפתח עניא כחוקר באגודה לבדיקת בקשת האגודה למינוי ועד ממונה".

 

לאחרונה, עם סיום החקירה, מונה יוסי רקח על ידי רשם האגודות השיתופיות לתפקיד יו"ר הוועד הממונה בקיבוץ. כניסתו של רקח, שיש לו ניסיון רב בניהול קיבוצים, הביאה הפתעות לא-נעימות לחברי הקיבוץ. אחד החברים, המבקש לשמור על אלמוניותו, רותח מזעם על הפעולה הראשונה של היו"ר החדש, שלטענתו היא "מעשה בלתי-חוקי בעליל, גם אם סיפק לה רקח מעטפת כמו משפטית".

 

לדבריו, הקפיא רקח את המשכורות לכלל חברי הקיבוץ, את תשלומי הביטוח הלאומי לזכאים ואפילו את הפנסיות. בבחן, כמו בקיבוצים מתחדשים אחרים, עוברות משכורות החברים דרך קופת הקיבוץ לפני שהכסף (נטו) חוזר אל חשבון החבר כ"תקציב". לטענת החבר, לא היתה מקריות בכך שההודעה על ההקפאה נשלחה לחברים באס-אם-אס יום לפני המועד בו היו אמורים כספי הקיום הללו להיכנס לחשבונות הבנק שלהם. "אני רואה בכך הפרת אמון בסיסית בין החבר לאגודה. אף אחד בבחן לא יודע היום מה קורה. רצות ספקולציות. הכל שחור משחור".

 

לטענת החבר, עצר רקח גם את כל התקציבים והעבודות, כולל העבודות שאמורות היו להתחיל בהרחבה לפני שבועיים, משום שלקיבוץ, כך נטען, אין כסף לא להרחבה ולא לשום דבר אחר.

 

"הקיבוץ נמצא בנקודת שבר שלא ידע כמותו", אומר חבר אחר, "על פרשת דרכים, במצב חברתי קשה מאוד. הצעירים בינינו יצטרכו להחליט אם הם בכלל רוצים להישאר פה, ומי שכבר תקוע כאן, ייאלץ להסתפק בנכס שקיבל מהקיבוץ".

 

ביציאה מהמרכולית המקומית אנו פוגשים חבר קיבוץ ותיק שבדיוק באותו רגע שלח הודעה למקום עבודתו - להפסיק לשלוח את משכורתו לקיבוץ. "החל מהאחד במרץ עצר הקיבוץ את כל העברות הכספים, כולל לגמלאים ולמקבלי תמלוגים מהביטוח הלאומי", הוא מסביר. "אני חי יותר משלושים שנה בקיבוץ, ואף פעם לא הרגשתי נורא כמו שאני מרגיש היום. מעולם לא היה מצב כזה, בו דוחפים יד לכיס של החברים באופן כה בוטה. לאנשים אין פה כסף לקנות אוכל, תרופות. עצרו להם הכל. אין חדר אוכל בקיבוץ. אם אין משכורת, איך הם יביאו אוכל הביתה? צריך לזכור שזו לא שכונת מצוקה, זה קיבוץ".

 

השבוע נערכה לראשונה פגישה בין חברי הקיבוץ ליו"ר הוועד הממונה, יוסי רקח. החברים התאספו במועדון לחבר בקיבוץ לשמוע ממקור ראשון מה עומד מאחורי סדרת הצעדים האחרונים. כמה חברים מעידים כי האסיפה התנהלה בשקט מתוח. פה ושם נשמעו קריאות ביניים מהקהל, בעיקר מכיוון הצעירים שטענו כי אין להפיל את חובות הקיבוץ על כתפיהם הצרות של החברים, כשחברי המשק הוותיקים משתיקים אותם וטוענים מנגד כי יש להאמין ברקח, ולהסתכל קדימה.

 

ספק אם החברים קיבלו תשובות מספקות על הטענות הקשות שהושמעו באסיפה הטעונה. גם לא העיתון. יוסי רקח אינו עונה, בינתיים, ישירות לשאלות ולא מתראיין. באמצעות מזכירתו נמסר כי בימים אלה הוא לומד את המצב. כל שהסכים רקח לומר הוא: "אני פה בסך הכל שבועיים, ומנסה לעשות כל שביכולתי כדי לעזור".

 

ממשרד התמ"ת, האחראי על רשם האגודות השיתופיות, נמסר: "התלונות המפורטות בפניית העיתון נגד יו"ר הוועד הממונה בקיבוץ בחן, הובאו לידיעת רשם האגודות השיתופיות לראשונה בפנייה זו. יובהר כי לא נתקבלה כל תלונה במשרד הרשם מאז התמנה לקיבוץ ועד ממונה. כל תלונה שתתקבל במשרדי הרשם מאת חברי קיבוץ בחן תיבדק על ידי הגורמים המוסמכים במשרד הרשם".

 

התנועה הקיבוצית: "לא נאפשר לקיבוץ ליפול"

במטה התנועה הקיבוצית מאשרים כי ידוע שבחן נקלע לאחרונה למצב כלכלי קשה. עמרי כנען (מקיבוץ גן-שמואל), מלווה קיבוצי האזור, מעדכן: "הוועד הממונה, בו חברים גם שלושה חברי קיבוץ, פועל במשך כחודש ועוסק בעיצוב מדיניות ובקבלת החלטות למען היציאה מהמשבר. הוועד פועל בשקיפות ויחד עם חברי הקיבוץ. עצירת כספי הפנסיה והביטוח הלאומי נבעה מהחלטות של המערכת הבנקאית, והוועד הממונה פועל באופן נמרץ להבטיח שהחברים יקבלו את כספיהם בהקדם האפשרי. המצב בבחן מדאיג, והתנועה החליטה להיכנס לסייע. בשבוע הבא צפויה להתקיים בבחן אסיפת חברים בהשתתפות מזכיר התנועה זאב (ולוולה) שור, ויו"ר 'גרנות' איציק בדר (מקיבוץ גבעת-חיים מאוחד). התנועה לא תאפשר לקיבוץ ליפול".

 

התושבים יוצאים להפגנה

כאמור, הבעיות לא נשארות רק בתחומי הקיבוץ, וסיפורם של לימור ואורן מאירי ממחיש זאת. משפחת מאירי הצעירה מימשה את חלום המעבר מהעיר הגדולה אל הבית הכפרי בקיבוץ. הם הגיעו אל ההרחבה הקהילתית של בחן לפני שנתיים, עם שני ילדיהם הרכים. "הבית שלנו מאוד יפה, הקיבוץ ואנשיו ממש נחמדים", אומרת לימור, "אבל" - ויש לה אבל גדול - "אין לנו לא כביש ולא מדרכה; בקושי תאורת רחוב עובדת; ורק לפני חצי שנה החלו לפנות אצלנו סוף-סוף את האשפה".

 

כזכור, הוחלט לבנות הרחבה צמודה לבחן כבר לפני שש שנים, כדי לשפר את מצבו הדמוגרפי. הקיבוץ התקשר עם חברת בנייה בנתניה ויחד הקימו את "החברה לפיתוח ירוק בחן בע"מ". אלא שלפני קצת יותר משנה נכנסה החברה המשותפת להליכי פירוק. החברה פורקה בצו בית המשפט, שקבע כי מי שימשיך את עבודות פיתוח התשתיות בהרחבה יהיו הקיבוץ והמועצה האזורית. הוקמה מנהלת משותפת בה ישבו נציגי הקיבוץ, המועצה ונציגי המשתכנים. אבל לתשתיות ההרחבה לא היתה תקומה.

 

החודשים נקפו, חורף קשה וגשום בצבץ שוב את הקרקע החשופה בבחן. אבל כאמור, בקיבוץ - שנטל על עצמו בנוכחות בית המשפט את עבודת הפיתוח - אירעה "מהפכה חברתית". "הקיבוץ אומר שאין, המועצה אומרת שהיא לא עושה שום דבר, ולנו מצפים עוד קיץ לוהט עם המון אבק כי אין כביש או מדרכה, וחורף עמוק וטובעני", מצרה לימור מאירי. "אין לנו אל מי לפנות. אנחנו תקועים. לכן החלטנו להפגין השבוע מול בניין המועצה האזורית".

 

לאן זה אמור להוביל אתכם?

לימור מאירי: "אנחנו לא ממש יודעים ודי מיואשים. אנחנו משלמים ארנונה מלאה, את כספי הפיתוח שילמנו מראש לפני שקיבלנו היתר לבנייה. עכשיו אנחנו יודעים שחלק מהכספים ששילמנו ושיועדו לפיתוח והיו בנאמנות - 'שוחררו' לטובת עבודות שלא נעשו. עוד ידוע לנו, כי יותר ממחצית בני הקיבוץ שקיבלו מגרשים בהרחבה לא שילמו כלל כספי פיתוח, וחלקם, למרות זאת, קיבלו היתרי בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה. הקיבוץ, שהיה צריך לממן עבורם את מרכיב הפיתוח - לא הסדיר את התשלום, ונוצר בלגן".

 

ההפגנה השבוע בשערי המועצה תניע את הטרקטורים?

"אנחנו חושבים שמי שאחראי למצב היא המועצה האזורית. אנחנו יודעים שהקיבוץ נמצא במצב כלכלי קשה מאוד ולא יכול לשלם אפילו את משכורות מארס. אבל זה כמובן לא הכל. אנחנו מתייעצים עם עורכי הדין על כיוון ההליך המשפטי שננקוט".

 

הפגנת תושבי ההרחבה בבחן. מול בניין המועצה האזורית עמק חפר
הפגנת תושבי ההרחבה בבחן. מול בניין המועצה האזורית עמק חפר

 

יש תקווה להרחבה

יוסי רקח, יו"ר הוועד הממונה של קיבוץ בחן, כאמור, חושק בינתיים שפתיים. רני אידן (בן קיבוץ החותרים, כיום במכמורת), ראש המועצה האזורית עמק חפר, מוכן לפחות לומר איך - ככל שהדבר תלוי בו - ייראה הפתרון העתידי, לא לפני שהוא מסמן את האשמים במחדל: בחן, עם קבוצת בנייה מנתניה, הוא אומר, הקימו חברה משותפת, "החברה לפיתוח ירוק בחן בע"מ", וקיוו לפרויקט ענק ורווחי עבור שניהם. "אלא שבשל בעיות התנהלות החברה פשטה את הרגל, והקיבוץ נטל על עצמו את האחריות לסיים את פיתוח התשתיות.

 

תחילה דובר על אוקטובר וזה נדחה. אחר-כך תכננו להתחיל את העבודות ב-15 במרץ, לפני כשבועיים. אז התברר כי רשם האגודות מינה יו"ר ועד ממונה שהקפיא כל מה שזז בקיבוץ כדי להבין איפה הוא חי".

 

וכיצד תתמודד עם טענות התושבים?

רני אידן: "התשובה אולי קצת אכזרית. הם עשו עסקה של קונה מרצון ומוכר מרצון, שהקבלן שלה פשט את הרגל. מה לעשות, זה כמו פרשת 'חפציבה'. עכשיו הם נמצאים במערכת מאוד בעייתית. אבל למרות זאת בוחנת המועצה את הסיטואציה ולאחר שנפגוש השבוע את המנהל החדש של בחן, נציג לו את הדרישה שתוך חודש על הקיבוץ להתניע את התהליך, ואם לא - נפנה לבית המשפט ונבקש ממנו שיטיל עלינו לבצע את התשתיות.

או אז תבנה המועצה את הקונסטרוקציה כדי לגבות את הכספים מבחן, ממי שפשט את הרגל, וכן גם מהמתיישבים. בכל מקרה המתיישבים יצטרכו לשלם חלק".

 

אידן דוחה את טענות התושבים כאילו אינו קשוב למצבם הקשה: "אותי אי-אפשר להאשים בכך. למען הגילוי הנאות: יש לי בן שמתגורר בהרחבה ואני חי את הנושא כשאני דוחף כמעט מדי יום את עגלת הנכד שלי בתשתיות הלא-גמורות".

 

ולכן הבנת את הפגנת המתיישבים השבוע?

"הבנתי, ואני מקבל אותם באהבה. אני נפגש עם התושבים כל הזמן ורגיל שמפגינים נגדי עוד מהתפקידים הקודמים. מסרתי להם שאני אופטימי. בתוך שבעה-שמונה חודשים, כך או כך, נצליח לסיים את הפרויקט, בכוונה לא אפרט איך. לבי-לבי עם התושבים שכך הם צריכים לחיות".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 16 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות