כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
גזענים בריבוע

אילוסטרציה צילום: shutterstock
אילוסטרציה צילום: shutterstock
 
שלמה בלאי. נחרד לשמוע צילום: צפריר אביוב
שלמה בלאי. נחרד לשמוע צילום: צפריר אביוב
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

יוצאי אתיופיה, אין לנו מקום בשבילכם במקלט

לענת סלומון מאשקלון לא הרשו להיכנס למקלט רק בגלל שהיא בת העדה האתיופית. הדיירים, עולים מבריה"מ, אמרו לה שאין מקום עבורה, והיא נצמדה לקיר עד ששמעה בום. "קשה איתם, הם לא מתורבתים והם לא כמונו", אמר אחד מעולי רוסיה

שמוליק חדד 
עדכון אחרון: 16.03.12, 08:10

גם במצב של הסלמה ביטחונית, שבדרך כלל מאחדת בין הפלגים השונים בעם, נתקלה תושבת רחוב הנוער העובד והלומד באשקלון באפליה בגלל צבע עורה. לטענת ענת סלומון, שעלתה לפני מספר שנים מאתיופיה, שכנים יוצאי חבר העמים מנעו ממנה מלהיכנס למקלט הציבורי בשעת חירום.

 

רוצים לקרוא עוד על אפליית בני העדה האתיופית ?

 

 

"הילדים שלהם מלכלכים פה והם לא שומרים על הניקיון", טענה אחת הדיירות יוצאת חבר העמים. נציג העדה האתיופית בעיר, שלמה בלאי, ונציג המגזר הרוסי, יורי זמושצ'ק, חשפו בעקבות פנייתנו כי לפני יותר מ־20 שנה נעשתה חלוקה ברורה בין שני המקלטים ברחוב - כך שאחד יהיה מיועד לקהילה האתיופית והשני ליוצאי חבר העמים. "אי אפשר היה לאכלס אותם יחד בזמנו", הסביר זמושצ'ק את הצעד השנוי במחלוקת.

 

מאז ההחלטה, שהתקבלה בתקופה בה עלו שתי הקהילות ארצה, עברו, כאמור, יותר מ־20 שנה. סלומון, שמתגוררת עם הקשישה בה היא מטפלת, לא חשבה לרגע כי גם בשנת 2012 היא תסולק בשעת חירום מהמקלט בגלל מוצאה.

 

לטענת סלומון, כשניסתה בפעם הראשונה להיכנס, לא התירו לה באמתלה כי אין מקום. לאחר מכן, באזעקה השנייה, נטען בפניה שוב שאין עבורה מקום במקלט: "אמרתי להם שהמקלט הוא של כל הבניין וגם אני יכולה להיכנס, אבל הם אמרו לי שהם לא מוכנים שאני איכנס כי אין מקום".

 

בסופו של דבר, נאלצה סלומון לעמוד בחוץ ולסכן את חייה: "הם אמרו לי שאני צריכה לעמוד בחוץ. פחדתי מאוד ולכן נצמדתי לחדר המדרגות עד ששמענו בום חזק. הם לא יכולים להשתלט על המקלט ולא לתת לנו להיכנס רק בגלל שאנחנו אתיופים". לטענתה, מדובר במקלט גדול יחסית: "יכול להיות שאולי באמת לא היה מקום, אבל איך זה שרק האתיופים נשארו בחוץ?".

 

לאחר שנרגעו הרוחות, שוחחה סלומון עם שתי דיירות אחרות, בנות הקהילה האתיופית, ולטענתה, גם להן לא הרשו להיכנס למקלט בעת אזעקה. "אמרתי להן שאסור לנו לוותר", אמרה סלומון.

 

אחת התושבות בבניין, יוצאת חבר העמים, היתה בין הדיירים הבודדים שהסכימו לשוחח איתנו. "המקלט קטן ואין בו מקום לכולם, ולהם יש הרבה ילדים", היא הסבירה ולא נראה כי היתה נבוכה להשמיע את דעותיה. "יש הרבה משפחות וכולם רוצים לבוא עם הילדים שלהם למקלט. הם סתם אוהבים לעשות בלאגן. יכול להיות שהם הגיעו אחרי שכולם נכנסו, אבל הילדים שלהם מלכלכים פה והם לא שומרים על הניקיון".

 

דייר אחר, יוצא חבר העמים גם כן, אמר: "אני אגיד לך את האמת? קשה איתם, הם לא מתורבתים והם לא כמונו ולא כמו הישראלים. ייקח עוד

 הרבה זמן עד שהם יתקדמו קצת, קשה לנו לחיות איתם יחד".

 

בנה של הקשישה בה סלומון מטפלת שמע על הדברים ואמר: "אני חושב שזה דבר מאוד חמור, אסור לעבור על כך לסדר היום. הזדעזעתי לשמוע ממנה על כך ואני חושב שכדאי שהדברים יבואו לידיעת הציבור, אני חושב שרשויות החוק צריכות לפעול פה".

 

זמושצ'ק אמר השבוע: "אני חשבתי אז שזו היתה טעות מלכתחילה לאכלס את הבניין בעולי אתיופיה ורוסיה יחד מיד עם הגיעם לארץ. בכל זאת, מדובר בהבדלי תרבויות ובמנטליות שונה לגמרי. ייתכן וזה לא פוליטיקלי קורקט, אבל זו המציאות בשטח. אי אפשר היה לאכלס אותם יחד".

 

בלאי אמר כי הוא מזועזע: "המקרה שאירע בבניין השבוע חמור מאוד. היתה הסכמה בזמנו להפרדה בין המקלטים, אבל אני לא מבין כעת איך מונעים מהעולים מאתיופיה להיכנס למקלט. עירבתי בכך את כל הגורמים, כולל ממלא מקום ראש העירייה, שלמה כהן, שהבטיח לי לטפל בכך. אסור להישאר אדישים, פניתי גם לוועד הבניין והבהרתי להם שמדובר בסכנת נפשות. אסור לנהוג כך בכלל ובוודאי שלא בימים שכאלה. אני בכל מקרה מתכוון לפעול בנושא בהמשך, גם אחרי הרגיעה, כי אסור שתיווצר הפרדה כזאת שם". 

 

 

 

פרסום ראשון: 15.03.12, 14:57

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 296 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות