כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
קרוב רחוק

עידו ברקן. "הרגשתי שמצפים ממני להיות הבדרן של החבר'ה" צילום: קובי קואנקס
עידו ברקן. "הרגשתי שמצפים ממני להיות הבדרן של החבר'ה" צילום: קובי קואנקס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

"החזרה בתשובה עשתה לאבי, יהודה ברקן, טוב"

מצד אחד: אבא שלו, כוכב קולנוע שחזר בתשובה והורשע בהעלמות מס. מצד שני: אחיו רועי, שמכר סמים לסלבס ונשלח לכלא. ובאמצע: הבן המצליחן, שמתמרן בין העולמות. מה שנשמע כמו תסריט מצוין לסרט בורקס הוא תמצית חייו של עידו ברקן מרחובות, בנו הצעיר של יהודה ברקן

אביגיל קדם 
פורסם: 15.03.12, 14:57

צומת בן יהודה: עידו ברקן לא ישכח את הרגע ההוא, כשאבא שלו, יהודה ברקן, איבד את המילים. אותו אבא שעשה קריירה שלמה ממשחקי לשון, ממתיחות שנונות ומבדיחות הדעת, נאלם מול השופט שעמד לגזור את דינו בגין העלמות מס.

 

 

"אבא שלי, השחקן הגדול שזוכר טקסטים כמו כלום, כל כך גמגם שאפילו לא הצליח לומר את הכתובת שלו כשהשופט ביקש ממנו", הוא אומר, "הוא תמיד היה יותר יהודה ברקני ופחות אבא יהודה. זה היה טוב, אבל גם מעט רחוק. במהלך המשפט הזה פתחנו דברים שמעולם לא דיברנו עליהם, כי זה אף פעם לא הרגיש נכון. פתאום אתה מגלה דברים שלא היית מודע אליהם, אתה מגלה סיבות אחרות לסיפור, אתה מגלה שלאבא שלך היו מחשבות אובדניות, ולא היה לך מושג עליהן".

 

יהודה ברקן. "מה שהוא עשה היה מתוך מצוקה" (צילום: תומריקו)
יהודה ברקן. "מה שהוא עשה היה מתוך מצוקה" (צילום: תומריקו)

 

מה הרגשת באותו רגע, כשבית המשפט גזר את דינו?

"אני חושב שגזר הדין צודק", אומר עידו בביטחון, "בשורה התחתונה הוא העלים מס והגיע לו להיענש.

מה שחשוב לדעת, זה שהוא עשה את זה מתוך מצוקה. הוא קיבל איומים מהשוק האפור, שאם לא ישלם הם יפגעו בילדים שלו, לכן הוא העלים מס ושילם להם. זה לא שהוא הלך וקנה יאכטה עם הכסף, זה לא היה שיטתי, הוא עשה משהו נגד החוק כדי לשמור על החיים שלי".

 

ריחמת עליו?

"לא קל לראות את אבא שלך במצב כזה. זה אבא של פאן וצחוקים ועכשיו הוא על גבול בכי. הרבה מאוד מסיכות ירדו בתקופה הזאת".

 

ילדות מהסרטים

עידו ברקן, בן 33, תושב רחובות, נולד לתוך מציאות של ילדות מפורסמת. הוריו, יהודה ונילי, נישאו בשנת 75', והוא גדל בהוד השרון ביחד עם אחיו רועי, בן 35, ואחותו דנה, בת 39. כשהיה בן שש התגרשו הוריו ואמו נישאה בשנית לעיתונאי מתי גולן. "גדלתי עם אבא קולנוען, אבא חורג עיתונאי וסופר, ואמא אמנית משוגעת שיוצרת בובות, ריהוט, פסלים ואפילו ספרי בישול", הוא צוחק.

 

איך זה להיות בן של כוכב קולנוע?

"מהסביבה אתה מקבל הרבה כיף ואהבה, אבל הייתה לי בעיה פנימית, היה בי רצון להוכיח את עצמי בזכות עצמי. אני בטוח שכל ילד של מפורסם מרגיש את זה ומתקשה להסביר במילים מה זה אומר. אתה מקבל חיבה רק בזכות העובדה שאתה הבן של. מצד אחד זה טוב, אבל מצד שני זה מעורר בך גם דברים אחרים".

 

לדברי ברקן, המצחיקנות של אבא שלו רדפה אחריו לכל מקום. "הרגשתי שאני בן של מישהו מצחיק, לכן וגם אני צריך להיות מצחיק", הוא אומר, "זאת מעין מחוייבות לא כתובה. הרגשתי שמצפים ממני להיות הבדרן של החבר'ה, ושאני חייב לעמוד בציפיות, אבל אולי אלה רק הסרטים שאני אכלתי".

 

במשפחות הכי טובות

עם אחיו רועי, שסיים לרצות לאחרונה מאסר בגין מכירה ואחזקה של סמים, היו לו מאז ומתמיד יחסים מעט מרוחקים. האח, שהורשע בסחר בקוקאין, נתפס מוכר סמים לאי־אילו סלבס בתעשייה. רועי, שהיה מוכר עד אז כבעליה של "דור מילניום", חברת הפקות מצליחה, הורשע והוכתר בין לילה בכותרות העיתונים כ"בנו של יהודה ברקן סוחר סמים ומעלים מס".

 

רועי ברקן. "לא היה שום דבר שיכול לנבא זאת" (צילום: אבי כהן)
רועי ברקן. "לא היה שום דבר שיכול לנבא זאת" (צילום: אבי כהן)

 

"לא היה לי מושג שזה מה שקורה", אומר עידו, "לא ממש ידעתי מה מתרחש איתו ואני לא בקיא בפרטי התיק".

 

יכולת לראות בילדות שלכם סימני אזהרה למה שיקרה לרועי?

"מצד אחד, לא היה שם שום דבר שיכול לנבא את העתיד. רועי היה הילד הנקי, לא עישן סיגריות, לא שתה, בחיים לא הייתי מנחש שיהיה לו אי פעם עניין עם סמים. מצד שני, אם אני מנתח בדיעבד, אני יכול להגיד שהוא מאוד דומה לאבא שלי בצעירותו. הוא אוהב כסף קל, ריגושים והימורים, והוא תמיד בחיפוש אחרי פאן. אני זוכר שכשאבא שלי היה בא לאסוף אותנו, היינו עוצרים בבודקה של מפעל הפיס והוא היה קונה שרוול שלם של 'חיש גד', והיינו יושבים ומגדרים".

 

המשטרה בדקה גם אותך בעקבות אביך ואחיך?

"גם אני נלקחתי לחקירה מיד אחרי שאבא שלי נעצר, אבל לא הואשמתי בדבר. אבא שלי ניהל את החברה, ואני השתמשתי בה והוצאתי חשבוניות כפרילנס, אבל לא ישבתי עם רואה החשבון לראות את המאזנים. אז לא היה לי מושג מה בעצם קורה".

 

איפה הכסף הגדול

עידו ברקן, בשונה מאחיו הגדול, החליט שתחום הפרסום תפור עליו הרבה יותר מעולם השואו ביזנס. הוא למד בתיכון אלון ברמת השרון ובצבא שירת בבית הספר לפיקוד ומטה (פו"ם) בגלילות. באחד הימים, כשהתבקש לעצב סמל ליחידה, הרגיש שזה בדיוק הדבר שנכון לו לעשות. הסמל הפך לסמל היחידה עד עצם היום הזה, ועידו, מיד עם שחרורו, התקבל לעבודה בפרסום "טמיר כהן".

 

האהבה האמיתית של עידו בחיים היא מוזיקה, אבל את החלום זנח לטובת הקמת חברת הפרסום "הניו מדיה", עם שותפיו רון שדה וניסן לרידו. את קפיצת הדרך הרצינית עשתה החברה כשהחלה להתמקד בפוטנציאל השיווקי באינטרנט. "כרגע אנחנו עובדים חזק על מדיה להפצת סרטים ברשתות חברתיות - wallstream.com", אומר עידו, "מדובר באפליקציה שאליה נרשמים בחינם, אבל אפשר להרוויח ממנה כסף".

 

איך?

"אנחנו מציעים לאנשים להיכנס ולהירשם לאתר שלנו. כל נרשם צריך למלא פרטים כמו גיל, מספר חברים בפייסבוק וכו'. כשיש לנו קמפיין מתאים לפרופיל המשתמשים הרלוונטיים, הם מקבלים מייל עם תוכן הפרסומת, ומה המחיר שיקבלו בתמורה לשיתוף שלו. כמובן שהם יכולים גם לבחור שלא לשתף".

 

אתה רואה את עתידך בתחום הפרסום? אין לך לפעמים מחשבות על הליכה בדרכי אבא, אל עולם הקולנוע, הבימוי וההפקה?

"התחומים לא ממש רחוקים אחד מהשני. אני עוסק בפרסום שגם קשור לקולנוע, לפרסומות, לסרטונים. זה מאוד עמוק בליבי, אבל תחום האון־ליין קצת יותר מרגש אותי".

 

בשנת 2007 נישא ברקן לחברתו ענת והשניים עברו לרחובות. יש להם שני ילדים, גל, בת ארבע, ובן, שבקרוב ימלאו לו שנתיים.

 

נו, ויש סימנים מבשרים על דור המשך בקולנוע הישראלי?

"כמובן", מחייך האב הגאה, "גל חולמת ללכת בעקבות סבא יהודה ולהיות כוכבת קולנוע". בימים אלה מככבת גל בקמפיין הראשון שלה, "חברים תורמים לילדים", להעלאת המודעות ולגיוס תרומות לעמותות סיוע לילדים. במקרה, או שלא, מי שעומד מאחורי הקמפיין הוא אבא שלה, סמנכ"ל השיווק של "הניו מדיה".

 

אבא גנוב

יהודה ברקן, בן 67, אחת הדמויות המוכרות והאהובות בטלוויזיה הישראלית, גר במושב בית גמליאל הסמוך לרחובות. ברקן היה הכוכב הגדול של סרטי המתיחות בשנות ה-80' ("חייך, אכלת אותה") וגם הנפיק כמה סרטים שוברי קופות, המוכרים שבהם "צ'ארלי וחצי", "חגיגה בסנוקר" ו"אבא גנוב".

 

בשנות ה־90' הרחיב ברקן את עיסוקיו לתחום ההפקות ופתח מספר חברות. בשנת 99' נחשד לראשונה בהעלמת מס ובהמשך פשט רגל, הסתבך עם השוק האפור ואף ביצע עסקה גדולה עם אחת הזכייניות של ערוצי הטלוויזיה המסחריים ולא דיווח על כך למס הכנסה. תוך כדי כך, חזר בתשובה יחד עם אשתו השנייה אילנה.

 

בתחילת השנה הנוכחית, בתום תקופה ארוכה של דיונים בבית המשפט, נגזרו עליו קנס כספי של 100 אלף שקל ושישה חודשי עבודות שירות, אותן הוא מרצה בבית החולים 'קפלן' כבדרן המשעשע את החולים.

 

איך קיבלת את החזרה בתשובה של אבא שלך?

"זה התחיל עוד במלחמת המפרץ, ומאז זה הולך ומתחזק. בהתחלה היה לי מאוד קשה עם זה, לא אהבתי את זה שאבא שלי חוזר בתשובה. הייתי שואל אותו שאלות ומנסה להתנגח. אפילו שאלתי אותו איך יכול להיות שמישהו היה שם כדי לתעד ולכתוב את בריאת העולם. היום אני מקבל את זה, אין ספק שהחזרה בתשובה עשתה לו טוב".

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות רחובות"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות