כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
גן עדן ליזמים

מעניינים אחד את השני בהמצאות צילום: תומי הרפז
מעניינים אחד את השני בהמצאות צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

התל אביבים ממציאים את החיים העירוניים מחדש

שמעתם פעם על קבוצות רכישה להורים? או על מטבחים עירוניים משותפים? ומה לגבי מתקני מים ציבוריים? תל אביב מפוצצת בצעירים עם רעיונות ומיזמים שנעים על הסקאלה שבין גאונות לדאחקה. בדיוק בשביל זה ארגנה העירייה ערב שבו הציגו צעירי העיר פתרונות אורבניים לחיים במאה ה־21

זיו רביב 
פורסם: 24.01.12, 07:58

שרית סלע היא עובדת עיריית תל אביב. היא בת עשרים ומשהו וכבר אוחזת בטייטל של "מרכזת תחום המעורבות החברתית". היא עומדת מולי ואוחזת במשהו ביזארי: זו חצוצרה ארוכה מפלסטיק צהוב. תכף נסביר מה עושים עם החצוצרה הזו, אבל קודם צריך להכיר עוד עובד עירייה שלא נראה כמו עובד עירייה.

 

 

קוראים לו מיכאל וולה, הוא כבר די זקן, בן 29, אבל איכשהו הגדרת התפקיד שלו היא "מנהל תחום הצעירים בעירייה". במילים אחרות — הוא בעצם מתפקד

כראש העירייה של הצעירים, אבל למרות כל זאת החולצה שלו לא מכופתרת או מעומלנת, הוא לא פיקד על טייסת והדבר היחידי אצלו שמזכיר את רון חולדאי הן העיניים בגוון כחול עמוק.

 

הבניין שבו נפגשנו ברחוב מזא"ה 9 אמנם שייך לעירייה, אבל גם הוא לא נראה כמו בניין עירייה. ארבע הקומות שמעוצבות באופן מגניב מזכירות יותר הוסטל אירופי חדיש, עם רהיטים שמערבים צבעי פסטל וזכוכית, כיסאות פלסטיק שכמו יצאו מפס הייצור של מגמת העיצוב בבצלאל ומעלית אחת שקופה.

 

צעירים, תכירו: במזא"ה 9 הוקם בית הצעירים של תל אביב, וביום שני, רגע לפני שחונכים את המוסד המסקרן הזה, שאמור להוות גשר בין הצעירים לבין העיר, מתקיים בו אירוע מסקרן לא פחות שנקרא "תוכנית ליזמים חברתיים". 21 יזמים — צעירים כמובן — העפילו לשלב הזה, והערב הם מקבלים הזדמנות להציג את הרעיון החברתי שלהם בפני קבוצת מראיינים — חלקם מהתחום החברתי, אחרים עובדי עירייה. הם שיחליטו בשבוע הבא על 15 היזמים הצעירים שיקבלו את תמיכתו של מזא"ה 9, ומתוקף כך גם את תמיכת העירייה בפרויקט שלהם.

 

המיזמים שלהם נוגעים לשלל ההיבטים של תושבי העיר במאה ה־21: דיור, אקולוגיה, תרבות, נדל"ן, סביבה, סוגיות אורבניות ועוד. עכשיו אפשר לחזור לחצוצרה מהמערכה הראשונה. כל הערב הזה נערך בשיטת הספיד דייטינג. לכל יזם ניתנות ארבע דקות להציג את מרכולתו בשיחת אחד על אחד עם המראיין. החצוצרה של סלע אמורה להודיע מתי היזמים צריכים להפסיק לדבר ולעבור למראיין הבא כדי לנסות לשכנע אותו שיבחר בהם.

 

רגע לפני תחילת האירוע, שייערך בקומה השנייה בחלל שנקרא "המעבדה החברתית", אפשר כבר לסמן מה השאלה הכי פופולארית כאן: "אתה מראיין או מרואיין?". ככה זה כשכולם פה צעירים. אין מישהו שחיצונית נראה כמו מבוגר אחראי וזה כיף גדול.

 

ועוד כמה פרטים פיקנטיים הקשורים ביזמים. בין 21 היזמים יש כאן זוג נשוי, כל אחד עלה לשלב הזה עם רעיון אחר. נירית תייס זמיר, אימא שנמאס לה לשלם ביוקר, מציעה מיזם של קבוצות רכישה להורים בתל אביב. בעלה, איתי תייס זמיר, מציע פרויקט איכות סביבה הכולל הצבת מכונות שתייה במרחבים ציבוריים שבהם ניתן יהיה למלא מים מטוהרים בתוך בקבוקים אישיים רב שימושיים, וכך לחסוך את השימוש המוגבר בבקבוקי המים המינרליים.

 

גם הרעיון של הדר ממרדו צד את עיניי. היא מציעה פתרון שיוכל לסייע לאלה ששוכרים דירות בעלות מטבח בגודל של קופסת שימורים. קוראים לזה מטבח משותף. לפי היוזמה שלה, כפי שיש מקומות לעשות בהם כביסה מחוץ לבית, יוקמו בעיר מטבחים משותפים ורחבי ידיים שבהם נבשל בחוץ ונרגיש בבית.

 

מי מהם שיזכה יוכל לקדם את היוזמה שלו בסיוע היועצים של מזא"ה 9, להתחבר דרכם לגורמים השונים בעירייה, לזכות לייעוץ משפטי ולעבור קורס יוקרתי של יזמות חברתית שיחל בסוף החודש.

 

תקיעת חצוצרה. אני נצמד ליזמית צעירה ויפהפייה עם ז'קט חרדל ונזם באף. היא מתיישבת מול המראיינת הראשונה שלה. "קוראים לי מיקול פייטרה", היא פותחת במבטא חמוד ושובה לב שעד מהרה מתגלה כאיטלקי (היא בת 26 ועלתה לארץ בגיל 11). היא רוצה להפיק אירוע התרמה מיוחד במינו באחד הרחובות בשכונת שפירא. בשיתוף התושבים יעוצב הרחוב בצורה אמנותית וקבועה, ועל ידי כך ייהפך לבמה שתארח פסטיבל בן שלושה ימים.

 

היא מציגה תמונות הדמיה שגורמות למראיינת, תמר שחורי, להשמיע קריאת התרשמות. היא עוד מספיקה לומר "הייתי משווקת של אמנות רחוב באיטליה", ואז החצוצרה נשמעת ואנחנו עוברים למראיין הבא: גיורא שפירו, שעובד באגף התקציבים בעירייה.

 

ארשת פניו של שפירו רצינית ונדמה שזה קצת מלחיץ את פייטרה. הרבה זמן היא התכוננה ליום הזה. היא עשתה סימולציות בנות ארבע דקות מול אימא שלה ולמדה היטב את החומר. הנחישות שלה להרים את הפרויקט בשפירא מורגשת ומרגשת. אותי היא כבר שכנעה. "הרחוב הזה יהיה גם אטרקציה תיירותית", היא מסבירה לשפירו.

 

שוב חצוצרה. אורלי ויסלברג מצמצמת את העיניים שלה תוך שהיא מאזינה ברצינות רבה לרעיון של פייטרו. התמונות שהיא שולפת עושות לה את זה. שתיהן צוחקות באותם מקומות, ונראה לי שהיא קיבלה את התמיכה של ויסלברג, ששואלת: עם מי את עובדת על זה?

פייטרו: לבד.

ויסלברג: וואו.

 

לקראת סיום פייטרו מגיעה למראיין האחרון, עו"ד דור נחמן. היא מספרת לו שהיא מלצרית ומחייכת לעברו. הוא לא מחזיר חיוך, אז היא נדרכת. השאלות שלו נוקבות ומעמיקות.אחרי החצוצרה האחרונה פייטרו אומרת לי שהיא חייבת שוקולד ורצה לתפוס עוגייה.

 

מה הסיכוי שתתקבלי?

"80 אחוז... 70... 60 אחוז שאני בפנים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות