כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
אחיי גיבורי התהילה

כאמל אגבריה. היועץ של חולדאי. הפגין נוכחות צילום: מיכאל שטיינדל
כאמל אגבריה. היועץ של חולדאי. הפגין נוכחות צילום: מיכאל שטיינדל
 
ג'ימי טורק. קיבל תעודת הוקרה צילום: מיכאל שטיינדל
ג'ימי טורק. קיבל תעודת הוקרה צילום: מיכאל שטיינדל
 
סמי אבו שחאדה. מוציאים דברים מהקשרם צילום: ריאן
סמי אבו שחאדה. מוציאים דברים מהקשרם צילום: ריאן
 
ארנון גלעדי. נחצו קווים
ארנון גלעדי. נחצו קווים 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

יפו: קבלת פנים חמה למשוחררים בעסקת שליט

האסירים הביטחוניים שהורשעו בזריקת רימון על אוטובוס חיילי צה"ל, התקבלו בטקס חגיגי. חבר המועצה סמי אבו שחאדה העניק להם מגיני הוקרה. בין הנוכחים: יועצו של חולדאי ונציגי ציבור. ארנון גלעדי: חציית קווים

רועי צאיג 
פורסם: 26.12.11, 07:43

האם ראוי ששני אסירים ביטחוניים ששוחררו בעסקת שליט יקבלו מגיני הוקרה מטעם ארגון צעירי יפו שבראשו עומד חבר המועצה סמי אבו שחאדה (יאפא), מקורבו של עזמי בשארה? התשובה על פי האחרון היא כן, ובאירוע חגיגי בשבוע שעבר קיבלו מנצור זיאדה ומוכלס בורגאל, שהורשעו בזריקת רימון רסס על אוטובוס, מגינים כאלה.

 

 

תשעה חודשים עמלה להקת "השביבא", שבה חברים גם ילדים ונערים, על ההופעה שהתקיימה ביום חמישי שעבר במרכז שברחוב שארית ישראל ביפו. ההופעה זכתה למחיאות כפיים של 400 המוזמנים, אבל מרכז הערב היה מה שקרה אחריה.

 

לבמה עלה מנחה הערב והכריז כי ארגון צעירי יפו גאה ושמח להעניק תעודות הוקרה לאורחי הכבוד זיאדה (57) ובורגאל (48), תושבי לוד, שאותם הגדיר

כ"פעילים הגיבורים שמקבלים הוקרה על מאבקם". הקהל הגדול יצא מגדרו וקיבל אותם במחיאות כפיים סוערות.

 

זיאדה ובורגאל השליכו רימון רסס על אוטובוס בבוקר יום שישי, 5 ביוני 1987. האוטובוס, קו 451 של אגד, עשה את דרכו מרמלה לתל אביב כשהוא עמוס בחיילים. בשעה 9:15 הגיע האוטובוס לצומת בית דגן, אז הבחין הנהג בגבר שהתקרב לכביש והשליך חפץ לעבר האוטובוס. לאחר הזריקה התברר כי מדובר ברימון רסס שלמרבה המזל היה עקר. מהזריקה נשברה שמשת חלון באוטובוס ורסיסים ממנה פצעו קל חייל וחיילת לקתה בהלם.

 

מנצור זיאדה. אחד האסירים המשוחררים מודה לקהל (צילום: באדיבות yaffa48)
מנצור זיאדה. אחד האסירים המשוחררים מודה לקהל (צילום: באדיבות yaffa48)

 

שלושה חודשים לאחר מכן נעצרו השניים, נשפטו והורשעו בהחזקת נשק, זריקת רימון רסס וחברות בארגון טרור. עונשו של זיאדה לא נקצב והוא היה אמור לרצות מאסר בכלא הישראלי עד סוף ימיו. לעומתו בורגאל נידון ל־40 שנה ואמור היה לרצות תקופת מאסר עד שנת 2027.

 

לאחר שקיבלו את המגינים עם ההקדשה האישית הוזמנו השניים לשאת דברים. הם דיברו בזכות המשך המאבק, אבל הדגישו כי לא מדובר במאבק מזוין. "חשבו שהמאבק הפלסטיני ייגמר והתרבות שלנו תיעלם, אבל בכל דור ודור זה מתעצם", אמרו.

 

בין הנוכחים באולם בזמן הטקס היו עובדי עירייה ונציגי ציבור וביניהם: כמאל אגבריה, יועץ ראש העירייה לענייני ערבים ויו"ר ועד שכונת עג'מי, רפעת (ג'ימי) טורק, לשעבר סגן ראש העירייה, שאף קיבל תעודת הוקרה על פעילותו למען תושבי יפו, ועוד.

 

אגבריה, אתה תומך בהענקת הפרס לשניים?

"התגובה שלי היא 'אין תגובה'".

 

טורק: "תבקש תגובה בעניינים האלה ממי שארגן את האירועים. הזמינו אותי ונתנו לי אות הוקרה על הפעילות שלי ביפו. לא היה לי יד ורגל בהבאתם של השניים ולא ידעתי על כך דבר. אני לא פרשן ולא דובר. לא הבאתי אותם".

 

באירוע נכחו מאות ילדים ובני נוער. לא חשת שהמסר שמועבר להם בעייתי? הוענקו אותות הוקרה לשני מחבלים.

"אני לא חושב כלום".

 

אולי אתה פוחד להישמע לא לאומני מספיק, אז אתה לא מגנה את ההחלטה להעניק להם אותות הוקרה?

"אני לא חושש. בסך הכול הייתי שם סטטיסט".

 

עו"ד אחמד בלחה, לשעבר חבר המועצה ומנהל המחלקה הערבית במשלמה ליפו וכיום סמנכ"ל המישלמה, היה אף הוא בין הנוכחים. "אמנם הייתי באירוע. הוזמנתי אליו, אבל לא הייתי בזמן הענקת המגינים. יצאתי מהמקום והלכתי למקום אחר".

 

לטענת כמה מהנוכחים בלחה נכח בעת הענקת המגינים. את תגובתו לכך לא ניתן היה לקבל.

 

סמי אבו שחאדה, בדיעבד אתה חושב שהיה נכון לקיים את הטקס הזה?

"לא היית באירוע. אתה מוציא דברים מהקשרם. לא לכבודי ולא לכבודך שאגיב".

 

מנכ"ל המישלמה ליפו, עמי כץ, הופתע לשמוע על קיום הטקס. המשלמה, מתברר, סייעה בעקיפין לקיומו של האירוע כשהעבירה 3,000 שקל לשכירת המבנה העירוני — קיזוז חוב ללהקת המחול שהופיעה במקום. "העניין הזה בוודאי חורה לי", אומר כץ. "צריך להבין שאנו עוסקים בתרבות, מוזיקה ומחול ולא בנושאים פוליטיים".

 

ואם היית יודע שזה אופי האירוע?

"לא הייתי מעביר כסף לאירוע עם גוון פוליטי ובוודאי לא גוון כזה. בטוח שלא היינו מעבירים כסף למתן תעודות הוקרה לשני האסירים".

 

באירוע נכח אחמד בלחה, סמנכ"ל המישלמה. לטענת כמה מהנוכחים, הוא היה במקום גם בעת הענקת המגינים.

"אם הוא אכן היה זה עניין שלי איתו. אם יסתבר שהסיפור נכון אנחנו כעירייה בוודאי ננקוט בצעדים כפי שמתחייב".

 

מי שלא מתכוון לעבור לסדר היום על האירוע הוא המשנה לראש העירייה. "מדובר בסטירת לחי וזלזול במשפחות השכול הישראליות ומעשה איוולת מקומם", אמר השבוע ארנון גלעדי (ליכוד). "אדרוש לקיים בדיקה יסודית ומעמיקה כדי שמי שנתן יד להאדרת שמם של מחבלים שיצאו לחופשי בעסקת שליט, תוך שימוש במתקן עירוני, ייתן על כך את הדין. נכון הדבר במיוחד לעובדי עירייה שהשתתפו במאורע. זו חציית קווים אדומים של המנהיגות הערבית ביפו, שמעדיפה להקצין עמדות ולא לשאוף לחיזוק הדו קיום בין ערבים ליהודים".

 

זאת ועוד. במהלך הטקס הועלתה בפני הנוכחים הצגה שבמרכזה דמותו של יהודי מתנחל. על הבמה נראה המתנחל מרסס על מצבות את המילים "תג מחיר", מסתובב בשכונות ביפו ומשדל את התושבים המקומיים להפוך למשתפי פעולה עם השלטון הישראלי.

 

"הלכי הרוח בחלק ניכר מהציבור ביפו נוטים לטובת האירוע ומה שהוא מסמן", אומר מנהיג מקומי על טקס הענקת אותות ההוקרה לשני משוחררי עסקת שליט. "גם אם מישהו במהלך הטקס חש שלא בנוח והתנגד למהלך, היה קשה לו לקום. אני מניח שכמה מהמשתתפים חשו לא בנוח ואולי רצו להביע את התנגדותם, אבל במהלך כזה הוא היה מצטייר כמי שאינו תומך במאבק של הפלסטינים".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 69 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות