כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חוף שנוי במחלוקת

מבט משכונת עין הים לכיוון חוף הים. אין דרישה צילום: נמרוד גליקמן
מבט משכונת עין הים לכיוון חוף הים. אין דרישה צילום: נמרוד גליקמן
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

בעלי הקרקעות: "לא רוצים מלונות על החוף"

בעלי קרקעות בחדרה הגישו התנגדותם לתוכנית בנייה על קו החוף, הכוללת בין היתר 1,400 חדרי מלון חדשים. לטענתם, אין דרישה למלונות בעיר, ולפיכך יש להגדיל את מספר יחידות הדיור ולהפוך את התוכנית לכדאית כלכלית. ההתנגדות עלולה לעכב את פיתוח קו החוף העירוני כולו. העירייה: "התוכנית תואמת את האינטרס הציבורי"

ניצן היימן 
פורסם: 05.12.11, 08:18

חודשים בודדים חלפו מאז הכריזה עיריית חדרה על הגשתה של תוכנית המתאר חד/2020 ובמסגרתה פיתוח מאסיבי של מתחמי מסחר, פנאי, תיירות ומגורים בעיר. בשבוע שעבר החליטו מאות מבעלי הקרקעות ברובע הצפון מערבי הכלול בתוכנית, להגיש את התנגדותם לבניית 1,400 חדרי מלון, בטענה כי מדובר בתוכנית שאיננה נחוצה לקרקע זו וכי ישנן חלופות תכנוניות מתבקשות בהרבה. התנגדותם צפויה לעלות לדיון בעוד מספר שבועות, ובמידה ותתקבל, עלולה לעכב את פיתוחו של האזור כולו עד לשינוי תוכנית המתאר.

 

עוד ב-mynet:

 

יריית הפתיחה

הכוונות היו טובות. עיריית חדרה, מתוך מטרה להביא לפיתוחה המואץ של העיר, הגישה לפני מספר חודשים את תוכנית המתאר העירונית, הכוללת בין היתר פיתוחו של מתחם חדש לאורך קו הים, מצפון לכפר הים ועד לתחנת הכוח. המתחם שזכה לכינוי מתחם מספר שתיים, משתרע על שטח של כ-2,500 דונם במערב העיר. גבולו המערבי של המתחם הינו הים התיכון, גבולו המזרחי כביש מספר 2, גבולו הצפוני נחל חדרה ותחנת הכוח של חברת החשמל וגבולו הדרומי ברחוב יש"י, ממחלף אולגה במזרח ועד מתחם "כפר הים" במערב.

 

רובו של שטח המתחם מיועד לאזור מגורים, כאשר השטח עצמו לא מפותח וחלק מהחלקות במתחם רשומות בבעלות עיריית חדרה, חלק בבעלות מדינת ישראל וגופים שונים ויתרת השטח בבעלות בעלים פרטיים. על פי תוכניתה החדשה של העירייה, מיועדים להיבנות במתחם כ-10,000 יחידות דיור וכ-1,400 חדרים המיועדים למלונות.

 

אלא שלמרות שלראשונה מזה עשרות שנים מייעדים פיתוח כלשהו לקרקע, התברר כי מאות מבעלי הקרקעות במתחם, דווקא רחוקים מלהיות מרוצים מתוכניות העירייה. בשבוע שעבר הם השמיעו את יריית הפתיחה למאבקם בדמות התנגדות משותפת אותה הגישו באמצעות עו"ד עודד ישראלי, המתמחה בענייני מקרקעין, לוועדה המחוזית.

 

בעלי הקרקעות המחזיקים בידיהם למעלה מ-650 דונמים לאורך קו החוף טוענים, כי יש לשנות את ההחלטה לבנות 1,400 חדרי מלון, כיוון שמדובר בהעמסת

מספר גבוה מאוד של חדרי מלון בפרויקט, שעה שאין דרישה למלונאות בעיר. לדברי עו"ד ישראלי, מבני מלונאות שאושרו בעבר דרומית למתחם שבבעלות בעלי הקרקע, בהיקף של 1,200 חדרים, לא מומשו מעולם, ולראיה - שלד המלון הבנוי בפרויקט "כפר הים", שנזנח בשל העדר כדאיות כלכלית. בעלי הקרקעות טוענים בהתנגדותם כי הוספת כמות כה גדולה של חדרי מלון תביא לכך שגם במגרשים שבבעלותם לא תמומש הבנייה, ובעלי הקרקע שיקבלו זכויות באותם מגרשים, לא יוכלו לעשות בהם דבר.

 

סתירה בבנייה

בנוסף לכמות המוגזמת של חדרי המלון המיועדים למתחם, טוענים בעלי הקרקעות כי גם פרישתם לאורך כל קו החוף אינה נכונה וסותרת את תוכנית "עיר ימים", אותה מקדמת העירייה. לטענתם, המגרשים בייעוד המלונאי תופסים את כל הצלע המערבית של המתחם, בשעה שבתוכנית הספציפית המתוכננת למקום, מרוכזים בתי המלון רק בדרום המתחם, בסמוך לכפר הים. בעלי הקרקע טוענים עוד, כי לאור הסתירה בין תוכנית המתאר לבין תוכנית "עיר ימים", אם תאושר תוכנית המתאר לחדרה במתכונת זאת, לא ניתן יהיה לקדם את תוכנית "עיר ימים".

 

לדברי עו"ד ישראלי, המתחם המדובר הינו עתודת קרקע נדירה לאורך החוף, שהן העירייה והן בעלי הקרקעות מעוניינים לקדם את הבנייה בה, במטרה ליצור את אחת השכונות היפות בארץ. המתחם מתוכנן על ידי האדריכל טומי לייטרסדורף, תוך שימת דגש על הקמת טיילת לאורך כל רצועת החוף, ולצידה בנייה צופה לים. בנוסף, מתוכננים במקום פארק ענק בן מאות דונמים מדרום לנחל חדרה, ולצידו רובע מגורים חדש, בו ייבנו כ-10,000 יחידות דיור.

 

לטענת בעלי הקרקעות, הקמת רובע מגורים חדש כרוכה בהשקעת סכומי כסף עצומים על ידי עיריית חדרה בתשתיות, מבני ציבור וכיוצ"ב. המקור הכספי להשקעות אלו מצוי בתשלומי היטל השבחה לעירייה. אלא שהתוכנית במתכונתה, לא מהווה השבחה למרבית השטח, שמיועד למגורים עוד מימי המנדט הבריטי. לפיכך טוענים בעלי הקרקעות, שבנוסף לצמצום היקף חדרי המלון ומתן אפשרות לשימושים מעורבים של מלונאות ומגורים במגרשים לאורך חוף הים, יש גם להגדיל את כמות יחידות הדיור המאושרות במתחם, וזאת בכדי שהתוכנית אכן תיצור השבחה והעירייה תוכל לגבות היטלי השבחה לצורך פיתוח הרובע החדש.

 

בעלי הקרקעות מתריעים כי אם התוכנית החדשה למתחם לא תהיה כלכלית, מלבד לפגיעה בקניינם, תינזק בראש ובראשונה עיריית חדרה, שרוצה לפתח את השטח, אבל לא יהיו בידיה האמצעים הכספיים לעשות כן.

 

ועד הפעולה של בעלי הקרקע קיים לאחרונה אסיפה במתנ"ס גבעת אולגה, אליה הגיעו למעלה מ-300 בעלי קרקעות במתחם, שקיבלו הסבר מעו"ד ישראלי לגבי התוכנית המתגבשת לשטח והסכימו על המשך ההתנגדות.

 

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "תוכנית המתאר גובשה במשך כחמש שנים בשיתוף עם גופים רבים, ובהם משרד התיירות שאף הציע בתחילה לתכנן מספר גבוה יותר של חדרי מלון. לבסוף נקבע מספר החדרים בהתאם לאינטרס הציבורי ולתנאים הריאליים של חדרה. העירייה טרם קיבלה את ההתנגדויות ולכן אין באפשרותה להתייחס לטענות באופן יסודי. עם זאת, הוועדה המחוזית תמנה חוקר בלתי תלוי מטעמה, שיבחן את ההתנגדויות וימליץ על החלטתו בהתאם".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות