כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
אפקט שליט

מזהים נהג מונית ערבי, לא נוסעים איתו. מצב חדש  בלוד צילום: אבי מועלם
מזהים נהג מונית ערבי, לא נוסעים איתו. מצב חדש בלוד צילום: אבי מועלם
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

לוד: חרם על נהגי מוניות שחגגו שחרור מחבלים

אחרי חרם הקוטג', הפופקורן והאומנים, הטילו תושבים בלוד חרם חדש: על תחנת מוניות, שנהגיה הערבים נצפו בטלוויזיה כשהם חוגגים את שובם של אסירים ביטחוניים שחזרו לעיר, במסגרת עסקת שליט. זה הגיע לפייסבוק והנהגים בתחנה, שעובדים בה יהודים וערבים, מודים: אנו מחכים לקריאות והן לא באות

מריה זערור 
פורסם: 03.11.11, 15:20

מונית? רק עם נהג יהודי: באחת מתחנות המוניות הגדולות בלוד יושבים בשבועיים האחרונים כשהם כמעט חסרי מעש, ומחכים לקריאה. בתחנה עובדים יהודים וערבים זה לצד זה והיא נחשבה לאחת הפעילות בעיר. אבל מסתבר שחרם שהטילו תושבים יהודים על נהגי התחנה הערבים, ושקיבל ביטוי גם ברשת הפייסבוק, הוריד את כמות הקריאות למוניות, ועתה משוועים נהגיה לעוד עבודה.

 

 

הכל החל כשנהגי התחנה הערבים חגגו ברחובות לוד בזמן חזרתם לעיר של שני האסירים הביטחוניים מוחמד זיאדה ומוח'לס בורג'אל, במסגרת עסקת שליט. החגיגות האלה הצליחו להרגיז תושבים יהודים רבים בלוד עד כדי כך שחלקם החליטו להחרים את התחנה, מה שפגע גם בנהגים הערבים וגם ביהודים שעובדים בה.

 

המילים "עליתי על מונית רק עם נהג יהודי, אל תהסס לשאול את הנהג" הופצו כמודעה ברשת, ומאותו רגע אי אפשר היה לעצור את התופעה. נהגים סיפרו

השבוע ל"ידיעות איילון" כי בשטח מרגישים את הירידה בתנועה בתחנה.

 

"בזמן האחרון מבקשים במפורש מהסדרן נהג יהודי", אומר אחד הנהגים שגם הוא, כמו כל הדוברים בכתבה, ביקש להישאר בעילום שם מהחשש לפגיעה בפרנסתו.

"אנחנו מרגישים ירידה משמעותית בעבודה בתחנה וכרגע אני מחפש עוד עבודה כדי שאוכל להתפרנס. מצד שני זה מקומם. מי הם האנשים האלו שמחרימים אותנו שיגידו לנהגים איך להתנהג? לנהגים יש את החופש לנוע איך שהם רוצים. זה נכון שחלק מהנהגים הלכו לבקר את מוח'לס, כי הם חברים של המשפחה, אז מה?".

 

נהג נוסף אומר: "הלכנו לבקר את מוח'לס רק כדי לברך אותו ולומר לו 'ברוכים הבאים לעיר שלך', רצינו רק לראות אותו. פה מדובר בפרנסה שלנו, אנחנו לא מתעסקים בפוליטיקה".

 

אחד הנהגים היהודים נחלץ לעזרת ידידיו ואמר: "זכותם המלאה לחגוג, לכל אחד יש זכות לשמוח במה שהוא חושב ומאמין".

וזה לא מקומם אותך בתור יהודי?

"מקומם אותי שאין עבודה בתחנה ואני יושב כרגע ומחכה".

 

"הלקוחות שמבקשים במיוחד נהג יהודי פוגעים בנהגים הערבים", אומר אחד הנהגים הערבים. כשיש לך נסיעה ועולה איתך מישהו שלא מכיר אותך, הוא קצת חושש וזה טבעי. כשנוסע עולה על המונית, אני מנסה להרגיע אותו. כאשר מדובר בלקוח יהודי, אין ספק שהוא מפחד יותר, הודות לסטיגמות ולתפישות העולם שהוא גדל עליהן, אבל זה פתיר. יש מצב לפעמים שדובר רוסית מבקש נהג רוסי והערבי מבקש נהג ערבי וככה גם היהודי.

 

"אנחנו הנהגים מתנהגים בכבוד גם ליהודים וגם לערבים. אבל כשמבקשים במפורש רק יהודי, זה פוגע מאוד".

 

תושבת העיר שראתה בטלוויזיה את נהגי המוניות שאיתם נהגה לנסוע בעיר, כשהם חוגגים את חזרתם של שני האסירים המשוחררים, אמרה השבוע, "גם אם אין לי מוניות בכלל, אני לא אעלה למוניות האלה, כי זה מאוד הציק לי כשראיתי את השמחה המתפרצת שלהם".

 

כמוה, כך מסתבר, יש תושבים רבים: "אני צריכה לנסוע איתם ולחשוש בגלל שהם אלו שהרימו את המחבלים על הכתפיים כמו גיבורים?", אומרת תושבת העיר שהדירה רגליה מהתחנה. "למה הם מתנהגים ככה? שיכבדו את הלקוחות שלהם, את השכנים שלהם".

 

מנהל תחנת המוניות בתגובה: "אנחנו לא מבינים בפוליטיקה ולא רוצים שהנהגים יתערבו בפוליטיקה, כי אנחנו חיים בדו קיום בין ערבים ליהודים ואין סיבה שנערער את זה".

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות איילון"

 

 

 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 64 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות