כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
שומרים על שומריה

כתובת אש במוסד החינוכי שומריה. יהיה מרהיב צילום:מוסד שומריה
כתובת אש במוסד החינוכי שומריה. יהיה מרהיב צילום:מוסד שומריה
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

80 ל"שומריה" - המוסד הקיבוצי הראשון חוגג

"שומריה" - המוסד החינוכי הראשון של "השומר הצעיר", בקיבוץ משמר העמק, חוגג שמונים. הלינה המשותפת, חדר האוכל, הקבוצות החינוכיות ו"הבית הגדול" - עדיין כאן, וגם, כמובן, גאוות היחידה ומפגן האש

ארנון לפיד 
פורסם: 31.10.11, 08:04

השריד השלם היחיד (אם לא להזכיר שרידים חלקיים, בקיבוצים עין שמר וכפר-מנחם) - שריד מפואר, חי, תוסס וגאה, למוסד ולמושג הישנים ההם, "מוסד חינוכי של השומר הצעיר" - עומד לחגוג שמונים להיווסדו.

 

עוד סיפורים מהמוסד החינוכי בקיבוץ:

 

מדובר, כמובן, בראשון המוסדות החינוכיים של התנועה, שהקים ב-1931 מרדכי שנהבי, בקיבוץ משמר-העמק, ועל כן נקרא "שומריה". בחגיגה שתתקיים שם ב-3 בנובמבר, ייראו בקרב אלפיים המשתתפים, כך מקווים ומצפים: ראומה ויצמן, דובי זלצר, אלי עמיר, שלמה בר-שביט, כולם יבדל"א, ושורה ארוכה של אושיות לא צעירות. לא ייראו, אבל רוחם ודאי תהיה נוכחת מאוד: ע' הלל, בומבה צור, אפרים ריינר ז"ל, ובוגרים רבים נוספים, שהתחנכו במוסד, ואשר היה בסיפורי חייהם פרק מכונן, מבוע של זיכרונות יפים ונוסטלגיה.

 

החוגגים יופתעו מן הסתם לגלות שהשינויים שחלו בשומריה בעשורים שחלפו מאז למדו והשתובבו בו, קטנים בהרבה מהשינויים שחלו בסביבתם הקרובה, ובמדינה וביקום כולו: "הבית הגדול", זה שנבנה ראשון, הוא אותו בית (והרי המנון המוסד מבטיח מפורשות: "הבית הגדול יעמוד לעד"), ויש, תאמינו, לינה משותפת, וקבוצות חינוכיות פעילות, עם מדריכים בוגרים, וחדר אוכל שמספק שתי ארוחות ביום (שאולי השתפרו ברבות השנים), וזמן קצוב (ומספיק, לדברי החניכים) - מ-17:00 עד 20:30 - לבלות אצל ההורים.

 

השתנו רק מקום הלימודים - הם מתקיימים בבית הספר האזורי "מגידו" בקיבוץ עין-השופט - ומגוון התלמידים - לא עוד רק שמוצניקים מהקיבוץ המארח ומקיבוצי התנועה בלבד, אלא גם, למשל, מושבניקים מהיוגב, וילדי הרחבות מיישובים אחרים בסביבה - והשתנתה מאד התפאורה: העצים הרכים מפעם הפכו ליער עבות, צופן אינספור אפשרויות למעשי קונדס, ל"השבעות" ולטקסים עזי רושם.

 

התעמלות בוקר בימים עברו בשומריה. מאחור: "הבית הגדול" (צילום: נדב מן)
התעמלות בוקר בימים עברו בשומריה. מאחור: "הבית הגדול" (צילום: נדב מן)

 

עופר רימסקי (40), סגן מנהל שומריה, לא זכה, לצערו, ללמוד ולהתחנך בו, אלא בעין-החורש, קיבוץ הולדתו. עסקה טובה, נישואין, הביאה אותו לפני 13 שנה למשמר-העמק. מאז הוא מורה ומחנך בשומריה, ולא רק שאינו מבטל ומערער על הקונספט הישן, אלא להפך: "זה עובד, ועוד איך", הוא אומר. "השנה לומדים אצלנו 192 חניכים, מספר שיא, אחרי שנים רבות שהמספר עמד סביב מאה. באים אלינו, למשל, בנים מההרחבה של מגידו, שלא רק להם, כמובן, אלא גם להוריהם אין כל עבר קיבוצי, והם משתלבים היטב בחיי המוסד, ישנים כאן, עוברים כאן פעילות תנועתית לפי שכבות גיל, כשכל שכבה מודרכת על ידי שני מחנכים בוגרים, והחניכים גם מדריכים בעצמם. הבוגרים יוצאים ל-י"ג, כמו כולם, ויש להם הרבה גאוות יחידה. בחופשת סוכות, למשל, למרות שלא היתה במוסד פעילות מאורגנת, רבים העדיפו להישאר לישון בו".

 

בעשור האחרון הוכנסו למוסד כמה מסורות חדשות. למשל, שליחת טובי החניכים, "נבחרת מייצגת", להכיר עולם ותנועה: מדי שנה, לאחר הכנות קפדניות, הם נוסעים לסופיה שבבולגריה, שם הם נפגשים ומסבים לליל סדר משותף עם חניכי "השומר הצעיר" בעיר. מסורת נוספת, המיועדת להעשיר את החניכים בהשכלה ובידע שמעבר לתוכנית הלימודים הרגילה, היא חידון הידע השנתי. "חודש מראש אפשר לראות את כל התלמידים עסוקים בלימוד מתוך חוברות מיוחדות, ובמלוא הרצינות. לפני שנה החידון התמקד בתנ"ך. היה נחמד לראות את כל השמוצניקים שקועים בלימוד התנ"ך".

 

ורעות חולות, כמו עישון, שתייה, סמים, לא נכנסו למוסד?

עופר רימסקי: "לשמחתי, אני אישית עוד לא נתקלתי כאן בשתיית אלכוהול ובעישון. יש לנו אמירה ברורה בנושא, וחניך שנתפס - מורחק. המדריכים נמצאים כאן רוב שעות היממה. עד שתיים אחר חצות נמצא מבוגר במקום".

 

הטוהר המיני נשמר?

"בזה אנחנו לא מתעסקים".

 

מה מחזיק את המוסד בחיים?

"שומריה הוא מוסד ומותג מחייב, ולחניכים הוא בית וגאוות יחידה. על השולחנות בבית הספר, למשל, חניך שלנו לעולם לא יחרוט לצד שמו 'מגידו', אלא 'שומריה'. הקיבוץ מייחס חשיבות רבה למוסד, ומשקיע בו, הן בכוח אדם והן באמצעים כספיים, לטובת העתיד, וכמעשה של שליחות ערכית-חינוכית. החלטנו שהמוסד חשוב לנו, ולמזלנו יש לנו היכולת לקיים ולפתח אותו".

 

באירועי השמונים, בניגוד לחגיגות קודמות, לא יודגש ויוצג העבר, ולא יתרפקו על נוסטלגיה, אלא ייחשף הקיים ויוצג היש. לאחר מפגש רעים וארוחת ערב, יתפזר הקהל בין אולמי התערוכות, שהמרכזית בהן, "שומריה-2011", תציג תמונות, עבודות וידיאו, ציורים ומצגות. במופע, לעת ערב, יצעדו החניכים בקבוצות, נושאי שלטים, ותתקיים הרקדה המונית, מחווה להתעמלות הבוקר של פעם. באותה רוח יוקמו פירמידות אנושיות, יושרו שירי שומריה, יוקרן סרט וידיאו, ויינשאו ברכות.

 

אה, בלי ברכות מייגעות של חזן ויערי, כל העסק לא נשמע רציני.

"הם באמת יחסרו, אבל יהיו ברכות של מנהל המוסד, ושל אחד הבוגרים,

ושל כמה חניכים".

 

רגע, מפגן אש יהיה?

"ודאי. מרהיב".

 

לנחש מה תהיה הסיסמה?

"זהו, שאתה טועה. הסיסמה תהיה: 'הבית הגדול יעמוד לעד'".

 

והכיבוד?

"על העוגות של סנדרה מקיבוץ גבעת-עוז, שמעת? סנדרה היא מחנכת במוסד, ובניצוחה כבר טורחים במשך שבועות על הכנת העוגות לאירוע".

 

אתה נרגש?

"האמת, בעיקר לחוץ".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות