כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הכי בת ים

חוף הסלע. שלוות עולם צילום: קובי קואנקס
חוף הסלע. שלוות עולם צילום: קובי קואנקס
 
יהושע שגיא. אחרי לחלק בלתי מבוטל של סמלי העיר צילום: קובי קואנקס
יהושע שגיא. אחרי לחלק בלתי מבוטל של סמלי העיר צילום: קובי קואנקס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

בת ים: המונומנט שמסמל את העיר יותר מכל

עשרות מבנים, אתרים ופסלים פזורים ברחבי בת ים. לכל אחד היסטוריה משלו. כל אחד טומן בחובו זכרונות משלו. ליקטנו עבורכם חלק מהמונומנטים. כנסו ותבחרו מי מהם עושה לכם את זה יותר מכולם

שי אלבלינג 
פורסם: 20.10.11, 18:48

הכי מרגש: כל עיר והסמל שלה, כל אזרח והסמל שאיתו הוא מזדהה יותר מכל. לפניכם חלק מהסמלים הבולטים של העיר. כנסו, תקראו ואחר כך אתם מוזמנים לבחור את הסמל שהכי ריגש אתכם. 

 

 

1. הסמל ההתיישבותי - כיכר המצבה־התותח

תעודת זהות: הכיכר, הממוקמת בצומת הרחובות שדרות העצמאות ורוטשילד, שניים מרחובותיה המרכזיים של העיר, הוקמה בשנת 1952, בתקופת כהונתו של ראש העיר הראשון, דוד בן ארי. על המצבה שבמרכזה חקוקים שמות מגני העיר והיא אחת משתי האנדרטאות היחידות בעיר עליהן מצוינים שמות בני העיר שנפלו במערכות ישראל.

 

ככר המצבה והתותח. חלק ממורשת העיר (צילום: קובי קואנקס)
ככר המצבה והתותח. חלק ממורשת העיר (צילום: קובי קואנקס)

 

למה אני סמל: פרט לעובדה כי מדובר באתר הנצחה לחללי העיר, מהווה הכיכר את אחד מסמליה המובהקים של העיר, סימן דרך. לאורך השנים דאגו ראשי

העיר לשימורו של האתר ובשנת 2003, כדי להדגיש את חשיבותו של המקום' דאג ראש העירייה, שלומי לחיאני, מיד לאחר היבחרו לתפקיד, להציב במקום את התותח לאחר שעבר שיפוץ וחידוש.

מספרים עלי: לשעבר ראש העירייה, יהושע שגיא: "אנדרטת המצבה היא בעלת משמעות מיוחדת בעיני, מאחר ומופיעים בה שמות מי שנפלו על הגנת העיר אחרי הקמתה. לאתר הזה משמעות גדולה עבורי, שכן המקום מהווה חלק ממורשתנו ההיסטורית".

 

2. הסמל הצבאי האנדרטה לבני העיר שנפלו במערכות ישראל

תעודת זהות: ממוקמת ברחוב קלויזנר, במרכז גן הניצחון על שם יצחק רבין, בסמוך לבית יד לבנים, ומחלונותיו ניתן להביט בה. ברחבת האנדרטה, שהוקמה בשנות השישים ושופצה וחודשה בשנים האחרונות, מתקיים מדי שנה הטקס העירוני לחללי מערכות ישראל.

למה אני סמל: אין צורך להכביר במילים. אתר ההנצחה העירוני המרכזי לחללי מערכות ישראל שנולדו וגדלו בעיר, נקרא על שמו של יצחק רבין המנוח, אחד ממייסדי וגיבורי המדינה.

מספרים עלי: ראש היחידה לזיהוי חללים ברבנות הצבאית ומבכירי רבני העיר, הרב יעקב רוז'ה: "זו אנדרטה מרשימה, שמאפשרת לנו לזכור ולהנציח את בנינו הנופלים, שאת חובנו כלפיהם לא נוכל לפרוע לעולם".

 

3. הסמל התרבותי - האמפיתיאטרון העירוני

תעודת זהות: במקור, על המקום בו שוכן כיום האמפי, בקצה המערבי של שדרות העצמאות, במפגש עם הטיילת, פעל במשך שנים מתחם פתוח לתושבי העיר. בשנת 2003, בזמן כהונתו של יהושע שגיא כראש העירייה, נערכו בו עבודות פיתוח נרחבות בסיוע מפעל הפיס, שכללו שיפוץ, הקמת במה, קירות תומכים ומערכת תאורה.

למה אני סמל: כי בהחלט מדובר באתר ייחודי, הממוקם על הטיילת העירונית, מרחק נגיעה מחוף הים. הופעות האמנים המתקיימות במקום במשך חודשי האביב והקיץ, מרתקות אליהן אלפי צופים, הנהנים, בעודם יושבים על הדשא, מאוויר ומאווירה טובים.

מספרים עלי: לשעבר ראש עיריית בת ים, יהושע שגיא: "מרגשת מאוד העובדה שמדובר באתר ישן ומוזנח שהפך לפנינה של ממש. אמנם יזמתי את הקמתו, בסיוע מפעל הפיס, אך לצערי לא זכיתי, כראש עירייה, לחנוך אותו, ובכל זאת, מדובר באתר מרשים, מיוחד במינו ושימושי ממנו נהנים תושבי העיר".

 

4. הסמל הרפואי - בית החולים אברבנאל

תעודת זהות: הוקם בשנת 1944, על ידי רשויות המנדט הבריטי, שעם קום המדינה, העבירו את האחריות עליו למשרד הבריאות. ממוקם בלב שכונת ניצנה הוותיקה, ומספק שירותי אשפוז וטיפול פסיכיאטריים לתושבי גוש דן, ובשנים הראשונות להקמתו, נועד לסייע גם לניצולי שואה.

 

"אברבנאל". משרת אזרחים מכל הארץ (צילום: קובי קואנקס)
"אברבנאל". משרת אזרחים מכל הארץ (צילום: קובי קואנקס)

 

למה אני סמל: נחשב למוסד מרכזי במדינה, מסונף לאוניברסיטת תל-אביב ומשמש כמוסד מוכר להתמחות בפסיכיאטריה ובפסיכולוגיה קלינית. בשנת 2003, הוחלט על סגירתו של בית החולים, אך בעקבות התנגדות משרד הבריאות, בוטלה ההחלטה, ובמקביל, צומצמה בו הפעילות.

מספרים עלי: מחזיקת תיק החינוך בעירייה, אסתר פרון: "עיר צריכה להיבחן על פי יחסה לאוכלוסיות החלשות שבה, ובית החולים, בו נמצאים אנשים פגועים וחלשים, הזוכים לטיפול הולם וראוי, הוא דוגמא לכך".

 

5. הסמל החזותי - מזרקת הדולפינים

תעודת זהות: המזרקה, שעל הקיר שמאחוריה ציורי דולפינים ולווייתנים ובמרכזה פסלי עגורים, הוקמה על ידי העירייה בשנת 2004, ונבנתה על ידי עובדי אגף שיפור פני העיר, במטרה לייפות את הכניסה לעיר מכיוון נתיבי איילון, בתחילתו של רחוב קרן קיימת לישראל.

למה אני סמל: המזרקה אמנם חדשה יחסית, בהשוואה לשאר האתרים הפזורים ברחבי העיר, אך יש בה משהו אחר, שונה ומיוחד. בהשוואה לשאר האתרים בעיר, העשויים רובם אבן, ברזל ובטון, מהווה המזרקה חוויה אמיתית של צבע ורעננות.

מספרים עלי: מחזיקת תיק החינוך בעירייה, אסתר פרון: "המזרקה משדרת משהו חדש ומרענן, ובהחלט מעניקה הרגשה רעננה לנכנסים לעיר".

 

6. הסמל התעשייתי - הבת ימון

תעודת זהות: נחשב למרכז העסקים והקניות המרכזיים הראשונים של העיר. הוקם על ידי קבוצת האחים מזרחי בכניסה הצפונית לאזור התעשייה העירוני, בימים שבמקום היו רק מוסכים, נגריות ובתי מלאכה, ולמרות זאת, משך אליו אלפי מבקרים. בשנים האחרונות הצטמצמה בו מעט הפעילות, אך בכוונת האחים מזרחי להגדיל את שטחו בשנה הקרובה.

למה אני סמל: כי למרות שימיו הטובים מאחוריו, ראוי לזכור לו זכות ראשונים, וגם, בגלל שהוא עדיין משמש מתחם מסחרי פעיל ושוקק חיים, שבתוכו מרוכזים שירותים נרחבים לתושב, בתחום הבריאות ובתחומי הממשל.

מספרים עלי: מבעלי חברת הבנייה "האחים מזרחי", רוני מזרחי: "מייצג את שינוי התפיסה שנוכחות בנייני משרדים ומסחר אפשרית באזורי תעשייה, מה שלא היה מקובל עד הקמת בת-ימון, ובהחלט התקבל בברכה והצליח. זו חדשנות שלא הייתה קיימת בעבר".

 

7. הסמל הימי - חוף הסלע

תעודת זהות: החוף שוכן בלב ליבה של רצועת החוף העירונית, בקצה שדרות העצמאות. החוף, בצורתו המוכרת והנוכחית, נבנה בשנת 1969 על ידי העירייה בעזרת סלעים שהיו ממוקמים לאורך רצועת החוף. סלעים אלה נבנו בצורת שובר גלים, כשמרכזו, בולט ומורם, הסלע הגדול שבמרכז החוף, שניצב במקום מאז ומעולם.

למה אני סמל: אמרתם בת-ים, אמרתם חוף הסלע. החוף, שנחשב לבריכה הטבעית הגדולה בארץ, נחשב לאחד המקומות הכי המוכרים בעיר. לפני הקמת שובר הגלים, היה הסלע הגדול, שההגעה אליו הייתה קשה ומסוכנת, בשל תנאי השטח והים הסוער, אתגר למתרחצים, והיו גם שאיבדו את חייהם בניסיון להגיע אליו.

מספרים עלי: בעלי מסעדת "מובי דיק" בחוף הסלע, שאול דוד: "החוף הזה עבר כל כך הרבה במשך השנים. בחורף האחרון גל צונאמי ענק שטף והרס פה הכל. התגברנו על כל הבלגן, שיפצנו וחידשנו, והחוף חוזר למצבו הקודם".

 

8. הסמל הדתי - בית הכנסת "היכל יעקב"

תעודת זהות: אחד מבתי הכנסת הראשונים שנבנו בעיר, לפני למעלה מ – 60 שנה. בעל אולם תפילה גדול ומרשים, חדרי לימוד תורה ואולם כנסים, בו מתקיימים אירועים רבים. בבית הכנסת מונהגת מסורת ייחודית, ולפיה, רב אחד בלבד, המנהל את התפילה בנוסח קבוע, מכהן לאורך כל השנה כחזן בית הכנסת.

למה אני סמל: פרט להיותו מבנה מרשים מבחינה חיצונית, לבית הכנסת חשיבות היסטורית בתולדות העיר, מאחר והוא הפך במשך השנים למקום התפילה המועדף על רבניה הראשייה של העיר. רבה האשכנזי של העיר, הרב יוסף ויינגרטן זצ"ל, שהלך לעולמו לפני כשנתיים, אף שינה את מקום מגוריו על מנת להתגורר בסמוך לבית הכנסת.

מספרים עלי: הרב יעקב רוז'ה, מבכירי הרבנים בעיר: "זו בהחלט סמל עירוני, שהפך להיות מקום התפילה הקבוע של רבני העיר הראשיים לאורך השנים. יש בו משהו מיוחד".

 

9. הסמל המוניציפלי - בניין העירייה

תעודת זהות: האדריכל אלפרד נוימן, שנעזר באדריכלים צבי הקר ואלדר שרון, הוא האחראי לתכנונו של המבנה יוצא הדופן, הבנוי בצורת פירמידה הפוכה. קשה להתעלם מצורתו הייחודיות, שכן הוא עשוי כולו בטון וצורות זוויתיות הנראות למרחוק. הוא הוקם בשנת 1963. עד אז שכנו משרדי העירייה ליד תחנת הדלק ברחוב ירושלים.

 

בניין עיריית בת ים. תכנון יוצא דופן (צילום: אבי מועלם)
בניין עיריית בת ים. תכנון יוצא דופן (צילום: אבי מועלם)

 

למה אני סמל: אחת היצירות האדריכליות המרתקות ביותר בעיר, ויש שיאמרו, במדינה בכלל. העובדה כי הדעות לגבי צורתו ואופיו של המבנה כה חלוקות, לטוב ולרע, והשמות השונים שקיבל במשך השנים, מעידים על כך כי בהחלט מדובר במבנה יוצא דופן.

מספרים עלי: מבעלי חברת הבנייה "האחים מזרחי", רוני מזרחי: "מבנה ארטיקטוני מיוחד במינו. בתור מי שעוסק בתחום, אני סבור שהוא אינו פרקטי, אך בהחלט מדובר ביצירה מדהימה וייחודית. בניין תיאטרלי יפה ומיוחד".

 

10. הסמל הספורטיבי - האצטדיון העירוני

תעודת זהות: הוקם בשנת 1991 על ידי העירייה, שביקשה להקים מגרש ביתי למועדון הכדורגל המקומי, עירוני בת-ים, מאחר והמגרש ששימש עד אז את מועדוני הכדורגל בעיר היה מיושן ומוזנח. האצטדיון ממוקם בדרום העיר, ברחוב הקוממיות, בסמוך לקריית הנופש והספורט. נחשב למתקן ספורט מתקדם, בכל קנה מידה.

למה אני סמל: קבוצת הכדורגל העירונית אינה משחקת בליגה הבכירה, ולא הייתה שם שנים, אך למרות זאת נהנים אוהדיה והשחקנים ממתקן ברמה גבוהה יחסית לשאר המועדונים בארץ, גם מבין אלה הנמצאים בליגות הבכירות. מכיל 3,100 מקומות ישיבה. בשל העובדה כי נבנה בסטנדרטים גבוהים יחסית, מארח האצטדיון טורנירי נוער במסגרות בינלאומיות וטורנירי נוער במסגרת הבית ספרית.

מספרים עלי: עוזר מאמן עירוני בת-ים, ערן סאסי: "בתור אחד שגדל במועדון, אני חייב להגיד שמדובר באצטדיון מהטובים בארץ, סמל למקצועיות ומקצוענות, שמהווה, לאורך שנות קיומו, מוקד משיכה לצעירים ומבוגרים".

 

11. הסמל המסחרי - הקניון הגדול

תעודת זהות: עם פתיחתו, בראשית שנות התשעים, נחשב הקניון לאחד ממרכזי הקניות הגדולים באזור, שכן עד לאותה תקופה לא היה בעיר אף מרכז קניות רציני ומסודר. לצורך הקמתו, הוקצה שטח של בלוק שלם ברחוב יוספטל, עליו ממוקם הקניון, בו למעלה מ – 150 חנויות. עד מהרה הפך הקניון למוקד משיכה גדול לתושבי העיר, וגם לתושבי הערים השכנות, חולון וראשון-לציון.

 

קניון בת ים. הכי ביתי שיש (צילום:: קובי קואנקס)
קניון בת ים. הכי ביתי שיש (צילום:: קובי קואנקס)

 

למה אני סמל: הקניון הוקם על מנת לתת מענה לצרכי אוכלוסיית העיר בתחום הצרכנות, הבילוי והבידור, ועד מהרה התברר כי מדובר בסיפור הצלחה של ממש, שנמשך גם היום. מתחם בתי הקולנוע הפועל בקניון הינו המתחם היחיד בעיר, ובמרבית שעות היממה, מסדרונות הקניון שוקקים חיים.

מספרים עלי: מנהל הקניון מאז יום היווסדו, אליעזר רם: "אני זוכר את המקום מאז שהיה שטח מזבלה עירונית. היום הוא הקניון שנותן הרגשה ביתית, עומד בפני שיפוצים בסך 30 מיליון שקל ומארח מידי יום את ותיקי בת ים למשחקי שש בש בפינה מיוחדת. בקניון, ואני חושב שהוא בין היחידים בארץ, יש אפילו בית כנסת".

 

12. הסמל החברתי - אתר הקרוואנים

תעודת זהות: לפני למעלה מעשרים שנה, במטרה לתת מענה דיור זמני, יישבו הרשויות על השטח עליו יושב אתר הקרוואנים, 32 משפחות קשות יום שלא יכלו להרשות לעצמן דיור קבע. בעשור האחרון פלשו לשטח, הממוקם ברחוב הקוממיות, עוד כעשרים משפחות. בחודשים האחרונים פועלים אנשי משרד השיכון לפינויו של האתר.

 

הקרוונים בבת ים. עד מתי יהיו חלק מנוף? (צילום: קובי קואנקס)
הקרוונים בבת ים. עד מתי יהיו חלק מנוף? (צילום: קובי קואנקס)

 

למה אני סמל: בימים של מחאה חברתית, מקבל האתר משמעות מיוחדת. למשפחות שיושבו באתר הובטח כי השהייה במקום זמנית, אלא שהשנים חלפו, הבירוקרטיה עשתה את שלה והמקום הפך לאתר המגורים הזמני הכי קבוע במדינה.

מספרים עלי: תושב האתר, ניר פרוים: "בלי לחשוב פעמיים, האתר הזה לוקח בגדול. הזנחה כמו שיש פה, כלפי התושבים המסכנים, ומה שהמקום הזה מסמל בהקשר הזה, מכתירה אותו בגדול כסמל של העיר. המקום הכי מכוער והכי נחות בעיר".

 

 

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

רוצים לבחור את כל סמלי ערי השפלה?
רמלה ולוד: המונומנט שהכי מסמל את האיזור
חולון: המונומנט שמסמל את העיר יותר מכל
ראשל"צ: המונומנט שהכי מסמל את העיר
רחובות: המונומנט שהכי מסמל את האיזור
מודיעין-מכבים-רעות: הסמל של האיזור

 

 
לכתבה זו התפרסמו 16 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות