כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הכותל המזרחי

לוזון שאול גולן
לוזון שאול גולן
 
חיטמן ז"ל צילום: צביקה טישלר
חיטמן ז"ל צילום: צביקה טישלר
 
ארגוב ז"ל צילום: מיכאל קרמר
ארגוב ז"ל צילום: מיכאל קרמר
 
סולן אתניקס זאב נחמה
סולן אתניקס זאב נחמה 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

 

פזמון בלי בית: מצעד שירי המחאה

המחאה החברתית בישראל מתפשטת, וכולם מחפשים את ההמנון למהפכה שלהם. קבלו עשר הצעות שלא יורידו לכם את שכר הדירה, אבל חלקן לפחות יעשו לכם מצב רוח טוב

שחר אמאנו 
פורסם: 02.08.11, 07:55

השיר הידוע (והדבילי, יש לומר) גורס כי יש הפגנה, לא חשוב על מה. בימים האלה דומה שאם אתה לא שייך לאיזה קבוצה, אתה לא קיים (או שאתה בעל הון) אבל חשוב גם לשמור על מצב הרוח. לרגל גל ההתעוררות ששוטף את ישראל, קבלו עשרה שירי נגד, וממש לא חייבים לקחת את כולם ברצינות.

 

• הצטרפו ל"ידיעות פתח תקוה" בפייסבוק והציעו את שיר המחאה שלכם

 

ג'ורג' בר // ילדי האוהלים

קחו אוהלים, זמר מזרחי, מנהיג עיראקי שמחליט לשלוח טילים על ישראל ונחמן שי אחד, ותקבלו את המנון מלחמת המפרץ הראשונה. בשנת 1991 כל הרכיבים האלה התנקזו אל השיר של בר, ולמרבה ההפתעה היה גם מי שזכר את הזעקה גם כעת, ואימץ אותה לחיקו בשדרות רוטשילד. ובר? הוא כנראה האמין בשיר של עצמו והלך לעסוק בנדל"ן באוסטרליה.

 

שורת המחץ: "אין לנו כסף, אין לנו בית, יש דור חדש שגר באוהלים"

 

אלי לוזון // 120 כופים

אחרי ההצלחה של "איזו מדינה", לוזון החליט לצאת בשיר מחאה חדש. כך נוצר האח החורג של הלהיט הגדול ההוא משנות השמונים. ושוב, הממשלה, אשמה, האבטלה גואה, ואין מה לאכול, כשבתפקיד הגבינה המרשעת נמצאת השמנת. השיר, ממש כמו הקריירה של לוזון, לא התרומם למקומות הנכונים, ואחרי ששומעים אותו די ברור למה: הוא שמח מדי.

 

שורת המחץ: "את הגב אני שובר, עובד כמו חמור, את החודש לא יכול לגמור"

 

עוזי חיטמן // אהבה זה כל הסיפור

חיטמן המנוח נודע בעיקר בנחמדות הרבה שלו, אולם בין יצירותיו מסתתר לו שיר מחאתי, שמכוון היישר ללב של הפוליטיקאים. עוזי יורה כאן בתת מקלע את כל התחמושת על מבטיחי ההבטחות למיניהן, שבאים בעיקר בימי בחירות ונעלמים אחרי שהצליחו לשכנע אותך להצביע עבורם בקלפי. אלא מה, הסלחנות של חיטמן גורמת לו לבקש קצת אהבה מהנבחרים, אבל בסוף, כמו כולנו, הוא נשאר רק עם הפזמון, ובלי בית.

 

שורת המחץ: "מה אתה רוצה ממני, ממתי אני חשוב, ממתי אני חסר"

 

עופר לוי // שיר הדיכאון

טוב, בטח תגידו שזה ברור שעופר לוי ישיר על דיכאון, אבל מחאה? ובכן, מסתבר שבין כל מילות האהבה/געגוע/אכזבה שלו, לוי גם יצר שיר ביקורת על מצב המדינה. למי ששומע ברור שמדובר באמירות שיוצאות מגרונו של מובטל, שלא יכול להתמודד עם הצרות שנוחתות עליו מכל כיוון, אבל אם כבר צעקות מחאה – אין כמו הגרון של לוי.

 

שורת המחץ: "האמא של הכנסת, עם זר מלא קוצים, מסטולה וכועסת, תופסת בביצים"

 

הג'וקר // תנו צ'אנס לערס

הסיפור שמסתתר מאחורי השיר ההזוי הזה, מספר על זמר (אמיתי) שלא הצליח להשחיל שיר לגלגל"צ, והחליט להביא אותה בהפוכה בפרודיה על "תנו לו צ'אנס" של "מה קשור". בדרך הוא מגייס גם את שמותיהם של כוכבי הזמר המזרחי. וכן, גם השד העדתי נכנס לתמונה, כשהג'וקר מקנח בשורת קללות שהנייר לא סובל. אהה, וכבר אמרתי שמדובר באסף צנעני, הבן של מרגול?

 

שורת המחץ: "תנו צ'אנס לערס, תנו צ'אנס למזרחית"


שרים ומוחים. ההפגנה בירושלים (צילום: גיל יוחנן) 

 

זוהר ארגוב // הלכתי לשכת עבודה

לשיר הזה יש עוד כמה ביצועים, אבל זה של זוהר הוא הטוב מביניהם. סיפורו של המרוקאי שמגיע ללשכת העבודה ונשלח

הביתה, אבל מתקבל בסבר פנים יפות, כשהוא משקר ואומר שהוא מפולין. המנון המקופחים, אם תרצו, אלה ששולפים את המוצא שלהם בכל פעם שהם נכשלים. לצערי, יש עדיין מקומות שאם אתה בוזגלו, אתה לא ממש רצוי, ולא משנה המבחן.

 

שורת המחץ: "הלכתי לשכת עבודה, שאל אותי מאיפה אתה, אמרתי לו ממרוקו, אמר לי תצא מפה"

 

מוטי גלעדי // בבר (יש לך מבטא)

עוד שיר שמדבר על הקיפוח של המזרחים מול האשכנזים, הפעם בניסיון להשתלב בזמר הישראלי. סיפורו של בבר שכל החברים שלו אומרים לו שהוא זמר טוב, אלא מה, ברדיו לא מוכנים לתת לו לשיר כי יש לו מבטא מרוקאי כבד. גלעדי מפגין כאן את כישורי החיקוי המצוינים שלו, שגורמים לשיר להידבק אליך כמו שפוליטיקאי נדבק לכיסא.

 

שורת המחץ: "הלכתי אצל רדיו ושרתי מהלב, אמר לי הרדיו, אתה אתה יש לך מבטא"

 

אביבה אבידן // יהיה בסדר

עוד לפני ההתבזות בהיכל התהילה, אבידן תחזקה קריירה של שני להיטים, שאחד מהם אופטימי במיוחד. הצרות נוחתות עליה אבל היא מקפידה לשדר שהכל יהיה בסדר, למרות שהבנק לוחץ, המפעל נסגר ואפילו הבעל נוטש. מעניין אם השיר הזה תופס גם אחרי שהיא פגשה את אבי ביטר במסגרת הריאליטי ההזוי של השנה.

 

שורת המחץ: "כאן אצלנו בשכונה כל היום בונים, מול בניין העירייה עיר של אוהלים"

 

אתניקס וישי לוי // נשמה

גם כאן מדובר ביציאה מוצלחת של אתניקס, שעוקצים בלי רחמים, אבל עם הרבה חן, את המתחולל במוזיקה המזרחית. את הטענות על המילים הרדודות, הפזמונים החוזרים והשימוש בסלנג הרחוב קיבצו הנחמות לתוך שיר אחד, ובתוספת ישי לוי יוצרים מחאה על יצור הכלאים, שבין השאר בא לעולם הודות לאתניקס בעצמם.

 

שורת המחץ: "זה הלהיט המזרחי, הלהלהללה הכי הכי, מאמי בחוטיני על החוף בואי תעשי לי טוב"

 

אתי לוי // צ'ה גווארה

זו ממש לא בדיחה, ובאמת יש שיר כזה. לוי, התאומה של זהבה בן, הקדישה שיר לאמרגן שלה ישראל בונדק, שנשלח לכלא אחרי שהפעיל תחנת רדיו פיראטית. אולי זו ההיסטוריה של בונדק בפנתרים השחורים ואולי זו רוח המחאה שהשתלטה על לוי, אבל מה שבטוח, השיר הזה אמור להיות קאלט אבל רוח המהפכה עוד לא הגיעה אליו. וחבל.

 

שורת המחץ: "למה אז וגם עכשיו, לבדך אתה ניצב לא פוחד מאש הקרב. תגיד לי למה"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות