כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מגדלים באוויר

הדמיית מגדל שוסטר שאמור לקום בנתניה
הדמיית מגדל שוסטר שאמור לקום בנתניה 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

קפיצה לגובה: שמונה גורדי שחקים יוקמו בנתניה

מהפכה בקו הרקיע של נתניה. שמונה גורדי שחקים, שישה מהם בגובה של יותר מ-30 קומות, עתידים להיבנות בעיר בשנים הקרובות וחלקם הגדול יוקמו ממש מעל החוף. "זה פשע לשים מגדלים בקו הראשון לים", זועמים המתנגדים. ראש העיר: "הבנייה לגובה מונעת צפיפות ומספקת איכות חיים"

עופר רוזנבאום 
פורסם: 19.05.11, 07:53

בישראל מודל 2011 קיימים כ-20 מגדלים בני למעלה מ-30 קומות המוגדרים כגורדי שחקים, רובם כאמור מרוכזים באזור גוש דן.

 

 

אולם, נראה כי בנתניה מתכננים מהפיכה של ממש בקו הרקיע העירוני, מהפיכה אשר במהלכה יקומו לאורך השנים הקרובות למעלה מעשרה גורדי שחקים,

אשר יקנו לעיר קו רקיע שונה, מטרופוליני ועדכני. כל זה כמובן נכון בתנאי שאינכם נמנים על חובבי הטבע ואין לכם בסלון תמונת נוף של גורדי השחקים במנהטן. עבורכם, השינוי הקוסמטי והדרמטי שנתניה צפויה לעבור, עשוי להיראות מפלצתי ומאיים.

 

עיר הפרויקטים

הסנוניות הראשונות שבישרו על בוא המהפכה היו צמד מגדלי האופרה אשר נבנו לפני כשנה בעיר בגובה של כ-30 קומות, כמו גם מלון "איילנד" אשר נחנך לפני כחצי שנה ובו מספר קומות דומה.

 

אל שלושת המגדלים הללו צפויים להצטרף בשנים הקרובות 'מגדל דוד' הממוקם ברחוב דוד המלך, אשר ייבנה על חורבות בתי המלון "מקסים" ו-"גן המלך" ויתנשא לגובה של 30 קומות. מגדל "שוסטר", הממוקם בסמוך לו ונמצא בהליכי תכנון להקמת מגדל בן 30 קומות גם כן, ומגדל נוסף בגובה של כ-120 מטרים, הנמצא בהליכי תכנון וצפוי להיבנות במקום מסעדת "יטבתה בעיר" הממוקמת בכיכר העצמאות.

 

מעט דרומית לשלושת המגדלים החדשים, בהצטלבות הרחובות גד מכנס ודנקנר מתוכנן לקום מגדל שער הים, בן 36 קומות אשר צפוי להיבנות על קו המצוק. שני מגדלי מגורים נוספים, הינם מגדלי SKY אשר צפויים לקום בשכונת עיר ימים החדשה ולכלול כ-34 קומות בכל מגדל.

 

פרויקט TERRACES הממוקם במרכז שדרות ניצה בעיר ונבנה בימים אלו יהיה בן 30 קומות ויתנשא לגובה של 100 מטרים, ואילו פרויקט TOP SEA אשר צפוי לקום בשנים הקרובות לאורך טיילת העיר, צפוי להכיל 32 קומות.

 

אל עשרת גורדי השחקים הללו יש להוסיף כמו כן את מגדלי דמרי TRIO, הנבנים במערב העיר וכוללים שלושה מגדלים בני 26 קומות ואת בניין העירייה החדש אשר נמצא בימים אלו בהליכי תכנון וצפוי לקום על חורבות תחנת המשטרה הישנה במרכז העיר ולכלול 27 קומות.

 

"אנו מייחסים חשיבות לבנייה לגובה ורואים בה בנייה בעלת איכויות גבוהות", אומר מהנדס העיר פול ויטל, הנמנה בין מובילי המהלך. "הבנייה לגובה מתבצעת באזורי העדפה בעיר, כאלו שמושכים אוכלוסייה ברמה סוציו-אקונומית גבוהה. כבר היום עלתה נתניה מרמה סוציו-אקונומית של אשכול 5 ל-6, שזה הישג גדול".

 

נאבקים בבטון

עם תחושת העוצמה אשר יוצרים גורדי השחקים מסכים גם האדריכל גבי טטרו, מי שממונה על העיצוב והתכנון של לא מעט מגורדי השחקים אשר צפויים לצוץ בעיר בשנים הקרובות: "ראש העיר הובילה לאורך השנים קו שנתניה תהפוך למטרופולין של תל אביב. בשל כך נעשו מאמצים רבים על מנת לנצל כל פיסת קרקע אפשרית בעיר ולכן כיום ניתן לראות כי על רצועת החוף של העיר נבנים מגדלי יוקרה, אשר בשילוב של חופי הים והטיילת המרהיבים, הופכים לפרויקטים ייחודיים ויוקרתיים.

 

"הפרויקטים הללו מביאים אוכלוסייה חזקה לעיר ומחזקים אותה, ובנוסף מספקים המגדלים תחושה של עוצמה. כאשר אתה נמצא בחוף ורואה את רצועת החוף של העיר עם כל מגדלי היוקרה זה מספק תחושה של עוצמה גדולה ואיתנות של העיר. כתושב העיר חשוב לי מאוד שהעיר תיראה מצוין ועל כן אני רואה חשיבות גדולה לבנייה בצורה הזו".

 

אחד מהיתרונות הגדולים של בניית גורדי השחקים על פני בניית מבני מגורים סטנדרטיים, הוא מחויבות היזמים לשמור על שטחים פתוחים נרחבים בסביבת המבנה,שלא כמו בבנייה רגילה המאופיינת כבנייה צפופה.

 

בשל כך, מוקצים יותר שטחים לצורכי גינות ציבוריות ופארקים, דבר בו תומכים גם הארגונים הירוקים, כפי שמסביר מי ששימש בעבר כחבר מועצת העיר ויו"ר מפלגת הירוקים בנתניה, אדיר בנימיני: "ישראל הינה המדינה השנייה בצפיפותה בעולם המערבי, ועל כן ברמה העקרונית ולאור מחסור בקרקעות במרכז הארץ, התקבלה החלטה מוצדקת לעודד בנייה לגובה במטרה שאנשים יחסכו בקרקע וייוצרו יותר שטחים ירוקים מסביב לבניינים.

 

"לשמחתי המדיניות הזאת מיושמת בנתניה בצורה נרחבת, בנוסף לכך גם עומדים בעירייה על זה שהיזמים יקימו חניונים תת קרקעיים במבנים הללו, דבר בהחלט מבורך. מחקרים גילו שכאשר אדם גר באזור מלא בבטון, זה משפיע לא אחת על הלך הרוח שלו. במקומות בהם יש צמיחה ירוקה יש השפעה חיובית על מצב הרוח של האדם".

 

מדובר בפגיעה בסביבה

 אולם לא תמיד מתקבלת בנייה לגובה בשמחה, ולא פעם מתגלה התנגדות להקמת גורדי שחקים מצד דיירי השכונה, כפי שחוו על בשרם דיירי הרחובות דנקנר וגד מכנס, רחובות אשר במפגש ביניהם צפוי להיבנות פרויקט "שער הים", פרויקט בן 36 קומות אשר לטענת הדיירים במקום יפגע באופן משמעותי באיכות חייהם, כמו גם במרכז העיר כולה: "זה פשע לשים מגדלים בקו הראשון לים", מסבירה עו"ד עידית אלוני דויסטר, מראשי המאבק בפרויקט.

 

"לא הגיוני שיחסמו אוויר, נוף ושמש, רוצים לבנות לגובה? בבקשה, אבל לא בקו הראשון לים. מעבר לפגיעה הראשונית בנו כדיירים באזור, מדובר גם בפגיעה במישור הסביבתי ועל הרס של צוק למען הקמת המגדל. מדובר בהרס של ערכי טבע. מעבר לכך באזור הצפוף מלכתחילה הולכים להקים את המגדל הזה כשאין במקום תשתיות שיכולות להתמודד עם העומס התחבורתי שהוא יכול לגרום. אלו דברים שיפגעו באופן קשה בחיי התושבים במקום".

 

אל מאבק התושבים הצטרפה לאחרונה עמותת אדם טבע ודין ובקרוב צפוי להידון המקרה בבית המשפט העליון: "זה מאבק לא פשוט, אנחנו אנשים מהשורה, הנאבקים באנשים ובגופים עם גב כלכלי גדול, נכון להיום, חתמו על העצומה שלנו 1,600 אנשים שגם תורמים מכספם ומזמנם למען המאבק הצודק".

 

ראש עיריית נתניה, מריים פיירברג-איכר מסרה: "אני מאמינה גדולה בבנייה לגובה, שכן בכך אנו מתעלים באופן נכון יותר את המחסור הקיים בעיר בשטחים לבנייה. הבנייה לגובה במקום לרוחב מאפשרת זרימת אוויר טובה יותר, וכמו כן מפנה מקום רב יותר לשטחים ירוקים וגינות, מונעת צפיפות ומספקת איכות חיים טובה יותר".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 5 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות