כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מלכלוכית לסינדרלה

עבודות השיפוץ בשכונת חפציבה צילום: מור כוכבי
עבודות השיפוץ בשכונת חפציבה צילום: מור כוכבי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

חדרה: התחילו עבודות השדרוג בשכונת חפציבה

אחרי 60 שנה בהן נחשבה שכונת חפציבה בחדרה לשכונה המוזנחת בעיר, הגיע השינוי המיוחל ובשבוע שעבר החלה העירייה בעבודות שדרוג ושיקום בשכונה. בתוכנית: פארק משחקים חדש, שדרוג כבישים ופסי האטה. "נלחמנו כל כך הרבה בשביל זה, ועכשיו התחושה נפלאה", אומרים התושבים

ניצן היימן 
פורסם: 08.05.11, 07:58

כמעט חצי שנה חלפה מאז החליטו תושבי שכונת חפציבה המוזנחת בחדרה לצאת למאבק למען שיקום פני השכונה. בשבוע שעבר החלה עיריית חדרה בעבודות מאסיביות במקום ונדמה שבפעם הראשונה מזה למעלה מ-60 שנה יכולים התושבים להתחיל לנשום לרווחה.

 

 

"מי שמגיע לכאן מתקשה להאמין שבשנות האלפיים עוד קיימת שכונה כזו. יש כאן הרבה מה לעשות אבל אנחנו מרגישים שהדברים מתחילים לזוז", הם אומרים.

 

68 שנים חלפו מאז הוקמה שכונת חפציבה הממוקמת צפונית לשכונת נווה חיים בסמוך לחברת חפציבה של חברת החשמל, שם פעלה תחנת הכוח הראשונה בעיר

חדרה. בסמוך נמצא נחל חדרה ובצידו פארק מרשים. אך למרות נוכחותה הוותיקה של השכונה כחלק מן הנוף העירוני ולמרות מיקומה הטובל בירוק, נחשבה השכונה לאורך השנים למוזנחת ביותר בעיר.

 

"זו שכונה שהתב"ע המקורית שלה הייתה למגורי איכרים", מסביר נפתלי פלצ'נסקי, זכיין אנגלו-סכסון חדרה. "המשמעות היא שאושרו ברחביה אחוזי בנייה מאוד קטנים, בדומה לאלו שאושרו בבית אליעזר הוותיקה בזמנו, קרקעות גדולות ועליהן בתים קטנים". כתוצאה מהתב"ע המקומית מסביר פלצ'נסקי כי במשך שנים נותרה השכונה מוזנחת וללא השקעה בתשתיות כלל.

 

"ועד השכונה לחץ לשינוי התב"ע, אך מכיוון שהיא הייתה כזו, השכונה נותרה ללא כבישים, ללא מדרכות ואפילו ללא תשתיות בסיסיות כמו ביוב. היה קשה שם מאוד לקבל היתרי בנייה ולשנות את פני השכונה. במקביל גם עבודת תחנת הכוח בסמוך לא תרמה הרבה לאיכות החיים".

 

התושבים נאבקו

"למרות שהיא שייכת לשטח השיפוט של העיר, השכונה הזו הייתה עד לאחרונה ממש מנותקת ממנה", אומר אחד מתושבי השכונה. "כל כך מנותקת שקשה להאמין ששכונה כזו בכלל קיימת בשנות ה- 2000. ישנם אין סוף סיפורים על ההזנחה שקיימת ברחבי השכונה ובסופו של יום החיים כאן הפכו בשנים האחרונות פשוט לבלתי אפשריים".

 

הסיוט היומיומי המתמשך בו נאלצו תושבי השכונה לחיות לאורך השנים הוביל אותם,כאמור, לפני כחצי שנה לצאת למאבק הגדול ביותר שידעו עד כה: פנייה לשכנה קיסריה בבקשה כי זו תספח את השכונה לשטח השיפוט שלה ותעניק לה בפעם הראשונה מזה שישה עשורים את היחס הראוי לה. למרות שבזמנו נשמעה החלטת ראשי ועד השכונה כבדיחה או סוג של גימיק, היום הם מספרים כי הצעד הנואש כנראה עבד.

 

"כדור שני לתושבי השכונה אני שמחה שסוף סוף החליטה העירייה לספח אותה לשורותיה", סיפרה יעל שמור, תושבת השכונה. "אני מקווה שהקמת מבנה הציבור הראשון בשכונה בדמותו של גן המשחקים היא רק הצעד הראשון בשורה של שדרוגים נדרשים על מנת להביא למימוש מלוא פוטנציאל השכונה".

 

"הצלחנו במאבק"

מי שהובילה בשנים האחרונות את מאבק תושבי השכונה היא סיוון מנשה, חברת ועד השכונה, שתיארה השבוע: "אנחנו אחרי מאבק ארוך ואנחנו מרגישים שהצלחנו. הייתה אוזן קשבת מלאה מצד העירייה ואפילו מתוכנן אירוע לסוף חודש מאי שבמסגרתו יחנכו פארק משחקים חדש ומועדון ילדים ראשון בשכונה. העבודות בשטח כבר החלו והתחושה היא נפלאה. בעתיד ישנה רשימה של שדרוגים שיבוצעו בשכונה.

 

בין השיפורים המתוכננים נמצא פיתוח כביש גישה לכניסה לשכונה, פסי האטה בכל רחבי השכונה ושדרוג כבישים ומדרכות בתוך השכונה. השכונה שלנו היא קטנה, איכותית ומבודדת ומתגוררים בה הרבה זוגות צעירים, זו שכונה שהייתה רדומה עד עכשיו ופתאום מתחילה להתעורר מחדש".

 

מעיריית חדרה נמסר: "השכונה מתוכננת לשדרוגים בכמה שלבים. בשלב המיידי פועלת העירייה להקמת הגן הציבורי לרווחת התושבים, וכן שיקום מועדון הנוער במקום. זאת בעלויות של מאות אלפי שקלים. ובשלב שני - תכנון ארוך טווח של כלל האזור להסדרה סטטוטורית של השכונה ופיתוח סביבתי".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות