כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
בעזרת השם

אבי גרינולד ז"ל. הפך לאב לאחר מותו
אבי גרינולד ז"ל. הפך לאב לאחר מותו 
 
בני הזוג. הקשר נוצר במקרה צילום: נעם מוסקוביץ
בני הזוג. הקשר נוצר במקרה צילום: נעם מוסקוביץ
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

בני הזוג גילו: נקראו על שם אותו נופל

אבי גרינולד נהרג במלחמת לבנון הראשונה, בעת שאשתו הייתה בהיריון. הרך הנולד נקרא אביחי, על שמו. אביטל פוטש, שהוריה היו חברים קרובים של משפחת גרינולד, נקראה גם היא על שם החייל שנפל. כעבור שנים הכירו השניים, התחתנו והביאו לעולם ארבעה ילדים

נועם דביר (דבול) 
פורסם: 08.05.11, 16:07

הזמנה לחתונה של אביחי ואביטל פז גרינולד שהתקיימה לפני שבע שנים מספרת סיפור הרבה יותר גדול מסיפור אהבתם של השניים. אביחי מעולם לא פגש או הכיר את האיש שהוא קרוי על שמו. גם אביטל, שקיבלה את שמה בעקבות נפילתו בקרב של חבר המשפחה, עמדה במצב דומה.

 

באופן מדהים שני בני הזוג קרויים על שם אותו אדם בדיוק, אבי גרינולד, שנפל במלחמת לבנון הראשונה עוד בטרם זכה להכיר את בנו — אביחי — הקרוי

על שמו.

 

מזכיר מישהו אהוב

עם פרוץ מלחמת שלום הגליל ביוני 1982 גויס אבי גרינולד לשירות מילואים. הוא עלה עם יחידתו לחזית בלבנון לשמש כנהג טנק, כשהוא משאיר מאחוריו את אשתו הטרייה לביאה כשהיא בחודש השלישי להריונה. ארבעה ימים לאחר מכן, בסמוך לאגם קרעון, נפגע אחד הטנקים בחוליה. גרינולד, שחש לחלץ נפגעים, נפצע ובמשך כמה ימים הוגדר כנעדר. מאוחר יותר קיבלה משפחתו את הידיעה על נפילתו, והוא נטמן בבית העלמין בגבעת שאול.

 

חמישה חודשים לאחר מכן ילדה לביאה גרינולד את בנם הבכור והיחיד וקראה לו אביחי, על שם אביו. שלושה ימים לפני לידתו של אביחי נולדה לרב דוד פוטש ולאשתו מרים בת. הם החליטו לקרוא לה אביטל, על שמו של חברם הטוב אבי גרינולד שנהרג במלחמה. "אבא של אביטל היה חבר מאוד טוב של אבא שלי", מספר אביחי. "הם היו חברי ילדות ואחרי שהוא נהרג הוא קרא לילדה שלו על שם אבא שלי".

 

במשך מרבית שנות ההתבגרות כמעט שלא היה קשר בין אביחי לאביטל. הוא היה רואה אותה בעיקר באזכרות, כשהגיעה עם הוריה. התפנית, לדבריו, באה כשהחל לחשוב על התמסדות. "התחילו להציע לי להכיר כל מיני בנות, אבל החלטתי להתחיל לבדוק לבד. פניתי לאביטל באמצעות צד שלישי וללא ידיעת המשפחות והצעתי לה לצאת איתי. לא מדובר בשידוך, המשפחות היו מופתעות. כשנפגשו היה לנו חשוב להיות בטוחים בקשר הזה ולא להמשיך בו רק משום שמדובר בסיפור שעל פניו יש לו סוף טוב".

 

לאחר שיצאו ארבעה חודשים החליט הזוג להתחתן. אביטל מספרת: "תמיד כשהילדים שואלים איפה אימא ואבא נפגשו אנחנו אומרים שבבית קברות. נפגשנו בבתי קברות יותר מאשר בבתי קפה. בפגישה הראשונה אביחי אמר לי 'נראה לי שאנחנו מכירים אחד את השני, אבל לא באמת'".

 


בני הזוג. להורים היה קשה בהתחלה לקבל את הקשר (צילום: נעם מושקוביץ) 

 

אביטל מספרת כי תחילת הקשר לא הייתה קלה. "יצאנו תקופה ובדקנו אם זה באמת מתאים", היא מסבירה. "כשסיפרנו למשפחה שלי לא היה להם קל לקבל את זה — היה להם עמוס רגשית. אביחי מאוד דומה חיצונית לאבא שלו, וכל פעם כשהוא היה מגיע אלינו הביתה אימא שלי הייתה צריכה לקחת נשימה עמוקה ולהגיד לעצמה שזה אביחי ולא אבי".

 

בני הזוג מספרים כי עם הזמן המשפחות למדו לקבל את הקשר, אבל אביטל מודה כי "יש לאביחי קשר מאוד מיוחד עם ההורים שלי, יותר מאשר לחתן רגיל". אביטל מספרת על הקשיים שעברו על הוריה בעקבות הקשר המיוחד: "כשאנחנו גדלים, הרבה פעמים אנחנו מחקים את ההורים שלנו בלי לשים לב. כשאביחי הגיע אלינו הביתה ונעמד בכניסה למטבח, הוא עשה את אותה תנועה שאבי היה עושה. אימא שלי אמרה שזה מדהים לראות שבן אדם מתנהג ככה מבלי שהוא הכיר את אבא שלו בכלל. זה מזכיר להם משהו מאוד אהוב".

 

שיר לזכר אבא

סבו של אביחי הוא מראשוני רמת חן ואמו היא תושבת העיר במקור. כשהיה אביחי בן שנה נישאה לביאה ליעקב פז, שגידל אותו והיה לו לאב לכל דבר, יחד עם עוד שישה אחים. "לא גדלתי בצל השכול", מספר אביחי. "פחות התעסקתי בזה כי גדלתי במשפחה נורמטיבית. שמרתי על קשר עם המשפחה של אבא שלי שנהרג וזה כן היה מרכיב בחיים. עד היום סבא שלי מאוד משמעותי עבורי".

 

אביחי אפילו אימץ את שם משפחתו של בעלה החדש של אמו ובמרבית שנותיו נקרא אביחי פז. את השם גרינולד הוסיף בעקבות נישואיו. "עד שהתחתנתי כולם הכירו אותי בשם אביחי פז", הוא מסביר, "כשהתחתנתי החלטתי להוסיף את השם של אבא שלי. זה קשור לסיפור שיש לנו במשפחה. סבא שלי הוא ניצול שואה, בפעם האחרונה שפגש את אבא שלו הוא אמר לו 'כל מה שיש לי להשאיר לך זה את השם שלך'. מאז נושא השם מאוד מהותי אצלי, זה לתת כבוד גם לאבא שגידל אותי וגם לאבא שאני שייך אליו, ומאז אני אביחי פז גרינולד".

 

אביטל: "אנשים תמיד אומרים לי שחבל שהשארתי את שם הנעורים שלי וחבל שלא ויתרתי. חושבים שאני פמיניסטית. אני מסבירה להם ששני השמות הם של בעלי ושזה חלק מהמציאות הישראלית".

 

לאחר שהתחתנו, גרו אביחי ואביטל ברמת עמידר. אביחי מספר כי הם מאוד אוהבים את רמת גן ומחוברים אליה וייתכן כי יחזרו לגור בה בעתיד. כיום הם מתגוררים בבית חגי.

 

לא הייתי בוחר שם אחר

אביחי ואביטל יודעים כי סיפור חייהם מדהים. "כל הסיפור הזה מאוד שימח את המשפחות, זה נתן הרבה תקווה למשפחה שהיה בה הרבה שכול וכאב", מספר אביחי. "אנשים מתרגשים מהמקרה שלנו, שלסיפור טרגי יש סוף שמח. אנשים רואים בזה דבר מדהים".

 

אביטל אומרת שהיא לא כל כך אוהבת לחשוף את הסיפור בפני אנשים, אולם "הם תמיד אומרים לי שזה נשמע כמו סיפור מבוים או תסריט".

 

לזוג ארבעה ילדים — רוני, אור חיים, הילל וינון. כשאנחנו עוסקים בסוגיית השמות, מגיב אביחי לטענה שלפיה יש כאלה הסולדים מהרעיון לקרוא לילד על שם אדם שמת: "בדיעבד, אני לא חושב שהייתי בוחר לעצמי שם אחר. אני מאוד מחובר אליו ולא חושב שאפשר להתעלם מהמציאות שנולדתי לתוכה. ידעתי שאבא היה אדם מיוחד, ולכן קיבלתי את זה באהבה".

 

אביטל מספרת שכל שם אצלם נבחר בקפידה: "כשרוני נולדה, אנשים אמרו לנו תקראו לה אבישג, אבל אמרנו עד כאן. אביחי ואני מאוד רצינו לבטא את השמחה שנפלה בחלקנו ולכן קראנו לה רוני. הילדים לא קרויים על שמות אנשים קרובים שנפטרו. בכל מקרה, בסופו של דבר כל שם מביא את המזל שלו".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות