כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
נדל"ן

אמזל. מאחור חזית המבנה שבבעלותו צילום: תומי הרפז
אמזל. מאחור חזית המבנה שבבעלותו צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

העירייה מציגה: שפץ ביתך, בתנאים שלנו

שמחתם של 1,500 בעלי בתים, שנכסיהם הוגדרו כמבנים לשימור, הייתה מוקדמת. הכניסה לרשימה היוקרתית מחייבת אותם לשפץ את המבנים העתיקים בחומרי גלם מקוריים מחו"ל בעלויות כספיות אדירות. גם היטל ההשבחה זינק

מורן אזולאי 
פורסם: 06.04.11, 07:54

הכרזת עיריית תל אביב על סגירת הרשימה היוקרתית שכוללת 1,500 מבנים ייחודיים לשימור, זכתה לתהודה ולמחמאות. אלא שמאחורי תוכנית השימור פרצה תסיסה גדולה של בעלי הנכסים.

 

• הצטרפו ל"ידיעות תל אביב" בפייסבוק

 

במשך שנים סרקו גורמי המקצוע ביסודיות כל פינה בתל אביב, בחנו פרמטרים היסטוריים, תכנוניים, הנדסיים וחזותיים והכריעו בשאלת עתידם של הבניינים הנבחרים. עם גיבוש הרשימה הסופית, קיבלו בעלי הנכסים את הבשורה.

 

בעוד בעירייה בטוחים שעשו חסד עם בעלי הבתים, שכעת ערכם עלה פלאים, אחדים ממחזיקי הנכסים מוחים ומספרים כי מעבר לתשלום דמי ההשבחה שנאמד בעשרות אלפי שקלים, יהיה עליהם להוציא הון עבור שיקום המבנים הישנים.

בעלי הנכסים גילו שבמקרה של שיפוץ יהיה עליהם להיצמד לתוכניות המקור ולערוך שיפוץ על פי קריטריונים מחמירים. משמעות הדבר: הקפדה על חומרי גלם נדירים ויקרים שמרביתם מיובאים מחו"ל.

 

מרבית הבתים נבנו לפני עשרות שנים, וחלקם אף למעלה מכך, בתקופה שבה החומרים יובאו ברובם מחו"ל. מרצפות ושיש יובאו בעיקר מאיטליה, רעפים מספרד וחלונות ודלתות עץ בעבודת יד יובאו בעיקר ממדינות אירופה השונות. תהליך שימור המבנים עלול להפוך עבור בעלי הנכסים מורכב, מסורבל ובעיקר יקר.

 

"מצד אחד מאוד שמחתי לשמוע שהמבנה של משפחתי נמצא ברשימת הנכסים שמיועדים לשימור", מספר תושב העיר. "מצד שני, זה בלתי נתפס שנצטרך להוציא הון כדי לשקם את המראה שלו. מעבר להוצאה הכספית המאוד גדולה מדובר בלוגיסטיקה. למצוא את היצרנים בחו"ל, את דגמי המרצפות, שמן הסתם כבר לא מייצרים, זה חתיכת סיפור".

 

עו"ד ניר אמזל, בעל נכס לשימור, מספר השבוע: "סבתי עלתה מגרמניה בעלייה השלישית. המשפחה התיישבה ברחוב רופין פינת גורדון ובנתה שם בניין

מיוחד בעלויות גבוהות מאוד. כשהם קיבלו את טופס האכלוס, דיווחו על כך אפילו ב'יומני גבע' — מהדורת החדשות של אותה תקופה. זה מבנה אירופי, ברלינאי, שבין מקימיו אדריכלים ידועים. יש בו גימור איטלקי, הסקה תת קרקעית, פרזולים מיוחדים וחומרי גלם יקרים מאוד. מהמקום של הסיפור האישי שלי אני דווקא בעד התוכנית. הבעיה מתעוררת כשהעירייה מתעלמת מהעובדה שהדבר פוגע בנו מבחינה כלכלית. החובות שתוכנית השימור מטילה עלינו גורמת להוצאות כספיות גדולות, נפגמות זכויות הבנייה שלנו והטרטור להשגת החומרים הוא נושא לא פשוט כשלעצמו. כדי לשמר את הבניין צריכים להביא חומרים מקוריים ועל פי מפרטים מאוד מדויקים. זה מגיע עד לרמה של לצלם פנלים, דלתות ותריסים בדירה. אם המשפחה שלי בנתה מחומרים איטלקיים, אני צריך לדאוג לאותם חומרים".

 

על פי עו"ד אמזל העירייה מכירה בהוצאות שלהם, אבל הציבה תנאים בעייתיים. "על מנת להתגונן מתביעות", הוא אומר, "העירייה טוענת שאנחנו נהנים ממיתוג. אני מאוד מודה לעירייה שמיתגה לי את הבניין. אבל למעשה בכך הם יוצאים ידי חובתם. הם הוסיפו חטא על פשע כשדרשו היטל השבחה. רוצה למכור את הנכס? תשלם מאות אלפי שקלים".

 

עו"ד עפר טויסטר, בעליו של נכס לשימור ברחוב גורדון, טוען כי אכן קיימים בתים לשימור שערכם גבוה, אולם הדבר אינו נובע מהכללתם ברשימה היוקרתית אלא קשור באיכויות המבנה, בערכו ההיסטורי ובעיצובו האדריכלי.

 

טענה נוספת שמעלים בעלי הנכסים היא הפגיעה העתידית במכירת המבנים. רוכש פוטנציאלי יצטרך להתחייב להערת אזהרה מחמירה, לפיה עם רכישת הנכס יהיה עליו לשפץ אותו על פי דרישות העירייה.

 

מנגד, בעירייה מציינים כי בית שמוזכר ברשימת המבנים לשימור, ערכו עולה כך שההשקעה בשיקומו מזערית לעומת הרווחים.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות