כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
שכחו אותי בבית

איתי (שם בדוי). נשאר בבית צילום: יוגב עמרני
איתי (שם בדוי). נשאר בבית צילום: יוגב עמרני
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

כפר סבא: נער בן 13 יושב בבית מתחילת השנה

מאז תחילת השנה יושב איתי (שם בדוי), תלמיד בן 13 מכפר סבא, בבית. הוא זקוק למסגרת לחינוך מיוחד ובעירייה לא מצאו לו כזאת בעיר. אמו, חד הורית, מתחננת לעזרה. העירייה: "אין בעיר מסגרת מתאימה לצרכיו"

גילי חיימוב 
פורסם: 27.03.11, 07:50

איתי (שם בדוי) נער בן 13 מכפר סבא, עבר תקופה לא קלה בשנתיים האחרונות. הוריו נפרדו והוא נותר בביתו עם אמו ושני אחיו הקטנים שסובלים מבעיות בריאותיות ונאלצים לבלות לעתים תכופות בבתי חולים. למרות הכול, הוא הצליח לשים את הכאב והעצב בצד, התרגש עם חבריו כשסיים את כיתה ו' והיה עם הפנים לחטיבת הביניים. הוא לא האמין, שבעוד שחבריו יעלו לחטיבה, הוא ייאלץ להישאר חסר מעש ומתוסכל בבית.

 

 

הבעיה החלה כשהוחלט שאיתי זקוק למסגרת לחינוך מיוחד בגלל בעיות רגשיות. המשפחה חשבה לתומה כי יימצא לו מקום במוסד חינוכי בעיר או לחלופין בכיתה קטנה באחת מחטיבות הביניים, אבל לא נמצא לו פתרון בעיר וגם החלופה שהוצעה לא התאימה.

 

אמו, שנאלצת להתמודד עם בעיות רבות ביומיום, נאבקת את מלחמתו מול העירייה ומשרד החינוך וכל הזמן הזה הוא יושב בביתו. "עושים לילד שלי עוול.

הוציאו לו שם רע. מזלזלים בנו ולא נותנים לנו פתרון", אמרה השבוע נ', אמו, "הילד שלי לא מבין מה הוא עשה שהוא צריך להישאר בבית, בעוד כל חבריו הולכים מדי יום לבתי ספר בעיר".

 

מבקש הזדמנות

הסיפור של איתי מתחיל בבית הספר היסודי. "אני ואביו נפרדנו והוא לקח את זה קשה", סיפרה השבוע אמו. "בוועדת ההשמה הוחלט לשלוח אותו לבית ספר מיוחד בשל בעיה רגשית, אבל בעיריית כפר סבא החליטו לשלוח אותו לבית ספר בבת חפר, בית ספר לבנים בלבד שנמצא במרחק של חצי שעה נסיעה. לא שללנו את זה בהתחלה, הגענו למקום להתרשם, אבל הילד אמר שאין סיכוי שהוא נשאר פה. הוא הסתכל על התלמידים ואמר לי 'אני לא כמוהם. אני לא מבין מה רוצים ממני'. זה שבר לי את הלב".

 

האם ערערה למשרד החינוך וזומנה לוועדת ערר. לדבריה, אף אחד לא הכין אותה לפני ולא יידע אותה שהיא צריכה להגיע עם חוות דעת מקצועיות. "הגעתי לוועדה כמו שאני, אמא שרוצה שיתייחסו לילד שלה. הייתה שם פסיכולוגית ששמעה על מצב הילד ואמרה שהוא לא יכול ללמוד בכיתה רגילה בשל אלימות שהוא מפגין כלפי מורים. הייתי בהלם. מעולם לא קיבלתי תלונות על אלימות מצד הבן שלי. הפסיכולוגית הזו מעולם לא פגשה אותו, אבל קבעה שהוא אלים. הוציאו לילד שלי שם רע, עושים לו עוול".

 

האם ובנה יצאו מהוועדה בתחושת כישלון. לא נמצא לטענת האם פתרון אחר ומאז היא מקבלת לדבריה איומים מהעירייה כי אם לא תשלח את בנה ללמוד בבת חפר, היא תזומן למשפט. "אני לא יכולה להכריח את הילד שלי שהוא רק בן 13 להיות במקום שהוא מפחד ממנו. אני בסך הכול מבקשת שייתנו לו הזדמנות. הוא ילד קטן שאוהב ללמוד ואם קצת קשה לו יותר מילדים אחרים, יש חטיבות עם כיתות קטנות בעיר שיכולות לעזור לו. אנחנו רק רוצים צ'אנס".

 

אבל מסתבר שצ'אנס עולה ביוקר. העירייה אמרה לנ' שאם תעשה לא' אבחון נוסף, שיעיד שהילד יכול ללמוד בחטיבה רגילה, ייתנו לו את ההזדמנות, אך בתור אם חד הורית אין באפשרותה לשלם עבור האבחון.

 

"האבחון עולה אלפי שקלים. פניתי למועצה לשלום הילד, הסברתי להם את הנושא ואמרו שיעזרו לי, אבל בינתיים הבן שלי נמצא בבית. אני בקושי עובדת משום שהבן הקטן שלי כל הזמן בבתי חולים, יש לי חוב במכולת, חובות של ארנונה וחשמל ואני לא יכולה להרשות לעצמי לשלם על אבחון. אני חלשה. אין לי כסף, אין לי קשרים ובמקום עזרה אני מקבלת איומים לתביעה".

 

רוצה אותו קרוב

אמו של איתי מתפקדת, כאמור, כבר שנתיים כאם חד הורית לארבעה ילדים. היא עובדת בזמנה הפנוי במשק בית ודואגת לארבעת ילדיה, כאשר בחצי שנה האחרונה היא נודדת בין בתי חולים בגלל מצבו הבריאותי של בנה הקטן ומטפלת בבתה הקטנה שסובלת מבעיות בלב. "עם כל הבעיות שיש לי עכשיו אני צריכה לרוץ בין פסיכולוגים, משרד החינוך והעירייה ולהתחנן שיקבלו את הבן שלי לחטיבה בכפר סבא", היא אומרת.

 

סדר היום שלו הוא לא סדר יום שצריך להיות לילד בגילו. הוא הולך לישון מאוחר ומתעורר בצהריים בתסכול רב. "אמא שלי קונה לי חוברות ועוזרת לי ללמוד בבית", הוא מספר, "אבל זה לא אותו דבר. אני לא עושה כלום ואני מרגיש רע עם זה. אני רוצה ללמוד כמו כולם. אתן הכול בשביל להצליח. אני לא רוצה שמעכשיו יקבעו שאין לי עתיד וישימו אותי בבית ספר שמסמן אותי כבעייתי".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הנושא מטופל על ידי הפיקוח בשיתוף הרשות המקומית. בוועדת השמה נקבע כי התלמיד זכאי למסגרת חינוך מיוחד ההולמת את צרכיו. ההורים פנו לוועדת ערר ובקשתם נדחתה. מכיוון שבעיר אין מסגרת לימודים ההולמת את צורכי התלמיד, הוצעו אופציות למסגרות מחוץ לעיר. יש לציין כי עקב אי הגעת התלמיד לבית ספר, הופעל ביקור סדיר".

 

מעיריית כפר סבא נמסר: "המשפחה סירבה לשלוח את הקטין למוסד החינוך, בניגוד להחלטת ועדות ההשמה והערר. העירייה ניסתה להציע לאם עוד שני מוסדות חינוך אחרים ואולם גם להצעות אלה סירבה האם. לאור קבילת האם כי האבחון שנערך לקטין הינו אבחון שגוי, הוצע כי הקטין יעבור אבחון פרטי נוסף וכי על סמך תוצאות האבחון יישקל שיבוצו של הקטין מחדש.

 

"לצערנו, אין בכפר סבא מסגרת מתאימה לצרכיו המיוחדים. הילד אינו לומד עד כה, לפי בחירת המשפחה. לא נותרה ברירה אלא לפעול בדרכים משפטיות".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות