כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
תצאו בחוץ

בעלי העסקים זועמים צילום: רויטרס
בעלי העסקים זועמים צילום: רויטרס
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

העירייה מגבירה את האכיפה נגד מעשנים

במסגרת מדיניות חדשה, הכריזה העירייה על אכיפה מוגברת של חוק העישון בברים, בתי קפה, מועדונים ומסעדות. בחודש שעבר נרשמו יותר מ־200 דוחות שמניבים הכנסה של מאות אלפי שקלים, וזו רק ההתחלה. נביא למצב שלא יעשנו יותר במקומות ציבוריים, אומר ראש העירייה

מורן אזולאי 
פורסם: 27.02.11, 07:52

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי שואף גבוה ולכן הוא הולך בדרכי ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג ומכריז: חוק אכיפת העישון במקומות ציבוריים כמו ברים, מסעדות ועסקים אחרים ייאכף מעתה בקפדנות. קפדנות יתרה. בליינים שייתפסו מעשנים במקומות ציבוריים ייקנסו ב־1,000 שקל, בעלי העסקים שלא מנעו את העישון יגלו בדוח שהם קיבלו עוד 4,000 שקל.

 

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

 

האם חולדאי בדרך להכריז, כמו בלומברג עמיתו האמריקאי, כי גם רחובות, פארקים וחופים הם מקומות ציבוריים? לא ניתן לשלול זאת על הסף. במיוחד לאור הנתונים הדרמטיים שגם הוא מכיר שמפרסמת האגודה למלחמה בסרטן, שלפיהם איסור העישון במקומות ציבוריים הפחית מאוד את מספר המאושפזים במחלות לב וסרטן.

 

בכל מקרה, בעירייה נערכים למבצעי אכיפה מסיביים וממושכים שיפוקחו אישית ומקרוב על ידי ראש העירייה. החביאו את המאפרות או אולי אם להיות ריאליים יותר: זרקו אותן, אחרת תשלמו על כך ביוקר. חולדאי, אומרים בסביבתו הקרובה ביותר, נחוש לטהר את תל אביב מעשן סיגריות.

 

ניו יורק, ניו יורק

האגודה למלחמה בסרטן מפרסמת באתרה מחקר מאת פרופ' בן עמי סלע, יועץ האגודה למלחמה בסרטן וחבר ועדת העדכון לסרטן הריאות

באגודה. על פי פרופ' סלע, שכתב את הדברים בינואר 2008, מאז היבחרו של בלומברג ב־2001 והחלטתו לנקות את העיר מעשן סיגריות, ועוד יותר מאז התחיל להפעיל ב־2007 תוכנית לגמילה מעישון (שלה תרם מכיסו 125 מיליון דולר), נרשמו בניו יורק כמה הישגים היסטוריים. בסוף 2007 למשל נרשמו השיעורים הנמוכים ביותר של עישון בקרב תלמידי תיכון בניו יורק. מתוך מדגם מייצג של 9,080 תלמידים מ־87 בתי ספר הצהירו רק 8.5 אחוזים כי הם מעשנים. שנה קודם לכן עמד אחוז המעשנים בתיכונים על 17.6 אחוז.

 

במאמר מציין פרופ' סלע כי חלק מההצלחה הזו נעוץ במלחמה כוללת של בלומברג, שהחלה עם העלאת המיסים על סיגריות ונמשכה באיסורים הגורפים לעשן במקומות עבודה סגורים וכן בבתי עסק של בילויים כמו מסעדות ופאבים.

 

הלוחמים במעשנים לא הסתפקו בכך וקמפיינים פרסומיים אגרסיביים הועלו לאוויר, גם הם בחסותו ובתמיכתו של בלומברג. הקמפיינים האלה כללו נתונים קשים על הנזקים הבריאותיים הנגרמים מעישון. במקביל הועלו קמפיינים מסיביים לא פחות עם כתובות לעזרה לרוצים להיגמל. חלק מהעזרה סובסד וחלק ניתן בחינם.

 

בלומברג סימן את התיכונים כיעד בולט בתוכניתו לטיהור ניו יורק מעשן. חוקים חמורים האוסרים למכור סיגריות לבני 16 ומטה נחקקו ונאכפו, בני נוער נקראו להשתתף במאמץ ולדווח על נקודות מכירת סיגריות לנערים ובשנת 2007 נערכו כמעט 20 אלף בדיקות סמויות בנקודות המכירה.

 

נאחזים באוויר

עד כה נהנו בעלי העסקים והבליינים מחופש די גדול בכל הקשור לעישון במקומות שהוגדרו בחוק כמקומות ציבוריים, אבל לעירייה הגיעו גם תלונות תושבים על כך שהיא לא עושה די לאכיפת החוק. התלונות האלה, מתברר, לא הולכות לאיבוד בסבך הביורוקרטי.

 

לפני כמה חודשים פתחה מבקרת העירייה, עו"ד חיה הורוביץ, בבדיקה יסודית של הנושא ובימים אלה היא מחברת דוח הנמצא בשלבי גיבוש מתקדמים. בין מממצאיו אפשר למצוא התייחסות למורכבות החוק והקושי הרב הקיים באכיפתו באופן שוטף בשל מחסור בכוח אדם — הן פקחים והן נציגי שירות במוקד העירוני.

 

על אף זאת, בשבועות האחרונים החלו פקחים לסייר בתדירות גבוהה בפאבים, במסעדות ובמועדונים ולרשום דוחות בסך אלפי שקלים לבתי העסק המאפשרים או אינם מונעים את העישון בתחומיהם, כפי שאפשר ללמוד מדוח המתפרסם כאן לראשונה.

 

מהדוח העירוני, שהגיע לידי mynet תל אביב, עולה כי בחודש שעבר ערכו פקחי העירייה 501 ביקורי פתע בפאבים, במסעדות ובמועדונים בניסיון לאתר פורעי חוק. ביקורים אלה העלו תפוקה של 200 דוחות, 40 מהם בגובה 5,000 כל אחד, שנרשמו לבעלי עסקים שלא פעלו למניעת העישון בבית העסק שלהם. ארבעה דוחות ניתנו בשל הצבת מאפרות ו־156 לבליינים שנתפסו מעשנים — בגובה 1,000 שקל כל אחד.

 

רוב העסקים והבליינים הם מדרום העיר. למשל, בביקורות שהתקיימו במשך כל חודש ינואר בתחנה המרכזית החדשה — המוגדרת כמקום ציבורי — נרשמו לבאים בה לא פחות מ־82 דוחות בגובה אלף שקל כל אחד. דוחות ניתנו גם למעשנים בפאבים שכונתיים בפלורנטין, ברחוב הרכבת, בנווה שאנן ובשטח הנמל.

 

מהנתונים נראה כי בבתי העסק במרכז העיר הפנימו במידה מסוימת את האיסור, אולם גם באזור זה מחלקים הפקחים דוחות. למשל, בבר ברחוב בן יהודה 186 נרשמו ארבעה דוחות למעשנים ודוח אחד עם קנס בגובה 5,000 שקל ניתן לבעלי המקום בגין אי מניעת עישון. והם לא היחידים. בכל מקרה, כדאי לכולם להיכנס לכוננות ספיגה. אף אחד לא יוכל להימלט מהחוק. המעשנים יקבלו דוח על עישון ובעלי העסק על אי מניעת עישון במקום ציבורי והצבת מאפרות.

 

 

מעשנים ביוקר

בחודש שעבר רשמה העירייה דוחות בסך כולל של 356 אלף שקל. על פי גורם עירוני בחודש האחרון ההכנסות מרישום דוחות זינקו בכמעט מאה אחוז.

 

גורם עירוני אמר השבוע כי: "בימים אלה העירייה נערכת למבצע רחב היקף נגד עישון בברים ובפאבים כפי שנהוג בלונדון ובניו יורק. ראש העירייה סיים לעבוד על תוכנית עבודה שתמשיך להיות בפיקוחו בחודשים הקרובים. אנחנו צופים שבשבועות הקרובים האכיפה תהיה הרבה יותר מוגברת ותורגש בכל מקום בעיר".

 

"זו מדיניות חדשה", אומר גורם אחר. "עד היום הפקחים נשלחו בעקבות קריאות, אבל הנוכחות שלהם תהפוך למוגברת מאוד. אכיפת החוק תהיה מאוד הדוקה. תרבות הבילוי תשתנה ללא הכר. הרבה יותר פקחים יגיעו לברים, בתי קפה, פאבים ומועדונים. זו ממש הכרזת מלחמה".

 

האכיפה הקפדנית מכעיסה את בעלי הברים. "אנחנו נמצאים בפלונטר גדול מאוד", טוען בעל בר בדרום העיר. "יש הרבה בעלי ברים שלא רוצים שיעשנו אצלם ולא ממש יכולים לעשות משהו כדי למנוע את זה. יוצא מצב שבעלי הברים צריכים להתעמת עם כולם והכול נופל עלינו. אנחנו נגד העירייה, נגד הבליינים ונגד העמותות הפועלות".

 

מה אתה עושה כשלקוח מדליק סיגריה?

"אני מוצא את עצמי מתעמת עם הלקוחות שמדליקים סיגריות מול פקח ולמרות שאני מתריע בפניו, אני חוטף דוח. עם זאת אני לא יכול לסלק לקוח ואני לא יכול להוציא אותו בכוח. אנחנו פשוט חוטפים מכל הכיוונים והופכים לאויב הציבור מספר אחת".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 30 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות