כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
חינוך

אילוסטרציה. "מפחיד שמשהו רע יכול לקרות לו" צילום: index open
אילוסטרציה. "מפחיד שמשהו רע יכול לקרות לו" צילום: index open
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

אין מסגרת חינוך מתאימה? תישאר בבית

ילד בסיכון גבוה מאזור הגלבוע יושב כבר קרוב לעשרה חודשים בביתו מאחר שלא נמצאה מסגרת חינוכית הולמת. בינתיים הוא מיואש, שובר חפצים ומסתבך בפלילים. הפתרון עוד לא נראה באופק

דפנה הוכמן 
פורסם: 08.02.11, 07:58

מציאות בלתי נתפסת. ג', ילד בן 12 תושב הגלבוע, בן להורים גרושים, שאמו מגדלת אותו לבדה, יושב בבית כבר עשרה חודשים ללא תעסוקה מתאימה או מסגרת חינוכית שבה יוכל ללמוד ולשהות בחברת ילדים בני גילו. אמו טוענת שכמעט ואינה זוכרת את הפעם האחרונה שבה היה משולב במוסד חינוכי כלשהו.

 

"עד כתה ג', למד ג' בבית ספר רגיל", מספרת האם, "ולאחר מכן קבעה ועדת השמה של משרד הרווחה כי עליו ללמוד בכתה משולבת. בכתה ה', הפנתה אותו שוב ועדת ההשמה לבית ספר מיוחד, ובמרץ האחרון נשר סופית מבית הספר", היא מסכמת בעצב.

 

"הוא הפסיק ללכת לבית הספר, לא רצה לקום בבוקר ולא רצה להתעורר, אך מה שלא הפתיע אותי, זה שכאשר מקנים לג' את ההוראה בשיטות שמתאימות לו, הוא מצליח יפה. למשל, לימדו אותו בשיטה של פתרונות תשבצים, והוא היה משתף פעולה בצורה יוצאת דופן. הוא ילד חכם מאוד".

 

למעשה, המצב המסובך הזה הוא תוצאה של היעדר פקיד סעד במועצה האזורית גלבוע. זה שנה וחצי שהתקן לפקיד סעד במועצה איננו מאויש, בניגוד לחוק שירותי הסעד.

 

לדברי האם, בנה אינו מוגדר כילד בסיכון, בשל העובדה שלא עבר התעללות. אך היא אומרת כי הוא אכן מצוי בסיכון גבוה. "אני מפחדת שהוא יפגע בעצמו", היא מודה בייאוש. "עליי הוא עוד לא הרים יד, הוא ניסה לאיים, אך מהר מאוד עצרתי את זה. לזה אני לא דואגת, אבל לפעמים הוא עושה דברים מפחידים: שובר דברים בזעם גדול או מסתבך בגניבות, הוא גנב סיגריות בעבר ובעקבות זאת החלטתי לקנות לו סיגריות ולהרשות לו לעשן בבית. העדפתי את זה על הסתבכות, למרות שאני יודעת שהעישון מזיק, פשוט כי העדפתי שלא ייעצר.

 

"כבר כשהיה קטן, היה מודע לכל הנסיבות המורכבות שאפיינו את החיים המשותפים שלי ושל בן זוגי. פנינו לכמה פנימיות על מנת שיקלטו אותו, אך הן סירבו. כיום, ג' לא משולב בשום מסגרת, יש לו מלווה שבא ולוקח אותו שלוש פעמים בשבוע לשעה. הוא אומר שנמאס לו, שהבטיחו לו פנימייה, ומה הם חושבים להם. לא טוב לו וזה בא עם קריזות וטונים גבוהים. מזל שיש לנו שכנים נחמדים".

 

ג' סובל מהפרעת קשב וריכוז ברמה גבוהה מאוד, ומטופל גם בטיפול תרופתי. בנוסף על שלל קשייו, הוא סובל גם מקושי משמעותי בשינה. "גם כשהוא ישן, הוא לא רגוע", ממשיכה האם. "אני מעירה אותו, אפילו אם הוא הלך לישון באחת בלילה, ולא קל להעיר אותו. זה מלווה ב'עופי מפה, יא מפגרת' ואני לא לוקחת את זה אישית".

 

אמו של ג' אומרת שלמרות שהיא כמהה להשאיר אותו בבית, אין זה מצב בריא. לאחרונה הוצע לה להכניס אותו לאשפוז פסיכיאטרי, והיא סירבה. "ראיתי את זה מקרוב ואני לא מסכימה לזה", היא מסבירה. "אין זה סוד שג' הוא ילד בסיכון, אבל באיזה סיכון הוא צריך להיות כדי שיסדרו לו ללמוד בפנימייה? הוא צריך להרביץ למישהו, להרוג מישהו? אני מודה לעובדת הסוציאלית שעוזרת ומלווה אותי, אבל זה בהחלט מפחיד שמשהו רע יכול לקרות לו".

 

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "נושא המחסור בפקיד סעד במועצה האזורית גלבוע, ייפתר בימים הקרובים. לגבי
הילד בן ה- 12.5, הנושא נמצא בטיפול של ועדת השמה. מדובר בעניין מורכב מאד ובשל חיסיון, לא נוכל לפרט מעבר לכך".

  

תגובת המועצה האזורית גלבוע: "פקידי סעד אינם מטפלים במסגרות חינוכיות, אלא קב"סים, והילד אכן מטופל בידי הקב"סים במועצה. התלמיד רשום בבית הספר "קשת" לחינוך מיוחד בנצרת עילית. אולם מסרב להגיע. לתלמיד ולמשפחתו הוצעו מספר רב של מסגרות אולם הוא נדחה על ידן".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 17 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות