כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
נשים קטנות

הרב עידן צילום: תומי הרפז
הרב עידן צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

יוזמה: לאשר בחוק נישואים בגיל 15

הרב אשר עידן, יו"ר ארגון "קול הנער", יוזם חקיקה בכנסת להקדמת גיל הנישואים לנערות. הסיבה: להקל על משפחות ברוכות ילדים, שהבנות עבורן מהוות נטל כלכלי

מוריה בן יוסף 
פורסם: 13.01.11, 07:47

יוזמה חדשה מבית המדרש של "השדולה לערכי היהדות" והרב אשר עידן — יושב ראש ארגון "קול הנער" ומשגיח בישיבות שונות בבני ברק — חקיקה להקדמת גיל הנישואים.

 

בימים האחרונים פנה יושב ראש "השדולה לערכי היהדות", עופר כהן, לחברי כנסת שונים מהסיעות הדתיות וניסה לעניינם בטיוטה של הצעת החוק בנושא.

כיום גיל הנישואים המותר בחוק הוא 17, ולדברי העומדים מאחורי היוזמה להקדמת הגיל, אפילו בשנה, היא משמעותית. "יש הרבה חסידויות שמעוניינות להקדים את גיל הנישואים, חסידי ויז'ניץ וחסידי ברסלב", אומר הרב עידן ומוסיף: "יש חסידויות שכבר היום עוברות על החוק ומתחתנים בהן בגיל 15־16. הורים למשפחות ברוכות ילדים שיש להם קושי להחזיק את הילדים מבחינה כלכלית, יוכלו לחתן את הבת יותר מוקדם ושזו תעבור לבית בעלה".

 

וזו סיבה להתחתן בגיל כל כך מוקדם?

"צריך להבין, הבנות שלא יכולות ללמוד, אין להן חשק ללמוד או לעבוד, מהוות נטל על הבית. לדעתי הצעירים האלה יתרמו יותר למדינה כי הם לא ילכו למועדונים, לא יבזבזו את הזמן שלהם ולא יחפשו שטויות במקומות אחרים".

 

הרב עידן מספר כי עורכי דין מטעם השדולה בודקים את הנושא מבחינה חקיקתית. "נחסוך מקרי אונס ועבירה על החוק בכך שניתן אופציה להקדים את הגיל בשנה", הוא מסביר. "השנה הזו משמעותית. נוצר היום מצב שיש חבר וחברה שמתעסקים באיסור יחסים למרות שאפשר לקיים זאת בהיתר על ידי זה שהם יינשאו, ואנחנו נעודד אותם ונכוון אותם".

 

הרב אשר עידן הוא דמות צבעונית ומוכרת בחברה החרדית. בפברואר האחרון יצא נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, עקב העובדה שהתארח בחופשה במלון הסקוטי בטבריה, למרות שהמלון לא מחזיק בתעודת כשרות. בעבר הסתכסך עם ראש עיריית טבריה לאחר שבעירייה טענו כי הוא מנסה לשבש את הסטטוס קוו בין הדתיים לחילוניים בעיר, בין השאר, כשניסה לקדם קווי אוטובוס שתהיה בהם הפרדה בין נשים וגברים, ויוזמה להתקנת צופרי שבת בטיילת.

 

על הצעתו האחרונה, להקדים את גיל הנישואים, אומר גורם בחברה החרדית: "המטרה היא לשנות את הגישה החרדית שהשתרשה בשנים האחרונות, שדוגלת בכך שטרם החתונה הבנות ירכשו מקצוע. הגישה הזו נשלטת על ידי בעלי אינטרסים - מנהלי סמינריונים ובתי ספר שונים, שמעוניינים שכמה שיותר בנות תגענה ללמוד אצלם. גם העיתונות החרדית אשמה בכך, כי היא הובילה אג'נדה שנשים צריכות להיות משכילות. זה מצער מאוד וזה לא על דעת הרבנים, אלא על דעתם של עסקנים ששולטים במנגנון החינוכי".

 

לדברי אותו גורם, בשנים האחרונות קיים יישור קו עם החברה החילונית, במטרה לגרום לנערה החרדית ללמוד יותר ולפתח את עצמה. "זה יוצר אחר כך תחרותיות נוראית, מתוך לחץ חברתי כל בת רוצה לקפוץ על הטרנד וללמוד את המקצוע הכי מבוקש ובמוסד הכי נחשב. התחרותיות בעניין הלימודים בקרב הנערות יוצרת אצלן משברים ומתחים שלא במקומם, וזה גם מרחיק אותן מערכי הבית. תחזירו עטרה ליושנה ואל תנסו לשדרג את הדוקטרינה החרדית. המפתח הוא לתת להן צ'אנס להתחתן מוקדם וכך למנוע מהן את הלחץ ואת התחושה שהן חייבות ללכת במסלול הלימודים, כי רבות לא מוצאות עניין בלימודים והן עושות את זה בלחץ חברתי סמינרי".

 

"כרגע אנחנו בודקים את הדופק אצל חברי הכנסת, ונראה כי קיימת היענות מסוימת. יש כאלה שיהיו מוכנים להרים את הכפפה", טוען עופר כהן. "בעילת קטינה אסורה עד גיל 16, אבל מגיל 16 זה מותר אם זה בהסכמה, ואנחנו רוצים שזה יהיה גם בנישואים. ברגע שיש הסכמה של הנערים והמשפחות, אנחנו לא רוצים שתהיה מגבלה".

 

הרב עידן אינו סבור שהגיל המוצע הוא צעיר מדי: "הגמרא אומרת שבגיל 14 יש להתחתן. הבאבא סאלי התחתן בגיל 13 ובשולחן ערוך כתוב שעושים בר מצווה ובאותו יום מתחתנים. אומרים מזל טוב ומביאים את הכלה. האישה זה לא שכל זה רגש. האישה לא מבינה, היא ריגשית והגבר הוא השכל וזה שני הפכים שבורא עולם מחבר ביניהם".

 

לדבריו, אין לו ספק שהצעת החוק תתקבל בכנסת: "אף אחד לא יתנגד להלכה. בכנסת הרגישו בשנים האחרונות את גלי הפשע ועבירות המין במשפחות. מרובות ילדים, אצל דתיים וחילוניים, וזה יפתור לנו את הבעיות. יקדימו את פרק הנישואין בשנה".

 

חבר הכנסת נסים זאב מש"ס לא רואה סיבה להקדמת גיל הנישואים. "גם אם החוק יעבור עכשיו, זה לא ישנה באופן מהותי את המצב ואני לא רואה נהירה של בנות להתחתן יותר מוקדם. אני גם לא חושב שהורים ירצו לראות את בנותיהן מתחתנות בגיל כזה, פרט למקרים מיוחדים" אומר זאב, שהקים את סמינר "נוות ישראל" שפועל כבר למעלה מ־30 שנה בירושלים ומכשיר בנות עד תואר ראשון. "מלבד זאת, אני מאמין שהלימודים גורמים לחיזוק המשפחה".

 

 

הסיפור המלא בגיליון סוף השבוע של "ידיעות רמת-גן"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 121 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות