כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מגדל-מחדל

אילוסטרציה צילום: Index Open
אילוסטרציה צילום: Index Open
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

סוחרי המדרחוב נגד תוכנית הפיתוח החדשה

"בתוך שנתיים תהיה מהפכה שלמה במדרחוב", הבטיח באחרונה ראש העירייה, בני וקנין, לסוחרי שכונת מגדל. אבל הסוחרים מודאגים: בלי תנועת כלי רכב לא יהיו קונים. העירייה: "כל הליכי התכנון נעשים בשיתוף פעולה מלא עם הסוחרים"

שמוליק חדד 
פורסם: 16.12.10, 15:30

"התוכנית הזו תפעל נגד בעלי העסקים", אומרים סוחרי שכונת מגדל באשקלון על תוכנית חדשה שמקדם ראש העירייה, בני וקנין , לפיתוח המדרחוב המקומי. בכלל, כל העניין עורר בהם השבוע תחושת דז'ה וו - לפני עשור הגה וקנין תוכנית דומה, להקים בשכונה קרית אמנים. התוכנית ההיא התמסמסה, לא לפני שהעירייה השקיעה מאות אלפי שקלים.

 

אם בעבר תמכו סוחרי מגדל בתוכנית, הפעם מצפה לווקנין התנגדות עזה. לטענתם, חיי המסחר במקום מדולדלים - והתוכנית צפויה רק להרע את המצב. דוגמאות דומות לא חסרות, הם אומרים, ומתכוונים להתנהלות העירייה בפרשת השוק המקורה - שם בעלי העסקים עדיין ממתינים למימוש התוכנית לשיפוץ השוק, ובינתיים סופרים את ההפסדים.

 

הסוחרים, שמרביתם סירבו להזדהות בשמותיהם, חתמו על עצומה כנגד התוכנית. לדבריהם, התוכנית כרוכה בסגירת קטע כביש שתפחית את מספר המבקרים, ותפגע גם בשטחי החנייה. 

 

הסוחרים תומכים? לא ממש

כבר כמה חודשים שבעיריית אשקלון ובחברה הכלכלית העירונית שוקדים על התוכנית לשינוי מתחם מגדל שבמרכז העיר - מהמדרחוב צפונה עד לאזור החאן. כאשר השטח המיועד לתכנון הוא זה הכלוא בין הרחובות שדרות בן גוריון מדרום, רחוב רמז ממערב, רחוב אלי כהן מצפון והרחובות אבן עזרא והנח"ל ממזרח.

 

המדרחוב המדובר כבר ידע ימים יפים יותר. אם תשאלו את הסוחרים, הם מתגעגעים דווקא לימים שלפני הקמתו, כשעוד התפתל במקום כביש פתוח, "אז הגיעו למרכז העיר אוטובוסים ורכבים ואיתם עשרות אנשים".


הסוחרים: כבר עכשיו התנועה דלילה ביותר (צילום: צפריר אביוב)

 

עכשיו, מספרים הסוחרים, התנועה דלילה ביותר ומרביתם יושבים בחנויות שחרגו מזמן מגודלן הטבעי לעבר השטחים הציבוריים. לחלק ניכר מבעלי העסקים אין רישיון עסק, גם לא לגדולים שבהם. זו גם הסיבה לכך שלמרות חתימתם על עצומת המחאה, רובם חששו להתבטא בגלוי נגד העירייה.

 

וקנין הביע עניין בשינוי המתחם ואף החל בקידום ההליכים - במסגרת כך נשכרו שירותיה של חברת גיאוקרטוגרפיה, שלדברי העירייה ביצעה סקרים בנושא והגיעה למסקנה כי השינוי אכן נדרש. הסוחרים, אגב, התקשו השבוע להיזכר מתי שוחח עמם נציג של החברה, ובעירייה טוענים בתגובה כי הסקר בוצע "בחתך כללי בעיר".

 

לפני מספר חודשים זימן וקנין את סוחרי ועד מגדל לדיון בעניין "פיתוח ושדרוג המדרחוב", אז בישר להם על השינוי המתוכנן ודרש שיתוף פעולה מצדם. "אנחנו מתכננים להשקיע מאה מיליון במדרחוב, מהרצל ועד כיכר העצמאות. אני רוצה לעשות הכל ביחד עם הסוחרים, שהם השותפים הבכירים שלנו לעניין, בלעדיכם לא ניתן יהיה לעשות כלום", אמר להם וקנין אז.

 

הסוחרים נענו לבקשה והודיעו כי ישתפו פעולה עם המתכננים ועם העירייה בעניין שיפור החזיתות. וקנין גם הודיע על ההחלטה להקים מינהלת התחדשות של מגדל שתחזיק בסמכויות ביצוע. "יש כבר תכנון ראשוני", גילה להם. "בתוך שנתיים תהיה מהפכה שלמה במדרחוב וזה יהיה המדרחוב היפה ביותר בארץ".

 

בעירייה הודיעו כי הסוחרים יצאו מהפגישה בתחושה טובה. אלא שבשיחה עם הסוחרים השבוע ציינו אלה כי הם מתנגדים לתוכנית המוצעת. "אנו ממש לא תומכים בתוכניות האלה", הם אומרים כיום. לטענתם, גם בשעתו ניסו להסביר שהמדרחוב במצב עגום, בייחוד בתקופת החורף, אז הם מתקשים להתפרנס.

 

הסוחרים העלו רעיונות: למשל הציעו קירוי של המדרחוב או את הפיכתו לחד סטרי. כמו כן, הציעו שהעירייה תקיים בו את מופעי יום העצמאות.

 

התנגדות הסוחרים מכל מקום לא הועילה. וקנין, כך מתברר, כבר החל בהקמת מינהלת לתכנון התחדשות מגדל, כולל המדרחוב. לדברי העירייה, המינהלת אמורה לכלול נציגי סוחרים, תושבים ונציגי העירייה ממינהל ההנדסה ומאגף התכנון והביצוע.

 

"בלי תנועה האזור יתייבש"

למה מעוררת תוכנית מגדל התנגדות כה עזה? לפי התכנון, יימשך המדרחוב לאורך רחוב הרצל עד לכיכר העצמאות שמול החאן. כביש הרצל ייסגר לתנועה כפי שקרה כבר בחלקו הראשון עם הקמת המדרחוב.

 

בעירייה מסבירים כי סביב המדרחוב ייבנו חניונים ובניינים נוספים - וזה בדיוק מה שמטריד את הסוחרים. על הבנייה הנוספת איש מהקברניטים לא ממהר להרחיב את הדיבור, והסוחרים מודאגים. לפי אופציה תכנונית נוספת, לא יוקם המשך למדרחוב אך כביש הרצל יהפוך לרחוב עסקי.

 

על פי הסוחרים, סגירת הכביש צפויה לפגוע בהם אנושות. להערכתם, גם כך חלה פגיעה בחיי המסחר באזור ב־70 אחוז לפחות. "תנועה היא המפתח להצלחת המקום, ללא תנועה הוא יתייבש וימות", טוען עוזי נגר, מראשי ועד הסוחרים.

 

"אמרו לנו שיהיו חניות בצדדים ומאחור, אבל לא ברור מאיפה יבוא השטח", אומר נגר. "הרי כל השטחים באזור הם פרטיים וחלק מהחניות נתפסו על ידי בעלי מגרשי מכוניות ואנשים אחרים. כבר עכשיו לא הצליחה העירייה להרחיב את החנייה באזור. מה יהיה כשהשטח רק יקטן?".

 

לדברי הסוחרים, בעירייה אולי מדברים על שיתוף פעולה אבל בפועל החשש הוא מפני תוכנית שתיכפה עליהם באדיבות החברה הכלכלית.  "בינתיים

רוב הסוחרים מתנגדים. חתמו על העצומה שלנו כ־200 בעלי עסקים המתנגדים לתוכנית ואנו מזהירים את העירייה שלא לעשות צעד חד צדדי", אומרים חברי הוועד.

 

עוד תוכנית למגרה?

התוכניות באות והולכות, הסוחרים נשארים עם החשבונות - כבר לפני כעשור ידע וקנין לבשר לתושבים על תוכנית מהפכנית להקמת קרית האמנים. החזון נראה מבטיח: בית אמנים, תיאטרון ומוזיאון עירוני ויוקמו סביבם סדנאות, גלריות, מסעדות, בתי קפה ומסחר. לפי התוכנית, שאף הופקדה בוועדות התכנון והבנייה, שכונת האמנים תשתרע על פני 108 דונם, בין הרחובות אלי כהן, הרצל, אבן עזרא והעבודה.

 

חדשות לבקרים הציגו המתכננים והסוקרים למיניהם תוכניות סביב מתחם האמנים. מאות אלפי שקלים הוקצבו אז לפרויקט - התכנון בלבד תוקצב ב־300 אלף שקל, ואפילו יחצנים נשכרו לשווק את התוכנית שמצאה ביטוי גם בעמודי הכלכלה בעיתונים והציגה את אשקלון כעיר בעלת חזון תרבותי.

 

התכנונים זרמו והשנים חלפו ובינתיים הוחלף וקנין בראש העירייה, רוני מהצרי, שקיבל את הירושה הנכבדה וקיים דיון בנושא בחודש יולי 2008. הוא אף אמר אז כי "מתחם מגדל הוא מהמתחמים החשובים ביותר בעיר, לנוכח ההיסטוריה שלו ולנוכח הפוטנציאל הגלום בו". אך בסופו של דבר התוכנית לא יצאה לפועל מסיבות שאינן ברורות.

 

מעיריית אשקלון נמסר בתגובה: "עיריית אשקלון באמצעות החברה הכלכלית סיימה את תכנון תוכנית האב לפרויקט התחדשות מגדל ובימים אלו התחילה בתכנון מפורט על מנת להתחיל בביצוע בזמן הקרוב כולל את עניין החנייה. כל הליכי התכנון נעשים בשיתוף פעולה מלא עם הסוחרים מתוך אינטרס משותף להפוך את מגדל למרכז מסחרי שוקק חיים לרווחת הסוחרים ולטובת תושבי אשקלון".

 

לדבריהם "גורמים מסוימים, שאינם הוסמכו לא מטעם העירייה ולא מטעם החברה הכלכלית, מפיצים מידע לא נכון וחבל. מיותר לציין כי זה ברור מאליו שעיריית אשקלון לא תשקיע כל כך הרבה כסף במשהו שיגרום לפגיעה בסוחרים והם מוזמנים בכל רגע נתון לבוא לחברה הכלכלית ולהתעדכן בהתפתחויות בפרויקט".

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע בעיתון "ידיעות אשקלון"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות