כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מתערבבים

הרב בסיס צילום: גיל לרנר
הרב בסיס צילום: גיל לרנר
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

רבני ראש העין: לא להעסיק ערבים עם יהודיות

רבנים מראש העין, ביניהם הרב הראשי עזריה בסיס, דורשים מבעלי עסקים בעיר שלא להעסיק ערבים במקום בו עובדות צעירות יהודיות בטענה לסכנת התבוללות. מי שיסרב צפוי להיות מוחרם. ראש עיריית כפר־קאסם: זה נגד כל היגיון. העירייה: הנושא אינו בסמכותנו

ניצן ינקו 
עדכון אחרון: 11.12.10, 07:37

רבני ראש העין, ביניהם הרב הראשי עזריה בסיס, קוראים לבעלי עסקים בעיר שלא להעסיק ערבים עם בחורות יהודיות מחשש להתבוללות. בנוסף, הם מאיימים לקרוא להחרמת בתי עסק שיפרו את ההוראה. "מה זה כאן, דרום אפריקה?", שאל בזעם ראש עיריית כפר־קאסם, נאדר סרסור.

 

לאחרונה התקבלה פנייה בלשכתו של הרב בסיס, לפיה בבתי עסק בעיר חוברות נערות יהודיות לצעירים ערבים ומפתחות איתם קשרי ידידות. "נערות אלו

נופלות מדחי אל דחי, ולא תמיד מודעות לכך כי מדובר בערבים", נטען במכתב. "הן לא נותנות את הדעת לנזק ולהתבוללות שזה גורם".

 

הרב בסיס אמר השבוע: "אני רואה את המצב הזה בחומרה כיוון שהוא גורם להתבוללות ולהפרת איסורים חמורים". יו"ר המועצה הדתית לשעבר, חנניה צפר, שנחשב למקורבו, הוסיף: "יש להבהיר לבעלי העסקים, שעליהם להעסיקם בהפרדה. אם לא, צריך להודיע לציבור שלא לקנות אצלם. בכך הם יחליטו ממי הם מרוויחים - מהצרכן או מפועלים זולים. יש מקרים חמורים מאוד בהם נערות במצוקה מוצאות את עצמן עם מוחמד בכפר. אחר כך נולדים להן גם אחמד ופאטמה. צריך להזהיר גם את ההורים".

 

האישה, שפנתה לרב בסיס, הסבירה: "מה שמתנהל שם זה פשוט קטסטרופה. אני מגיעה לאותם בתי עסק ורואה את התימניות היפות שלנו עם ערבים, שנראים כמו יהודים. הם קונים להן מתנות, מדברים אליהן יפה ומסנוורים אותן. אחר כך הן מגיעות לכפרים ומקבלות מכות. במשפחה שלי מישהי עזבה את בעלה היהודי למען ערבי כיוון שהיא נכנסה להריון. בגלל זה אני רגישה לכל העניין".

 

בעל עסק בעיר, המעסיק ערבים, הסביר: "הבעיה היא שהיהודים עצלנים, ולא אוהבים לעבוד קשה. לכן אין לי ברירה אלא להעסיק ערבים. אני מבין על מה הרבנים מדברים, אבל אם לא אביא לכאן ערבים - לא יהיה מי שיעבוד אצלי".

 

מטבע הדברים חוללה קריאת הרבנים סערה בקרב גורמים שונים בעיר ומחוצה לה. "מה שמניע אותם הוא הפחד מפני התבוללות ואיבוד זהותנו כעם יהודי", אמרה סגנית ראש העירייה, סיגל שיינמן. "עם זאת, ידוע לאורך ההיסטוריה שפחדים וחששות הזינו אוכלוסיות ועמים, וגרמו לשנאות, מלחמות, נידויים ושנאת אחים. אינני מאמינה בדרך של שלילה וביטול. אני דוגלת במעשים חיוביים לקידום הקשר בין בני הנוער והבוגרים ולחיזוק מורשתנו היהודית, ומדינתנו הדמוקרטית".

 

לדבריה, גישת הרבנים פוגעת בחופש העיסוק, בחופש הדת ובכבוד האדם. "גישתם מפלה ויוצרת את הקרקע לשנאה בקרב אזרחי המדינה, לרבות יהודים, ערבים, דרוזים, צ'רקסים ועוד", הוסיפה. "אני קוראת לרבנים להפסיק עם שלילת האחר, ולשתף פעולה בחיזוק זהותנו כעם יהודי, הן לחילוניים והן לדתיים, מהמקום של כיבוד דרכו של כל אחד, חופש בחירה ואחוות אחים".

 

רבים מהעובדים הערבים בראש העין הם תושבי כפר קאסם, העיר השכנה. ראש עיריית כפר־קאסם, נאדר סרסור, נשמע כועס מאוד השבוע. "אני לא מבין מה הרבנים רוצים", אמר. "פעם אמרו שאסורים כנסים של נשים יהודיות וערביות, ועכשיו פתאום אסור לאנשי כפר קאסם להיכנס לראש העין. זה דבר מגוחך. מדובר באנשים שהולכים לעבוד. שיילך הרב הזה ויחסן את הבחורות שלו. הבחורים שלי רוצים לחיות בכבוד, ועובדים בעבודה מכובדת".

 

לדבריו, עובדים מרבית תושבי כפר־קאסם באזור המרכז. "קריאת הרבנים לא תורמת לדו קיום או לשכנות טובה", ציין. "אם הם רוצים, שיגידו במפורש: 'אנחנו לא רוצים ערבים בראש העין'. שיגידו את האמת המפורשת, ולא יתרצו את זה 'בגלל הבחורות'. זה נגד כל ההיגיון שיש בעולם. שכנים צריכים לכבד אחד את השני. יחסי אנוש זה סוביקטיבי לכל אדם ואדם. אני מיודד אישית עם ראש העירייה, משה סיני. לא רב כזה או אחר יכול להעכיר את היחסים שלנו עם ראש העין".

 

מהעירייה נמסר בתגובה: "הנושא אינו בסמכותנו. במדינת ישראל קיימים חוקים ברורים בנושא העסקת עובדים. אם מישהו רוצה לשנותם, שיפנה לכנסת לשינוי החקיקה".

 

 

 

 

פרסום ראשון: 09.12.10, 16:59

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 102 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות