כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
יעל בן יפת

יעל בן יפת צילום: דודו אזולאי
יעל בן יפת צילום: דודו אזולאי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

נווה צדק? אין צדק

בשנה האחרונה התארגנה קהילת נווה צדק להילחם במתקפת המגדלים על השכונה. מגדל נווה צדק היה תמרור אזהרה ומספטמבר תושבי השכונה נלחמים מול העיריה, מול היזמים, ועדות מקומיות ומחוזיות ולבסוף גם מול בתי המשפט.

 

השבוע פסק שופט בית המשפט המחוזי עודד מודריק נגד עתירת ועד פעילי נווה צדק. פעילי השכונה דרשו בעתירה לבטל את החלטת המועצה הארצית לתכנון ובניה אשר קבעה כי יזמי המגדל יוכלו לבחור בין שלוש חלופות לבניית המגדל. פירושה של החלטת המועצה הארצית היא כי השיקול הכלכלי הוא שיכריע בבניית המגדל ללא כל התחשבות בערכים סביבתיים או חברתיים.

 

החלטת המועצה הארצית עמדה בניגוד גמור להחלטת הועדה המקומית בת"א, שהחליטה על חלופה אחת בלבד אשר שילבה מגורים במינון מוקטן עם משרדים. החלטת הועדה המקומית נבעה מהעובדה כי המגדל ממוקם על הקו האדום של הרכבת הקלה ומתוך היגיון הרואה צורך במיקומם של מגדלי משרדים סמוך לציר תנועה ראשי.

 

החלטת השופט מודריק שוללת בעצם את התפיסה כי חברי הוועדה המקומית הם אלו אשר מכירים טוב מכולם את צרכי העיר, ולצורך החלטות ממין זה נבחרו

לתפקידם על ידי תושבי העיר. השופט הסתמך בהחלטתו על החלטות הוועדה המחוזית והמועצה הארצית לתכנון אשר דחו גם הם בתורם את החלטת הוועדה המקומית. ועדות אלו מורכבות ברובם מפקידים אשר בזמנם קיבלו החלטות דוגמת כיכר אתרים והתחנה המרכזית החדשה - מונומנטים מפלצתיים של בנייה אשר הפכו למפגעים סביבתיים ובכיה לדורות, וכמובן תוך התעלמות מדעת הציבור ואף רמיסתו כפי שקרה בתחנה המרכזית החדשה. בימינו אלה אנו יכולים לציין החלטות דוגמת הולילנד, מתחם בית- צורי בן –יוסף, מתחם סומייל בת"א ועוד שורה של החלטות תמוהות אשר התקבלו על ידי גופי תכנון מהסוג עליהם מסתמך השופט מודריק.

 

ועד פעילי נווה צדק הוא ועד אשר הוקם ופועל מהתנדבות ומטרתו היא לשמר את אופי השכונה ומניעת הפיכתה לאי קטן מוקף מגדלים כחזונו של ראש העירייה רון חולדאי. השופט לא הסתפק בכך שדחה את העתירה אלא אף חייב את פעילי השכונה בהוצאות בסך של 100,000 שקל, וזהו החלק החמור בהחלטת השופט. פסיקה זאת מעניקה כוח עצום בידי גופי התכנון מצד אחד וכרישי הנדל"ן ואילי ההון מצד שני, שידעו כי מעתה התושבים יחשבו פעמיים ושלוש לפני שיהינו להעלות את עניינם בפני בית המשפט. רק גופים עשירים מאוד יעזו לקחת את הסיכון ולנסות לקבל את יומם בפני בית המשפט.

 

תוצאות החלטה זו מהוות אות אזהרה אדום ומכה קשה מאין כמוה לפעילים במאבקים חברתיים וסביבתיים שכידוע פועלים מתוך תחושת צדק ומחויבות חברתית אך חסרי משאבים כספיים.

 

אני רואה את עיריית ת"א כגורם העיקרי האחראי לפסיקה המקוממת וכנראה חסרת תקדים זאת. העירייה באמצעות יועציה המשפטיים היא אשר הייתה צריכה לשאת את דגל המאבק ולהגיש היא עצמה את העתירה לבית המשפט המחוזי. החלטת העירייה שלא להגיש עתירה על החלטת המועצה הארצית אותתה באופן ברור כי הגופים המקצועיים בה והנהלתה בראשות ראש העירייה אינם רואים בעין יפה את החלטת הועדה המקומית. שרי אורן, היועצת המשפטית של הוועדה המקומית, התקשתה להסתיר את סיפוקה מהחלטת בית המשפט עת מסרה דיווח בנושא ביום רביעי האחרון לחברי הוועדה המקומית ואף הזכירה כי התנגדה להגשת העתירה המנהלית.

 

מה שהיועצת המשפטית שכחה לציין הוא כי אחד מהנימוקים העיקריים לדחיית העתירה על ידי בית המשפט הייתה הקביעה כי אינו רואה בהם את מייצגי דעת הציבור. וזאת למרות שתשעה חברי מועצה חתמו על מסמך המצהיר על הכרתם בוועד הפעילים כמייצגי תושבי נווה צדק. אין ספק כי לו העתירה הייתה מוגשת על ידי הועדה המקומית בת"א שחבריה הם נבחרי הציבור ומייצגיו ללא עוררין - נימוק זה לדחיית העתירה לא יכול היה לעלות על ידי בית המשפט. יתכן מאוד כי במקרה זה אף תוצאות העתירה היו שונות. אני מקווה כי יוגש ערעור לביהמ"ש העליון על החלטת בימ"ש. ומצפה כי עיריית ת"א מתוקף אחריותה לתושבים בכלל ולתוצאות החמורות בנושא זה בפרט תוביל את הערעור.

 

זכותם של תושבים למחות על פגיעה בחייהם נפגעה השבוע על ידי בית המשפט שרמז לשאר התושבים בתל אביב ומחוצה לה- אל תתעסקו עם הבוסים, אנחנו איתם!

 

והכי חשוב - נווה צדק זאת שכונה, לא שם נרדף למערכת המשפט הישראלית.

 

  • יעל בן-יפת היא חברת מועצת העיר תל אביב יפו מטעם סיעת עיר לכולנו ומנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית. היא תושבת קרית שלום שבדרום תל אביב. yaelby@mail.tel-aviv.gov.il

 

 


מאת: יעל בן יפת | 14:50 | הגיבו 9 תגובות
שלחו קטע לחבר  |  קראו תגובות |  הוסיפו תגובה | 

פורמט להדפסההדפס כתבה  

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות