כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
ביקורת

אילן וירצברג
אילן וירצברג 
 
תעני אסתר
תעני אסתר 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

נעים להכיר: דיסקים חדשים

מוזיקאי לא נדחף, כמעט אנונימי אבל מוערך, מוציא אלבום עשירי – הגיע הזמן שתכירו אותו, לא? וגם להקה עם שם גימיקי אבל גם עם כישרונות רציניים. ראובן ברדך עושה לכם מינגלינג

ראובן ברדך 
פורסם: 07.11.10, 15:29

אילן וירצברג: האוסף הפרטי

אילן וירצברג מסתובב בינינו כבר לא מעט זמן, עם תיק עבודות שכל מוזיקאי היה מתגאה בו; הנה רק חלק מהאמנים איתם עבד, כמלחין, מפיק מוזיקלי ונגן גיטרה: אריק איינשטיין, שמוליק קראוס, נורית גלרון, גידי גוב, יהודית רביץ, יצחק קלפטר, גלי עטרי, עפרה חזה, חוה אלברשטיין, אריאל זילבר, אושיק לוי, מירי אלוני, ג'וזי כץ, הקליק, המכשפות, יגאל בשן, מזי כהן, אפרים שמיר - ועוד רבים וטובים.

 

במקביל, בשקט, בשקט, הוא גם הוציא אלבומי סולו . זה אולי יפתיע אתכם, אבל האלבום "האוסף הפרטי" הוא כבר העשירי (!) שלו. זהו מעין סיכום ביניים:

שישה- עשר שירים מהקטלוג העשיר והמגוון שלו, שוירצברג, הקליט ובישל מחדש - "לא במטרה לשנות אותם, אלא דווקא בניסיון לשמור על העיבוד והרוח המקוריים - ויחד עם זאת כאילו להולידם מחדש ולתת להם טאצ' רענן של ישראל 2010", הוא אומר. השירים, חלקם מלפני כמה עשורים, נשמעים כאילו נכתבו רק אתמול; הגרסאות הטריות מאופיינות בחיוניות המוכיחה שהשירים של וירצברג עומדים במבחן הזמן ורק משתבחים עם השנים.

 

קולו של וירצברג משדר כנות. אתה מאמין לו כשהוא שר את "לא יכולתי לעשות עם זה כלום". למרות שהוא כותב על יחסים, על התבוננות ובחינה עצמית ועל פגעי הזמן, המילים רחוקות מבנאליות: וירצברג כותב על הנושאים עליהם כותבים כולם, אבל הטקסטים שלו עושים את ההבדל. והם עטופים בלחנים קליטים, חלקם, כמו: "על מדרגות התיאטרון" ו"משני צידי הכדור" יזכירו לכם נשכחות. הקשיבו ל"כל הלילה מעל ההר" – ותשאלו את עצמכם: 'מאיפה זה מוכר לי?'.

 

אבל הסיפור האמיתי הוא וירצברג הגיטריסט: החשמלית שלו מלאה גרוב, לפעמים בלוזית, לעתים "פינק פלוידית", ותמיד Fאנקית ומלאת הפתעות. יש לו סולואים קורעים ומלאי רגש: זה ב"עד שתבוא האהבה", יותיר אתכם חסרי מילים. כמה שירים עבריים אתם מכירים, שמתוך חמש וחצי דקות, נותנים שלוש וחצי, לסולו גיטרה?

 

זהו אחד המקרים בהם מגיע הזמן, שאמן הנחשב ל"מוזיקאי של מוזיקאים", ייכנס סוף סוף לתודעה של הקהל הרחב, שיכיר אותו וייהנה ממה שיש לו להציע – והאוסף המחודש, הוא מקום מצוין להתחיל בו. קחו את האוסף הפרטי, והפכו אותו להישג ציבורי.

 

תעני אסתר

ועכשיו למשהו שונה לגמרי. וזה לא מקרה שפתחתי בציטוט מהפרומו למונטי פייטון. תעני אסתר, הלהקה והאלבום, מספקים אוסף לולייני של בדיחות מוזיקליות שמאחוריהם כישרונות רציניים. ההיצע של המוזיקה הישראלית, הוא כיום שופע ומגוון. יש בו גם לא מעט יוצרים, שאינם מקבלים את ההכרה והקהל שמגיעים להם. כל האמצעים כשרים כדי לתפוס את תשומת הלב, ואחד מהם, הוא שם קונדסי. אבל "תעני אסתר", הוא לא גימיק; יותר מאשר אמצעי מתחכם, זהו שם המסמן מטרה. ששה עשר הקטעים באלבום לוקחים את המאזין המשקיע, לכל מיני כיוונים, לפעמים אפילו באותו שיר. יש פה עושר מוזיקלי המהדהד לכמה מאבות המזון: מהביטלס,דרך פסיכדליה – ועד לכוורת ולג'ינג'יות- ולכל מה שבאמצע. אבל לא מדובר בחיקוי: תעני אסתר לוקחים את ההשפעות המגוונות שלהם למקום פרטי לגמרי: מפתיע, קצת מתפרע ומאוד מקורי. זהו אלבום שתופס אותך בשמיעה ראשונה, ואתה יודע שהוא גם הולך לגדול עליך מהאזנה להאזנה.

 

תעני אסתר רוקדים בשמחה על כל החתונות, ומציעים את המיטב שבשני העולמות: מצד אחד רוק גיטרות אנרגטי בסגנון עדות חוץ לארץ – ומצד שני, מוזיקה מאוד ישראלית, והשילוב הזה עובד מצוין. העיבודים וההפקה מאוד עשירים ורבי המצאה- ויחד עם זה, אין בהם עומס או גודש. האלבום מתחיל בצלצול פעמונים המוביל לפתיחה תזמורתית שגוועת מיד ומתחברת ל"ציפור": שיר שמיד מעלה חיוך – אשר הולך ומתרחב לאורך ארבעים ושש הדקות של האלבום, בהן אין אף רגע דל.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות