כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
יש שמועות

שכונה חרדית בכרמיאל? (אילוסטרציה) צילום: עמית שאבי
שכונה חרדית בכרמיאל? (אילוסטרציה) צילום: עמית שאבי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

כרמיאל: האם תקום שכונה חרדית ראשונה?

הוועדה המקומית בכרמיאל אישרה קניית מגרש לשכונה חדשה. העובדה שהיזם הוא חרדי מעלה שמועות שמדובר בשכונה חרדית, אבל בעירייה מדגישים שהמדיניות היא אינטגרציה בין מגזרים

נדב מאיוסט 
פורסם: 01.11.10, 07:55

בזמן שבכרמיאל מתנהל ויכוח סביב השאלה של קניית דירות על ידי ערבים ועולה החשש מפגיעה בצביון היהודי של העיר, מתברר שיזם חרדי זכה במגרש לבניית 100 יחידות דיור בעיר.

 

הפרויקט אושר בישיבת הוועדה המקומית לתיכנון ובנייה, ולטענת גורמים בעירייה, על פי תוכנית המגירה, השאיפה של היזם היא לשווק את הפרויקט למשפחות של דתיים-חרדים. בעקבות השמועות, הבהירה הוועדה ליזם שהפרויקט חייב להיות פתוח לכלל הציבור. נציג היזם: "נשמח למכור ליהודים, אבל הכל על פי החוק".

 

הפרויקט מתיישב עם הפירסומים לפיהם הרבנים קוראים לחרדים לעבור לפריפריה על מנת לברוח מבועת הנדל"ן במרכז. בין היתר הוזכרה כרמיאל כמי שנכשלה בניסיון למשוך צעירים חילוניים, ולכן כדאי לנצל את המחירים הנמוכים בה.

 

במהלך הישיבה שאלו החברים אם השכונה תיועד לחרדים. בהמשך לתשובה שקיבלו, כי היזם לא יכול להגביל את המכירה, אמר אחד החברים: "היזם כבר ימצא פתרון. חילוני שיבוא לקנות ישמע מהיזם שכבר נמכרו ארבע דירות לחרדים בבניין, אז הוא לא יקנה. ככה הפרויקט יהפוך לחרדי".

 

חבר המועצה מטעם "אגודה", נציגו של הרב אברהם צבי מרגלית במועצה, פנחס סורוקה, לא מוצא קשר בין העובדה שהרב הביא את היזם, לבין הרצון להקים שכונה חרדית: "הקבלן יעשה מה שהוא מבין. אני לא צד בנושא. הקבלן אמר לנו שהוא רוצה לייעד את זה לציבור הדתי".

 

זאת תהיה השכונה הסקטוריאלית הראשונה בכרמיאל.

"הייתי מצפה מאלה שמלבים את הנושא, שיתעסקו בבעיות האמיתיות של העיר, ולא בעוד 100 משפחות,

פחות 100 משפחות. מספר כזה לא מביא למהפך בעיר. זה קורה בערים שבהן בונים 3,000־5,000 יחידות דיור, שמשנות את המפה".

 

יו"ר האופוזיציה, רינה גרינברג: "הולכים להביא 100 משפחות מבני ברק. אמרתי לראש העיר שאף פעם לא עשינו בכרמיאל שכונה לסקטור מסוים. הכל תמיד היה מעורב. למרות שאומרים שזה לא מיועד לחרדים, היזם דתי, והוא ימצא דרך לנתב את זה, ונמצא את עצמנו עם שכונה חרדית בכרמיאל. זו בעיה שצריך לחשוב עליה".

 

פנייה ליזם לא העלתה תשובה ברורה לגבי כוונתיו. תחילה הכחיש נציג היזם את השמועות: "מעולם לא דובר על כך שהשכונה תפנה לקהל החרדי. אני מעריך שיהיו שם גם דתיים וגם חילונים, כמו בכל כרמיאל".

 

גורם אחר בחברה אישר שהחברה בנתה עד היום פרויקט אחד בגן יבנה לאוכלוסייה לא דתית, אבל ככלל הם בונים לאוכלוסייה דתית בלבד. לטענתו, בכרמיאל שום דבר לא סגור, אבל כבר נוצר קשר עם קבוצות דתיות שרוצות לרכוש דירות במרוכז.

 

נציג היזם מול הוועדה, אלכס הופמן: "מדינת ישראל היא מדינת חוק. החוק לא מאפשר מגזריות במכירה. זה יהיה פתוח לכל אחד שירצה לקנות. נכון שאנחנו חרדים ומייעדים את עצמנו ליישוב הארץ ורוצים שיהודים יקנו. נשמח למכור ליהודים, אבל הכל על פי החוק. נשמח שכרמיאל תהיה יהודית. יש התעניינות בקניית דירות, גם מצד אנשים של הרב מרגלית".

 

מהעירייה נמסר בתגובה: "לעיריית כרמיאל יש מדיניות ברורה לחלוטין. אין בכרמיאל, ולא יהיו, שכונות לאוכלוסיות ספציפיות, מאחר שאנו מקדמים אינטגרציה בין התושבים. חשוב לציין, כי את המכרז מוציא משרד הבינוי והשיכון, ולא עיריית כרמיאל. הקבלן הזוכה במכרז של משרד הבינוי והשיכון חייב להציע את הדירות למכירה לכל פונה".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 12 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות