כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הכל ורוד

ברק אביעם. "ההתבגרות בסביבה מאוד הישגית וגברית, לא היתה פשוטה" צילום: קרני עם-עד
ברק אביעם. "ההתבגרות בסביבה מאוד הישגית וגברית, לא היתה פשוטה" צילום: קרני עם-עד
 
יאיר גורן. חיבור מוזיקלי לקיבוץ צילום: דני בללי
יאיר גורן. חיבור מוזיקלי לקיבוץ צילום: דני בללי
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

יצא מארון הבגדים

כמעצב ותופר תלבושות לאופרה ולתיאטרון, ושמלות כלה בהזמנה מיוחדת - מגשים ברק אביעם חלום ילדות, שהחל בקיבוץ סאסא. יחד עם חברו לחיים, זמר האופרה יאיר גורן, הם מכניסים שמחה וצבע לחיי התרבות בקיבוצם, גבעת חיים מאוחד

קרני עם-עד 
פורסם: 14.10.10, 19:03

נהוג לחשוב שילד בגן חולם בדרך כלל להיות טייס או כבאי, ודאי לא תופר או מלביש. ילד בגן רוצה ללבוש מדי חיל או שוטר, רק לא שמלה של ילדה. אבל ברק אביעם (31) מעולם לא היה ילד סטנדרטי. "לפני 27 שנים", הוא משחזר, "כשהייתי ילד בגן של סאסא, חלמתי שאני יורד במדרגות בית הילדים אל המקלט הצמוד, ושם נגלה לעיניי חדר גדול גדוש בגדים צבעוניים, חדר התחפושות. במציאות, הוא היה נעול בפנינו". עם זאת, למרות החלומות-בהקיץ, היה אביעם גם ילד מעשי: חרף הגבה שהרימו הגדולים, והלעג הטבעי מצד הבנים - נהג ללבוש שמלות, לקול צהלת הבנות, שאהדו אותו מאוד.

 

היום, כשהוא מעצב ותופר תלבושות לאופרה ולתיאטרון, יודע אביעם שהגשים את חלום הילדות. אמנם לא מדובר בסאסא אלא בקיבוץ גבעת חיים מאוחד, והמקלט אינו תת-קרקעי אלא על פני האדמה, אבל אביעם מוקף באינספור בגדים ו"תחפושות" שעיצב ותפר (יחד עם שותפתו שירה וויז), וכשביצע, בערב תרבות בקיבוץ, יחד עם חברו לחיים יאיר גורן, "קאברים" לשירים של יהודית רביץ - לבש שמלה ססגונית.

 

ברק אביעם מעולם לא יצא מהארון המטפורי, משום שלא היה בו מעולם. מגיל צעיר היה מודע למשיכתו אל בנים - למרות שהתנסה עם בנות - והחברה קיבלה אותו כמות שהוא. לכל היותר נכנס ויצא מארון הבגדים, בו מצא ביטוי לכוח היצירה האדיר שלו.

 

"הילדים זיהו בי את הגיי"

"נולדתי בהר-מתת, שהוריי היו ממייסדיו, וזמן קצר לאחר מכן הם חזרו לפתח תקווה, עיר הולדתם", מספר אביעם. "בהמשך, מגיל ארבע עד שבע, התגוררנו בקיבוץ סאסא. היום אני יכול להגיד שהקיבוץ זימן לי, מצד אחד, פחדים לא-פשוטים, ומצד שני נתן לי את ה'דרייב' שמאפיין אותי היום. הקבלה שלי, כילד רגיש ושונה, היתה לא-פשוטה. בנים בגילי, ובוודאי הגדולים יותר, זיהו בי את הגיי וידעו לצחוק עלי ועל שפת הגוף שלי. הבנות היו בצד שלי. אבל ניחנתי בכישורים חברתיים מטורפים, שחילצו אותי מהמון צרות ולא מנעו ממני ללבוש שמלה, כשרציתי. גם בתקופת ההתבגרות המאוחרת יותר היה משבר, אבל זה רק חישל אותי ומנע ממני טראומה. זה יישמע מוזר, אבל כנראה אני מתקשה לזהות קודים חברתיים, כמו בתסמונת אספרגר, ולכן צולח קשיים אובייקטיביים בקלות יחסית. אני שונה לא רק בגלל ההומוסקסואליות, אלא גם משום החופש חסר הגבולות שבו אני מנהל את חיי".


ברק אביעם. "אנחנו מאוד מקובלים בקיבוץ" (צילום: קרני עם-עד)

 

לאחר שנים אחדות עברה המשפחה מסאסא אל בית ספר שדה הר מירון, בו עבד ולימד האב, ד"ר מוטי אביעם, ארכיאולוג ומדריך טיולים. משם עקרו לכפר ורדים. "הר מירון היווה עבורי הצלה גדולה מהלחץ של הקיבוץ, אבל כפר ורדים היה גרוע אף יותר. אמנם לא היתה שם לינה משותפת, אבל ההתבגרות של מי שמתעצב כהומו בסביבה מאוד הישגית וגברית, לא היתה פשוטה. הייתי נער מופרע, בעייתי, שיצא נגד המערכת והמשפחה. גם הרבצתי לא מעט. מצד אחד אהבו אותי, ומצד שני התקשו לקבל אותי. בסוף התיכון - למדתי במגמת קולנוע ב'מנור כברי' - הרגשתי שאני ממש לא מקובל. לאחר התיכון שאלה אותי אמי: 'אז מה, ברק, אתה הומו?' והשבתי לה בחיוך: 'זה דבר שאת צריכה לשאול אותי? זה לא ברור?' את זה אמרתי כמי שכבר דאג לנסות הכל עד אז, ולא החזיק בחברות עם גבר, אלא רק עבר כמה סטוצים".

 

נישואים על חוף הים בסיני

בתום שירותו הצבאי, עבר אביעם לתל אביב. שוב יכול היה למרוח לק על ציפורניו ולגדל שיער ארוך, שהיום לא נותר ממנו הרבה. הוא ניהל חנות יד-שנייה, ובמקביל למד תנועה באקדמיה למחול. באותו מחזור למד גם יאיר גורן מגבעת-חיים מאוחד - שירת אופרה - אבל השניים לא התוודעו זה לזה. "לאחר שנה נמאס לי", מספר אביעם. "הבנתי שהעתיד שלי מצוי דווקא בבגדים, ועברתי ללמוד אצל מעצבת בגדי התיאטרון רקפת לוי. לאחר מכן גם לימדתי שם. בית הספר נסגר, אבל הידידות עם רקפת נשארה. היא אפשרה לי לעבוד בהפקות כמעצב, ודרכה גם הכרתי את השותפה שלי בחברה שהקמנו, הקרויה, בתרגום חופשי, 'יהלומים וחלודה', כשם שירה של ג'ון באאז".

 

ומתי הגיע יאיר?

ברק אביעם: "ההיכרות המאוחרת עם יאיר גורן היתה לפני שלוש שנים. חברה נכנסה לחנות שבה עבדתי ואמרה שיש מישהו שמתאים לי כמו כפפה ליד. באותה תקופה חזרתי להתגורר בהר מירון. יאיר בא לקחת אותי משם, ומאז אנחנו יחד. לפני שנתיים אפילו נישאנו זה לזה, על חוף הים בסיני, עם כמה חברים, והחלפנו טבעות. שנינו נולדנו בשנת 1980 ואנחנו ממש דומים בתחומים רבים - שרים ורוקדים יחד, יוזמים ערבי תרבות בקיבוץ".

 

קבלת פנים חמה בקיבוץ

ברק ויאיר אביעם-גורן עברו להתגורר בגבעת-חיים מאוחד זמן לא-רב לאחר השינוי באורחות החיים. הקיבוץ, שהיה ידוע בערבי החג והתרבות המושקעים שלו, החל לדעוך. ואז באו השניים - מעצב תלבושות וזמר באופרה הישראלית - והחלו להחיות את המקום. במסיבת פורים של הילדים יצרו ארמון מדהים ביופיו, עשוי מאלפי פרחים, ובחג שבועות קיימו תצוגות אופנה בהן נטלו חלק נשים בגיל 90-70, וגם צעירות יותר. התצוגה התבססה על שמלות כלה לבנות.

השניים שרים בערבי הזיכרון, וגם הפיקו ערב מיוחד לזקני הקיבוץ. אביעם עצמו מקיים, כבר שמונה חודשים, סדנה בה נוטלות חלק שמונה נשים מהאיחוד ומהמאוחד. כל אחת מהמשתתפות מביאה עמה בדים מהבית, שאצורים בהם זיכרון וחוויה אישית, והן מקיימות שיחה על מלאכת היד כהעברה בין-דורית, וחקירה של נשות המשפחה בדורות קודמים דרך הבד והבגד. במפגשים הוא משלב שירה, כתיבה ויצירה.

 

איך קיבלו אתכם בקיבוץ, כזוג הומואים וכמי שמתחפשים ל"דראג קווינס"?

"פשוט מ-ד-ה-י-ם. על השנייה הראשונה עשינו גינה, והפכנו למקובלים מאוד. גם כשפתחתי את העסק עם שירה, באו חברים והביאו דברים. מישהו הביא שתייה, חברה אפתה עוגה, ויש גם חברות שבאות לעזור לי בתפירה. אין עוד מקום כזה".

 

ברק ויאיר שיתפו פעולה גם באופרה שנעשתה על פי "פונדק הרוחות" של אלתרמן, בקבוצת "אופרה קאמרה". יאיר שר כסולן, וברק עיצב את התלבושות. בנוסף, מעצב אביעם תלבושות לכלות, בהזמנה מיוחדת. הוא נפגש עם הכלה ועם משפחתה, עורך תחקיר מקיף על ההיסטוריה האישית והמשפחתית, ומשלב בשמלה את הישן והחדש. על תהליך כזה, שנמשך לעיתים חודשים, משלמים לו סכום כסף לא-מבוטל.

 

וגבעת-חיים מאוחד - זה הבית?

"זה הבית, כאן החברים. גם הכלבה ציפי, שהיתה עזובה ונאספה על-ידי מתחנת הרכבת בחדרה, 'חתומה' על הקיבוץ. אני מלמד בכמה מקומות, מתחיל לשחק בתיאטרון אלטרנטיבי בשלומי, אבל חוזר לכאן תמיד. ליאיר זה נשאר הבית".

 

ותוכניות להמשך?

"רק לא להשתעמם. לעשות דברים ביחד ולחוד, ולהמשיך לאהוב".

 

  • הכתבה המלאה מופיעה בסוף השבוע בעיתון "ידיעות הקיבוץ"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות