כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
גםאמא

גמ'אמא. גן זה לא ג'ימבורי
גמ'אמא. גן זה לא ג'ימבורי 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הולכים לגן

כניסתו של ילדכם לגן היא לרוב לא פשוטה רגשית, לא לכם ולא לילדכם. המעבר למסגרת החדשה דורש מכם להיפרד מהילדים, וזה לא קל, בעיקר אם זה נעשה בעל כורחכם.

 

ישנם ילדים שעל פניו מתאקלמים מהר, אך רק כאשר הם מבינים שגן זה לא "ג'ימבורי" אלא המקום החדש אליו יגיעו מידי יום, מתחילה התאקלמותם האמיתית. אחרים מתקשים מלכתחילה להיפרד, ויש גם מקרים בהם הפרידה קשה בעיקר להורים.

 

כדי לעבור את הימים האלה בקלות יחסית חשוב לזכור:

1. מהן הסיבות שרשמנו את הילד דווקא לגן הזה.

2. מדוע חשבנו שהגן מתאים לילדנו? האם מדובר בצורת החינוך? במקום? במיקום? בתכנים? בצוות? אני מניחה (ומקווה) שלא בחרתם במסגרת זו באקראי.

 

כל אמא מכירה את ילדיה. שחזרי איך הילד התמודד עם משברים בעבר - מעבר חדר, בייביסיטר. נסי להיזכר מה הקל עליו. זכרי שזהו לא שלב קל, אך אינך עושה משהו שפוגע בו. להיפך, את מובילה אותו לשלב הבא בהתפתחותו.

 

עלינו להבין שכל ילד שונה מחברו. לכל אחד יש את זמן ההסתגלות שלו. כהורים, עלינו לקבל את זה ולדעת להתאים את עצמנו.

 

אם לאחד מבני הזוג הפרידה תהיה קשה יותר, עדיף שההורה שקל לו יותר יהיה זה שילווה את הילד בימים הראשונים ויעבור איתו את תהליך הפרידה וההסתגלות. את הימים הראשונים בגן עדיף לעשות בהדרגתיות תוך הקשבה רבה לצורכי הילד.

 

כדאי "לקחת בחשבון" שבימים אלו כדאי להימנע מקביעת פגישות דחופות בעבודה ולהשתדל ולהתפנות ולשהות עם הילד במידת הצורך. עליכם לעדכן מבעוד מועד בעבודה שיכול להיות שתאלצו לצאת קודם.

 

תהיו זמינים לכל שיחה. אם תכינו עצמכם לכך, לא תהיו קצרי רוח ולחוצים אם וכאשר השיחה תגיע. כמו כן, כדאי "לשריין מראש" סבתא, סבא או מטפלת שיהיו זמינים לקחת את הילד במידה וההסתגלות תהיה קשה לו מדי.

 

כהורים, עלינו לדעת להיות אמפתיים כלפי הילד. עם זאת, עלינו לשדר לו שאנו בטוחים ומרוצים מהגן - לחייך הרבה ולהיות נינוחים. אל תתנו לו הרגשה שהוא מסכן, ואתם נוטשים אותו. חשוב שתהיו שלמים עם מעשיכם ותשדרו זאת.

 

נושא חשוב לא פחות הינו נושא השינה. עדיף להמתין מספר ימים עם שנת הצהריים בגן. שינה זה נושא בפני עצמו בעבור ילדים. עדיף לתת לילד להסתגל קודם כל.

 

חשוב גם לא להוסיף לילד התמודדויות נוספות בתקופה הראושנה בגן. צריך לנסות להקל עליו, ולא להחליט דווקא אז לגמול אותו מחיתולים.

 

יש להקפיד על עריכת טקס הפרידה. תמיד להיפרד מהילד, ולעולם לא לברוח לו. יש לדאוג שאחד מאנשי הצוות יהיה זמין לקלוט את הילד. בצעו את טקס הפרידה

 בצורה קבועה ויומיומית -  הקניית הרגלים ויצירת שגרה הם חשובים ומהותיים בגיל הזה. תנסו לקצר את הפרידה כדי לא להקשות על הילד.

 

הילד עלול לאבד תיאבון, לישון יותר או פחות מהרגיל, להפגין מצב רוח לא אופייני ולהיות תלותי מהרגיל בהורים. אין סיבה לדאגה מתופעות אלה.

 

כדאי להפוך את הגן למקום יותר מוכר וצפוי. כיצד תעשו זאת?

1. ניתן לקיים היכרות מוקדמת עם הגן והגננת בסוף שנת הלימודים הקודמת או בחופש, כדי לעזור לילד בהתמצאות.

2. כדאי ליצור טקס הליכה לגן.

3. לשתף את הילד במה שהולך לקרות. לא להשאיר אותו במצב של חוסר ודאות.

3. לתאר לילד מה הולך לקרות במהלך היום. לתת לו ציוני דרך, כך שיידע מתי אתם אמורים להגיע, אחרי איזו פעילות.

4. כשאתם מגיעים לגן בבוקר, הגדירו לילד מראש מתי אתם הולכים, אחרי מה.

5. ניתן להסביר לילד מה לעשות כשהוא זקוק לעזרה במקרה של בעיה עם ילד אחר, עזרה בשירותים או רעב.

6. קיימו טקס פרידה קבוע וקצר: חיבוק, נשיקה, נפנוף שלום דרך חלון או סגירת הדלת לאחר לכתכם.

 

אפשר להקל על הילד ולאפשר לו להביא איתו לגן חפץ מוכר ובטוח שלו, שייתן לו בטחון. זה יכול להיות תמונה של המשפחה ושל בעל חיים שיש לו, אשר יאפשרו לו להביט בכם ולהרגיש קרוב ברגעי משבר או געגוע. וזה יכול להיות גם בקבוק, מוצץ או בובה שהוא קשור אליהם במיוחד.

 

גם לצוות יש תפקיד משמעותי בקליטה המוצלחת. לכן יש לתת אינפורמציה לצוות על מה שהילד שלכם אוהב, מה מרגיז אותו וכו'. הדיבור בגיל זה אינו תמיד ברור, לכן יש לעדכן לגבי מילים אותן הוא מבטא באופן לא ברור, כדי שיבינו אותו.

 

עכשיו זה הזמן לזכור שזה שלב חיוני להתפתחות ילדכם, לקחת נשימה עמוקה ולשלוח את הילד לגן בצורה המוצלחת ביותר.

 

  • הכותבת היא יועצת, מנחה ומאמנת בתחומי הורות ומדעי ההתנהגות. היא מעבירה הרצאות וסדנאות שונות בגמ'אמא – מרכז להורים וילדים באשדוד. לפרטים נוספים: 08-8646600 או

 


מאת: נעמה סבג | 08:02 |  ללא תגובות 
שלחו קטע לחבר  |  הוסיפו תגובה | 

פורמט להדפסההדפס כתבה  

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות