כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
עזרא מבחוץ

אובמה. מתעניין? צילום: AP
אובמה. מתעניין? צילום: AP
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

כתב לנשיא אובמה: בוא נקים עיר בעזה

נסים עזרא — אל"מ במיל', מהנדס ויועץ בינלאומי — הגה פתרון לסכסוך הישראלי־פלסטיני: הקמת עיר חדשה לצד עזה, במימון מדינות העולם. הוא שלח את המודל לברק אובמה וזכה לקבל ממנו תגובה. אנו נמצאים במצב שלשכן שלנו רע, וכל עוד להם רע גם לנו יהיה רע, הוא מסביר

שחר חי 
פורסם: 18.07.10, 08:00

סופו של הסכסוך הישראלי־פלסטיני לא נראה באופק, הדיבורים על המלחמה הקרבה לא פוסקים, וכבר ארבע שנים שהחייל גלעד שליט נמצא בשבי החמאס, כשלאיש לא ידוע מה מצבו. האם קיים בכלל פתרון שיביא קץ למצב הנוכחי? האם יש פתרון לסכסוך בין שני העמים? נסים עזרא, תושב אור יהודה, סבור שבידיו הפתרון האולטימטיבי לשלום במזרח התיכון. הוא אפילו שיתף בכך את נשיא ארצות הברית ברק אובמה.

 

עזרא, תושב אור יהודה, אל"מ במיל', שלח לפני כשנה מכתב לאובמה ובו הציג מודל לבניית עיר בעזה — "עזה חדשה", הצעה שתביא, לטענתו, לפתרון סכסוכים בינלאומיים, שלדבריו נגרמים על רקע מצוקה סוציו־אקונומית המביאה לטרור ולערעור על שלום העולם.


צילום: תומי הרפז

 

עזרא, אלמן ונשוי בשנית, אב לשבעה וסב לשניים, היה בתפקידו האחרון מפקד בינוי בצה"ל. בנוסף שימש כראש מינהלת פרויקט בסיס הקריה במשרד הביטחון. כיום הוא מהנדס ויועץ בינלאומי העומד בראש חברת "רשת אשכולות בע"מ".

 

על פי המודל שבנה, ארצות הברית יחד עם מדינות נוספות ובהן אינדונזיה, כווית, בחריין, אבו דאבי וסעודיה "ייקחו אחריות לפתרון הסכסוך על ידי בנייה חדשה (לא שיקום ולא שיפוץ) של המנהיגות, החברה, החינוך והתשתיות הפיזיות בעבור האוכלוסיות החלשות ברצועת עזה", כך כתב. "הסיוע לא יהיה בכסף שיועבר לחשבונות בנק, ומשם לאנשי שלטון וטרור, אלא יהיה בבנייה ובשיקום חברתי תוך העברה בשלבים של 'מוצר מוגמר', כולל הפעלה ואחזקה לעשר שנים".

 

עם תחילת התהליך ייערך מפגש תיאום בין המנהיגות המקומית למדינות המסייעות מבחוץ. לאחר מכן יאותר שטח קרקע "בתול" שעליו תיבנה העיר החדשה, ותוך 20 שנה כ־500 אלף תושבים יקבלו סיוע חיצוני. בשלב הראשון ייבנו כעשרת אלפים בתים ל־50 אלף איש.

 

השכונה שתוקם בשלב הראשון תכלול: מגורים במבנים רב קומתיים מדורגים, גני ילדים, בתי ספר, מתקני דת, ספריות עירוניות, בתי חולים, מרפאות, מתקני ספורט, מתקנים לפעילות חברתית לאחר שעות הלימודים, בתי מלון ונופש לאורך רצועת החוף, וכן אלמנטים של מסחר ותעשייה.

 

ואיך תתבצע הקמת העיר החדשה? בראש ובראשונה יוכן מכרז שיכלול בין היתר את הבנייה הפיזית של העיר, הכנת תשתיות ההוראה, תשלום שכר לכל העובדים,

וכל הציוד הנדרש למשך עשר שנים. על פי המודל לפחות מחצית מאנשי תשתיות ההדרכה וההוראה יהיו תושבים מקומיים. "יוקם מנגנון פיקוח בינלאומי צמוד", המשיך עזרא, "שיפקח על מנגנוני מכרזי הבנייה (מניעת שחיתות וסחיטה מגורמי טרור) מחד, ויוודא הכנת תהליך שיקום מאידך. נציגות ה'מסייע החיצוני' יחד עם מנגנון הפיקוח הבינלאומי ילוו ויתמכו בשלב הראשון באופן צמוד למשך חמש שנים, וינתקו את מעורבותם בחמש השנים הבאות".

 

כעבור עשר שנים הפרויקט יימסר מהקבלן המבצע, המתחזק והמשלם שכר לכוח האדם, לממשל מקומי, שעד אז, מקווה עזרא, יתייצב דמוקרטית.

 

העתק של המודל שלח עזרא בין היתר לנשיא המדינה שמעון פרס, לראש הממשלה בנימין נתניהו, ליו"ר האופוזיציה ציפי לבני, לנשיא איטליה סילביו ברלוסקוני, לנשיא מצרים חוסני מובארק, למלך ירדן עבדאללה, לראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן ולראש ממשלת גרמניה אנגלה מרקל. מלשכת לבני התקבלה התגובה כי ניתן לשלוח את המודל ללשכת אובמה, וכך עשה עזרא.

 

"אני תומך במאמץ דיפלומטי לקדם שלום באזור, כי השגת ביטחון ושלום ממושך קריטיים לא רק לישראלים ולפלסטינים, אלא גם לשכניהם ולארצות הברית", נכתב במכתב התשובה שעליו חתום אובמה. "פתרון הסכסוך הישראלי־פלסטיני דורש תשומת לב מיידית וממושכת. הסכסוך גובה מחיר יקר והמשך אי היציבות במזרח התיכון גורם לכולנו להיות פחות בטוחים". במכתב הובע הרצון להקים שתי מדינות לשני עמים שיחיו בשלום ובביטחון זה לצד זה.

 

עזרא, אתה באמת חושב שזה ריאלי?

 

"ילדים בעזה נולדים לתוך עוני, מסכנות, בגדים קרועים, תעלות ביוב, בידיעה שהשהיד זה המנהיג שלהם. אני אוהב את העם שלי, אבל גם הם בני אדם, ואנחנו צריכים לחשוב כמו מדינה. כרגע אנו נמצאים במצב שלשכן שלנו רע, וכל עוד להם רע גם לנו יהיה רע".

 

יהיו שיטענו שלאחר שיבנו להם עיר הם ידרשו יותר.

 

"הם לא ירצו, כי אני נותן להם מתנה, אני לא רוצה מהם שום דבר. מי שגר בבית מזכוכית לא זורק אבנים על השכן. אם יהיו להם בתים יפים, כבישים סלולים, מערכת חינוך, למה שיריבו איתנו? אצל ערבי בית זה ערך".

 

אני צופה תגובות מאוד קשות מצד אזרחי ישראל.

 

"למה? מה מפריע לכם? הכסף לבנייה יוצא מהעולם לא מישראל, אנחנו רק עוזרים לזה לקרות. להפך, זה רק יציג את ישראל באור חיובי, אנחנו מעוניינים לדבר, לסייע. ניסינו מלחמות, די, זה לא עוזר".

 

ואת כל זה אתה רוצה לעשות כשגלעד שליט נמצא בשבי החמאס.

 

"כן. אני מאוד חרד לגורלו, אבל מדינה לא יכול להתאבד בגלל חייל. צריך ללכת במקביל. אם יהיה דו שיח ותהיה הבנה, גלעד שליט ישוחרר. הלב נקרע ממצבו, אבל סגר על עזה יביא לשחרורו? ראינו שלא".

 

חוץ מאובמה, ממי עוד קיבלת פידבקים?

 

"שגרירות איטליה זימנה אותי לא פעם לשיחות. אני מציג את המודל להרבה ערבים, לישראלים ולאדריכלים ממדינות שונות בעולם. עד כה אני שומע רק ביקורות טובות ורצון לשיתוף פעולה".

 

מה המטרה שלך?

 

"שהילדים שלי יגדלו במקום של שלום, שאני לא אהיה מאוים. אני באמת מאמין שזה יכול לקרות אם יהיה להם מקום משלהם, אם יהיה להם כסף, מכוניות, תיירות משלהם. לא צריך לריב כל הזמן, צריך גם לדעת לעבוד יחד".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 13 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות