כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
גםאמא

גמ'אמא. בונים הערכה עצמית
גמ'אמא. בונים הערכה עצמית 
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

דימוי עצמי חיובי

כהורים, השפעתנו על ההערכה העצמית של ילדינו היא אדירה. יש לנו את הכוח להעצים את הדימוי העצמי של ילדינו או לפגוע בו ולהחלישו.

 

הערכה עצמית היא המידה שבה אנו רואים באור חיובי או שלילי את ההיבטים השונים באישיות שלנו. להערכה העצמית שלנו ישנן השפעות עמוקות על תהליך החשיבה של האדם, חלומותיו, רצונותיו, רגשותיו ויעדיו. הערכה עצמית היא מפתח עיקרי להתנהגות האדם.

 

כאשר אנו, ההורים, שמים דגש על הטוב בילדינו ומביעים את הערכתנו, נוכל לעזור להם בחיזוק ביטחונם העצמי. הערכה עצמית גבוהה תביא בתורה להצלחה, בריאות וסיפוק.

 

כאשר ילד חש שהוא גדל בסביבה תומכת, הרואה את הטוב שבו, הוא ירגיש חשוב ובעל ערך.  תחושה חיובית כזו הוא תגרום לו להיות מוכן לנסות ולהתנסות, להציב לעצמו יעדים ולהתמודד עם אתגרים.

 

לעומת זאת, ילד שרגיל לקבל ביקורת לא בונה ולקבל מסר שאינו מוצלח מספיק, לא יעז להסתכן ולנסות להציב לעצמו אתגרים. הפחד מכישלון יהיה זה שינחה

את דרכו ואמונותיו. גם כנער וכבחור הערכתו העצמית תהיה נמוכה. בשל כך הוא יוותר מראש על חלומותיו ורצונותיו בתירוצים כאלה ואחרים. כל זאת, בכדי להימנע מהתמודדות עם כישלון או עם תגובות הסביבה לחוסר הצלחתו.

 

מה ניתן לעשות כדי לפתח הערכה עצמית גבוהה אצל ילדינו?

חשוב מאד לשבח ילדים ולתת להם חיזוקים חיוביים על הדברים הטובים והנכונים שעשו.

 

במקום להטיף לילד כשהוא משחק עם הכדור בבית, תשבחו אותו כאשר לקח מיוזמתו את הכדור ויצא לשחק בחצר. תאמרו לו שזה נהדר שהוא מתחשב ואחראי.

 

השבחים שהוא יקבל על התנהגויותיו השונות ישארו בבנק הרגשי שלו גם שנים לאחר מכן, וילוו אותו ברגעי חולשה ומשבר. עם זאת, אדגיש שריבוי שבחים שלא לצורך ובהגזמה, יגרמו לכך שהיעילות שלהם תיפגם.

 

תמיכה במעשי הילד ועידודו להגשים את חלומותיו ורצונותיו הם דרך נהדרת על מנת להעלות את בטחונו העצמי.

 

לדוגמא, אם ילדכם מעוניין לנסות להצטרף לנבחרת הכדורסל על אף גובהו, עודדו אותו לנסות להגשים את חלומו במקום לנמק בתירוצים הגיוניים מדוע אולי לא יתקבל ואיזה דברים יכולים להתאים לו יותר.

 

ילדים אינם יכולים לקבל החלטות גדולות להן נדרשות אחריות וראייה לטווח הרחוק. עם זאת, נוכל לשתף אותם בקבלת החלטות בהן ישנו משקל לרצונם. למשל, כשנרצה לנסוע לחופשהמומלץ לשתף את הילדים בקבלת החלטות.

 

נוכל לתת להם את האופציה לבחור בין חופשה בצפון הכוללת טיולים בטבע, לבין נופש באילת, הכולל רביצה במלון ובחוף הים.

 

כהורים אנו יכולים גם לפתח את עצמאותם, ולאפשר להם לעשות בעצמם כל מה שהם מסוגלים לעשות. גם זה יעזור לחיזוק ביטחונם העצמי. עצמאות זו תחל מנעילת נעליים לבד ותמשיך בבחירת הבגד אותו ילבשו לאירוע.

 

לצד הדברים שעלינו לעשות כדי לעזור לילדינו לחזק את דימוים העצמי חשוב מאד גם להקפיד על הלא רצוי בהתנהלותנו, שיכול להשפיע באופן שלילי.

 

ברור ומובן שמדי פעם גם נבקר את ילדינו, אך עלינו להקפיד שהביקורת תהיה בונה. עלינו לתקוף את המצב, את הבעיה ולא את אישיות הילד. עלינו לחפש יחד פתרון ולהשתדל להימנע מהקנטות והעלבות.

 

בכל סיטואציה בה הילד נמצא, תנו לו תחושה שאתם בוטחים בו. לעולם אל תצדיקו צד אחר באירוע, גם אם מדובר בדמות חינוכית, בטרם תשמעו את הדברים מנקודת מבטו.

 

למשל, כאשר המורה מתלוננת על התנהגותו, חשוב שנשמע מה יש לו לומר לפני שנתקוף אותו על כך.

 

הערכה עצמית גבוהה ודימוי עצמי חיובי הם אבני דרך לחיינו. מכיוון שכך, כהורים עלינו להיות ערניים לדברינו ולמעשינו. השתקפותו של הילד בעיני עצמו, נעשית דרך העיניים שלנו, והיא תשפיע עליו ותלווה אותו לאורך כל חייו.

 

הקפדה על עידוד נכון, שיתוף בקבלת החלטות והצבת גבולות ברורים תגרום לילדינו להבין מה ערכם ולמה הם מסוגלים. לכן לא יחששו ליטול אתגרים וסיכונים, ולהרקיע לשחקים.

 

לשאלות ותגובות ניתן לכתוב אל: gamima@012.net.il

 

  • הכותבת היא יועצת, מנחה ומאמנת בתחומי ההורות ומדעי ההתנהגות. היא מעבירה הרצאות וסדנאות שונות בגמ'אמא

 


מאת: נעמה סבג שמש  | 07:51 |  ללא תגובות 
שלחו קטע לחבר  |  הוסיפו תגובה | 

פורמט להדפסההדפס כתבה  

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות