כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
תמונה אחת שווה

אנג'ליקה שר. "להיות עם האנשים האלה גורם לי להרגיש כמוהם, נקייה ואמיתית, בדיוק מה שאמן צריך להיות" צילום: יוגב עמרני
אנג'ליקה שר. "להיות עם האנשים האלה גורם לי להרגיש כמוהם, נקייה ואמיתית, בדיוק מה שאמן צריך להיות" צילום: יוגב עמרני
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

תמונות של מלאכים

הצלמת אנג'ליקה שר לימדה 14 חניכים במוסד "איזי שפירא" ברעננה הסובלים ממוגבלויות קשות את עיקרי הצילום האמנותי, חילקה להם מצלמות, ושלחה אותם לתעד את סביבתם. התוצאה: תערוכת תמונות מלאות רגש, אהבה וטוהר שיצרו החניכים, ושתעלה בנמל תל אביב השבוע

נטע-לי בינשטוק 
פורסם: 06.07.10, 07:58

שום דבר לא הכין את הצלמת אנג'ליקה שר (42) מקריית אונו, למפגש עם 14 חניכי בית "איזי שפירא" ברעננה, שחלקם לוקים בשכלם וחלקם עם בעיות התפתחויות קשות.

 

"התרגשתי מאוד לפני הפעם הראשונה שפגשתי בהם", היא מספרת. "לא ישנתי לילה שלם, לא ידעתי איך להיכנס אליהם, מה לומר להם. חשבתי שיעבירו לי הדרכה מסוימת לפני, אבל זה לא קרה. שאלתי את הצוות איך לדבר איתם, אם צריך לדבר לאט, או ברור, והם אמרו לי: 'פשוט תדברי איתם, באופן רגיל'. ובאמת, ככה זה עבד".

 

השבוע, חודש וחצי אחרי אותו מפגש, יציגו שר וחניכי "איזי שפירא" תערוכת צילומים משותפת הנקראת "רגעים של בית", עליה פרשה חברת "בזק" את חסותה, ושכל הכנסותיה הן קודש למוסד ולחניכים המטופלים בו. "עשיתי את זה גם בשביל עצמי", מודה שר. "להיות עם האנשים האלה גורם לי להרגיש כמוהם, נקייה ואמיתית, בדיוק מה שאמן צריך להיות".

 


תמונה שצולמה על ידי חניכי בית "איזי שפירא"

 

שר סיימה את לימודיה ב"בצלאל" רק לפני שנתיים. היא עלתה לארץ מליטא לפני 20 שנה ועשתה תואר במדעי הטבע ולימודי רנטגן באוניברסיטת בר אילן. שר עבדה כטכנאית רנטגן כמה שנים, פרשה, ואחרי גלגולים רבים החליטה לעשות הסבה מקצועית לתחום האמנות.

 

"זהו פרויקט שיזמה חברת 'בזק', היא מסבירה. הם לקחו שמונה צלמים וקישרו אותם לכל מיני סוגי אוכלוסיות. למשל, צלם אחד התחבר לקהילה הבדואית בדרום, צלם אחר התחבר לילדי העובדים הזרים, וצלמת נוספת עבדה עם ילדים שיש להם טראומת לידה. אותי חיברו לחניכי בית 'איזי שפירא'. בהתחלה נורא חששתי, אבל רציתי להתנסות במפגש כזה".

 

הרעיון הבסיסי היה להעביר לחניכים סדנה קצרה בצילום במסגרת קורסי האמנות שקיימים כבר במוסד, ואחר כך לתת להם מצלמות ולשלוח אותם לתעד את חייהם. "קיבלתי את הקבוצה שלי רק בסוף מאי, ובהתחלה הייתה לי תחושה שזו ממש משימה בלתי אפשרית", מספרת שר.


תמונה שצולמה על ידי חניכי בית "איזי שפירא"

 

"נורא קשה ללמד צילום בכמה הרצאות בודדות, בטח לאנשים בעלי צרכים מיוחדים, מה גם שבהתחלה דובר רק על שתי הרצאות בלבד. אחרי שהתעקשתי הפכנו

את זה לשלוש הרצאות, שכל אחת מהן הייתה למעלה משלוש שעות. לאדם רגיל נורא קשה להישאר מרוכז במשך שלוש שעות, אז על אחת כמה וכמה זה קשה לקבוצה להקשיב לאורך זמן, ועוד לקבוצה כזו. לפעמים, בשביל להשיג את הריכוז שלהם, הייתי שולפת את המצלמה ומתחילה לצלם אותם פתאום. חשבתי שאני לא אצליח בזמן כזה קצר להוציא מהם תערוכה כזו יפה, אבל בסוף הצלחנו. אני מאוד גאה בהם ובמה שהם עשו".

 

ל-14 החניכים שלמדו עם שר את אמנות הצילום יש הפרעות שונות שהקשו עליה להעביר להם את הסדנאות וההרצאות. שתי חניכות, למשל, לוקחות תרופות נגד התקפי אפילפסיה שגורמות להן להירדם, ולחניכה נוספת יש נכויות פיזיות קשות המקשות עליה ללחוץ על כפתורי המצלמה. אבל שר התגברה על כל המכשולים והפכה את החניכים לצלמים של ממש.

 


תמונה שצולמה על ידי חניכי בית "איזי שפירא" 

 

בידיה של שר מצויות כרגע מאות תמונות אותן צילמו חניכי בית "איזי שפירא" והמקום בו הן מוצגות צר מלהכיל את כולן. בין השאר יש שם צילום אחד של כמה כיפות סרוגות, צילום נוסף של פסל שצולם מלמטה, וצילום אחד, האהוב עליה במיוחד, של ארבעה חלונות שעל כל אחד מהם מתנוסס דגל שונה ומתחתיהם מכונית נוסעת. "זה צילום מדהים", אומרת שר.

 

"החלונות כאילו מדברים אחד עם השני. זה צילום קבוע שמשלב תנועה. אני מניחה שהצלם צילם את התמונה הזאת באופן אקראי. גיליתי שכולם בקבוצה שלי. כולם יכולים להיות צלמים. יש להם נפש אמנותית. זה מדהים לפגוש אנשים שלא התלכלכו מהחיכוך עם החברה, וזה מאוד מתבטא בצילום שלהם. הם ממש מלאכים".  

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות