כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מכה לוועדות

איך זה ישפיע? יישוב קהילתי במשגב צילום: רוני שיצר
איך זה ישפיע? יישוב קהילתי במשגב צילום: רוני שיצר
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

הגבלה משמעותית לכוחן של ועדות הקבלה

הוועדות ביישובים גדולים לא יוכלו לפסול מועמדים על סמך אי התאמה חברתית. סמכותן עדיין רלוונטית לפסילה במטרה למנוע יצירת קהילה נפרדת ביישוב. ההחלטה החדשה של מועצת מקרקעי ישראל רלוונטית לכמחצית מיישובי משגב

נדב מאיוסט 
פורסם: 09.05.10, 08:10

מספר חודשים לאחר שהחלו במאבקם כנגד חוק ועדות הקבלה, קיבלו המתנגדים רוח גבית בדמות החלטה חדשה של מועצת מקרקעי ישראל, לפיה יבוצע שינוי בתהליך הקבלה ליישובים קהילתיים ולהרחבות קהילתיות.

 

על פי ההחלטה החדשה, אשר רלוונטית לכמחצית מיישובי המועצה האיזורית משגב, מבחן ההתאמה החברתית הקיים כיום, יחול רק ביישובים שגודלם עד 120

בתי אב. המשמעות: ועדות הקבלה ביישובים גדולים לא יוכלו לפסול מועמדים על סמך אי התאמה חברתית.

 

מנגד, חידדה ההחלטה החדשה את עיקרון הקהילתיות הנדרש ביישובים בהם קיימת ועדת קבלה וקבעה כי מותר לוועדת הקבלה לקחת בחשבון את החשש שקבלתו של מועמד מסוים ליישוב תביא ליצירת קהילה נפרדת בישוב. כך למעשה נותר הכח בידי ועדות הקבלה לקבוע כי לא יתקבלו מועמדים ערבים או אחרים שלא יתאימו לרוח הקהילתית של היישוב.

 

ההחלטה התקבלה במסגרת המאבק של מתנגדי חוק ועדות הקבלה לתומכיו, ובעיצומם של שלושה הליכים משפטיים שונים של אנשים שהגישו מועמדות ליישובים קהילתיים שונים ונדחו על ידי ועדות הקבלה.

 

כזכור, לפני מספר חודשים החל באזור משגב המאבק בעד ונגד החוק. הצדדים פרסמו עצומות באתרי האינטרנט שקראו לתמיכה בעמדתם.

 

המתנגדים טענו שמטרת חוק ועדות הקבלה הינה למנוע כניסת מיעוטים ליישובים הקהילתיים ואילו התומכים טענו שהיישובים הקטנים, אשר פעם נתפסו כאליטיסטים וכמבצעי סלקציות, מנהלים כיום מלחמה נואשת לשמור על אופים. עוד טענו כי היישובים מקבלים את כל מי שמבקש לחיות חיים קהילתיים בעלי צביון ציוני ויהודי.

 

כעת התקבלה ההחלטה החדשה, אשר תעמיד את בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ בפני סוגייה חדשה, כאשר עיקרן של העתירות שעומדות בפניו עוסק בעניין "ההתאמה החברתית". בעקבות ההחלטה החדשה של המינהל, טענו בפרקליטות המדינה שהתשתית העקרונית לעתירות השתנתה באופן מהותי, הצווים על תנאי הפכו ללא רלוונטיים, ובנסיבות אלה, דין העתירות להימחק.

 

לטענת הפרקליטות, בג"ץ רקפת המפורסם הוגש בשל דחיית מועמדים ליישוב על אי התאמה חברתית. כעת השתנו הקריטריונים ואותם מועמדים יכולים לשוב ולהיבחן בפני ועדות הקבלה, כאשר הפעם לא יילקח בחשבון שיקול אי ההתאמה, ובאם יידחו – תצטרך הוועדה למצוא נימוק אחר.

 

טענת המדינה, כפי שהוגשה לאחרונה בתשובה לעתירות, היא שההחלטה החדשה "הביאה לשינוי המשטר הנורמטיבי החל על פעולתן של ועדות קבלה ועל הקריטריונים הנבחנים על ידיהן".

 

בין השורות מתכוונים באי כוח המדינה כי המועמדים שנדחו בעבר על ידי ועדות הקבלה ביישובים בהם יש יותר מ־120 בתי אב, מוזמנים להגיש שוב מועמדות לועדות הקבלה, אשר ישקלו את מועמדותם על פי הקריטריונים החדשים.

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה   


 

 
לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות