כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
ימי הרשת

בנודיס במדי הפועל לוד צילום רפרודוקציה: אבי מועלם
בנודיס במדי הפועל לוד צילום רפרודוקציה: אבי מועלם
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

שוערי העבר של האיזור במפגש נוסטלגי מרתק

יענקל'ה רודיק, חיים זיידנברג, מיקי מיכאלי, גיגי כהן, משה מרקוביץ', רוני מוסקוביץ', אפרים וימן ויעקב בנודיס, שמונה אגדות עבר מבין הקורות בכדורגל שלנו, התייצבו למפגש נוסטלגי. הם סיפרו על הימים שבהם היו בעלי הבית ברחבת ה־16, על הגולים הכי מביכים שספגו, על החלוצים הכי מאיימים שהכירו ובעיקר התפלפלו והפכו באחד הנושאים המטורפים של עולם הכדורגל - נפשו של השוער. חזרו להרים את הכפפות

מוטי חביב 
פורסם: 01.04.10, 16:35

מפגש הגדולים: קבענו ברבע לחמש בנס ציונה. יענקל'ה רודיק וחיים זיידנברג גרים הכי רחוק, אבל הגיעו ראשונים. אחר כך התייצב בפתח מיקי מיכאלי. גיגי כהן קיבל אישור־איחור, אבל הגיע בזמן. החניך שלו, משה מרקוביץ', צעד בעקבותיו. רוני מוסקוביץ' היה הבא בתור, אפרים וימן השלים את נבחרת שוערי השפלה הגדולים בכל הזמנים, ורק יעקב בנודיס, שגר הכי קרוב, ממש מעבר לפינה, דפק ברז.

 

אומרים עליהם שהם לא צפויים, הם עצמם מחייכים מאוזן לאוזן כשאומרים עליהם שהם "משוגעים", אבל למפגש החגיגי שארגנו הם הגיעו רציניים, עם אנרגיות חיוביות, בלי אף טיפה של תסכול מהסוג שסוחבים איתם לפעמים שחקני עבר. מוכנים לעזור בכל דבר שיגידו להם כדי לגדל דור חדש של שוערים, מרימים להנחתות, דופקים דחקות כמו פעם, והקנאה אכלה אותנו לראות את הגזרה שלהם, או למען הדיוק של חלקם הגדול, את שיער ראשם, שוב של חלקם הגדול, ואת חוסנם.

 

פעם שוער, תמיד שוער. וגם אם מיקי מיכאלי לא היה מוכן בשום פנים ואופן להדגים לנו את אחד הזינוקים שהובילו אותו עד האפודה של הנבחרת הלאומית, יענקל'ה רודיק דווקא לחץ כן לעשות את זה. אפילו ביקש עוד ועוד. משה מרקוביץ' סימן על הלומבגו, רוני מוסקוביץ' נאות להדגים לנו תנועה של זינוק, וגיגי כהן אמר: "שלא תחשבו שאני לא יכול לזנק. אני יכול, ועוד איך יכול, אבל רק פעם אחת..."

 

כהן הוא אבי אבות השוערים בשפלה, באוגוסט יחגגו לו 74, וזה ממש לא מפריע לו להנחיל את יסודות הכדורגל לילדים מוכשרים בביה"ס העירוני לכדורגל

ברחובות. "אספת פה את כל הגרוטאות?", הוא אומר־שואל עליו ועל חבריו השוערים.

על הדשא המדהים באיצטדיון העירוני בנס ציונה הם מחליפים חוויות, שולפים תמונות שחור לבן מפעם, מזכירים שמות, נזכרים בעצמם ויענקל'ה רודיק, מזנק בהערת ביניים: "אותנו השוערים אף פעם לא צילמו מקדימה. הצלמים תמיד ישבו מאחורי השער, והצילומים שלנו היו מהגב. תמיד מהגב. לא זוכר שראו את הפנים שלי באיזה תמונה בעיתון".

 

חנן פרוקס, מנהל האיצטדיון הנפלא הזה בנס ציונה, שומע ומפנים. עושה פניית פרסה, נכנס למתחם, חוזר אחרי דקתיים עם תמונה של השוער אבי ליברמן בזינוק אדיר... עם הפנים למצלמה. רודיק לא מבין איך זה יכול להיות, "לא הייתה עדשה כזאת אז".

 

ואיפה באמת ליברמן? נשאלת השאלה. השוער שיצא מנס ציונה ועשה קריירה מפוארת בבית"ר תל אביב, כבר שנים רבות לא תושב האיזור. "הוא גר בצפון, יש לו צימרים להשכרה במושב נס", מעדכן אותנו רוני מוסקוביץ'.

 


מימין: מוסקוביץ', מרקוביץ', כהן, מיכאלי, זיידנברג, רודיק ו-וימן

 

בינתיים גיגי כהן שולף תמונה שצולמה בימק"א. בינו ובין שוער העבר הלודאי חיים אברהם, מחייך מתחת לבלורית שלו שייע גלזר, מגדולי חלוצי ישראל בשנות ה־50 וה־60 בעונתו האחרונה בבית"ר ירושלים. מאחור המגדל המפורסם של ימק"א. גיגי סורק אותה בעיניים, וממהר להחזיר אותה לאוסף הנדיר, סוג של אוצר עבורו.

 

רודיק מבקש שיבעטו לו פנדלים ומיכאלי, השוער עם הקילומטראז' הכי גדול מבין שוערי השפלה, 300 משחקים מהם 118 מבלי לספוג, אומר: "אם הייתי עומד היום בשער, הייתי עוצר את כל הפנדלים של שלומי ארביטמן". והוא רציני. לא מסתלבט: "מה הבעיה? איפה הבעיה? ארביטמן בועט את כל הפנדלים שלו לאותה פינה, אתה קופץ לפינה הזאת ולוקח. היום בעידן הטלוויזיוני אתה יודע את הפינה של כל בועט. אז אתה לומד את הפינות שלהם. פשוט מתכונן. קופץ וזה אצלך. זה לא כמו בימים שלנו, שלא ידעת לאן הם בועטים".

 

רודיק: "לא, לא, לא. זה לא פשוט. גם אם אתה יודע את הפינה, לא בטוח שאתה מגיע אליה. וחוץ מזה תמיד יש לך את ההרגשה שהוא יחליף פינה".

 

מיכאלי: "זאת בדיוק הבעיה. חושבים שיחליף, אבל בועט לא מחליף. תן לי, תן לי לעמוד מול ארביטמן ותראה כמה פנדלים אני לוקח לו".

 

מיכאלי שמר על רשת נקייה משך 770 דקות כששיחק ב־1973 במכבי יפו, אבל את השיא שלו שבר כעבור פחות משנה יוז'י סורינוב בבית"ר ירושלים. גם חיים זיידנברג, כשוער מכבי חיפה, שמר 772 דקות על אי ספיגה ב־1970, וגם השיא שלו נשבר ע"י סורינוב כעבור שנתיים. מוסקוביץ' שמר בעונותיו הגדולות בבאר שבע על 608 דקות ללא שער חובה, עד שוימן מהפועל ראשון הציב שיא חדש ארבע שנים מאוחר יותר, ב־1981, כששמר על רשת נקייה 883 דקות, או אם תרצו כמעט 15 שעות.

 

השיא של וימן החזיק מעמד 19 שנה! רק העונה הזאת הצליח ניר דוידוביץ' לא לספוג 954 דקות, והוריד את וימן בטבלת השיאים למקום החמישי.

 

"דוידוביץ' הוא השוער הכי מוכשר שלנו בדור הזה", פוסק ותיק השוערים גיגי כהן. "כמאמן נבחרת הנערים אימנתי בעת ובעונה אחת את דוידוביץ', את דודו אוואט וגם את שגיא שטראוס. דוידוביץ' עולה על כולם. חוץ מאבי רן ז"ל, שהלך לעולמו, אין אחד יותר גדול ממנו. צריכים לראות איך הוא בא לאימון. איך הוא מסדר את הציוד שלו. איזו רצינות. היכולות שלו תמיד מדהימות אותי. אוואט שוער טוב. הוא הגיע להישגים גדולים יותר מאשר דוידוביץ', אבל אם דוידוביץ' היה עובר את האימונים שהוא עובר בספרד, אין לי ספק שהוא היה מתקדם יותר".

 

  • הכתבה המלאה תתפרסם בסוף השבוע של "ידיעות ראשון".

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות