כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
מלון מיתולוגי

אדית דורות. זוכרת לטובה את פולה בן גוריון צילום: אבי רוקח
אדית דורות. זוכרת לטובה את פולה בן גוריון צילום: אבי רוקח
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

אומרים שהיה שמח במלון דגון

אדית דורות, בת ה-93, עדיין זוכרת את הימים היפים של מלון דגון כאילו זה היה אתמול. את ההלצות של פולה בן גוריון ואת היעדר חוש ההומור של גולדה. אלא שמאז חלפו לא מעט שנים במהלכן התהילה חלפה, והזכויות בנכס נמכרו לשני יזמים שהשקיעו מיליונים בשיפוץ המלון, ושינו את שמו לאגמים

אלי לוי 
פורסם: 11.03.10, 15:28

ספק אם השכנים מרחוב הטייסים באשקלון מודעים לסיפורה יוצא הדופן של הדיירת מבית מספר 45. קוראים לה אדית דורות והיא נולדה בעיר הגרמנית קאסל לפני 93 שנים וחצי. אדית ובעלה המנוח, משה (פרנצל) דורות, היו אלה שהרימו בשנת 1954 את הכפפה שהשליך דוד בן גוריון והקימו בחולות אשקלון את המלון העברי הראשון - מלון דגון.

 

גם כיום, יובל לאחר ימי הזהב של המקום שאירח את גדולי האומה, ניכר בדורות שהזיכרונות עדיין צרובים היטב בראשה. השבוע היא אירחה אותנו בביתה המטופח וסיפרה לנו בקול צלול ובדיבור קולח על הימים ההם.

 

תני חיוך, גולדה

קחו נשימה עמוקה וקפצו לתוך מנהרת הזמן, חמישים ומשהו שנים אחורה. הלוקיישן: בית המלון דגון, שזה עתה הוקם במרחק יריקה מחוף ימה של אשקלון. האירוע: גולדה מאירסון, שרת העבודה הלא כל כך צעירה של המדינה הצעירה, מגיעה עם הקולגה זלמן ארן לפגישת עבודה במלון הראשון של העיר המתחדשת. 

 

"מקום יפה ונאים. הרגשה ביתית בהחלט", העלתה מאירסון - שלימים תעברת את שמה למאיר (אך תתקשה להיגמל משגיאות הכתיב בשפה המוזרה הזו) - קומפלימנט לזוג.


פרנצל דורות עם גנרל אנדרסון וחיים בר לב (צילום: ארכיון מספר האורחים)

 

הטעות המביכה של גולדה, שכתבה "נאים" במקום "נעים", היא רק אחת משרשרת ארוכה של שרבוטים מעטם של גדולי האומה שמופיעה בספר הזיכרונות של המלון המיתולוגי. החל מחנוכת הבית ובמשך שלושה עשורים, הפך בית המלון למקום מפגש אקסלוסיבי לסלתה ולשמנה של ישראל הישנה והטובה. כולם, כולם הדרימו לעיר הקטנה שעל הים ובדקו מקרוב את המצעים במלון המשפחתי של פרנצל ואדית.

 

אבל נחזור, ברשותכם, לשנת 2010. כשדורות מספרת על מאירסון הפנים נחמצות באופן שמבהיר כי אהבה גדולה לא היתה בין בעלת המלון לראש הממשלה לשעבר: "אני מעדיפה שלא לדבר עליה כי לא היה לה חוש הומור".

 

הוא הגיע אל הארץ בדרכים עקלקלות

לפרנצל ולאדית היה לא מעט במשותף: אדית, כאמור, נולדה בגרמניה; פרנצל נולד בווינה. כמו רבים מבני דורם, גם הם נמלטו ב־1933 מאימת הצורר הנאצי ולקחו חלק בעלייה הייקית.

 

אדית עשתה דרכה באונייה לחיפה, פרנצל בחר בדרך היבשה והגיע ארצה דרך סוריה ולבנון (ואף ישב בכלא בצפת לאחר שהבריטים תפסו אותו גונב את הגבול מצפון). משם הדרך לעיר הנמל הצפונית היתה קצרה וכבוגר בית ספר למלונאות התקבל לעבוד כפקיד קבלה בבית מלון מקומי.

 

אדית היתה החדרנית. השניים התחתנו והביאו לעולם את דניאל (66) ואת רפאל (60). ברבות השנים עברו לגור ביפו ופרנצל - אז כבר בשמו העברי משה - מונה לעמוד בראש חברת "הזן" ששיווקה מזון לפועלים בשטח באזור של חלץ. אשקלון היתה אז תחנה בדרכו מהבית לעבודה.

 

"בעלי הוא מלונאי מוסמך מווינה ומלוזאן", מספרת דורות. "הוא השתחרר מהצבא הבריטי והתחיל לעבוד במה שנתנו לו בתחום. כשקראנו בעיתון שחברת פיתוח באשקלון מחפשת מומחה לבתי מלון אמרתי למשה: 'יאללה משה, בוא נלך ונשאל'. וכך זה היה. משה התקשר וכך זה התחיל".

 

"אני זוכרת שהיו שני חדרים בלבד ביום הראשון ולמחרת הוספנו עוד שני חדרים", מוסיפה דורות.

 

פנינת התיירות של הזוג דורות, שהחלה כמלונית צנועה בת 16 חדרים בשנת 1954, הכפילה ושילשה את נפחה.

 

העתיד נראה ורוד - אבל התהילה בת חלוף היא. במשך שנים עמד המלון המיתולוגי בשיממונו עד שלפני כשנתיים הגיעו אנשי הנדל"ן יצחק אטיאס וגבי מכלוף והחליטו להחזיר עטרה ליושנה. השניים שחררו שמונה מיליון שקלים לכיוונם של דניאל ורפאל דורות וזכו לקבל מבנה נטוש על פיסת קרקע בת 11 דונם וחצי.

 

את פירות ההשקעה שלהם - מלון אגמים (היזמים שאלו בעצת הרב והוא אמר להם לשנות שם כי דגון הוא אל פלשתי) - אתם יכולים לראות כיום מתנוססים בגאווה בחוצות אשקלון. הכתובת: רחוב משה דורות 2. בדיוק, לאדית יש עוד סיבה לגאווה: פרנצל שלה זכה לכך שהרחוב שבו הקים את פרויקט חייו ייקרא על שמו.

 

"אני כמובן מאחל ליזמים בהצלחה", אומר הבן, דניאל דורות. "אבל כואב לי לראות איך המורשת ההיסטורית נעלמת. חבל שהם לא שמרו את השם 'דגון'. אני מקווה שלפחות יידעו לתת מקום לזיכרונות ההיסטוריים של המלון".

 

אמא של בן גוריון

לוועדת השמות העירונית היו לא מעט סיבות להעניק למשה דורות את הכבוד והיקר. אחרי ככלות הכל, הוא היה זה שהביא לעיר את שועי הארץ בימים שאשקלון היתה נקודה קטנה בקצה מפת המדינה הקטנטונת. אפילו דוד בן גוריון בעצמו הגיע להתארח באשקלון, מלווה ברעייתו האוהבת פולה.

 

רפאל דורות, הג'וניור של בעלי הבית, שהיה בזמנו זאטוט קטן בן חמש, חשב (בקול, למרבה הפאדיחה) שמדובר באמא של בן גוריון. פולה - שבניגוד לגולדה דווקא נחנה בחוש הומור - קיבלה את הטעות בחיוך ואף הסבירה לרפאל הקטן שהיא אכן האמא של בן גוריון - עובדה שהיא כל הזמן דואגת לו, רצה אחריו ואומרת לו מה לאכול.

 

"בן גוריון יצא יחד עם פולה לגזוזטרה", נזכרת דורות בחיבה גלויה. "והבן שלי רפאל שאל אותה מי היא. הילד לא באמת הבין מה זה אומר שהיא אשתו של בן

 גוריון. זה נכון שפולה לא היתה יפהפייה או משהו כזה אבל אני מאוד הערכתי אותה".

 

ואלה שמות

בן גוריון היה רק אחד - אבל אורחים כבודים הגיעו למלון בשרשרת. כך למשל, מעט לאחר הפתיחה, בחודש ספטמבר 1954, הגיעה לאשקלון מלכת הזמר שושנה דמארי שהצהירה בכתב: "הייתי רק לרגע קט אבל הנאתי מרובה".

 

בשנת 1956, כשצה"ל וכוחות בריטיים וצרפתיים יצאו למבצע צבאי משולב על אדמת סיני (מבצע קדש), שימש המלון מטה לקברניטי המדינה ולצמרת צה"ל. חיים בר לב, לימים הרמטכ"ל השביעי של צה"ל, הגיע יחד עם גנרל אנדרסון הבריטי למלון ולרגל המאורע אף הוקם במקום מנחת מסוקים - והוא מסומן שם מאז ועד עצם היום הזה.

 

גם כוכבים הוליוודיים כמו קירק דאגלס ופול ניומן, שהגיעו לביקור בארצנו, בדקו מקרוב את הכנסת האורחים המפורסמת של בני הזוג דורות ואפילו היפיוף ההורס ברט לנקסטר, הליאונרדו דה קאפריו של הדור ההוא, הגיע למקום כדי לחזק את העם הנלחם בציון באוקטובר של 1973.

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בעיתונים "ידיעות אשדוד" ו"ידיעות אשקלון"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 

 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות    לקריאת כל התגובות ברצף
נא להמתין לטעינת התגובות

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות