כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
יעל בן יפת

יעל בן יפת עיר לכולנו צילום: תומי הרפז
יעל בן יפת עיר לכולנו צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

סלקציה עולה ביוקר

ב-21 בחודש מרץ לפני 50 שנה, בעיירה שרפוויל שבדרום אפריקה, קבוצת אנשים הפגינו כנגד חוקי האפרטהייד המשטרה פתחה עליהם באש והרגה 69 מהם. האו"ם החליט כי יום זה יציין את המאבק הבינלאומי באפליה גזעית, וקרא לקהילה הבינלאומית לציין יום הזה במטרה לזכור את הטרגדיה.

 

בספטמבר בשנה שעברה השתתפתי עם עוד מאות אנשים בהפגנה שארגנו מספר צעירים כנגד מועדון הגלינה, שבנמל תל אביב. הסיפור לא היה יוצא דופן ממה שעובר על צעירים רבים כל לילה. בחור מגיע למועדון, לבחור יש עגיל או זיפים, חולצה עם יותר מדי פרחים או צבע עור כהה ו...בחור נשאר בחוץ.

 

כך קרה גם למוטי וודגה, אמנם הוא היה מגולח למשעי ולבוש על פי הקודים של המועדון ואף מצויד בתואר רואה חשבון אך שכח כי הוא גם אתיופי. חבריו כבר היו בפנים, ויצאו להסביר שהוא איתם - אבל הוא כמובן לא הצליח לעבור את שער הסלקציה. ביקשנו מהבליינים שהגיעו שלא ייכנסו – והרבה באמת החרימו את המקום אבל היו כאלו שנכנסו והמראות של צעירים וצעירות שנכנסים למרות ההפגנה ולמרות שמבהירים להם כי מדובר במקום מפלה וכניסה כמוה כהסכמה למעשה - היו קשים ביותר לרבים ורבות מאיתנו.

 

הסלקציה האכזרית אותה נאלצים לעבור ערב ערב צעירים וצעירות אשר לא תואמים את המודל הישראלי ה"נכון" במקומות הבילוי, פוגעת לא רק באתיופים אלא גם במזרחים, בערבים, וכל מי שמראהו הפיזי אינו תואם את הגדרותיהם של בעלי המקום לבליינים ה"רצויים". ואת פרקטיקת הסלקציה מאמצים גם אלו שלא יצליחו להיכנס למועדון אחר ביום רגיל.

 

החברה הישראלית מלאה במועדונים סגרגטיביים, חלקם מדומיינים, חלקם עם קירות ושומר עם הרבה מפתחות, שעומד בכניסה ומונע את כניסתם של

 ה"אחרים"; בתי ספר, אוניברסיטאות וקהילות מגודרות שכדי להיכנס אליהם יהיה צריך לשכנע סלקטור או סלקטורית.

 

בישיבת מועצת העיר שערכנו בינואר השנה קיבלה המועצה על עצמה פה אחד לטפל בתופעה החמורה, אולם אין די בכך. אחד מהפרדוקסים הגדולים בנושא הסלקציה הוא שקיים חוק מדינה פשוט וברור שאוסר זאת ונשאלת השאלה - אז למה הם לא תובעים?

 

כנראה יש בכך גם אלמנטים של בושה וגם אלמנטים של אי ידיעת החוק. בניסיון להפסיק את התופעה ערכנו, הקשת הדמוקרטית המזרחית יחד עם מרכז תמורה, ליווי לקבוצת צעירים שהופעלה נגדם סלקציה ובמהלך השבוע הקרוב תוגשנה יחדיו 20 תביעות שונות כנגד אותם מועדונים מפלים.

 

אז חבר'ה צעירים יקרים ונפלאים אמצו את הגישה הבאה: אם אתם לא יכולים להצטרף אליהם – תתבעו אותם! לא הכניסו אתכם למועדון - אז מה דעתכם שהמועדון יממן את לימודי השנה הראשונה בתואר? או אולי את קורס הפסיכומטרי? תמיד תסתכלו על הצד הטוב של החיים - מי צריך למלא עשרות טפסים של בקשות למילגות כל עוד יש גזענות בישראל?

 

  • יעל בן-יפת היא חברת מועצת העיר תל אביב יפו מטעם סיעת עיר לכולנו ומנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית. היא תושבת קרית שלום שבדרום תל אביב

 


מאת: יעל בן יפת | 11:32 | הגיבו 21 תגובות
שלחו קטע לחבר  |  קראו תגובות |  הוסיפו תגובה | 

פורמט להדפסההדפס כתבה  

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות