כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
הלוחשות לכלבים

סיום סדנת האילוף. תוצאות מרשימות צילום: הרצל יוסף
סיום סדנת האילוף. תוצאות מרשימות צילום: הרצל יוסף
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

שיעור באילוף, ביטחון עצמי ואהבה

ב'בית מוריה' נערכו סדנאות אילוף כלבים שמטרתן לחזק את ביטחונן העצמי של נערות תיכון וללמד אותן לגלות אחריות. תוך כדי הבינו הנערות ש"גם עם כלב, בדיוק כמו האדם, אפשר לדבר - והוא יקשיב לך". אהבה מאילוף ראשון

ליאור בר 
פורסם: 25.02.10, 15:33

ההכנות ב'בית מוריה' בבאר שבע לקראת טקס סיום סדנת אילוף הכלבים היו בעיצומן. תשע תלמידות נרגשות נכנסו לאולם כאשר כל אחת מהן אוחזת בכלב שליווה אותה במשך 12 השבועות האחרונים.

 

המיזם המיוחד בו לקחו חלק התלמידות ממועדוניות 'הבית החם' החל דווקא מאחת הבנות. "חיפשנו תוכנית טיפולית, ואז אחת מהבנות זרקה רעיון שאולי צריך לעשות משהו עם כלבים", מספרת מאיה ללוש, עובדת סוציאלית ב'בית החם'. "הרעיון קסם לי ולעוד רבים אחרים, והשנה זוהי הפעם הראשונה שהתקיימה ב'בית החם' סדנה טיפולית עם כלבים".

 

נלחמים בשעמום

מועדון 'הבית החם' משלב נערות בתוכנית מנע להידרדרות, שוטטות ונשירה. "זו למעשה מסגרת שפועלת אחר הצהריים, ופונה לבנות אשר מתגוררות בשכונות שבהן יכולים להיווצר סיכונים. הבנות מופנות ל'בית החם' מטעם אגף הרווחה, עובדי נוער או יועצות בית הספר", מסבירה ללוש.

 

פעמים רבות מצטרפות הנערות מיוזמתן למועדוניות כדי לבלות בהן את הזמן הפנוי שלהן. "הנערות מעידות שהשעמום הוא אחד הגורמים ליצירת דברים לא חיוביים, וכאן למעשה אנחנו נותנים להן מענה", אומרת ללוש.


"התאהבנו בכלבים, והכלבים התאהבו בנו" (צילום: הרצל יוסף)

 

"בעיקרון", אומרת אלוש. "רצינו שישתתפו בעיקר בנות שיוכלו לחזק את דימוין העצמי, אך כל מי שרצתה להשתתף בסדנה התקבלה בברכה. בהתחלה היו 11 בנות אך שתיים מתוכן נשרו כי לא התחברו לרעיון, כך שלבסוף נשארו תשע".

 

 לאחר שהוחלט להכניס תוכנית טיפולית עם בעלי חיים, פנו נציגי 'הבית החם' אל עוז כהן, אחד ממייסדי תוכנית אילוף הכלבים הטיפולית. כהן הוא מאלף כלבים ששירת בצבא כלוחם ביחידת הכלבנים 'עוקץ'.

 

"הכלבים בסדנת האילוף היו בעיקר כלבי אבטחה, שיועדו לגילוי חומרי נפץ. את חלקם אימצנו, ואת חלקם נכשיר בעתיד לתקיפה", מספר כהן.

 

במהלך הסדנה הנערות למדו לאלף את הכלבים וליצור עמם קשר אישי. "המטרה היתה לחזק אצלן דרך האילוף את הסבלנות, הביטחון העצמי וההתמדה. למעט כלב אחד שהיה מאולף, שהוא צמוד אליי במילואים, כל שאר הכלבים בסדנה אולפו בידי הבנות", אומר כהן.

 

קשר מיוחד

טקס סיום הסדנה שנערך השבוע ב'בית מוריה' התקיים באולם סגור. הסיטואציה הזו העלתה את רמת המתח באוויר, שכן חלק מהכלבים תוקפניים כלפי עמיתיהם. "תכננו שהכלבים יבצעו הרבה יותר תרגילים, אבל להשאיר את כל הכלבים ביחד במקום סגור הרבה זמן - זה בעייתי מאוד", מסביר כהן.

 

"במהלך הטקס ביצעו הכלבים תרגילי קפיצה ותקיפה על פי פקודת הבנות. בין כל התרגילים שביצעו הכלבים בלטה במיוחד כלבה בשם 'וואן'. על הבמה היא נשאלה שאלות בחשבון ונבחה את הפתרון בהתאם לתוצאה.

 

"במפגש הראשון היתה לנו שיחה עם עוז, שהסביר על הסדנה והצמיד לכל נערה כלב אשר מתאים לאופי שלה", מספרת אחת הנערות. הכלבים לא היו במפגש הראשוני עם הבנות, אבל 'וואן' דווקא כן היתה שם.

 

"עוז הסביר לי שזוהי כלבה שלא מסתדרת עם הכלבים האחרים, שהיא תוקפנית וזקוקה להמון תשומת לב", מספרת הנערה שאילפה את הכלבה. "לא חששתי ממנה כי אני מאוד אוהבת כלבים. מיד כשראיתי אותה במפגש הראשון, חשבתי שהיא כלבה מתוקה, ושאני רוצה לאמן אותה".

 

בין 'וואן' לנערה שאימנה אותה נוצר קשר יוצא דופן. כיוון שהכלבה לא מסתדרת עם שאר חבריה ההולכים על ארבע, נהגה 'וואן' לבלות עם הנערה שאילפה אותה

זמן איכות בנפרד. "הלבד עם 'וואן' נתן לנו להכיר אחת את השנייה יותר טוב", מספרת הנערה. "היום, לא רק שהיא יודעת לפתור איתי תרגילים בחשבון, היא גם יודעת לחבק אותי ולתת לי יד כשאני מבקשת".

 

בטקס ניתן היה להבחין ש'וואן' קנאית לבעליה. "כשליטפתי את הכלבה השכנה אז 'וואן' קינאה בה ותקפה את הכלבה שליטפתי", מספרת הנערה. "זה גרם לי להרגיש שהכלבה באמת קשורה אליי ושאיכפת לה ממני".

 

פרידה כואבת

הבנות שציינו השבוע סיום של פרק משמעותי בחייהן, היו צריכות לראשונה להיפרד מהכלבים לצמיתות. "זה לא פשוט, במיוחד שפעם בשבוע נפגשנו עם הכלבים למשך שעתיים וחצי, התאהבנו בהם והכלבים התאהבו בנו", מספרת אחת הנערות. "הבנתי שגם עם כלב, בדיוק כמו האדם, אפשר לדבר - והוא יקשיב לך", מספרת בחצי חיוך אחת הנערות.

 

בסיום הטקס ניתנה לכל נערה הזדמנות אחרונה לבלות בפרטיות עם הכלב שליווה בתקופה האחרונה. כמו כל פרידה, גם בסיטואציה הזו היו דמעות.

  

כאשר יצאו הנערות מחוץ לאולם שבו נערך הטקס כדי להיפרד מהכלבים, השמש כבר כמעט שקעה. ברקע נשמעו קולות של בכי חרישי לצד יבבות הכלבים. "היו בנות שבכו. אני ניסיתי לא לבכות, אבל הבכי יצא, אז פשוט חיבקתי את הכלבה שלי חזק", מספרת אחת הנערות.

 

  • הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע בעיתון "ידיעות הנגב"

 

תגובה לכתבהתגובה לכתבה   הדפסההדפסה  שלחו כתבהשלחו כתבה    לפורוםלפורום


 


קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות