כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
יהודה אלוש

יהודה אלוש. אי שיוויון זועק לשמיים צילום: הרצל יוסף
יהודה אלוש. אי שיוויון זועק לשמיים צילום: הרצל יוסף
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

שווים פחות

ממשלת נתניהו, ליברמן, ברק, אלי ישי ומפלגות הימין הקיצוני סגרה שנה. מרכז "אדווה" מפרסם את דו"ח תמונת המצב החברתית לשנת 2009. הדו"ח מתייחס לצרכים הבסיסיים של כולנו - חינוך והשכלה, בריאות ותרופות, עבודה ופנסיה ובכלל רשת הביטחון הסוציאלי.

 

הדו"ח מתפרס על פני 30 עמודים מפורטים הכוללים מספרים, אחוזים וטבלאות ברמת פירוט גבוהה. לנוחותכם אתייחס רק לכותרות העיקריות.

 

ב-2009 לא הייתה צמיחה במשק הישראלי, עם זאת, עד המשבר הנוכחי ב-2008 הייתה צמיחה גדולה בארץ ובעולם. הצמיחה הייתה בלתי שיוויונית, ענפי הפיננסים חוו צמיחה גדולה במיוחד לאחר האינתיפאדה השנייה. עם זאת, ההשקעות התרכזו בחלק קטן של ענפי המשק. ההיי-טק משך אליו את מירב ההשקעות, מפעלי הפריפריה? יוק.

 

פירות הצמיחה מחלחלים כלפי מעלה ופחות כלפי מטה. העשירון העליון הוא היחיד שהרחיב והגדיל את הכנסתו. פערי שכר בין נשים לגברים? שום דבר לא השתנה. שכרם של האשכנזים עלה, ואילו זה של המזרחים והערבים ירד. המעמד הבינוני מצטמק.

 

שכר המנהלים הבכירים קפץ קפיצה גדולה כלפי מעלה. שכר הבכירים בחברות שנסחרות בבורסה עומד על פי 95 מהשכר הממוצע במשק, שכר של יותר מחצי מיליון שקלים בחודש.

 

הקצוות מתרחקים זה מזה, אחד מכל חמישה ילדים עני. יש גידול חד בממדי העוני בקרב הבדואים בנגב. אי השוויון זועק לשמיים גם במפת האבטלה. בראש

רשימת היישובים בעלי השיעורים הגבוהים של דורשי העבודה - עיירות הפיתוח וישובי הבדואים בנגב.

 

דרך המלך לעתיד אישי טוב יותר היא רכישת השכלה גבוהה, אבל יותר ממחצית בני ובנות הנוער בישראל אינם זכאים לתעודת בגרות. 

 

בעוד ביישובים המבוססים נרשמה עלייה בשיעור הזכאים לתעודת בגרות, בעיירות הפיתוח והיישובים הבדואים נרשמה ירידה. הפערים בהשכלה הגבוהה - יציבים. הידעתם שרק שניים מתוך עשרה צעירים מבאר שבע והנגב מצליחים לרכוש השכלה גבוהה?

 

הנתונים לא פוסחים גם על מערכת הבריאות. נרשמה שחיקה במימון הציבורי (ממשלה), ועלייה בתשלומי החולים לתרופות וטיפולים. זוהי שחיקת האוניברסאליות והשוויוניות. התוצאה: אי שוויון גם בדור הבא של הקשישים. בטח כשהחיסכון הפנסיוני הפסיד הרבה.

 

כאשר נשאל שר האוצר לשעבר, בייגה שוחט, מה היא התוכנית הכלכלית הטובה למדינת ישראל? הוא השיב ללא היסוס: "מפת הדרכים (התוכנית המדינית לפתרון הסכסוך שהציע הנשיא ג'ורג' בוש) היא התוכנית הכלכלית הטובה ביותר לישראל".

 

יש קשר או אין קשר? מה שבטוח שעכשיו אני מבין למה יש אלימות, עוני ופשיעה ברחובות ישראל.

 

  • הכותב הוא יזם חברתי ופעיל למען הסביבה

 


מאת: יהודה דה-גול אלוש | 07:56 | הגיבו 20 תגובות
שלחו קטע לחבר  |  קראו תגובות |  הוסיפו תגובה | 

פורמט להדפסההדפס כתבה  

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות