כתבות|בעלי מקצוע
  פורטל מקומי מקבוצת ידיעות אחרונות- חדשות, פנאי ובידור - mynet
 
 
יעל בן יפת

יעל בן יפת צילום: תומי הרפז
יעל בן יפת צילום: תומי הרפז
 
לדוגמא:הובלות, איטום
לדוגמא:תל אביב, חיפה
 
 
 
 
 

יקירי אשכנז

כל שנה עיריית תל אביב יפו מחלקת לתושביה הנבחרים את אות יקיר/ת העיר תל אביב-יפו. האות מוענק, כך על פי תקנון העיריה, לתושבי תל-אביב-יפו בני 70 לפחות בעת קבלת האות, אשר מתגוררים בתל-אביב-יפו, על פעילות ראויה לציון וייחודית, שעיקרה בתל-אביב-יפו או לטובת העיר תל-אביב-יפו ותושביה או לכבודם.

 

תחשבו על בן או בת 70 פלוס המתאימים לתיאור העיריה ונסו בשנה הבאה. ה-31.1 היה היום האחרון להגשת מועמדויות, כך שפספסתם במספר ימים. בכל מקרה כדאי לדעת כי בקבלת התואר ביום העצמאות ה-62 למדינת ישראל, מקבלי התואר יוכלו לזכות לא רק בכבוד והדר אלא בדבר הנחשק ביותר בעיר - חניה חינם.

 

מבט חטוף על רשימת מקבלי אות יקירי העיר משנת 1976 והלאה מראה כי הרשימה מכובדת, עם אנשים נהדרים - אך רב תרבותית היא לא. לקראת ישיבת מועצת העיר שהתקיימה ב-21 בדצמבר ודנה בנושא תקנון יקירי העיר שלחתי שאילתא וביקשתי שיעשו בדיקה מקדימה לגבי תמהיל מקבלי האות ומיהם הא/נשים שנמצאים בוועדות ומחלקים את האות (נשים-גברים, מזרחים-אשכנזים, יהודים-נוצרים ומוסלמים).

 

השאילתא נדחתה בטענות שונות, כאשר המוטיב המרכזי היה התחושה הקשה בלהתחיל ולמיין אנשים. יעל דיין, יו"ר המועצה, טרחה לציין בפני כי אותה שאילתא, שהיתה מקובלת ביותר לא רק בכל חוג לסוציולוגיה בעולם, אלא גם בכל מוסד שמכבד את עצמו וטוען לשוויון, היא גזענות לשמה.

 

מדובר באותה יו"ר מועצה שבאותו שבוע התפרסם בעיתון כי בנאום מול קהל שבא למחות נגד אלימות כלפי נשים הצהירה כי לא הנשים צריכות להתבייש - אלא הגברים המכים, המעשנים נרגילות עם החבר'ה… היא לא חשבה שזאת יכולה למשל להיות אמירה גזענית. כי כמובן כאשר היא עושה את זה מדובר באבחנה אנתרופולוגית, שלא לומר מדעית, כי ככה זה כאשר אינך מעשנת נרגילה.

 

דבר מעניין שעולה כאשר מסתכלים על הרשימות הוא כי גם בשנים קשות (1995, למשל) יש הקפדה כמעט סיזיפית לתת נציגות למגזרים השונים בחברה התל

 אביבית. נציגות או שמא עלה תאנה לנציג השכונות (המזרחי), נציג הדתיים (לא חשוב מאיזו מפלגה) הנציגה הנשית (לא חשוב מאיזו עדה), ובשנים האחרונות (כמובן לא בכל שנה) התחילו לתת נציג למיעוטים (יפו כמובן).

 

השאלה המעניינת שצריכה להישאל היא איזה מגזר אף פעם לא אינו נזקק לנציג... מאחר וסירבו לענות לי על השאילתא, קראתי מעל בימת המועצה את ממצאי התחקיר שערכו באותו סוף שבוע בידיעות תל אביב לגבי השנים האחרונות. המסקנות היו ברורות – אם אתה מועמד לתואר יקיר העיר - עדיף לך להיות גבר יהודי אשכנזי. כבוד למגזר.

 

השנה נערכו דיונים רבים וחלקם סוערים בינינו חברי וחברות המועצה בנושא התקנון וגם בשאלת הייצוג. כולי תקווה כי באפריל השנה נוכל כולנו להתגאות שוב בקבוצה מכובדת של בוגרי ובוגרות העיר, אך הפעם תוך הקפדה על רשימה שוויונית ורב תרבותית, כיאה לנו.

 


מאת: יעל בן יפת | 10:14 | הגיבו 6 תגובות
שלחו קטע לחבר  |  קראו תגובות |  הוסיפו תגובה | 

פורמט להדפסההדפס כתבה  

קריות וצפון
חיפה
שרון
ירושלים
מרכז
שפלה
דרום
נגב וערבה
קיבוץ
נדל"ן
מפות
המקצוענים - הובלות
איזורים
דיוור אלקטרוני
כל הזכויות שמורות © ל-  -nc
 Application delivery by radware YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציות